Οριακή μου αγάπη Vol. 2 - Page 104
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 104 of 114 FirstFirst ... 45494102103104105106 ... LastLast
Results 1,546 to 1,560 of 1696
  1. #1546
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Εγώ το ghosting νόμιζα πως ήταν όταν κάποιος εξαφανίζεται χωρίς καμία εξήγηση από προσώπου γης ενώ τα πάντα φαινόταν μέχρι τότε να πηγαίνουν καλά, όχι όταν κάποια στιγμή επανέρχεται και βάζει τους «όρους του».
    Αυτό είναι το ghosting που περιγράφεις, αλλά η εξαφάνιση ή η απομάκρυνση δεν προϋποθέτει τον πλήρη αποκλεισμό του άλλου. Επίσης στις περιπτώσεις που εφαρμόζεται no conduct, η απομάκρυνση δεν είναι τόσο ξαφνική και αναπάντεχη καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει μεγάλο ιστορικό κακοποίησης στη σχέση. Ghosting συνήθως κάνουμε όταν θέλουμε να φύγουμε από μία σχέση επειδή βαρεθήκαμε και δειλιάζουμε να το πούμε. Αφήνουμε να μιλήσει η συμπεριφορά μας. Νο conduct συνήθως κάνουμε όταν επιβάλλεται να φύγουμε από μία σχέση κακοποιητική (συνήθως πιέζοντας τον εαυτό μας) και αποκλείουμε τη δυνατότητα επικοινωνίας είτε για να αποκλείσουμε την περίπτωση hoovering είτε για να προστατευτούμε από κακοποιητικές συμπεριφορές. Ουσιαστικά το No conduct είναι περισσότερο μέθοδος προστασίας, ενώ το ghosting είναι είτε μέθοδος χειρισμού ή μέθοδος ανώδυνης απομάκρυνσης από μία σχέση.

  2. #1547
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αυτό που περιγράφει ο George πιο πάνω είναι το ghosting ως χειριστικό εργαλείο. Πολύ αγαπημένο στους νάρκισσους και bpd. Γενικά υπάρχουν 3 μορφές ghosting.

  3. #1548
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό που περιγράφει ο George πιο πάνω είναι το ghosting ως χειριστικό εργαλείο. Πολύ αγαπημένο στους νάρκισσους και bpd. Γενικά υπάρχουν 3 μορφές ghosting.
    Λοιπόν, εγώ δεν έχω περάσει ghosting σε καμία ερωτική μου σχέση (παρόλο που έχω αυτή την τάση για οριακούς και νάρκισσους). Ομως, το έχω περάσει σε 3 περιπτώσεις με φίλους (μια γυναίκα και δυο άντρες, με τους οποίους όμως ήμασταν μόνο φίλοι) και είχε πονέσει πολύ. Από τους 3, οι 2 με ξαναβρήκαν αργότερα και έλεγαν "να συνεχίσουμε να είμαστε φίλοι σαν να μην τρέχει κάτι" και αρνήθηκαν να μου δώσουν εξηγήσεις για την εξαφάνιση. Μόνο ο τρίτος εξαφανίστηκε τελείως (αλλά αυτός γενικά το είχε, δηλαδή πριν από μένα είχε ξεκόψει μαχαίρι και με άλλους φίλους και φίλες και ίσως έπρεπε να το περιμένω).

    Η ερώτηση είναι αν το ghosting σε φιλικές σχέσεις είναι επίσης εργαλείο χειρισμού;

  4. #1549
    https://www.quora.com/Is-it-common-f...et_type=answer

    Εδώ περιγράφεται ωραία η αντιθετη περίπτωση. Δεν ξέρω αν λεγεται ghosting ή no contact, νομίζω λίγη σημασία έχει. Όσοι δεν το έχετε ζήσει είστε τυχεροί. Από τη μια μέρα στην άλλη... Όλα αυτά γιατί την τρίγκαρα και τη "πληγωνα". Και αν τους τριγκαρεις για τον χ-ψ ανυποψίαστο λόγο, οι μηχανισμοί άμυνάς τους είναι τόσο ισχυροί που όλα σβήνονται επί τόπου. Το κάνουν για τη προστασία τους. Δεν διαφωνώ, το θέμα όμως είναι ότι για να καταλαβω τι έγινε και άλλαξε έτσι, πέρασε πααααρα πολύς καιρός ενοχων και πόνου και πολύ διάβασμα και βοήθεια από ειδικούς. Φυσικά προτού φύγει με ενοχοποίησε για όλα και έτσι έριξα όλη την ευθύνη πάνω μου. Μετά ζητούσα απαντήσεις που δεν πήρα ποτέ φυσικά και το λεγόμενο closure γιατί νόμιζα ότι μιλούσα με τον ίδιο άνθρωπο που πριν από ελάχιστο διάστημα "σκίζονταν" για τη σχέση μας. Αν τους τριγκαρεις δε μιλάς στο ίδιο πρόσωπο πια. Γι αυτό και δε μου αρέσουν καθόλου αυτές οι συμπεριφορές ,όπως εγραψα πιο πάνω. Έχετε δίκιο, όταν ο άλλος δεν καταλαβαίνει ενώ του έχεις δώσει εξηγήσεις. Στη δικιά μου περίπτωση δεν πήρα ποτέ τις απαντήσεις παρά μόνο ενοχοποίηση. Και όταν τις ζήτησα, με εκανε να νιώσω εγκληματίας. Σας εύχομαι πραγματικά να μην το ζήσετε αυτό.
    Last edited by Ήλιος μεγάλος και ζεστός; 21-09-2021 at 12:50.

  5. #1550
    "For a borderline person this kind of treatment in the devalue stage is rather typical. They also want you cut off so they can depict the break up on their terms as just a routine relationship break. This helps prevent their repeating break and destroy patterns from coming into view by others."

    Πολύ σημαντικό σημείο αυτό. Στο τέλος φάνηκαν όλα λογικά απο τη μεριά της. Λογικοποιηση- Rationalisation. Και όντως έτσι θα φαινόταν στον καθένα που είναι απ έξω.Εκει ήταν που θεώρησα τον εαυτό μου τρελό. Ο ίδιος άνθρωπος που δρούσε παρορμητικά και χωρίς όρια στη σχέση, ξαφνικά σε μια στιγμή τα γυρίζει έτσι ώστε να φαίνεται στο τέλος ο λογικός και εσύ ο τρελός. Αφού σου έχει κάνει τη ψυχή και το μυαλό να σέρνεται από πίσω του. Τρέλα σας λέω!

  6. #1551
    https://www.quora.com/Do-partners-of...et_type=answer

    Και μια ακόμα απάντηση. Το αφήνω εδώ για να βοηθήσω όσους έχουν βρεθεί σ αυτή τη θέση

    Epsilon, φυσικά είναι και στις φιλικές σχέσεις εργαλείο χειρισμού. Σε όλες τις σχέσεις είναι, ερωτικές οικογενειακες φιλικές επαγγελματικές. Το ghosting εμπεριέχει τιμωρία
    Last edited by Ήλιος μεγάλος και ζεστός; 21-09-2021 at 13:58.

  7. #1552
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Λοιπόν, εγώ δεν έχω περάσει ghosting σε καμία ερωτική μου σχέση (παρόλο που έχω αυτή την τάση για οριακούς και νάρκισσους). Ομως, το έχω περάσει σε 3 περιπτώσεις με φίλους (μια γυναίκα και δυο άντρες, με τους οποίους όμως ήμασταν μόνο φίλοι) και είχε πονέσει πολύ. Από τους 3, οι 2 με ξαναβρήκαν αργότερα και έλεγαν "να συνεχίσουμε να είμαστε φίλοι σαν να μην τρέχει κάτι" και αρνήθηκαν να μου δώσουν εξηγήσεις για την εξαφάνιση. Μόνο ο τρίτος εξαφανίστηκε τελείως (αλλά αυτός γενικά το είχε, δηλαδή πριν από μένα είχε ξεκόψει μαχαίρι και με άλλους φίλους και φίλες και ίσως έπρεπε να το περιμένω).

    Η ερώτηση είναι αν το ghosting σε φιλικές σχέσεις είναι επίσης εργαλείο χειρισμού;
    Δεν ξερω αν ειναι εργαλειο χειρισμου αλλα επειδη το εχω κανει, για εμενα ηταν η μονη λυση στο θεμα μου και αν μου ξανα τύχαινε τετοια περιπτωση παλι το ιδιο θα εκενα ..
    Ισως κρίνεται χειριστικο(αρνητικο δηλαδη ) πλεον με ολα αυτα που διαβαζω εδω στο θεμα σας για ορισμενους ανθρωπους , αλλα καποιες φορες οταν αυτη η ενέργεια ερχεται μετα απο αλλεπάλληλες πραξεις που δεν γινονται σεβαστες και σκοπος αυτου ειναι μονο η ψυχικη ηρεμια και οχι ο εξαναγκασμος σε κατι αλλο νομιζω επιβάλλεται να ενεργείς ετσι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #1553
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Ήλιος μεγάλος και ζεστός View Post
    https://www.quora.com/Is-it-common-f...et_type=answer

    Εδώ περιγράφεται ωραία η αντιθετη περίπτωση. Δεν ξέρω αν λεγεται ghosting ή no contact, νομίζω λίγη σημασία έχει. Όσοι δεν το έχετε ζήσει είστε τυχεροί. Από τη μια μέρα στην άλλη... Όλα αυτά γιατί την τρίγκαρα και τη "πληγωνα". Και αν τους τριγκαρεις για τον χ-ψ ανυποψίαστο λόγο, οι μηχανισμοί άμυνάς τους είναι τόσο ισχυροί που όλα σβήνονται επί τόπου. Το κάνουν για τη προστασία τους. Δεν διαφωνώ, το θέμα όμως είναι ότι για να καταλαβω τι έγινε και άλλαξε έτσι, πέρασε πααααρα πολύς καιρός ενοχων και πόνου και πολύ διάβασμα και βοήθεια από ειδικούς. Φυσικά προτού φύγει με ενοχοποίησε για όλα και έτσι έριξα όλη την ευθύνη πάνω μου. Μετά ζητούσα απαντήσεις που δεν πήρα ποτέ φυσικά και το λεγόμενο closure γιατί νόμιζα ότι μιλούσα με τον ίδιο άνθρωπο που πριν από ελάχιστο διάστημα "σκίζονταν" για τη σχέση μας. Αν τους τριγκαρεις δε μιλάς στο ίδιο πρόσωπο πια. Γι αυτό και δε μου αρέσουν καθόλου αυτές οι συμπεριφορές ,όπως εγραψα πιο πάνω. Έχετε δίκιο, όταν ο άλλος δεν καταλαβαίνει ενώ του έχεις δώσει εξηγήσεις. Στη δικιά μου περίπτωση δεν πήρα ποτέ τις απαντήσεις παρά μόνο ενοχοποίηση. Και όταν τις ζήτησα, με εκανε να νιώσω εγκληματίας. Σας εύχομαι πραγματικά να μην το ζήσετε αυτό.
    Είναι πολύ άσχημο πράγμα αυτό που περιγράφεις. Αυτό του είδους ghosting σε αφήνει με αναπάντητα ερωτήματα και δεν σου επιτρέπει να κλείσει μέσα σου αυτή η υπόθεση. Το χειρότερο και το πιο σκληρό είδος ghosting το κάνουν οι quiet borderlines. Πραγματικά από το πουθενά, γι αυτό τις λένε μάλλον και quite. Τα ήσυχα ποταμάκια να φοβάσαι λένε. Και οι άλλες ειναι βέβαια μανούλες, αλλά τουλάχιστον βλέπεις τον χειμαρο να έρχεται.

  9. #1554
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Επίσης κλασική περίπτωση ghosting από bpd συντρόφους είναι όταν κάνουν contitioning κάποιον άλλο ως πιθανό αντικαταστάτη. Κατά τη φάση αυτή δημιουργείται ένα στημένος καυγάς-κρίση που οδηγεί σε απομάκρυνση έτσι ώστε να υπάρχει ανοιχτό πεδίο δράσης. Πρόκειται για ένα διάλειμμα κατά το οποίο εσύ είσαι σε κατάσταση stand by (όχι όμως εντελώς αποκοπή) γιατί μπορεί να μην τους βγει ο καινούργιος οπότε μπορεί να τους ξαναείσαι χρήσιμος.

  10. #1555
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αυτό που περιγράφει ο George πιο πάνω είναι το ghosting ως χειριστικό εργαλείο. Πολύ αγαπημένο στους νάρκισσους και bpd. Γενικά υπάρχουν 3 μορφές ghosting.
    Ναι και αυτό συνήθως είναι από ώρες έως 1-2 ημέρες και μετά κλασσικά εμφανίζονται σαν να μην συνεβει κάτι και εννοείτε ότι αν ζητήσεις εξηγήσεις θα ζηλεύεις και θα είσαι και λίγο επικίνδυνος

  11. #1556
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Dpath, Ivory, πως είστε;

  12. #1557
    Σήμερα έστειλα μήνυμα μέχρι και στη μητέρα μου. Φαντάζομαι όχι επιθετικό, αλλά δεν τα έχει ανοίξει να τα διαβάσει. Έχει Ό,ως πανικοβληθεί πολύ. Μια ωραία ατμόσφαιρα.

  13. #1558
    Σήμερα έστειλε* αυτός

  14. #1559
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Ivory View Post
    Σήμερα έστειλε* αυτός
    Απο που κι ως που ανακάτεψε τη μαμά σου;

  15. #1560
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Απο που κι ως που ανακάτεψε τη μαμά σου;
    Θα ανακατέψει όλους όσους έχουν σχέση με την ivory. Αυτή ειναι η αρχή ακόμα.

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 19:14
  2. Πώς καταφέρατε να ξεπεράσετε την "οριακή" σας αγάπη;;;
    By M.a.i.r.y. in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 159
    Last Post: 04-05-2021, 19:49
  3. Οριακή μου αγάπη
    By aeolus74 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 436
    Last Post: 04-12-2017, 13:46
  4. οριακή?
    By fortuna in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 11:03
  5. Οριακη vs ψυχωση
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-2017, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •