Νομίζω έπιασα το όνειρο μου, μπήκα στη σχολή που ήθελα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728

    Νομίζω έπιασα το όνειρο μου, μπήκα στη σχολή που ήθελα

    Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να γράφω στο σωστό section. Θα ήθελα να συζητήσω κάτι, δεν θα κάνω ακριβώς ερώτηση. Κατάφερα να μπω επιτέλους στην ιατρική. Ήταν το μεγαλύτερο όνειρο μου. Όμως είμαι 29 χρονών και έχω 3 χρόνια ακόμα μπροστά μου. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις που με στεναχωρούν. Ότι είμαι οριακά πολύ μεγάλος για να ξεκινήσω τώρα, ότι χαίρομαι για ένα κατόρθωμα που άλλοι το κατάφεραν στα 18 τους. Δεν ξέρα αν είχα επιμονή ή εμμονή. Με αγχώνει λίγο η ιδέα ότι θα κάνω ειδικότητα και θα με περνάνε για μπάρμπα. Από την άλλη όλα αυτά τα χρόνια δεν καθόμουν, εχω πάρει πτυχίο, μεταπτυχιακό και διδακτορικό και έχω δουλέψει δεν με συντηρούσε η οικογένεια μου αλλά οικονομικά δεν είμαι άνετος. Στα θετικά τώρα. Η ιατρική είναι το όνειρο μου και αυτή τη στιγμή το ζω. Υπήρχαν στιγμές που έλεγα δεν θα το καταφέρω ποτέ, ότι απλά δεν ήταν το τυχερό μου. Αλλά είχα πολύ πείσμα. Καταλάβαινα ότι τίποτα λίγοτερο από το να είμαι γιατρός δεν θα με γέμιζε. Μαρέσει πολύ η ιδέα να βοηθάω έναν ασθενή για αυτό και θα ήθελα μια μάχιμη ειδικότητα. Όλα αυτά τα πράγματα που μαθαίνω με κάνουν χαρούμενο. Και νιώθω ευγνώμων για όλο αυτό. Είχα μια πάρα πολύ δύσκολη χρονιά πέρσι. Μεγάλη ιστορία το γιατί. Αλλά είπα κανείς δεν θα με λυπηθεί, τίποτα δεν θα αλλάξει και ας είμαι "δικαιολογημένος" να μην έχω κουράγιο να διαβάσω. Και παρότι δεν είχα κουράγιο έλεγα στον ευατό μου είναι το όνειρο σου. Και τις εξετάσεις τις φοβόμουν γιατί είναι πολύ άδικες οι συγκεκριμένες. έλεγα όμως δεν με νοιάζει εγώ θα κάνω την καλύτερη μου προσπάθεια. Και όταν μπήκα δικαιώθηκα. Δεν είμαι ιδιαίτερα θρήσκος (πολλές φορές το αντίθετο) όμως προσευχόμουν (αυτό δεν το χω πει σε κανέναν). Έλεγα Θεέ μου βοήθησε με και αν μπω θα είμαι θεραπεύω (εννοώντας ότι θα ασχολούμαι με ανθρώπους που χρειάζονται ιατρική βοήθεια όταν κινδυνεύει η ζωή τους και δεν θα ασχοληθώ με αισθητική ιατρική και αποτριχώσεις). Δεν έχω ιδέα πως το έχει νιώσει ο περίγυρος μου, αλλά ήταν ο μεγαλύτερος αγώνας που έχω δώσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Τα συγχαρητήριά μου για τους άθλους σου. Έχεις διαπρέψει!

    Να είσαι εορταστικός τώρα που το όνειρό σου έγινε πραγματικότητα! Είσαι ένας πολύ ικανός άνθρωπος και πολύ υγιής!

    Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία στους Δικούς σου Ολυμπιακούς αγώνες!

    Εύγε!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Συγχαρητήρια! Και να μην ντρέπεσαι καθόλου για την ηλικία σου. Εγώ τελείωσα το Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας πέρσι, στα 52 μου!
    Η εμπειρία ήταν εκπληκτική.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα
    συγχαρητηρια για την επιτυχια σου, αλλα ακομα κι αυτο που θεωρεις "σκοτεινο" σημειο, δεν καταλαβαινω γιατι σε απασχολει.
    δεν καθοσουν και ξυπνησες ξαφνικα να πας στο πανεπιστημιο στα 30(πραγμα που θα ηταν απολυτως θεμιτο, ετσι κι αλλιως) αλλα πηρες αλλα πτυχια, μεταπτυχιακα, διδακτορικα, δουλευες.
    οποτε, που ειναι το προβλημα;;
    μηπως απλα ηθελες να ακουσεις ενα μπραβο;; ΜΠΡΑΒΟ ΛΟΙΠΟΝ!!!
    αν εχεις παραπονα, και δεν ειναι το μπραβο που επιζητας, μηπως απλα τρωγεσαι με τα ρουχα σου;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γνωστός μου έδωσε εξετάσεις, σπούδασε και έγινε γυναικολόγος κοντά στα 50. Και αρκετά πετυχημένος μη σου πω.
    Που είναι το πρόβλημα; Αυτό δεν ήθελες; Ότι σου γουστάρει κάνεις αφού δεν ενοχλείς κανέναν. Οτιδήποτε κι αν κάνεις σε αυτή τη ζωή πάντα θα βρεθεί κάποιος να σχολιάσει αρνητικά, είτε γίνεις παιδεραστής και δολοφόνος κουταβιών, είτε βρεις τη θεραπεία κατά του καρκίνου και ευεργέτης της ανθρωπότητας. Γράψ'τους στα τέτοια σου και προχώρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Μπράβο και συγχαρητήρια κι από μένα! Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην αφήνεις μαύρες σκέψεις να επισκιάζουν τη χαρά σου... Δεν έχει καμιά σημασία η ηλικία που έτσι κι αλλιώς δεν είσαι πολύ μεγάλος, όχι ότι και να ήσουν θα άλλαζε κάτι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Τώρα σκέφτομαι τι ειδικότητα θα μου ταίριαζε καλύτερα. Εσείς αν έπρεπε να κάνατε μια ειδικότητα ποια θεωρείτε θα σας ταίριαζε και γιατί;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Noctis! Αρχικά μπράβο σου!!Η μάθηση δεν έχει ηλικία και είναι αξιοθαύμαστο να κυνηγάει κάποιος το όνειρό του και να το πετυχαίνει, οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του!!Και εγώ είμαι 32 και σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο master. Ποτέ δεν είναι αργά!

    Όσον αφορά στην ειδικότητα που λες, εγώ αν ήμουν γιατρός θα ήθελα να ήμουν παθολόγος και στη συνέχεια να ασχολούμουν με το R&D για ασθένειες όπως ο καρκίνος και την καταπολέμηση χρόνιων ασθενειών.

    Αυτα από εμένα Καλή συνέχεια!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Γεια σου Noctis! Αρχικά μπράβο σου!!Η μάθηση δεν έχει ηλικία και είναι αξιοθαύμαστο να κυνηγάει κάποιος το όνειρό του και να το πετυχαίνει, οποιαδήποτε στιγμή της ζωής του!!Και εγώ είμαι 32 και σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο master. Ποτέ δεν είναι αργά!

    Όσον αφορά στην ειδικότητα που λες, εγώ αν ήμουν γιατρός θα ήθελα να ήμουν παθολόγος και στη συνέχεια να ασχολούμουν με το R&D για ασθένειες όπως ο καρκίνος και την καταπολέμηση χρόνιων ασθενειών.

    Αυτα από εμένα Καλή συνέχεια!!
    To master πολλές φορές το κάνουμε σε μεγαλύτερη ηλικία δεν σημαίνει ότι το κάνουμε αμέσως μετά το πτυχίο. Έχω φοιτητές στο μεταπτυχιακό που διδάσκω μεγαλύτερους από εμένα. Τώρα στο κομμάτι του καρκίνου είναι η έρευνά μου και δεν είναι τόσο συναρπαστικό όσο ακούγεται. Θα βρεις ωραία πράγματα και θα κάνεις δημοσιεύσεις. Αλλά ότι και να κάνεις θα καταλήξεις στο "το τάδε φάρμακο φαίνεται πως έχει σημαντική αντικαρκινική δράση όπως φαίνεται από τις κυτταροκαλλιέργειες και τα ζώα εργαστηρίου ωστόσο χρειάζονται περαιτέρω μελέτες". Και κάπως έτσι φεύγει το κομμάτι που είχαμε πολλοί στο μυαλό μας και όλη η έρευνα γίνεται "papers for papers". H έρευνα μου αρέσει και από αυτήν ζω αλλά πάντα ήθελα να μαι στην πρώτη γραμμή ως κλινικός γιατρός όχι στο εργαστήριο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Τώρα σκέφτομαι τι ειδικότητα θα μου ταίριαζε καλύτερα. Εσείς αν έπρεπε να κάνατε μια ειδικότητα ποια θεωρείτε θα σας ταίριαζε και γιατί;
    εγω, δεν θα ημουν γιατρος, γιατι δεν αντεχω το σπλατερ... καπου εκει , στα βατραχια και στα νεκροτομεια, θα παραιτουμουν..
    αλλα σαν ειδικοτητα, θα μου αρεσε η ψυχιατρικη.
    αλλα ειναι κατι πολυ προσωπικο το τι τραβαει τον καθενα. δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα σε τι να ειδικευθεις, ρωτωντας ασχετους.
    εσυ τι ειδικοτητα θελεις να κανεις;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Συγχαρητήρια και από εμένα, εγώ παθολόγος θα έλεγα σαν εσένα, άντε ίσως και οφθαλμίατρος!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω, δεν θα ημουν γιατρος, γιατι δεν αντεχω το σπλατερ... καπου εκει , στα βατραχια και στα νεκροτομεια, θα παραιτουμουν..
    αλλα σαν ειδικοτητα, θα μου αρεσε η ψυχιατρικη.
    αλλα ειναι κατι πολυ προσωπικο το τι τραβαει τον καθενα. δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα σε τι να ειδικευθεις, ρωτωντας ασχετους.
    εσυ τι ειδικοτητα θελεις να κανεις;
    Τα βατράχια στο βιολογικό θα τα βρείς μαζί με ποντικούς και σκώληκες. Τώρα το νεκροτομείο μη φανταστείς 5 δυσάρεστες για όλους επισκέψεις είναι (η ιατροδικαστική έχει ελαχιστότατη ζήτηση αν και δεν έχει να κάνει μόνο με τη δουλειά αυτή καθαυτή). Δε ρωτάω για να διαλέξω εγώ, από περιέργεια να δω τι σκέφτονται οι άλλοι.

    Τώρα για μένα τι σκέφτομαι

    Αναισθησιολογία: την αγαπώ σαν φιλοσοφία. Πολλές φορές είναι άγνωστη η συνεισφορά του αναισθησιολόγου. Οτιδήποτε φάρμακο χρειαστεί κατά τη διάρκεια του χειρουργείου αυτός το αποφασίζει και το χορηγεί όπως και μεταγγίσεις και ΚΑΡΠΑ. Είναι ειδικότητα πρώτης γραμμής στα επείγοντα, αποτλούν βασική ειδικότητα στα επείγοντα (ΤΕΠ) και εντατικές (ΜΕΘ). Με εξιτάρει πάρα πολύ. Όμως μονίμως έχουν δικαστικά μπλεξίματα.

    Γενική ιατρική: μου αρέσει να κάνω διαλογή, να είμαι ο πρώτος που θα συναντήσει ο ασθενής και να έχω τόσο ευρύ φάσμα (πρωτοβάθμια φροντίδα). Μπορείς να ανοίξεις δικό σου ιατρείο αν και δεν ξέρω κατά πόσο με ενδιαφέρει.

    Χειρουργική: μου αρέσει το τραύμα, ότι κάποιος τραυματίζεται και έρχεται σε μενα και τον αντιμετωπίζω ενώ είναι σε άμεσο κίνδυνο

    αιματολογία/ογκολογία: έχει το ενδιαφέρον ότι διαρκώς εξελίσσονται ότι σίγουρα βοηθάς ανθρώπους όμως θα χάσεις πολλούς ασθενείς σου. Δεν είναι η αγαπημένη μου από αυτές που είπα όμως όλη η έρευνα μου έχει γίνει στον καρκίνο (5 χρόνια που ασχολούμαι).

    Και οι 4 αυτές ειδικότητες για μενα συνδυάζουν τα εξής: βοηθάς οποιονδήποτε (άντρας ή γυναίκα ή παιδί, ανεξαρτήτως ηλικίας) και δεν είναι "αισθητικοί" σαν κάτι δερματολόγους που κάνουν μόνο laser. Με ενδιαφέρει όχι μια ειικότητα να βγάζω διαφήμιση με μια ασθενή με ολόλευκο χαμόγελο και τι ωραία χείλη της έχω φτιάξει.

    Δεν θα διάλεγα

    γυναικολογία: γιατί δεν έχει το φάσμα που είπα προηγουμένως σε ασθενείς, μου φαίνεται μονότονο κάπως
    ψυχιατρική: δεν έχει το επείγον με την έννοια που αρέσει σε μενα, προτιμώ σωματικές ασθένειες, έχω μια τάση να δένομαι με τους ανθρώπους δεν θα θελα να έχω τόση επαφή με ασθενείς στο τέλος θα ήθελα εγώ ψυχίατρο
    ιατροδικαστική: θέλω να βοηθήσω τους ζωντανούς, να θεραπεύσω όχι να διαγνώση αίτια θανάτου (ή και βιασμού)
    κυτταρολογία: θεωρώ τραγικό που υπάρχει. σε όλες τις άλλες χώρες είναι ενωμένη με την παθολογική ανατομική εδώ την κρατάμε χωριστή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Όμως είμαι 29 χρονών και έχω 3 χρόνια ακόμα μπροστά μου..
    Καπου μπερδευτηκα στους υπολογισμους, γιατι μονον 3 χρονια? Παντως αν ηταν τ ονειρο σου και κουραστηκες τοσο να το πραγματοποιησεις , γιατι τωρα το αγχος?
    (Μονον εγω εχω την εντυπωση οτι καποιος εχει ξαναγραψει το ιδιο θεμα?)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Noctis View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Τώρα σκέφτομαι τι ειδικότητα θα μου ταίριαζε καλύτερα. Εσείς αν έπρεπε να κάνατε μια ειδικότητα ποια θεωρείτε θα σας ταίριαζε και γιατί;
    Αν μπορούσα να γίνω γιατρός θα ήθελα να ήμουν στα επείγοντα περιστατικά... Για ειδικότητα μάλλον θα διάλεγα παιδιατρική γιατί αγαπώ τα παιδιά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Καπου μπερδευτηκα στους υπολογισμους, γιατι μονον 3 χρονια? Παντως αν ηταν τ ονειρο σου και κουραστηκες τοσο να το πραγματοποιησεις , γιατι τωρα το αγχος?
    (Μονον εγω εχω την εντυπωση οτι καποιος εχει ξαναγραψει το ιδιο θεμα?)
    γιατί μπήκα 3ο έτος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΠΙΑΣΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By Μάρω05 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 12-10-2020, 14:25
  2. Νομίζω ότι τώρα μπήκα στη ζωη.
    By Kostas82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 18-05-2020, 00:54
  3. Replies: 85
    Last Post: 13-08-2015, 22:32
  4. Νομίζω πως είμαι σε όνειρο.....
    By Θεοφανία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-2008, 18:53
  5. Ειδα φως και μπηκα....
    By Vangelis_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 39
    Last Post: 24-05-2006, 10:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •