Το έντερο μου δεν την παλεύει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Το έντερο μου δεν την παλεύει

    Χελλοου. Ξεκίνησε πάλι το έντερο μου. Έχω πόνο κάτω αριστερά όχι δεξιά. Το πιάνω και είναι πρησμένο το σημείο. Έχω αέρια αρκετά σαν να έχει μαγκωσει κάτι σε εκείνο το σημείο. Πάω τουαλέτα την μια κάνω κανονικά την Άλλη δυσκοιλιότητα. Κάθε πρωί έχω αέρια φούσκωμα. Μόλις πιω καφέ που πίνω μόνο πρωί πάω τουαλέτα κανονικά. Τρώω πολλούς υδατάνθρακες κυρίως μακαρόνια δεν ξέρω τι φάση περνάει πάλι Το έχει πάθει κανείς όλο αυτό? Help me guys

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by enya12 View Post
    Χελλοου. Ξεκίνησε πάλι το έντερο μου. Έχω πόνο κάτω αριστερά όχι δεξιά. Το πιάνω και είναι πρησμένο το σημείο. Έχω αέρια αρκετά σαν να έχει μαγκωσει κάτι σε εκείνο το σημείο. Πάω τουαλέτα την μια κάνω κανονικά την Άλλη δυσκοιλιότητα. Κάθε πρωί έχω αέρια φούσκωμα. Μόλις πιω καφέ που πίνω μόνο πρωί πάω τουαλέτα κανονικά. Τρώω πολλούς υδατάνθρακες κυρίως μακαρόνια δεν ξέρω τι φάση περνάει πάλι Το έχει πάθει κανείς όλο αυτό? Help me guys
    πηγαινε σε γαστρεντερολογο......αν εχεις σεε,η σπαστικη κολιτιδα.....μαλλον καλο θα ηταν παρεις φαρμακα για αγχος,η να το μανατζαρεις αλλιως αν βρεις τροπο

  3. #3
    Quote Originally Posted by thanosP View Post
    πηγαινε σε γαστρεντερολογο......αν εχεις σεε,η σπαστικη κολιτιδα.....μαλλον καλο θα ηταν παρεις φαρμακα για αγχος,η να το μανατζαρεις αλλιως αν βρεις τροπο
    Πρέπει να το κοιτάξω γιατί έχω φρικαρει. Ανοίγω και το Google διαβάζω διάφορα και άστο είμαι 24 ετών και νομίζω ότι είμαι γιαγιά. Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και η διατροφή και η καθιστική ζωή που κάνω....τι να πω

  4. #4
    Πιο πολύ για ευερεθιστο έντερο μου κάνει κοινώς σπαστική κολίτιδα. Ο καφές το επιδεινώνει όπως και τα όσπρια το γάλα η ζάχαρη. Προσπάθησε να μειώσεις λίγο υδατάνθρακες γαλακτοκομικά και τσέκαρε το εντερο σου να δεις αν υπάρχει κάποια διαφορά.Σίγουρα να πας σε γαστρεντερολογο γιατί μπορεί να είναι και κάτι παροδικό και όχι μόνιμο σαν κατάσταση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Ειναι κλασικες στομαχικες διαταραχες απο διαφορους εξωτερικους παραγοντες.
    Πρωτα γαστρεντερολογο και μετα ψυχολογο. Το αγχος και ηβκαταθλιψη χτυπανε στομαχι, εντερο.
    Η δραση ειναι σωρευτικη αν δεν κανεις κατι!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Να πας σε ενα γαστρεντερολογο..εχεις βλένη στα κοπρανα;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Σπαστική κολίτιδα κατά πάσα πιθανότητα και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να συμβουλευτεις έναν γαστρεντερολογο να δεις αν χρειαστεί να κάνεις κολονοσκοπηση για αποκλεισμό άλλων αιτιών και από κει και ύστερα εκείνος θα σε καθοδηγήσει σωστά. Μέχρι τότε δοκίμασε να πιεις γάλα χωρίς λακτόζη, αν θες να φας γιαούρτι πάρε χαμηλών λιπαρών διότι τα λιπαρά εντείνουν το εντερικο πόνο,αέρια κλπ,μείωσε τη ζάχαρη,τους υδατάνθρακες και αν θες δοκίμασε να φας κάτι που να μην έχει γλουτένη να δεις πως θα είσαι.

  8. #8
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Να πας σε ενα γαστρεντερολογο..εχεις βλένη στα κοπρανα;
    Όχι δεν έχω κανονικά είναι

  9. #9
    Καλησπέρα Enya12
    Τα ίδια προβλήματα έχω και γω με το έντερο μου. Μπορεί μια εβδομάδα συνεχόμενα να έχω δυσκοιλιότητα και μετά η επόμενη εβδομάδα να είναι φυσιολογική μέχρι και 2 κενώσεις την ημέρα. Κάποιες φορές και αριστερά αλλά και κάποιες άλλες δεξιά κάτω νιώθω ένα πόνο. Επειδή το πρόβλημα μου είναι χρόνιο, το έχω κοιτάξει και δε μου έχουν βρει κάτι (αν αυτό σε παρηγορεί)
    Όσο για τις τροφές, όσες φορές τις έχω καταγράψει δεν έχω βρει ποιο είναι το αίτιο που το προκαλεί. Σίγουρα όμως ο ψυχολογικός παράγοντας είναι ένα σοβαρό αίτιο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    192
    Υπάρχει και ένα σύνδρομο (σπάνιο βέβαια) που λέγεται splenic flexure syndrome, όπου μαζεύεται εγκλωβίζεται αέριο στο πάνω αριστερό μέρος του έντερου λόγο τροφών (πχ φασόλια) ή αναψυκτικών ή από αέρα που καταπίνουμε. Λογικά στο άγχος καταπίνουμε αέρα συνέχεια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    6
    Εκτός από τα Zoloft που παίρνω πολύ καιρο, εδώ και 1 μήνα παίρνω και 2 φαρμακα για μετεωρισμο/ΣΕΕ. Σχεδόν πάνε πακέτο οι αγχωδεις διαταραχές με τις εντερικές....

  12. #12
    Καλησπερα παιδια , να ρωτησω ποσο καιρο συνεχομενα μπορει να σας κρατησει ολο αυτο? εγω περιπου 3 εβδομαδες εχω διαρροιες καθε μερα και φουσκωματα , αερια και ολα αυτα ..ειχα παει σε γιατρο μου ειπε ευερεθσιστο εντερο -σπαστικη κολιτιδα αλλα δεν μου ειπε να κανω κολονοσκοπιση μονο αιματος θυροειδη και crp. ολα τελεια ! Μου εδωσε τα ibutin βλεπω μια ελαχιστη βελτιωση ...κανω δοιαρροια περπου 1 με δυο φορες τη μερα οταν τρωω μετα απο 5 λεπτα ...Εαιμαι πολυ αγχωδης σαν κοπελα σε υπερβολικο βαθμο αλλα φοβαμαι μηπως ειναι τιποτε αλλο....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ακόμα μιά μέρα με έντονα συμπτώματα. Ακόμα μια χαμένη μέρα. Πόνοι, διάρροιες, η χαρά της καραντίνας

    Συνήθως το κουράγιο μου είναι αυτοτροφοδοτούμενο, τελευταία όμως νιώθω να ξεμένω...

Similar Threads

  1. Ευερεθιστο εντερο ΣΕΕ
    By Thomdimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 138
    Last Post: 06-02-2023, 22:21
  2. Ποιος άλλος το παλεύει το ρημαδο binge eating?
    By agapoula in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 18
    Last Post: 09-05-2019, 15:10
  3. Ευερεσθητο εντερο
    By Spirosss in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 13-09-2017, 02:42
  4. Ευερέθιστο έντερο
    By Νελ in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 20
    Last Post: 04-05-2014, 17:36
  5. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •