Αρρυθμιες, κρισεις πανικου, φοβια θανατου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Πριν γίνουν όλα αυτά πως διαχειριζοσουν το άγχος;
    Το σημαντικό απο αυτά είναι ότι έχεις καταλάβει πως λειτουργεί όλο αυτό που βιώνεις και ότι είναι παιχνίδια του μυαλού και από εδώ και πέρα θα πρέπει να ξανά πάρεις τον έλεγχο του. Πριν από όλα αυτά ήσουν καλά, τώρα όχι. Φοβάσαι μη πεθάνεις και στην ουσία δεν ζεις ή ζεις με τον φόβο. Κάθε φορά που θα σου συμβαίνει κάτι σε κάποιον χώρο (εκτός από το σπίτι) καλό είναι να μένεις και να το αντιμετωπίζεις για να μην γίνει μια άσχημη εμπειρία. Εμένα με βοήθησαν οι ασκήσεις χαλαρώσεις που μου έδειξε η ψυχολόγος, το ξεκαθάρισμα που έκανα όσο αφορά την ζωή μου παλιά αλλά και τώρα και το πεισμα μου. Κατάλαβα πως το μυαλό μου μπορεί να είναι ο χειρότερος εχθρός μου αλλά ταυτόχρονα και ο πιο δυνατός μου σύμμαχος. Προσπάθησε όσο μπορείς οταν αρχίζουν τα αρνητικα σενάρια να βάζεις την λογική σου μπροστά και να μιλάς στον εαυτό σου. Με τσίμπησε κουνούπι; Με έχει τσιμπήσει τόσες φορές και δεν έχω πάθει κάτι, γιατί να γίνει τωρα;
    Μίλησε με τον ψυχολόγο σου να σου εξηγήσει τι είναι κρίση πανικού και τι είναι φοβία. Αυτό θα σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα τι είναι αυτό που περνάς αλλά και το σώμα σου..

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Πριν αυτο ειχα συχνα δυσπνοια.. ποτε δεν ειχα βηχα μονο δυσπνοια καποτε και νιωθω οτι δεν παιρνω αρκετη βαθια ανασα και στο τελος το κανω τοσο συχνα που παθενω υπεραερισμο..πηγα πνευμονολογο και μου ειπε εχω ασθμα..εκανα καποια εισπνεομενα για το ασθμα 2 χρονια..με βοηθουσαν..καποτε ομως μου προκαλουσε κρισεις πανικου αυτη η δυσπνοια.. ομως δεν ειχα τετοιες φοβιες οπως τωρα.. πηγαινα εξω κτλ ειμουν οκ..χορευα παιρνουσα τελεια παντου.. ουτε αρρυθμιες ειχα.. επαιρνα τα σπρει μαζι μου για ασφαλεια ομως μπας και με πιασει δυσπνοια.. μετα πηγα στον παθολογο για να δω τι θα κανω με αυτη τη δυσπνοια και αυτες τις μικρες κρισεις που ενιωθα καποτε..να δω αν εχω κατι αλλο παθολογικο.. και μου εδωσε το cipralex εγινε οτι εγινε και απο κει πηρα την κατηφορα..και τελικα πηγα και σε αλλους 2 πνευμονολογους και δεν εχω ασθμα.. ειναι αγχος ειπαν..αδικα επαιρνα τα εισπνεομενα.. αυτα βασικα.. μετα απο το shock με το cipralex εγινα ετσι..

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Ακριβως αυτο προσπαθω..ξερω τι εχω και πολλες φορες να με δεις οταν ειμαι στα καλα μου γελαω και λεω ρε δεν με φοβιζει τιποτα..δινω ακομα και συμβουλες σε αλλους που μπορει να το βιωνουν.. ομως οταν με πιασει γινομαι χαλι. Αν χασω τον ελεγχο εκεινη τη στιγμη παει τελειωσε με παιρνει κατω και μετα απο την κριση η μια αρρυθμια κλαιω τοσο πολυ και οταν κλαψω νιωθω καλυτερα.. και προσπαθω να λεω οκ ποσες φορες επαθα κριση. Δεν πεθανα. Δεν θα πεθανω τωρα που ερχεται παλι. Αλλα χανω τον ελεγχο μολις με πιασει παιρνει φωτια ο εγκεφαλος και δεν το ελεγχω..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Πριν αυτο ειχα συχνα δυσπνοια.. ποτε δεν ειχα βηχα μονο δυσπνοια καποτε και νιωθω οτι δεν παιρνω αρκετη βαθια ανασα και στο τελος το κανω τοσο συχνα που παθενω υπεραερισμο..πηγα πνευμονολογο και μου ειπε εχω ασθμα..εκανα καποια εισπνεομενα για το ασθμα 2 χρονια..με βοηθουσαν..καποτε ομως μου προκαλουσε κρισεις πανικου αυτη η δυσπνοια.. ομως δεν ειχα τετοιες φοβιες οπως τωρα.. πηγαινα εξω κτλ ειμουν οκ..χορευα παιρνουσα τελεια παντου.. ουτε αρρυθμιες ειχα.. επαιρνα τα σπρει μαζι μου για ασφαλεια ομως μπας και με πιασει δυσπνοια.. μετα πηγα στον παθολογο για να δω τι θα κανω με αυτη τη δυσπνοια και αυτες τις μικρες κρισεις που ενιωθα καποτε..να δω αν εχω κατι αλλο παθολογικο.. και μου εδωσε το cipralex εγινε οτι εγινε και απο κει πηρα την κατηφορα..και τελικα πηγα και σε αλλους 2 πνευμονολογους και δεν εχω ασθμα.. ειναι αγχος ειπαν..αδικα επαιρνα τα εισπνεομενα.. αυτα βασικα.. μετα απο το shock με το cipralex εγινα ετσι..
    Τούτοι οι δύο γιατροί.. Ο ένας παθολόγος και ο άλλος πνευμονολογος που σου είπε για το άσθμα ενώ δεν είχες εν λεμεσιανοι; Ε να ήθελα να τους ξέρω αν είναι.

    Άρα από πριν ξεσπούσε στο σωμα σου το άγχος, το στρες κτλ απλά τότε ήταν πιο εύκολο για σένα και κάπως ξεγελουσες το μυαλό σου (έχω μαζί μου τα σπρέι αρα είμαι εντάξει). Στην ουσία όμως δεν είχες ασθμα αλλά όμως όλο αυτό σε ηρεμουσε. Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα για να δεις στη πράξη τι παιχνίδια κάνει το μυαλό και πόσο εύκολα μπορεί να το ελέγξεις και πάλι.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Ακριβως ετσι..οχι δεν ειναι λεμεσιανοι.. ειλικρινα σου λεω μισησα τους γιατρους δεν θελω να ξαναδω..με τρελλαναν ο ενας ετσι ο αλλος ετσι ο ενας εχεις ο αλλος ενεχεις.. ναι οντως εχεις δικαιο με τα σπρει ηταν η ασφαλεια μου.. εε ρεεε αυτος ο εγκεφαλος ελεοςςςς

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Ακριβως αυτο προσπαθω..ξερω τι εχω και πολλες φορες να με δεις οταν ειμαι στα καλα μου γελαω και λεω ρε δεν με φοβιζει τιποτα..δινω ακομα και συμβουλες σε αλλους που μπορει να το βιωνουν.. ομως οταν με πιασει γινομαι χαλι. Αν χασω τον ελεγχο εκεινη τη στιγμη παει τελειωσε με παιρνει κατω και μετα απο την κριση η μια αρρυθμια κλαιω τοσο πολυ και οταν κλαψω νιωθω καλυτερα.. και προσπαθω να λεω οκ ποσες φορες επαθα κριση. Δεν πεθανα. Δεν θα πεθανω τωρα που ερχεται παλι. Αλλα χανω τον ελεγχο μολις με πιασει παιρνει φωτια ο εγκεφαλος και δεν το ελεγχω..
    Και εγώ έκλαιγα πολύ στην αρχή.. Ειδικά τα βράδια..

    Γενικά πως ήταν τα παιδικά σου χρόνια;
    Τι σε αγχωνε περισσότερο πριν από όλα αυτά; Τώρα στην ουσια φοβάσαι μη πεθάνεις. Τότε με τη δυσπνοια τι σε αγχώνε; Τι ήταν αυτό πιστεύεις που την προκαλούσε;

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Τα παιδικα μου χρονια ηταν μια χαρα.. ειμουν παντα χαρουμενο παιδι.. και η εφηβια μου μια χαρα.. η δυσπνοια ερχοταν απο το πουθενα δεν ξερω.. σαν ειμουν καλα απλα ενιωθα οτι δεν μπορω να παρω βαθια ανασα να την απολαυσω.. μονο οταν χασμουριομουν!!! Παντα φοβομουν το θανατο αλλα σε λογικα πλαισια οπως ολοι μας..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Ακριβως ετσι..οχι δεν ειναι λεμεσιανοι.. ειλικρινα σου λεω μισησα τους γιατρους δεν θελω να ξαναδω..με τρελλαναν ο ενας ετσι ο αλλος ετσι ο ενας εχεις ο αλλος ενεχεις.. ναι οντως εχεις δικαιο με τα σπρει ηταν η ασφαλεια μου.. εε ρεεε αυτος ο εγκεφαλος ελεοςςςς
    Εκμεταλευσου το μυαλό σου και τοποθέτησε το στο ίδιο στρατόπεδο με εσενα και μη του πας κόντρα.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Αρκετα δυσκολο ομως.. θελει πολλη προσπαθεια.. ειπες εκλαιγες και εσυ δηλαδη εσυ τι ακριβως περνουσες τωρα εισαι καλυτερα;;;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Ειχα πάθει μια καλή κρίση πανικού πριν 2-3 χρόνια και είχα πάει νοσοκομείο από τον φόβο μου. Δεν μπορούσα να μιλήσω, δεν μου έβγαιναν οι λέξεις, έδειχνα με το δάχτυλο μου ένα πράγμα και δεν θυμόμουν πως λεγόταν. Έκανα τις εξετάσεις και δεν είχα κάτι (εγώ απλά πίστευα ότι είμαι στα τελευταία μου) και την επόμενη μέρα πήγα σπίτι. Από εκείνη την μέρα για δύο βδομάδες ξυπνούσα πολύ νωρίς να τακτοποιήσω ότι είχα να κάνω (πχ να ταισω τα αδέσποτα) έτσι ώστε αν πάθω κάτι μέσα στην ημέρα να μην μείνουν έτσι. Αυτό το πράγμα με είχε τρελάνει. Η ψυχολόγος τότε μου είχε πει να μην του πάω κόντρα αλλά αντίθετα να λέω πως είναι επιλογή μου να τα κάνω όλα αυτά. Με αυτόν τον τρόπο αρχίζεις και παλι να παίρνεις τον έλεγχο. Έτσι κάθε πρωί έλεγα "Θα κάνω αυτό κι αυτό επειδή το θέλω έτσι ώστε αν συμβεί κάτι, να μη έχω κι αυτό το άγχος" και ξαφνικά μια μέρα κόπηκε μαχαίρι όλο αυτό. Το έχω κάνει και σε άλλα θέματα που είχα. Ενώ μου έλεγε το μυαλό μου κάτι, εγώ έλεγα πως είναι επιλογή μου να το κάνω.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Μπραβο σου που τα καταφερες!! Αχχ Θεε μου μακαρι να το καταφερω και γω..πολυ τρομακτικο αυτη η κριση πανικου..
    Τα χρονια περνανε και μετα θα λεω οτι εχασα τα χρονια μου μεσα στο αγχος και δεν εζησα.. πρεπει να το νικησω

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Αρκετα δυσκολο ομως.. θελει πολλη προσπαθεια.. ειπες εκλαιγες και εσυ δηλαδη εσυ τι ακριβως περνουσες τωρα εισαι καλυτερα;;;
    Φοβόμουν τα πάντα.. Τις αρρώστιες, τον θόρυβο. Με τρόμαζαν οι φωνές, μια δυσάρεστη είδηση. Έκλαιγα γιατί δεν άντεχα. Έλεγα πριν λίγο καιρο ήμουν καλά, έβγαινα, διασκέδαζα, τώρα τι έπαθα; Γιατί φοβάμαι να βγω έξω από το σπίτι; Γιατί κάνω τόσες αρνητικές σκέψεις πριν φυγω από το σπίτι; Γιατί έχω πονοκέφαλο? Δυσπνοια; Γιατί οι άλλοι να είναι καλά κι εγώ όχι; Γιατί δεν με καταλαβαίνουν; και πολλά αλλα

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Σε νιωθω εντελως ομως!!! Ολο αυτο το γιατι με τρωει.. και ζηλευω τους αλλους που δεν ξερουν τι ειναι αυτο...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Σε νιωθω εντελως ομως!!! Ολο αυτο το γιατι με τρωει.. και ζηλευω τους αλλους που δεν ξερουν τι ειναι αυτο...
    Μεσα από την ψυχοθεραπεία τι θες να πετύχεις;

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Θελω να γινω οπως ειμουν πριν..θελω να μπορεσω να το ελεγχω και αμαν μπορεσω να βοηθησω κι αλλους που ζουν αυτον τον εφιαλτη.. θελω να ησυχασει η ψυχη μου το σωμα μου..θελω να το συζητω.. οταν το μιλω νιωθω πιο καλα
    θελω οποτε εχω αρρυθμιες να μην τις φοβαμαι.. αλλα δυστηχως ολο αυτο μου μοιαζει σαν βουνο..

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβια θανατου;
    By Νοσηρή φαντασία in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 117
    Last Post: 27-07-2019, 17:03
  2. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 01:01
  3. αγχωδη διαταραχη/κρισεις πανικου..10 χρονια κ τωρα αρρυθμιες
    By ΠΑΥΛΟΣ in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 17
    Last Post: 22-08-2018, 05:03
  4. Φοβία θανάτου & γηρατειών!
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-2012, 22:02
  5. Αρρυθμίες και φόβος του θανάτου, δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι
    By panospeggy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-11-2010, 00:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •