Πως εχει η διαδικασια για να παρει καποιος απαλλαγη στρατευσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850

    Πως εχει η διαδικασια για να παρει καποιος απαλλαγη στρατευσης

    Ανοιγω αυτο το θεμα με σκοπό να βοηθησω ατομα που αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα που αντιμετωπισα και εγω. Να πω πώς εχει η διαδικασια για να παρει καποιος οριστικη απαλλαγη στρατευσης αν αυτο επιθυμει.

    Λοιπόν η ιστορια ξεκιναει οταν ημουν 18 ετών. Τότε εδωσα Πανελληνιες εξετασεις και πετυχα σε μια σχολη 4ετους φοιτησης. Έτσι πηρα και την πρωτη μου αναβολη ως φοιτητης. Ήταν 6 ή 6,5 χρονια διαρκειας συνολικα δεν θυμαμαι ακριβως. Έτσι τη γλιτωσα για την ωρα αφου πήγα να φοιτησω στη σχολή.

    Τα χρονια περασαν γρηγορα και πηρα πτυχιο αλλα ΔΕΝ εκοψα την αναβολη μου παροτι τελειωσα. Δεν ημουν σε θεση να υπηρετησω. Έπασχα απο διαφορες αγχωδεις διαταραχες και φοβιες. Θεωρουσα αδιανοητο να υπηρετησω. Αυτη την αποψη πρεπει να πω οτι την ειχα ανεκαθεν απο μικρο παιδι ακόμα.

    Πέρασε ο καιρος και εληξε η αναβολη απο μονη της εκει στα 24 και κατι περιπου. Έτσι ξεκινησα τη διαδικασια για να παρω αναβολη για λογους υγειας. Με παρακολουθουσε γιατρος που ειναι πρωην αρχιατρος του στρατου (αφου εβγαλα τη σχολη) ενω οταν ημουν φοιτητης με παρακολουθουσε μια αλλη ψυχιατρος. Και οι δυο μου γραψανε απο ενα χαρτι ο καθενας που περιεγραφαν τη κατασταση μου και οτι δεν μπορουσα να υπηρετησω για λογους υγειας και ζητουσα 2 χρονια αναβολη. Πρεπει να πω εδω οτι δεν παιρνεις απευθειας απαλλαγη αλλα παιρνεις πρωτα 2 χρονια αναβολη ή 1+1 αναλογα τη σοβαροτητα. Εγω ζητησα και πηρα 2 χρονια. Πώς εχει τωρα η διαδικασια:

    Πήρα απο ενα χαρτι απο καθε γιατρο και οι 2 ιδιωτες οχι δημοσιοι. Το ενα ειχε σιγουρα ιδιαιτερη βαρυτητα αφου ηταν πρωην Αρχιατρου του στρατου. Μετα πήγα στο φρουραρχειο Αθηνων 5 περιπου μερες πριν παρουσιαστω. Εντωμεταξυ μου ειχε ερθει κανονικα το χαρτι απο την αστυνομια. Απο το φρουραρχειο με παρεπεμψαν στο νοσοκομειο στη Πεντελη το στρατιωτικο. Εκει πηγα και παρουσιασα τα χαρτια μου. Τα ειδαν και με εστειλαν παλι πισω στο φρουραρχειο. Συμπληρωσαν καποια χαρτια μου τα δωσαν και τα πηρα και τα κατεθεσα στο ΡΟΥΦ. Ολο αυτο εγινε σε ενα μακρυ πρωινο. Πλεον περιμενα τη προσκληση να παω στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο για την επιτροπη απαλλαγων που θα εξεταζε το αιτημα μου. Περασαν μερες ΔΕΝ παρουσιαστικα αφου ειχα κινησει τις διαδικασιες για αναβολη. Με καλεσαν απο το 401 και κλεισαμε ραντεβου. Πηγα εκει ειχε και αλλο κοσμο περιμενα καμια 1-2 ωρες με καλεσαν στην επιτροπη. Πηγα με τα χαρτια μου και σε 2-3 λεπτα αφου τα κοιταξαν μου ειπανε \"εγκρινεται\". Αυτο ηταν. Λίγες μερες αργοτερα μου στειλανε το χαρτι σπίτι οτι για λογους υγειας παιρνω αναβολη 2 χρονων.

    Τα 2 χρονια περασαν και εγω δεν ημουν παλι σε θεση να υπηρετησω. Πήρα χαρτια λοιπόν απο το γιατρο μου και πρωην Αρχιατρο και απο ενα ιδιωτικο ψυχοθεραπευτικο κεντρο που πηγαινω - υπέγραψε ψυχιατρος και εκει.

    Η διαδικασια ειναι η ιδια οπως σας ειπα. Φρουραρχειο 5 μερες πριν παρουσιαστω-Πεντελη-Φρουραρχειο-ΡΟΥΦ-επιτροπη απαλλαγων στο 401 μετα καποιες μερες κατοπιν ραντεβου. Εκει σε 2-3 λεπτα μου ειπα \"Εγκρινεται\" και πηρα οριστικη απαλλαγη. Περιμενω να μου ρθει το απολυτηριο δεν το εχω ακομα στα χερια μου.

    Κλεινοντας θελω να πω τα ακολουθα: Αν καποιος θελει να παρει απαλλαγη θα την παρει ακομα και με χαρτια απο ιδιωτη γιατρο. Δεν αντιλεγω οτι ειναι σημαντικο οτι ειχα χαρτι απο πρωην αρχιατρο αλλα και απο απλο ιδιωτη το ιδιο πιστευω θα ηταν το αποτελεσμα. Για πιο σιγουρα οι ενδιαφερομενοι ας εχουν και ενα δευτερο χαρτι μαζι τους απο καποιον αλλο γιατρο. Αν ακολουθηθει η διαδικασια οπως ειπα δεν χρειαζεται να πατησετε σε στρατοπεδο καν. Γλιτωνεται κατι πολυ ψυχοφθορο ετσι - γιαυτο καλυτερα να μεριμνησετε απο πιο πριν. Οτι θελετε ρωτηστε εδω και αν ξερω σας απαντω. Αυτα.-

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    1
    γεια σου φιλε συγνωμη για την ενοχληση πως μπορω να επικοινωνησω μαζι σου για να σε ρωτησω σχετικα με το φανταρικο εχω αναγκη και θα ηθελα την βοηθεια σου αν θελεις.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχω αναγκη και θα ηθελα την βοηθεια σου αν θελεις.
    εσυ εχεις αναγκη μεν αλλα η διαχηριση του φορουμ εκοψε τα προσωπικα μυνηματα μεχρι να συμπληρωσεις 55 μυν στο φορουμ κ γω πιστευω οτι αυτο ειναι αδικο γιατι μπορει καπιος να χρειαζετε να επικοινωνισει με καπιον που μπορει να μη νιωθει ανετα να δημοσιευσει στο φορουμ τεσπα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    winston εσενα τι ασθενεια σου διεγνωσαν ακριβως οι ψυχιατροι και τη δεχτηκαν στο στρατο?
    τι "ασθενειες ψυχικες" ειναι αποδεκτες απο το στρατο για μονιμη απαλλαγή?
    πχ οι κρισεις πανικου ξερω οτι δεν ειναι κατι για το οποιο θα σου δωσουν μονιμη απαλλαγη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οι κρισεις πανικου ξερω οτι δεν ειναι κατι για το οποιο θα σου δωσουν μονιμη απαλλαγη.
    χουχουχουι...
    ετσι μπορει να το βγαλουν Ι4 κ να του πουν να κατσει μεσα χωρις να κανει τιποτα θα πρεπει να χοντρυνει πολυ το πραγμα για να τον διωξουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    χουχουχουι...
    ετσι μπορει να το βγαλουν Ι4 κ να του πουν να κατσει μεσα χωρις να κανει τιποτα θα πρεπει να χοντρυνει πολυ το πραγμα για να τον διωξουν
    το γνωρίζω ήδη αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Γενικά είναι και που θα πέσεις. Η τριμελής επιτροπή (νομίζω τριμελής δε θυμάμαι καλά) στο 401 είναι πολύ καλή αν και λίγο ψαρωτική ομολογώ.
    Πήγα εκεί γιατί με έστειλαν δεν το επέλεξα.
    Όταν παρουσιάστηκα στο κέντρο (αυλώνα) μας πέρασε ο κοινωνικός λειτουργός που κάτι δεν του άρεσε μάλλον από όσα άκουγε και με είχε μισή ώρα αντί για 2-3 λεπτά...
    Και μετά μου είπε να μείνω να με δει ο ψυχίατρος (ω ναι...οργανωμένη αυλώνα...)...
    Και εκεί για πρώτη φορά άκουσα διάγνωση. Ήξερα ότι είχα θέμα με άγχος και κατάθλιψη αλλά ήταν όλα μπερδεμένα στο μυαλό μου και ποτέ πριν δεν είχα πάει σε ψυχίατρο μόνο σε ψυχολόγο.

    Εντωμεταξύ η αναβολή μου ήταν μέχρι τα 27. Δεν ξέρω αλλά όταν πέρασα ΑΕΙ το 2008 όλοι τόσο παίρνανε.
    Την έκοψα στα 23 δεδομένου ότι είχαν τελειώσει οι σπουδές μου και ο στρατός δε μέ άφηνε να ηρεμήσω στην ιδέα ότι θα έπρεπε να πάω συν ότι ήταν κόλλημα για να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά. Κολλούσαν όλοι εκεί.

    Ε αφού πέρασα και ψυχίατρο με έστειλαν 401...
    Δε με ένοιαζε ήμουν ήδη Ι4 λόγω χρόνιου αλλεργικού-βρογχικού άσθματος που φυσικά όποτε αγχωνόμούν χειροτέρευε...

    Η επιτροπή εκεί παραείναι καλή αν καταλάβει ότι δεν λες βλακείες.
    Όταν μου είπαν για αναβολή φρόντισα να κάνω ξεκάθαρο ότι δεν θέλω αναβολή για πολλούς προσωπικούς λόγους που τους ανέπτυξα οικογενειακούς κτλ αλλά και ότι με 2 χρόνια αναβολή δε θα άλλαζε τίποτα αφού την κατάθλιψη την είχα πάνω από 10 χρόνια με εξάρσεις και υφέσεις...

    Και τότε...
    Μου πρότειναν απαλλαγή. Κατ ευθείαν. Χωρίς αναβολές.
    Βάση ΦΕΚ δίνεται όταν μια ασθένεια θεωρείται ανίατη και κακά διαχειρίσημη ακόμα και με φαρμακευτική αγωγή...
    Γιατί προσέξτε το...
    Αν φανεί ότι με την αγωγή είστε έστω και στο 70% λειτουργικοί μιλάμε για Ι4...

    Άκουσα στα αυτιά μου να μου ζητάνε να υπογράψω να υπογράψουν και αυτοί και δε θα με ενοχλούσε ποτέ ξανά ο Ελληνικός Στρατός...

    Δεν ήμουν έτοιμος για τόσο μεγάλη απόφαση. Τους το πα.
    Και μου παν ότι όποτε ένιωθα ότι δεν την πάλευα μια να ξαναπήγαινα...

    Οκ, για προσωπικούς λόγους δεν πήρα ποτέ αναβολή. Υπηρέτησα ως Ι4 ορθοπεδικό (ήταν το πιο βολικό για μένα για κάτι που μου βρήκαν στο γόνατο και φρόντισα να διογκώσω όσο δεν έπαιρνε στα αυτία τους)...

    Οπότε αν κάποιος θέλει να φύγει όντως το ΠΙΟ σημαντικό είναι να τους κάνει να πιστέψουν ότι η κατάσταση δε θα βελτιωθεί ούτε σε 2 ούτε σε 10 χρόνια και οτι ΔΕΝ υπάρχει βελτίωση ούτε με φάρμακα. Γιατί εγώ εκεί ξεκίνησα τα ssri μου τον 4ο μήνα περίπου και αφού με βελτίωσαν άμεσα με άφησαν στην ησυχία μου...

    Ήξερα άτομα που τα κράταγαν με zanax και lexotanil. Γενικά ο στρατός τα πάει καλά με τα ψυχοφάρμακα και τα zanax δίνονται αβέρτα οπότε μη φανεί ότι βελτιώνεστε με χάπια γιατί απλά θα σας μπουκώνουν με χάπια.

    Ο στρατός πάντως αν τον αντέχεις έστω και οριακά για άτομα σαν εμάς είναι πολύ μεγάλη έκθεση (για όσους ξέρουν και δουλεύουν γνωστικό-συμπεριφορισμό με τον ψυχολόγο τους). Τεράστια έκθεση και με έκανε άλλον άνθρωπο.

    Εύχομαι σε όσους πάνε να τους είναι το ίδιο ωφέλιμη η θητεία τους

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Άκουσα στα αυτιά μου να μου ζητάνε να υπογράψω να υπογράψουν και αυτοί και δε θα με ενοχλούσε ποτέ ξανά ο Ελληνικός Στρατός...
    kaλα ρε αγορι μου σου ειπαν να σου δωσουν απαλαγη κ συ τους ειπες οτι δεν εισαι ετοιμος ημαρτον θεε μου δηλαδη...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    kaλα ρε αγορι μου σου ειπαν να σου δωσουν απαλαγη κ συ τους ειπες οτι δεν εισαι ετοιμος ημαρτον θεε μου δηλαδη...
    Και που άκριβως θα πήγαινα μετά βρε αλέξανδρε;
    Γιατί σπίτι μου με τίποτα...

    Ακόμα οικονομικά εξαρτημένος από τους γονείς μου που ήξερα ακριβώς τι θα συνέβαινε αν το έκανα αυτό.
    Χαίρομαι πολύ, πάρα πολύ που δεν πήρα αναβολή.

    Γνώρισα κόσμο, κατέρρευσα, σηκώθηκα, ξανα-κατέρρευσα, ξανασηκώθηκα, έμαθα πράγματα, εκτέθηκα, ξεκίνησα πρώτη φορά ψυχίατρο και βγήκα πολύ πολύ πιο δυνατός.
    Τώρα πατάω στα δικά μου πόδια,

    Γιατί εκεί μέσα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ενδιαφέρεται.
    Δυσπνοια στα σπεν κάθε μέρα; ΣΤΑ @@ τους...

    41 πυρετό με ρίγος και πήγα νοσοκομείο μόνος μου χωρίς άδεια γιατί ΔΕΝ μου έδιναν άδεια...

    Τι να λέμε.
    Ακούγεται απαίσιο αλλά μακροχρόνια θα σου κάνει πολύ καλό ΑΝ το αντέξεις.
    Είχαμε άτομα που το στέλναν με το ζόρι ψυχίατρο γιατί δεν την πάλευαν μία.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Εννοείται πως ήθελα όσο τίποτα να φύγω...
    Να τελειώσει ο εφιάλτης αλλά τι θα έβγαινε;
    Αν δε μπορούσα να αντέξω αυτό το περιβάλλον πως θα άντεχα το εργασιακό;

    Ήταν μονόδρομος για να φύγω από το σπίτι μου κάποτε...
    Ήταν το τελευταίο που με κρατούσε.

    Πάει έφυγε...
    Για μένα όποιος κρίνει ότι δεν την παλεύει μια ας μην το κάνει. Είναι χειρότερο να πάρεις απαλλαγή στον 4-5 μήνα όπως είδα κόσμο να κάνει...
    Αλλά εγώ με τα ssri και ένα Ι4 ορθοπεδικό ήμουν μια χαρά.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1
    Καλήσπέρα,
    πρόσφατα (Ιανουάριος) πήρα απαλλαγή στράτευσης. Στην έξοδο του στρατοπέδου μου δώσανε ένα χαρτί το οποίο ανέγραφε την απόλυση μου σαν Ι5. Γνωρίζει κανένας αν θα μου έρθει και χαρτί στο σπίτι?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Παιδια καλημερα. Εχω ιστορικο μυοκαρδιτιδας. Παρουσιαστηκα περυσι στη Θηβα και μου έδωσαν αναβολη και φετος παρουσιαστηκα παλι και μου εδωσαν παλι αναβολη Ι4. Η καρδια μου δουλευει φυσιολογικα πια αλλα εγω νιωθω οτι δεν ειμαι σε θεση να υπηρετήσω.εχω ενοχλησεις οταν αγχωθω η κουραστω. Αν δεχτω την αναβολη μπορω του χρόνου να παρω απαλλαγη και αν ναι με ποια διαδικασια?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απ οτι φαινεται πρεπει να τους πεισεις οτι δεν θα βελτιωθει το προβλημα στην πορεια ειτε ιατρικο ειτε αλλο για να σκεφτουν την απαλλαγη. Μαλλον πρεπει να ακολουθησεις την πορει που λεει ο θεματοθετης αρχικα ή να παρεις στο στρατολογικο γραφειο να ρωτησεις τι να κανεις για απαλλαγη εφοσον εχεις ηδη 2 αναβολες. Απ οτι θυμαμαι αρχικα σου δινουν μεχρι 2 αναβολες και μετα την απαλλαγη και το παιχνιδι παιζεται στις αποδειξεις που εχεις μαζεψει.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    φιλαρακι για παρεις απαλαγη πρεπει να αποφασισουν οτι εισαι crazy αλλιως δε ξερω αν τη δινουν μαλον οχι.
    υποθετω οτι θα σου δωσουν κ αλλη αναβολη σε λιγο...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και εκτος απο ιατρικα θεματα πες και προσωπικα τυπου για το οικονομικο, προβληματα με τους γονεις κλπ. Ενα συνδυασμο δηλαδη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •