Φόβος για AIDS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1

    Φόβος για AIDS

    Καλησπέρα! Ειμαι 22 χρονών και απο πολυ μικρή ειχα μια μεγάλη σχεση η οποία διακόπηκε για κάποιο χρονικό διάστημα της ζωής μου και ετσι γνώρισα κάποιον άλλον, με τον οποίον ειχαμε μια ελεύθερη σεξουαλική επαφή που όμως κράτησε για ΜΟΝΟ 10 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, χωρις να τελειώσει φυσικά ( ποσα προσπερματικά να βγήκαν σε 10 δεύτερα; ) και δυστιχώς είχαμε και μια στοματική επαφή που τα υγρά του ακούμπηκαν στο στόμα μου. ( δεν ειχα απο οτι θυμαμαι καποια μεγαλη πληγή που να με ενοχλεί..αλλα ποτε δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρη. ) Τέλειωσε όλο αυτό το πραγμα που συνεβή πριν 2 μηνες και πριν λίγες μέρες πέρασα ενα μικρό κρυολόγημα ( πονοκέφαλος, μπούκωμα, και φταρνίσματα) τα οποία με τις μερες περασαν εκτός απο τον πονοκεφαλο ο οποιος υπάρχει καθημερινα πανω απο τα ματια και στο μέτωπο...απο τοτε μου μπηκε στο μυαλο ( μιας και ειμαι παρα πολυ αρρωστοβοφικη με όλα ) οτι εχω κολλήσει aids. Τα κλασσικα, ιντερνετ συμπτώματα, σοκ εγω, να νιωθω οτι τα εχω ολα, να κοιτιεμαι απο εδω και απο εκει ολη μερα...να μην μπορω να φαω να πιω να εχω αγχος να ποναει το στομαχι μου...Ενα βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω γιατι διαβαζα το ιντρενετ και ειχα ριγος και αναγουλες με ολα αυτα. Δεν μπορώ να παω βόλτα, αγχωνομαι με το παραμικρό και τιμωρω τον εαυτό μου στην σκεψη οτι εχω κολλησει αυτον τον ιο!! το αγορι μου δεν ξερει τιποτα και τα κραταω ολα μεσα μου! η ψυχολογια μου ειναι χαλιαα. Ναι θα κανω εξετασεις αιματος, και aids, και στον γυναικολογο θα παω απλα αυτες τις μερες θα φυγω εκτος της πολής μου( προγραμματισμενες διακοπες αναθεμα πως θα περασω) οποτε πρεπει να περιμενω και αλλο καιρο...ΑΠΟ ΤΗν αλλη μενω με τους γονεις μου αυτην την περιοδο και πως θα τους πω παω να κανω εξετασεις aids; εχω χασει την γη κατωαπο τα ποδια μου και φοβαμαι μην κολλησα..σασ παρακαλω βοηθηστε με και πειτε μου ποσο ευκολο ειναι να κολλησει καποιος ειδικα με αυτα που κανα εγω ;
    Για οσους δεν καταλαβαν ηταν ο δευτερος στην ζωη μου με μολις 10 δευτερολεπτα..τι να πω πια..ευχαριστω για τις απαντησεις που θα μου δωσετε .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    δεν ειναι τοσο ευκολο, αλλιως θα ειμασταν ολοι νεκροι. ο,τι ακουμπουσαμε θα μας σκοτωνε.
    αλλα παρα ταυτα, πανε κανε την εξεταση να ησυχασεις και προσεκτικα απο δω και περα και δεν χρειαζεται τοσο αγχος.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    GREECE
    Posts
    62
    Κατετινα Καλησπερα.... να πας σε εναν Ωριλα γιατι απλα μπορει να εχεις ιγμοριτιδα .... 10 ευρω μια γενικη και 10 για την εξεταση του aids αντε αλλα 10 για ηπατιτιδα και δεν λες τιποτα στους δικους σου.... Ενα τεστ ΠΑΠ κι εισαι κομπλε! Κι οσο πιο πολυ προσεχεις τοσο πιο πολλα παθαινεις..... ξεκολλα με τις αρρωστιες!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    νομιζω πλεον βγαινει αμεσα το αποτελεσμα. παλια που την ειχα κανει στα 15 εκανε 3 μηνες. τωρα οταν εκανα εγχειρηση εκανε μια μερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συμπτώματα άγχους έχεις, όχι AIDS. Άλλοι είναι φορείς του AIDS κι ασθενούν πολλά χρόνια μετά, εσύ μέσα σε ένα δίμηνο εμφάνισες συμπτώματα; Θα περιμένεις καλύτερα ενάμιση μήνα ακόμα να πας για εξετάσεις αίματος διότι οι ιόι για AIDS, ηπατίτιδα κτλ φαίνονται στα σίγουρα κάνα 4μηνο μετά που κόλλησες. Κρίμα είναι να πας και πάλι να σου μείνει η αμφιβολία στο μυαλό. Τα αποτελέσματα συνήθως βγαίνουν αν όχι την ίδια μέρα, την επόμενη, βαριά σε δυό μέρες. Οι πιθανότητες είναι μηδαμινές, απλά να σου φύγει η ιδέα.
    22 χρονών δεν νομίζω ότι πρέπει να ενημερώνεις τους γονιούς σου για όλα. Αν πρέπει κάτι να τους πεις, πες τους ότι πας για ένα τσεκ απ. Άλλωστε καλό είναι με την ευκαιρία να κάνεις όντως τις βασικές εξετάσεις, δεν είναι κακό.

  6. #6
    Δεν έχω τόσο έντονα τα συμπτώματα της ιγμοριτιδας, απλά έχω έναν πονοκέφαλο που είναι πάνω από τα μάτια Κ μέτωπο ενώ το μπούκωμα που είχα έχει τελειώσει . Μπορεί να εξναι και αυτό, αλλά μόλις μπήκα και διαβασα ότι η ιγμοριτιδα μπορεί να οφείλεται στον ιο του aids Κ έπαθα σοκ ! :(

  7. #7
    Έχεις δίκαιο σ αυτό , και κανονικά μένω μόνη μου για σπουδές, αλλά τώρα τ καλοκαίρι μένω μαζί τους και δυστυχώς έχουν καταλάβει ότι κάτι έχω , δεν τρώω δεν βγαίνω όποτε αναγκαστικά τους έχω πει ότι είμαι σαν άρρωστη ... όποτε πιθανόν να με ρωτήσουν για τ αποτέλεσμα της εξέτασης ότι Κ αν είναι αυτό . Ευχαριστώ πάντως πολύ

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    102
    ο,τι και να διαβασεις στο ιντερνετ η θα τοχεις, η θαναι συμπτωμα απαυτο που εχεις. κανονας.

  9. #9

    Unhappy

    Quote Originally Posted by freskonero View Post
    ο,τι και να διαβασεις στο ιντερνετ η θα τοχεις, η θαναι συμπτωμα απαυτο που εχεις. κανονας.
    Καλημέρα! Ενώ σήμερα είναι καλύτερα το κεφάλι μου άρχισε να είναι ξανά ξιρος ο λαιμός μου και να πονάει λίγο ! Όταν πέρασα το κρυολόγημα ήταν για 2 μέρες ξιρος έπαιρνα ένα συροπι και ήταν καλύτερα. Και από σήμερα πάλι αρχίζει να με ενοχλεί... στα συμπτώματα λέει φαρυγγιτιδα αλλά γενικά αυτά δεν έπρεπε να είναι πολύ πι έντονα ; Πυρετό δεν έχω καθόλου ... μόνο λαιμό ...:( :( μέχρι να κάνω τις εξετάσεις θα σκάσω και οτιδήποτε θα το συνδέω με αυτό εφόσον το έχει σαν συμπτωμα ..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κοίταξε να δεις, καλό είναι να σταματήσεις να ψάχνεις στο ίντερνετ και να το ψειρίζεις. Δεν βοηθάει σε κάτι αυτό που κάνεις, πιο πολύ αγχώνεσαι.
    Θεωρώ ότι οι αρρωστοφοβίες βγαίνουν επειδή κάτι άλλο μας ενοχλεί και δεν το έχουμε δουλέψει με τον εαυτό μας και ξεσπάμε σε κάτι άσχετο. Μήπως εσένα το θέμα σου είναι το σκηνικό που παίχτηκε με τον άνθρωπο; Ή η σχέση σου με το αγόρι σου ή και τα δύο; Κάτσε και σκέψου ήρεμα και βάλε τα πράγματα στην θέση τους στο μυαλό σου και στην σωστή τους διάσταση και θα νοιώσεις αμέσως καλύτερα.

  11. #11
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κοίταξε να δεις, καλό είναι να σταματήσεις να ψάχνεις στο ίντερνετ και να το ψειρίζεις. Δεν βοηθάει σε κάτι αυτό που κάνεις, πιο πολύ αγχώνεσαι.
    Θεωρώ ότι οι αρρωστοφοβίες βγαίνουν επειδή κάτι άλλο μας ενοχλεί και δεν το έχουμε δουλέψει με τον εαυτό μας και ξεσπάμε σε κάτι άσχετο. Μήπως εσένα το θέμα σου είναι το σκηνικό που παίχτηκε με τον άνθρωπο; Ή η σχέση σου με το αγόρι σου ή και τα δύο; Κάτσε και σκέψου ήρεμα και βάλε τα πράγματα στην θέση τους στο μυαλό σου και στην σωστή τους διάσταση και θα νοιώσεις αμέσως καλύτερα.
    Σίγουρα είναι και τα 2 αυτά που λες γιατί ήταν μεγάλο λάθος και έχω τύψεις για αυτό. Αλλά δεν μπορεί 1 εβδομάδα όλο κάτι να με ενοχλεί, μια κρυολόγημα , μια πονοκέφαλος, μια ξηρός λαιμός , και σήμερα που νόμιζα ότι σιγά σιγά γίνομαι καλύτερα πονάει το στομάχι μου και είχα διάρροια. Να πω ότι ξαναπέρασα μια φάση γαστρεντερίτιδας περίπου μια εβδομάδα μετά από ότι έγινε αλλά τότε δεν αγχώθηκα γιατί το θεώρησα κάπως νωρίς . Αλλά μήπως ήταν κάτι; Μετά όταν έγινα καλά χαλάρωσα αλλά με το ποτ έπαθα αυτό το «κρύωμα » άρχισα να Άγχώνομαι ξανά . Επίσης θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα συμπτώματα του aids. Είναι έντονα η ήπια; Διαβασα ότι κάνει πολύ πυρετό κλπ κλπ.Δλδ εγώ αυτήν την εβδομάδα περνάω μια ήπια αρρώστια που δεν με περιορίζει σε κάτι ( πιο πολύ από το άγχος δεν κάνω πράγματα πάρα γιατί έχω πονοκέφαλο ας πούμε ) αλλά βλέπω ότι μέρα κε την μέρα εμφανίζεται όλο και κάτι καινούργιο ( πχ σήμερα διάρροια ) δεν αντέχω θα σκάσω. Θέλω να κάνω τις εξετάσεις και φοβάμαι και είμαι σίγουρη ότι είναι κάτι κακό...

  12. #12
    Quote Originally Posted by Katerina4545 View Post
    Σίγουρα είναι και τα 2 αυτά που λες γιατί ήταν μεγάλο λάθος και έχω τύψεις για αυτό. Αλλά δεν μπορεί 1 εβδομάδα όλο κάτι να με ενοχλεί, μια κρυολόγημα , μια πονοκέφαλος, μια ξηρός λαιμός , και σήμερα που νόμιζα ότι σιγά σιγά γίνομαι καλύτερα πονάει το στομάχι μου και είχα διάρροια. Να πω ότι ξαναπέρασα μια φάση γαστρεντερίτιδας περίπου μια εβδομάδα μετά από ότι έγινε αλλά τότε δεν αγχώθηκα γιατί το θεώρησα κάπως νωρίς . Αλλά μήπως ήταν κάτι; Μετά όταν έγινα καλά χαλάρωσα αλλά με το ποτ έπαθα αυτό το «κρύωμα » άρχισα να Άγχώνομαι ξανά . Επίσης θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα συμπτώματα του aids. Είναι έντονα η ήπια; Διαβασα ότι κάνει πολύ πυρετό κλπ κλπ.Δλδ εγώ αυτήν την εβδομάδα περνάω μια ήπια αρρώστια που δεν με περιορίζει σε κάτι ( πιο πολύ από το άγχος δεν κάνω πράγματα πάρα γιατί έχω πονοκέφαλο ας πούμε ) αλλά βλέπω ότι μέρα κε την μέρα εμφανίζεται όλο και κάτι καινούργιο ( πχ σήμερα διάρροια ) δεν αντέχω θα σκάσω. Θέλω να κάνω τις εξετάσεις και φοβάμαι και είμαι σίγουρη ότι είναι κάτι κακό...


    Παιδιά σος !!! Ακόμα δεν έχω πάει να κάνω το τεστ γιατί φοβάμαι και παράλληλα έχω ακόμα ένα κάψιμο στον λαιμό και μια ξηρότητα η οποία όμως όταν πήγα διακοπές έφυγε και τώρα που ξαναγύρισα σπίτι άρχισα πάλι να έχω ψηλό ενοχλήσεις και μάλλον είναι φαρυγγιτιδα βέβαια πυρετό Κ τέτοια Δν έχω ούτε πόνο απλά μια ξηρότητα Κ ένα κάψιμο αλλά με προβλημάτισε π έφυγε και ξαναήρθε . Επισης καποιεσ Φορές νιώθω ένα σφίξιμο στον λαιμό ίσως είναι από άγχος και τέλος εδώ Κ κάποιες μέρες με πονάει το χέρι
    Μου και λέει στα συμπτώματα πόνο στους μύες δεν ξέρω ... η απάντηση είναι το τεστ αλλά μόνο στην ιδέα φοβάμαι παρά πολυυυ... πήρα στ κεελπνο Κ μ είπε για το στοματικο ότι πρέπει να ρχεις μεγάλη πληγη στο στομα και να το καταλάβεις αλλά Κ πάλι δεν θυμάμαι πληγη που να με πονούσε δεν είχα αλλά ποτέ Δν ξέρεις τ μπορεί να έγινε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάτσε και σκέψου τα της σχέσης σου και αξιολόγησε την εμπειρία σου με τον τρίτο άνθρωπο στην σωστή της βάση. Υποψιάζομαι ότι αυτό σε τρώει και σου έχει βγει σε αρρωστοφοβία ότι να 'ναι.

    Από ΄κει και πέρα, πήγαινε κάνε την εξέταση να σου φύγει η ιδέα. Δεν υπάρχει "φοβάμαι". Είσαι 22 χρονών, δεν είσαι μπέμπα. Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Κατερινα πιστευω οτι νιωθεις ενοχες που εκανες σεξ με αλλον αντρα και οτι πρεπει να τα πεις ολα στο αγορι σου για να ανακουφιστεις.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Κάτσε και σκέψου τα της σχέσης σου και αξιολόγησε την εμπειρία σου με τον τρίτο άνθρωπο στην σωστή της βάση. Υποψιάζομαι ότι αυτό σε τρώει και σου έχει βγει σε αρρωστοφοβία ότι να 'ναι.

    Από ΄κει και πέρα, πήγαινε κάνε την εξέταση να σου φύγει η ιδέα. Δεν υπάρχει "φοβάμαι". Είσαι 22 χρονών, δεν είσαι μπέμπα. Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
    Τα έχω σκεφτεί άπειρες φορές και έχω καταλήξει στο ότι ήταν λάθος Κ τελείωσε. Από εκεί και πέρα στην σκέψη ότι θα βγει θετικό Πιστεύω ότι θα πρέπει να πω ότι έχει συμβεί και το χειροτερο ότι όχι μόνο θα με παρατήσει ο ίδιος αλλά θα καταστραφεί όλη η ζωή μ από ένα λάθος που ας μην γελιόμαστε όλοι λίγο πολύ μπορεί να έχουν κάνει έστω και μισή φορά . Και δεν εινι μόνο η ψυχολογία, ίσως είμαι υπερβολική αλλά δεν μπορεί ο λαιμός μου Κ οι αμυγδαλές να με πιάνουν και να με αφήνουν καλοκαιριάτικα....είναι μεν ήπιο αλλά φοβάμαι μην χειροτερεψω

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Aids
    By AnnaWest in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 24
    Last Post: 27-07-2019, 19:07
  2. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ AIDS
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 40
    Last Post: 28-01-2013, 23:16
  3. φοβος για aids
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 14-05-2012, 03:28
  4. φοβος για aids
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 11-06-2010, 12:21
  5. AIDS
    By Empneustns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2009, 01:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •