Brintellix φαρμακο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262

    Brintellix φαρμακο

    Καλησπέρα παιδιά παίρνω εδώ και δύο.ημερες το λεγόμενο φάρμακο ..δεν έχω καμία παρενέργεια..και σαν να είμαι καλύτερα χαμογελάω πιο πολύ και μου ανεβάζει την διάθεση....κανένας που να το έχει πάρει?γνώμες θέλω να ακούσω ....ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Εγω το παίρνω εδω και 3 μήνες.
    Πηγα μια μέρα σε εναν ψυχίατρο και του λεω "θέλω Brintelix" μα μου απαντά, μαμουνια του λεω, γραφε, οπότε μου έγραψε αυτα και modafinil.

    Και τα δυο μου άλλαξαν την ζωη μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Xaxax χερομαι φίλε μου παίρνω 10 mg ..και νιώθω ήδη καλύτερα να πω ότι έχω δοκιμάσει πολλά ssri ...τίποτα...εσένα σε βοήθησε είπες ε? Αυτά να ακούω modafinil τι είναι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by ibraimovic View Post
    Xaxax χερομαι φίλε μου παίρνω 10 mg ..και νιώθω ήδη καλύτερα να πω ότι έχω δοκιμάσει πολλά ssri ...τίποτα...εσένα σε βοήθησε είπες ε? Αυτά να ακούω modafinil τι είναι?
    Στην αρχή έπαιρνα 10mg και τώρα άρχισα 20mg, αργησε όμως να δράσει, πιθανότατα νοιώθεις έτσι λόγω placebo.

    Το moda μου δίνει ενέργεια και συγκέντρωση, μιλαμε οτι αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα η ζωή μου δε θα ηταν μπουρδελο όπως είναι τώρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Τι ενοεις placebo συγγνώμη για τα Αγγλικά μου.....κ μένα λογικα θα το αυξήσει ..εσύ είδες μεγάλη διαφορά ??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Σε τι σε βοήθησε ? Τζιμαρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Placebo είναι το φαινόμενο να βελτιώνεται η κατάσταση μας μόνο και μόνο επειδή παίρνουμε κάτι ακόμη κι αν είναι σκέτη ζάχαρη, εφόσον όμως νομίζουμε ότι είναι φάρμακο. Αυτή είναι και η διαδικασία δοκιμής ενός φαρμάκου, δηλαδή έχουν δύο ομάδες που η μία παίρνει την ουσία, η άλλη το placebo που δεν έχει φαρμακευτική ουσία, και οι δύο ομάδες βελτιώνονται αφού και οι δύο θεωρούν ότι παίρνουν την ουσία και το φάρμακο κυκλοφορεί μόνο αν η βελτίωση της ομάδας που παίρνει την ουσία είναι αρκετά μεγαλύτερη από της ομάδας που παίρνει placebo. Εν προκειμένω, εννοεί ότι δεν μπορεί να σε έπιασε πραγματικά μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Λέγετε και η κόκα του φτωχού η του παιδιού, είναι το αμερικανικό ritanil που έδιναν σε μαθητές/φοιτητές με ελειματικη προσοχή μετά κατάλαβαν ότι είναι πολύ εθιστικό και αρκετοί κατέληξαν στα ναρκωτικά γιατί έχει παρόμοια δράση με την κοκαινη
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Λέγετε και η κόκα του φτωχού η του παιδιού, είναι το αμερικανικό ritanil που έδιναν σε μαθητές/φοιτητές με ελειματικη προσοχή μετά κατάλαβαν ότι είναι πολύ εθιστικό και αρκετοί κατέληξαν στα ναρκωτικά γιατί έχει παρόμοια δράση με την κοκαινη
    Το modafinil δεν είναι το ritalin... Το ritalin είναι το δικό μας concerta....! Το modafinil είναι ένα εκπληκτικό φάρμακο με εκπληκτικά αποτελέσματα... Απορώ που πολλοί ψυχίατροι δεν θέλουν να το γράφουν επειδή έχει κόκκινη, ενώ γράφουν αβέρτα βενζοδιαζεπινες.. Εγώ ήμουν πολύ καλά όταν το έπαιρνα τοτε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Για πιο λόγο στο έγραψε?
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Για πιο λόγο στο έγραψε?
    Για την κατάθλιψη

Similar Threads

  1. Brintellix
    By clbi in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-11-2023, 06:15
  2. Brintellix
    By NatasaBastaki in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 28-10-2021, 19:54
  3. ξεκινημα brintellix..!!!
    By akis1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 27-10-2021, 23:26
  4. brintellix εμπειριες..
    By akis1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 17-09-2019, 08:24
  5. Enlift ή brintellix ;;;;;
    By myrto2019 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 20-02-2019, 23:36

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •