Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 17 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 249
  1. #76
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι οτι αν παρεις την αποφαση να επιλεξεις εσυ τη ζωη που κανεις το μονο πραγμα που τελικα θα πετυχεις ειναι να αποτυχεις παντου αφου ειναι σχεδον αδυνατον με ενα μυαλο να τα καταφερεις παντου οσο κ αν προσπαθησεις αν πχ εισουν διδυμος με καπιον η τριδυμος εχεις σημαντικες πιθανοτητες επιτυχιας γιατι οσο βλεπεις ενα σχεδον πιστο σου αντιγραφο να σου μιλαει σιγουρα περνεις ιδεες που πριν μπορει να μην ειχες φανταστει κ καπως ετσι παει κ το υπολυπο..
    αρα στο τελος θα επιλεξεις αν θελεις να ακολουθησεις το δρομο του να συναντας παντου πιστα σου αντιγραφα να τα υποστηριζεις κ να υποστηριζουν με το να συμβιβαζεσε συνεχεια υποχωροντας οποτε βλεπεις οτι δε παει παραπερα η να διαλεξεις να κανεις τις δικες σου επιλογες για να σε οδηγισουν στο φιασκο...
    τωρα σχετικα με τη ψυχαναλυση που ελεγες αυτο δεν εξαρταται απο το αν καπιος εχει ασχημα η οχι βιωματα αλλα εξαρταται απο το τι χαρακτηρας ειναι αν θα κατσει η οχι στο ψυχαναλυτη το να παει αν εχει καπια ταση ειναι πολυ πιθανο αλλα το αν θα μινει αυτο θα κριθει αποκλειστικα απο το χαρακτηρα του
    πχ καπιος που συμβιβαζεται ευκολα ειναι πολυ πιθανο να κατσει για πολα χρονια σε ενα ψυχαναλυτη αλλα καπιος που συχνα βρισκοταν σε θεσεις οπως το να ηγειται σε μια ομαδα κ η λεξη συμβιβασμος του μιαζει απομακρη λεξη ειναι απιθανο να μεινει για πολυ εκει..

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ο Τσεχωφ ειχε πει , ' οταν ζωγραφιζω αλογοκλεφτες , δεν εννοω οτι ειναι κακο να κλεβεις αλογα , αυτο ειναι δουλεια των δικαστων , κι οχι δικη μου ' , καπως ετσι αντιμετωπιζω τον υπεριωνα . Δεν ειμαι εγω που θα κρινω αν αυτο που κανει ειναι κακο , δεν εχω αυτην την προθεση , ουτε κι μενδιαφερει , εφ οσον τα συμφεροντα μας δεν συγκρουονται .
    Αν καποιος πιστευει οτι εχει τα εχεγγυα για να τον κρινει , πρωτος τον λιθον βαλλετω , αλλα ας κρινει πρωτα τον εαυτο του ...

    Αν θελεις να κρινεις καποιον-αν , δωσε του εξουσια και ικανοτητες , με οτι αυτο συνεπαγεται , και στην γυναικα ομορφια , και μετα θα δουμε ποιοι-ες πραματι ειναι ..................
    Αρχή άνδρα δείκνυσι. -Σοφοκλής.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    θα προσπαθήσω Μακ αν και μου είναι κάπως δύσκολο και με συγχωρείς για τα ακαταλαβίστικα.

    Λοιπόν συμφωνώ πως αν δοθεί εξουσία σε έναν άνθρωπο ή απαλλαγή από συνέπειες, ισως δείξει τον πραγματικό του εαυτό. Πιστεύω πως αυτό συμβαίνει, επειδή ο άνθρωπος αυτός θα εκφράζεται και θα λειτουργεί ελεύθερα γιατί θα λείπει ο ΦΟΒΟΣ . Εκεί εντοπίζω την αιτία της "αποκάλυψης" του πραγματικού εαυτού. Δεν είναι βέβαιο πως θα δείξει τον πραγματικό ευατό του, μπορεί να επιλέξει να εξαπατήσει τους αλλους σχετικά με το ποιόν του, αλλά τουλάχιστον υπάρχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις.
    Αμφισβητώ όμως δύο πράγματα. Πρώτων, το να έχει κάποιος εξουσία και να είναι απαλλαγμένος απο συνέπειες είναι μονόδρομος στο να δείξει κάποιος τον πραγματικό του εαυτό. Αν ο φόβος είναι το κίνητρο να κρυβεις τον πραγματικό σου εαυτό, τότε υπάρχουν και άλλοι τρόποι να απαλλαγείς απο τον οποιοδήποτε φόβο, αντιμετωπίζοντάς τον ας πουμε. Και αν θέλεις τον προτιμώ αυτόν τον τρόπο, γιατί αν νικήσεις τους φόβους σου και λειτουργείς καθαρα βάσει των παρορμήσεων σου, χωρίς να σε απασχολεί αν εχεις ή όχι εξουσία, τότε βρίσκεσαι και πάνω απο την εξουσία. Επίσης, το να κατακτήσεις τον τρόπο να λειτουργείς ελεύθερα και να δείχνεις τον εαυτό σου όπως ακριβώς είναι, χωρίς να νοιάζεσαι, είναι αναφέρετο ενώ η εξουσία όχι. Η εξουσία είναι κάτι προσωρινό, δε μπορεί να διαρκέσει για πάντα, ενώ αυτά που υπάρχουν στο κεφάλι σου ως τρόπος ζωής είναι η πραγματική σου περιουσία που κανείς δε μπορεί να σου αποσπάσει και πραγματικά την παίρνεις μαζί σου μεχρι και στον τάφο σου.

    Επίσης είπα, ότι δεν κουνώ το δάχτυλο στο θεματοθέτη. Δεν τον κατακρίνω ούτε τον μαλώνω. Έγραψα όσα έγραψα, γιατί ήθελα να τοποθετηθώ στο θέμα. Θεωρώ εντελώς προσωπικό θέμα και τις επιλογές του κάθε ανθρώπου και τα συναισθήματά του ή τις απόψεις του για τις επιλογές αυτές.

    Ελπίζω να εγινα λιγακι πιο κατανοητη.

    Θεματοθέτη συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος. :)
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και που ανέπτυξες τις σκέψεις σου εδώ.
    Η κληρονομιά και το όνομα ενός ανθρώπου είναι το τέλος "του κύκλου της παρακίνησης".
    Στην άσκηση εξουσίας (που θα γίνει στο μέλλον) πάνω σε μεγάλο αριθμό ατόμων, είτε αυτό είναι μία μεγάλη εταιρία είτε αυτό είναι από την πολιτική εξουσία. Θα ήθελα να εφαρμόσω την ιδεολογία μου, των ίσων ευκαιριών και της επιβίωσης του εξυπνοτέρου ζώου στη ζούγκλα.
    Εκεί που κάποιος θα είναι αδύναμος γιατί δεν θα έχει αυτοπειθαρχία ώστε να πάει πιο μπροστά, οπότε κατά συνέπεια, οι άνθρωποι οι οποίοι κάνουν ηλίθια πράγματα δεν αθ είναι βάρος στους υπολοίπους.
    Αυτή είναι η δική μου οπτική του κόσμου πως είναι και πως πρέπει να αφήσουμε την φύση να ξεδιπλώσει το ταλέντο της.
    Η φύση δεν αγαπάει το κενό και κατά τη δική μου οπτική των πραγμάτων δεν αγαπά τους αδυνάμους.
    Όποιος επιλέγει να είναι αδύναμος, θα είναι αδύναμος. Όποιος επιλέγει να γίνει ισχυρός γίνεται ισχυρός.
    "You become what you think about, most of the time."- Brian Tracy.
    Απλά το δικό μου σωστό ή λάθος είναι πολύ διαφορετικό από την συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας.
    Οπότε από την εφαρμογή των προσωπικών "σωστών" με κάνει χαρούμενο.
    "My principles triumph, they do not compromise. "- Joseph Stalin.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και που ανέπτυξες τις σκέψεις σου εδώ.
    Η κληρονομιά και το όνομα ενός ανθρώπου είναι το τέλος "του κύκλου της παρακίνησης".
    Στην άσκηση εξουσίας (που θα γίνει στο μέλλον) πάνω σε μεγάλο αριθμό ατόμων, είτε αυτό είναι μία μεγάλη εταιρία είτε αυτό είναι από την πολιτική εξουσία. Θα ήθελα να εφαρμόσω την ιδεολογία μου, των ίσων ευκαιριών και της επιβίωσης του εξυπνοτέρου ζώου στη ζούγκλα.
    Εκεί που κάποιος θα είναι αδύναμος γιατί δεν θα έχει αυτοπειθαρχία ώστε να πάει πιο μπροστά, οπότε κατά συνέπεια, οι άνθρωποι οι οποίοι κάνουν ηλίθια πράγματα δεν αθ είναι βάρος στους υπολοίπους.
    Αυτή είναι η δική μου οπτική του κόσμου πως είναι και πως πρέπει να αφήσουμε την φύση να ξεδιπλώσει το ταλέντο της.
    Η φύση δεν αγαπάει το κενό και κατά τη δική μου οπτική των πραγμάτων δεν αγαπά τους αδυνάμους.
    Όποιος επιλέγει να είναι αδύναμος, θα είναι αδύναμος. Όποιος επιλέγει να γίνει ισχυρός γίνεται ισχυρός.
    "You become what you think about, most of the time."- Brian Tracy.
    Απλά το δικό μου σωστό ή λάθος είναι πολύ διαφορετικό από την συντριπτική πλειοψηφία της κοινωνίας.
    Οπότε από την εφαρμογή των προσωπικών "σωστών" με κάνει χαρούμενο.
    "My principles triumph, they do not compromise. "- Joseph Stalin.
    και φαντάσου λέει να περάσεις από κανά μπαλκόνι και να σου έρθει μια και μόνο μοναδική ταπεινή και αμελητέα γλάστρα στο κεφάλι ...από τον πέμπτο όροφο του ουρανοξύστη που θα διοικείς ..ή να κουτσουλήσει ένα αδύναμο και ανίσχυρο αθώο περισταράκι ..την κοστουμιά σου ..δεν μπορώ να φανταστώ την ήττα σου ..και φαντάσου να έρθει κανένας κακομοίρης ανθρωπάκος που έχει να φάει από προχθές και να ρίξει μαύρο στο μαυρογυαλιούρο και να παν τα ποσοστά σου κάτω ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    και φαντάσου λέει να περάσεις από κανά μπαλκόνι και να σου έρθει μια και μόνο μοναδική ταπεινή και αμελητέα γλάστρα στο κεφάλι ...από τον πέμπτο όροφο του ουρανοξύστη που θα διοικείς ..ή να κουτσουλήσει ένα αδύναμο και ανίσχυρο αθώο περισταράκι ..την κοστουμιά σου ..δεν μπορώ να φανταστώ την ήττα σου ..και φαντάσου να έρθει κανένας κακομοίρης ανθρωπάκος που έχει να φάει από προχθές και να ρίξει μαύρο στο μαυρογυαλιούρο και να παν τα ποσοστά σου κάτω ...
    Πες μου για την φαντασίωση σου, με ενδιαφέρει.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Θεματοθεη ευχαριστώ για τον σχολιασμό, αλλά 2 πόστ πρίν βρίσκεται η καθαρή θεση μου περι της "φασης" σου. Αυτό που σχολίσες ήταν απλώς κάτι που συζητουσα με αλλον χρήστη περι εξουσιας και ελευθεριας εκφρασης του εαυτου

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Θεματοθεη ευχαριστώ για τον σχολιασμό, αλλά 2 πόστ πρίν βρίσκεται η καθαρή θεση μου περι της "φασης" σου. Αυτό που σχολίσες ήταν απλώς κάτι που συζητουσα με αλλον χρήστη περι εξουσιας και ελευθεριας εκφρασης του εαυτου
    Απάντησα συνολικά.
    Πιστεύεις στους νόμους του σύμπαντος; όπως π.χ -Ο νόμος της αιτίας και του αποτελέσματος;

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Αρχή άνδρα δείκνυσι. -Σοφοκλής.

    Αυτο λεω κι εγω , με αλλα λογια ομως !

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κατσε να δουμε τι λες εδω !! αν δοθει εξουσια , σε οποιαδηποτε μορφη σεναν ανθρωπο , σε χρημα πχ. , σε ομορφια σε μια γυναικα , ισως δειξει τον πραματικο εαυτο του . Δεν υπαρχει ενας εαυτος σε καθε ανθρωπο , πιστευω στην θεωρια των πολλαπλων προσοπικοτητων , αναλογως την περισταση , βγαζεις και διαφορετικο εαυτο . Εγω πχ ειμαι εντιμος , αλλα αν πεινασουν τα παιδια μου η εγω , θα γινω δολοφονος , αρα ποιος ειμαι πραματικα ? εκει δεν θα μενδιαφερει ο φοβος , υπερτερει το ενστικτο της επιβιωσης , της ζουγκλας δλδ . Για να δειξει καποιος τον πραματικο εαυτο του , αν υπαρχει τετοιος , του δινεις εξουσια , και βλεπεις αντιδρασεις . Δεν ειναι ο φοβος που τον συγκρατει , ειναι ποσο ισορροπημενος ειναι , τι ειδους ανασφαλειες κουβαλαει . Αν νικησεις τις ανασφαλειες σου , που την εντοπιζω σε μια , το να εξουσιαζεις τους αλλους , δεν εχει διαφορα αν κατεχεις εξουσια η οχι , παντα θα συμπεριφερεσαι το ιδιο , ασχετως υπαρξης εξουσιας η οχι .
    Η εξουσια μπορει ναναι προσωρινη , οχι απαραιτητως αν μιλαμε για χρημα , αλλα δεν χρειαζεται ναναι μονιμη για να βγαλεις εναν ' κακο '/ εξουσιοφρενη / απολυτο / καταπιεστικο εαυτο . Αυτα που υπαρχουν στο κεφαλι σου , αλλαζουν συνεχως , δεν παραμενεις ποτε ο ιδιος . Τα παντα υποκεινται σε μια συνεχη αλλαγη ( Ηρακλειτος ) . Στο ταφο θα παρεις τον χαρακτηρα σου , οποιοσδηποτε κι αν ειναι αυτος .
    Αλλωστε ο χαρακτηρ εξαρταται απο τις σκεψεις μας που γινονται λογια μας , τα λογια που γινονται εργα , και τα εργα που γινονται συνηθειες .

    Αυτα μπορεσα να καταλαβω , σκεφτομαι απλα/πρακτικα , πραττω απλα , δεν υπεραναλυω .

    Εισαι για μενα αρκετα δυσνοητη , οτι καταλαβα , καταλαβα !! μερικα σημεια τα καταλαβαινω , αλλα δεν πολυσυμφωνω με το σκεπτικο σου , στα σημεια που προανεφερα . ....................τωρα εσυ εισαι δυσνοητη ?, εγω ειμαι ο βλακας ?, θα σε γελασω !!
    ---------------------------------------------------------

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Πες μου για την φαντασίωση σου, με ενδιαφέρει.
    στιγμιαία και περαστική σαν κεραυνός εν αιθρία ..δεν έχω χρόνο για χάσιμο ..άντε κ καλή ματαιόδοξη χρονιά ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post

    Εισαι για μενα αρκετα δυσνοητη , οτι καταλαβα , καταλαβα !! μερικα σημεια τα καταλαβαινω , αλλα δεν πολυσυμφωνω με το σκεπτικο σου , στα σημεια που προανεφερα . ....................τωρα εσυ εισαι δυσνοητη ?, εγω ειμαι ο βλακας ?, θα σε γελασω !!
    Ποτέ δεν ήμουν καλός στο να καταλάβω τον φιλοσοφικό συναισθηματισμό.
    Και εγώ προτιμώ πρακτικά πράγματα.
    Εσύ πιστεύεις ότι έχεις συνείδηση;

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    στιγμιαία και περαστική σαν κεραυνός εν αιθρία ..δεν έχω χρόνο για χάσιμο ..άντε κ καλή ματαιόδοξη χρονιά ..
    Ευλόγησον χελώ-Νίτσα- μου.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Ποτέ δεν ήμουν καλός στο να καταλάβω τον φιλοσοφικό συναισθηματισμό.
    Και εγώ προτιμώ πρακτικά πράγματα.
    Εσύ πιστεύεις ότι έχεις συνείδηση;
    Να σου πω , ουτε κι εγω καταλαβαινω αυτου του ειδους τις φιλοσοφιες , δεν εχω μεγαλη σχεση με συναισθηματισμους κι ευαισθησιες .

    Κατσε μην με μπερδεψεις τωρα εσυ !!, αν και δεν νομιζω , μιλαμε την ιδια γλωσσα στο περιπου , πρακτικα πραματα .
    Αν εχω συνειδηση , εννοεις προφανως , αν ειμαι ασυνειδητος . Θεωρω τον εαυτο μου με συνειδηση , αλλα δυο πραξεις που εκανα την τελευταια 15ετια , που ειχαν σχεση αμεση με το ποση συνειδηση εχω , εξεπληξα τον ιδιο μου τον εαυτο , διοτι εδειξα πληρη ελλειψη συνειδησης , και τυψεων ...

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να σου πω , ουτε κι εγω καταλαβαινω αυτου του ειδους τις φιλοσοφιες , δεν εχω μεγαλη σχεση με συναισθηματισμους κι ευαισθησιες .

    Κατσε μην με μπερδεψεις τωρα εσυ !!, αν και δεν νομιζω , μιλαμε την ιδια γλωσσα στο περιπου , πρακτικα πραματα .
    Αν εχω συνειδηση , εννοεις προφανως , αν ειμαι ασυνειδητος . Θεωρω τον εαυτο μου με συνειδηση , αλλα δυο πραξεις που εκανα την τελευταια 15ετια , που ειχαν σχεση αμεση με το ποση συνειδηση εχω , εξεπληξα τον ιδιο μου τον εαυτο , διοτι εδειξα πληρη ελλειψη συνειδησης , και τυψεων ...
    Όταν κάποιος νιώσει άσχημα πχ όταν του/της λες την αλήθεια. Που συνήθως είναι δύσκολη και σκληρή. Στην σκέψη μίας πχ εξαπάτησης. Μέσα σου επεξεργάζεσαι τις αρνητικές επιπτώσεις ή τον πόνο του άλλου ; Βάζεις τον εαυτό σου στην θέση του άλλου;

Page 6 of 17 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •