Είμαι ψυχοπαθής;;; - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast
Results 211 to 225 of 249
  1. #211
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Δεν είμαι "περίεργος", "απάνθρωπος" τύπος πυο δεν ζω και πρέπει να καταδικαστώ στην κόλαση από τον μέγα Τζίζους Κράιστ; χαχαχα.
    Εάν θέλεις να γίνεις chef, μαθαίνεις από άλλους chef. Εάν θέλεις να γίνεις πετυχημένος και οικονομικά ανεξάρτητος, μαθαίνεις από αυτούς.
    Αν θέλεις γράψε μια λίστα των σημαντικότερων τεχνικών επίτευξης στόχων, διαχείρισης χρόνου, αυτοπειθαρχίας, πλουτισμού κλπ που χρησιμοποιείς και την αντίστοιχη βιβλιογραφία.
    Ευχαριστώ.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πανθερ, ειναι εκτος θεματολογιας φορουμ οι αποψεις περι μαρκετιγκ.
    κατα τα αλλα, να εισαι βεβαιος οτι ενας σουπερ επιτυχημενος ζαπλουτος 20χρονος (χαχαχαχα) δεν θα ειχε κανεναν καημο να μπει στο ι-ψυ μονο για να το δηλωσει. :d
    ουτε τα 5χρονα δεν θα μασουσαν...

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωστο , ρεμ , αυτος που ' τοχει ' δεν εχει ναποδειξει τιποτα και σε κανεναν , παντα ειναι φειδωλος στα λογια ...........

  4. #214
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6
    έχετε δίκιο και οι δύο, αλλά παρόλα αυτά ήδη έδωσε κάποιες σωστές συμβουλές προγραμματισμού εργασιών στη rea (σελ.5) και προσφέρθηκε να της προτείνει και βιβλιογραφία (σελ.4), δεν έμεινε μόνο στα λόγια.

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by pinkpanther View Post
    έχετε δίκιο και οι δύο, αλλά παρόλα αυτά ήδη έδωσε κάποιες σωστές συμβουλές προγραμματισμού εργασιών στη rea (σελ.5) και προσφέρθηκε να της προτείνει και βιβλιογραφία (σελ.4), δεν έμεινε μόνο στα λόγια.
    αυτο αποτελει καποια αποδειξη οτι εδω ειναι οικονομικο φορουμ, οτι αυτος ειναι 20χρονος, οτι ειναι επιτυχημενος η οτι ειναι ζαπλουτος (εστω ευκαταστατος αυτοδημιουργητος)?
    (μαγκ, ακριβως)

  6. #216
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6
    όχι, μην κολλάς στο τι είναι, δεν είναι εκεί το θέμα.
    το θέμα είναι ότι πιθανόν έχει χρησιμες γνώσεις που δε βλέπω κάποιο λόγο να μην τις ακούσουμε (διαβάσουμε μάλλον) εφόσον προσφέρεται να τις μοιραστεί.

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by pinkpanther View Post
    όχι, μην κολλάς στο τι είναι, δεν είναι εκεί το θέμα.
    το θέμα είναι ότι πιθανόν έχει χρησιμες γνώσεις που δε βλέπω κάποιο λόγο να μην τις ακούσουμε (διαβάσουμε μάλλον) εφόσον προσφέρεται να τις μοιραστεί.
    να τις μοιραστει ιδιωτικα η σε φορουμ αναλογης θεματολογιας (η σε καποιον που τον πιστευει, επισης ιδιωτικα). δεν ειναι τετοιας θεματολογιας το φορουμ. απλα δεν τα λεω? τι δεν καταλαβες?

    απορω και με την δικη σου παρουσια "νεο μελος" που πεταχτηκες απο το πουθενα σε ενα φορουμ ψυχολογιας χωρις να εχεις σχολιασει ποτε τιποτε, να ζητησεις στα ξεκουδουνα να αναπτυξει το αλλο "νεο μελος" τις οικονομικες του θεωριες....
    ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ..
    μπας κι εισαι ο ιδιος, οπως και οι 123 αλλοι του εαυτοι που μας εχουν ζαλισει τον ερωτα καμια 5ετια εδω μεσα?

  8. #218
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by pinkpanther View Post
    Αν θέλεις γράψε μια λίστα των σημαντικότερων τεχνικών επίτευξης στόχων, διαχείρισης χρόνου, αυτοπειθαρχίας, πλουτισμού κλπ που χρησιμοποιείς και την αντίστοιχη βιβλιογραφία.
    Ευχαριστώ.
    Brian Tracy, όλα του τα βιβλία πάνω στο θέμα, είναι απλά εύκολα και κατανοητά, υπάρχουν και 3-4 μεταφρασμένα στα Ελληνικά.
    Dave Ramsey, Πάνω στα προσωπικά οικονομικά, το βιβλίο του "The Total Money Makeover"
    Dan Miller, 48 days in the work you love. Έτσι βρήκα το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου, τι με γεμήζει.
    Donald Trump, How to get rich. 5.5 δις δολάρια έχει βγάλει. Από το 0. Κάτι θα ξέρει.... Μείνε focused (συγκεντρωμένος/η) σε ό,τι και να επιλέξεις.
    Καλή τύχη.

  9. #219
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να τις μοιραστει ιδιωτικα η σε φορουμ αναλογης θεματολογιας (η σε καποιον που τον πιστευει, επισης ιδιωτικα). δεν ειναι τετοιας θεματολογιας το φορουμ. απλα δεν τα λεω? τι δεν καταλαβες?

    απορω και με την δικη σου παρουσια "νεο μελος" που πεταχτηκες απο το πουθενα σε ενα φορουμ ψυχολογιας χωρις να εχεις σχολιασει ποτε τιποτε, να ζητησεις στα ξεκουδουνα να αναπτυξει το αλλο "νεο μελος" τις οικονομικες του θεωριες....
    ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ..
    μπας κι εισαι ο ιδιος, οπως και οι 123 αλλοι του εαυτοι που μας εχουν ζαλισει τον ερωτα καμια 5ετια εδω μεσα?
    Είσαι παλιός και δυνατός, τι είναι εδώ ; Στρατός; Du er så uvitende. Nå går, la!!

  10. #220
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Είσαι παλιός και δυνατός, τι είναι εδώ ; Στρατός; Du er så uvitende. Nå går, la!!
    οχι καλε, τι στρατος? η χαρα του τρολ ειναι!
    ενος συγκεκριμενου και πολυ πικραμενου, κυριως. καθε φορα τον παιρνουμε χαμπαρι με το καλημερα!!!
    χαχαχαχαχααχα!!
    καλο βραδυ!!!

  11. #221
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Hyperion,δεν σε συγκινει τιποτα,χρησιμοποιεις ανθρωπους για συμφερον δικο σου....Παλι καλα που το αναγνωριζεις....Ειναι θεμα....Προφανως μονο το ΕΓΩ σου σε ενδιαφερει και θα κανεις τα παντα για να το ικανοποιησεις.....Και πανω απ'ολα χωρις τυψεις...Δεν ξερω τι να πω...Δεν ξερω αν εισαι ψυχοπαθης οπως λες ή απλα εισαι ενας εγωπαθεστατος ανθρωπος -κομματακι δυσκολο γιατι ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που περιγραφεις-.... Και εφοσον δεν υπαρχει προβλημα στον τροπο που μεγαλωσες κλπ δεν μπορω να καταλαβω απο που πηγαζει αυτο....Φιλικα...

  12. #222
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Hyperion View Post
    Brian Tracy, όλα του τα βιβλία πάνω στο θέμα, είναι απλά εύκολα και κατανοητά, υπάρχουν και 3-4 μεταφρασμένα στα Ελληνικά.
    Dave Ramsey, Πάνω στα προσωπικά οικονομικά, το βιβλίο του "The Total Money Makeover"
    Dan Miller, 48 days in the work you love. Έτσι βρήκα το τι θέλω να κάνω στη ζωή μου, τι με γεμήζει.
    Donald Trump, How to get rich. 5.5 δις δολάρια έχει βγάλει. Από το 0. Κάτι θα ξέρει.... Μείνε focused (συγκεντρωμένος/η) σε ό,τι και να επιλέξεις.
    Καλή τύχη.
    Σ' ευχαριστώ και πάλι.
    Αν θέλεις πες μου και ποιό θεωρείς το καλύτερο/πιο περιεκτικό για να πιάσω πρώτο.

    Επίσης, αν θέλεις, απάντησέ μου στις παρακάτω σχετικές με την ψυχοσύνθεση/τρόπο σκέψης σου ερωτήσεις:

    1. Ποιά ήταν και είναι η συμπεριφορά σου απέναντι στον αδερφό, τους γονείς, τους φίλους και τη σχέση σου?
    Ξέρουν για το πραγματικό σου εαυτό ή φοράς προσωπείο και σ' αυτούς?
    Επίσης τη λέξη "φίλος" πως την αντιλαμβάνεσαι?
    Γενικά θεωρείται κάποιος με τον οποίο μοιράζομαστε αμοιβαία αισθήματα αγάπης, τον αντιμετωπίζουμε με αλτρουϊσμό κλπ, αλλά δε νομίζω να το βλέπεις έτσι, σωστά?
    Ένα φίλο τον βλέπεις σαν σύμμαχο, σαν υποτακτικό ή χειραγωγούμενο πρόσωπο, σαν τι?
    Θα "πάταγες" ένα φίλο σου αν είχες συμφέρον?
    Τι κερδίζεις από ένα φιλο και μια σχέση?

    2. Τι είδους άτομα (ποιά στοιχεία του χαρακτήρα τους δηλαδή) σε ελκύουν για να ασχοληθείς μαζί τους είτε για καλό (καλό γι' αυτά, αν και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό, μπορείς να το διασαφηνίσεις και αυτό) είτε για κακό (πάλι γι' αυτά) π.χ. να τα χειραγωγήσεις και να τους κάνεις γενικότερα τη ζωή δύσκολη?
    Αντίστοιχα ποιά σ’ αφήνουν αδιάφορο?
    «Άμα πάλι δεν έχω συμφέρον αδιαφορώ ή αντιμετωπίζω το άλλο άτομο σαν σκουπίδι.»
    Πότε φέρεσαι με τον ένα τρόπο και πότε με τον άλλο?

    3. Ποιά είναι η σχέση σου με την τέχνη γενικότερα και κυρίως με τη μουσική που είναι η πιο συνδεδεμένη με την ανάπτυξη συναισθημάτων μορφή τέχνης?

    Sorry για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά όσο πιο σαφής είναι μια ερώτηση τόσο σαφής θα είναι και η απάντηση.

  13. #223
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by alexandra. View Post
    Hyperion,δεν σε συγκινει τιποτα,χρησιμοποιεις ανθρωπους για συμφερον δικο σου....Παλι καλα που το αναγνωριζεις....Ειναι θεμα....Προφανως μονο το ΕΓΩ σου σε ενδιαφερει και θα κανεις τα παντα για να το ικανοποιησεις.....Και πανω απ'ολα χωρις τυψεις...Δεν ξερω τι να πω...Δεν ξερω αν εισαι ψυχοπαθης οπως λες ή απλα εισαι ενας εγωπαθεστατος ανθρωπος -κομματακι δυσκολο γιατι ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που περιγραφεις-.... Και εφοσον δεν υπαρχει προβλημα στον τροπο που μεγαλωσες κλπ δεν μπορω να καταλαβω απο που πηγαζει αυτο....Φιλικα...
    Πήρα επίσημη διάγνωση. Αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας, και στον διαχωρισμό hot-headed και cold-hearted ο ψυχίατρος μυο έιπε πως είμαι στο cold-hearted (ψυχοπαθής).

    ΥΓ: Έχεις ακούσει για ψυχοπαθείς δολοφόνους κλπ, είναι σαν ένα πιστόλι... Εάν έχεις μεγαλώσει μια χαρά κλπ, δεν "ενεργοποιείται" η ακραία επιθετικότητα. Οπότε έχω τα στοιχεία που με βοηθούν, ψυχρότητα, συγκέντρωση, καθαρή λογική σκέψη. Ο εθισμός μου είναι η εξουσία και το χρήμα. Στους περισσότερους ψυχοπαθητικούς είναι τα ναρκωτικά ή το σεξ.
    Έχω αυτό που λένε ευλογία και κατάρα... Η κατάρα είναι πως μπορεί να αποκτήσω συμπεριφορά εθισμένου, αλλά τώρα το ξέρω και το λαμβάνω υπόψιν μου.
    Last edited by Hyperion; 30-01-2016 at 00:32.

  14. #224
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Salonica
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by pinkpanther View Post
    Σ' ευχαριστώ και πάλι.
    Αν θέλεις πες μου και ποιό θεωρείς το καλύτερο/πιο περιεκτικό για να πιάσω πρώτο.

    Επίσης, αν θέλεις, απάντησέ μου στις παρακάτω σχετικές με την ψυχοσύνθεση/τρόπο σκέψης σου ερωτήσεις:

    1. Ποιά ήταν και είναι η συμπεριφορά σου απέναντι στον αδερφό, τους γονείς, τους φίλους και τη σχέση σου?
    Ξέρουν για το πραγματικό σου εαυτό ή φοράς προσωπείο και σ' αυτούς?
    Επίσης τη λέξη "φίλος" πως την αντιλαμβάνεσαι?
    Γενικά θεωρείται κάποιος με τον οποίο μοιράζομαστε αμοιβαία αισθήματα αγάπης, τον αντιμετωπίζουμε με αλτρουϊσμό κλπ, αλλά δε νομίζω να το βλέπεις έτσι, σωστά?
    Ένα φίλο τον βλέπεις σαν σύμμαχο, σαν υποτακτικό ή χειραγωγούμενο πρόσωπο, σαν τι?
    Θα "πάταγες" ένα φίλο σου αν είχες συμφέρον?
    Τι κερδίζεις από ένα φιλο και μια σχέση?

    2. Τι είδους άτομα (ποιά στοιχεία του χαρακτήρα τους δηλαδή) σε ελκύουν για να ασχοληθείς μαζί τους είτε για καλό (καλό γι' αυτά, αν και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτό, μπορείς να το διασαφηνίσεις και αυτό) είτε για κακό (πάλι γι' αυτά) π.χ. να τα χειραγωγήσεις και να τους κάνεις γενικότερα τη ζωή δύσκολη?
    Αντίστοιχα ποιά σ’ αφήνουν αδιάφορο?
    «Άμα πάλι δεν έχω συμφέρον αδιαφορώ ή αντιμετωπίζω το άλλο άτομο σαν σκουπίδι.»
    Πότε φέρεσαι με τον ένα τρόπο και πότε με τον άλλο?

    3. Ποιά είναι η σχέση σου με την τέχνη γενικότερα και κυρίως με τη μουσική που είναι η πιο συνδεδεμένη με την ανάπτυξη συναισθημάτων μορφή τέχνης?

    Sorry για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά όσο πιο σαφής είναι μια ερώτηση τόσο σαφής θα είναι και η απάντηση.
    Ξεκίνα με... Brian Tracy, The Miracle Of Self Discipline.

    1α) Δεν έχω πλέον σχέσεις. Προς όλα τα μέλη της οικογενείας μου πάνα ήμουν εντελώς αδιάφορος, βέβαια υποκρινόμουν όσο είχα ανάγκη... Αλλά με το που το προσωπείο δεν χρειαζόταν (βλέπε οικονομική ανεξαρτησία) ξεκόψα.
    1β) Φίλος για εμένα είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη & ειλικρίνεια
    1γ) Δημιουργώ δεσμούς, με φίλους, απλά είναι ρηχοί και σχετικά έθραυστοι... Τους φίλους τους θεωρώ αυτό που λέμε σητν οικονομική ορολογία "Assets"
    Στο αν θα πάταγα... Είναι προφανέστατο. Number 1 είναι ο εαυτός μου, δεν με ενδιαφέρει κανένας άλλος.

    2α) Όλα είναι συμφέροντα, ψυχροί υπολογισμοί. Πάω προς άτομα δοτικά ή πετυχημένα για να αντλήσω γνώσεις, πληροφορίες κλπ. Να τους κάνω τη ζωή δύσκολη; Όχι. Έχω στόχους. Όλοι οι άνθρωποι για μένα είναι μέσα για να πετύχω τους στόχους μου, βέβαια κάποιος μπορεί να κερδίσει όσο είναι μαζί μου σε αυτή τη πορεία.
    2β) Στην οικογένεια μου. Όταν έπαψα να έχω συμφέρον, τους φέρθηκα σα σκουπίδια και τους ξέγραψα. Τους είπα τις πιο ψυχρές αλήθειες μπροστά τους. Επώδυνο. Αν το δεις βέβαια από την δική μου οπτική τους έκανα καλό. Ωμή ειλικρίνεια

    3) Καμία σχέση με αρτιστικά κλπ. Το μόνο που μου αρέσει από τέχνη είναι το βιβλίο "The Art Of a Deal".
    Στον δικό μου κόσμο, όλα είναι εξουσία και χρήμα. Είμαι ψυχοπαθής, δεν μπορώ να λάβω μεγάλη χαρά ούτε μεγάλη λύπη. Λαμβάνω "χαρά" και ευχαρίστηση από την επίτευξη στόχων.

  15. #225
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    6
    "1β) Φίλος για εμένα είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη & ειλικρίνεια
    1γ) Δημιουργώ δεσμούς, με φίλους, απλά είναι ρηχοί και σχετικά έθραυστοι..."

    Αυτές οι δύο προτάσεις δεν είναι αντιφατικές?

    "Στον δικό μου κόσμο, όλα είναι εξουσία και χρήμα. Είμαι ψυχοπαθής, δεν μπορώ να λάβω μεγάλη χαρά ούτε μεγάλη λύπη."

    Το χρήμα εκτός από έπαθλο επίτευξης στόχων και εκτός από την αύξηση της δύναμης-εξουσίας και ασφάλειάς σου που συνεπάγεται, το θέλεις για κάτι άλλο?
    Με άλλες απολαύσεις φυσιολογικών ανθρώπων όπως το φαγητό, το σεξ, τα ταξίδια, αθλητικά παιχνίδια, ποιά είναι η σχέση σου?

Page 15 of 17 FirstFirst ... 51314151617 LastLast

Similar Threads

  1. Είμαι 39 χρονών είμαι μεγάλη για σπουδές;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 31-01-2019, 13:17
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 10:22
  3. Ειμαι χειροτερα απ ολους.Ειμαι τελειωμενη απλα
    By maria921 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2012, 13:18
  4. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 12:36
  5. Γιατί είμαι έτσι όπως είμαι...
    By Manos88 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 08-07-2008, 14:37

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •