5-HTP - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 126

Thread: 5-HTP

  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by inafi View Post
    6μηνο.
    Ντοπε δηλαδή είχες ενέργεια?
    Εγώ δεν υπήρξα πιο αδρανής στη ζωή μου.
    Ειδικά τώρα που είμαι σε αναστολή και δεν πάω στο γραφείο μπορώ να κάθομαι όλη μέρα στον καναπέ. Άγχος δεν έχω βέβαια αλλά νιώθω αδύναμη να κάνω πράγματα. Τεμπελιά? Δεν ξέρω. Όλα τα αναβάλλω πάντως επειδή βαριέμαι. Όλη μέρα είμαι και μόνη μου σπίτι και ενώ θα μπορούσα πχ να διαβάσω ένα βιβλίο χαζεύω στην κυριολεξία..
    Όχι με ενέργεια, σαν μαστουρωμενος εννοούσα. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις, slow motion και αδράνεια. Κι εγώ για εξάμηνο το είχα πάρει αλλά ο γιατρός μου είπε ότι έφταιγα κι εγώ που δεν μειώνονταν οι παρενεργειες γιατί του είχα αλλάξει τρεις φορές την ώρα λήψης. Στην αρχή μου είχε πει να το παίρνω μεσημέρι αλλά μια φορά που κοντεψα να σωριαστω μέχρι να φτάσω σπίτι μετά τη δουλειά τρόμαξα και συμφωνήσαμε να το παίρνω βράδυ. Τότε άρχισε να με ενοχλεί στον ύπνο οπότε ξεκίνησα να το παίρνω μετά τη δουλειά. Σκέψου το ενδεχόμενο άλλου φαρμάκου με τον γιατρό σου αν δεν πας καλά με το συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι παρά τις παρενέργειες όταν το κόβουμε το αντικαταθλιπτικό είναι πολύ δύσκολα... εγώ πάντα μετά από κάποιο διάστημα φτάνω στο σημείο να μην κοιμάμαι καθόλου ο,τι συμπλήρωμα και να πάρω οπότε ξαναρχίζω αγωγή.

  2. #107
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Όχι με ενέργεια, σαν μαστουρωμενος εννοούσα. Ακριβώς αυτό που περιγράφεις, slow motion και αδράνεια. Κι εγώ για εξάμηνο το είχα πάρει αλλά ο γιατρός μου είπε ότι έφταιγα κι εγώ που δεν μειώνονταν οι παρενεργειες γιατί του είχα αλλάξει τρεις φορές την ώρα λήψης. Στην αρχή μου είχε πει να το παίρνω μεσημέρι αλλά μια φορά που κοντεψα να σωριαστω μέχρι να φτάσω σπίτι μετά τη δουλειά τρόμαξα και συμφωνήσαμε να το παίρνω βράδυ. Τότε άρχισε να με ενοχλεί στον ύπνο οπότε ξεκίνησα να το παίρνω μετά τη δουλειά. Σκέψου το ενδεχόμενο άλλου φαρμάκου με τον γιατρό σου αν δεν πας καλά με το συμπλήρωμα. Το θέμα είναι ότι παρά τις παρενέργειες όταν το κόβουμε το αντικαταθλιπτικό είναι πολύ δύσκολα... εγώ πάντα μετά από κάποιο διάστημα φτάνω στο σημείο να μην κοιμάμαι καθόλου ο,τι συμπλήρωμα και να πάρω οπότε ξαναρχίζω αγωγή.
    Κι εγώ έτσι και το πάρω πρωϊ παίζει και να σωριαστώ στον δρόμο. Θα πάω σε άλλον ψυχίατρο, δεν μου ταιριάζει αυτός καθόλου μάλλον. Του λέω έχω πάρει κιλά και μου λέει "το βλέπω". Με cipralex συνεχίζεις εσύ? Ή το άλλαξες?

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μπα το σταμάτησα. Μετά από κάποιους μήνες πήρα το lyrica, το σταμάτησα, το ξαναπηρα και το έκοψα οριστικά. Τώρα παίρνω remeron που το έπαιρνα και παλιότερα για πολλά χρόνια.

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Μία διευκρίνηση, δεν υπάρχει ψυχίατρος καλός ή κακός... Τα χάπια φτιάχτηκαν από φάρμακοβιομηχανιες. Ο γιατρός δεν ξέρει κάτι αν δεν το έχει δοκιμάσει, άρα θα σου πει ότι έχει διαβάσει για αυτό. Πολλά είναι τα αντικαταθλιπτικα που έχουν παρενέργεια αύξηση βάρους... Οπότε δεν του φάνηκε περίεργο του γιατρού σου όταν τον είπες ότι πήρες βάρος.. Ίσα ίσα το περιμενε.. Συνήθως συζητάς μαζί του και αποφασίζει τι να σου δώσει... Δεν μπορεί να τον πεις, ότι έχεις αϋπνία και να σου δώσει αντικαταθλιπτικο που δίνει ενέργεια.. Με νοεις;
    Quote Originally Posted by inafi View Post
    Κι εγώ έτσι και το πάρω πρωϊ παίζει και να σωριαστώ στον δρόμο. Θα πάω σε άλλον ψυχίατρο, δεν μου ταιριάζει αυτός καθόλου μάλλον. Του λέω έχω πάρει κιλά και μου λέει "το βλέπω". Με cipralex συνεχίζεις εσύ? Ή το άλλαξες?

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Μία διευκρίνηση, δεν υπάρχει ψυχίατρος καλός ή κακός... Τα χάπια φτιάχτηκαν από φάρμακοβιομηχανιες. Ο γιατρός δεν ξέρει κάτι αν δεν το έχει δοκιμάσει, άρα θα σου πει ότι έχει διαβάσει για αυτό. Πολλά είναι τα αντικαταθλιπτικα που έχουν παρενέργεια αύξηση βάρους... Οπότε δεν του φάνηκε περίεργο του γιατρού σου όταν τον είπες ότι πήρες βάρος.. Ίσα ίσα το περιμενε.. Συνήθως συζητάς μαζί του και αποφασίζει τι να σου δώσει... Δεν μπορεί να τον πεις, ότι έχεις αϋπνία και να σου δώσει αντικαταθλιπτικο που δίνει ενέργεια.. Με νοεις;
    Κι όμως πολλοί ψυχίατροι ενώ τους έχεις πει ότι δεν κοιμάσαι μπορεί να συνταγογραφησουν ένα φάρμακο που γνωρίζουν ότι θα αργήσει να σε πιάσει στο κομμάτι αυτό και μέχρι τότε σου γράφουν xanax. Εγώ π.χ. αν μου είχε πει ότι θα πρέπει να παίρνω xanax για πάνω από δύο μήνες από τότε που ξεκίνησα το cipralex δεν θα το είχα ξεκινήσει ποτέ.

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κι όμως πολλοί ψυχίατροι ενώ τους έχεις πει ότι δεν κοιμάσαι μπορεί να συνταγογραφησουν ένα φάρμακο που γνωρίζουν ότι θα αργήσει να σε πιάσει στο κομμάτι αυτό και μέχρι τότε σου γράφουν xanax. Εγώ π.χ. αν μου είχε πει ότι θα πρέπει να παίρνω xanax για πάνω από δύο μήνες από τότε που ξεκίνησα το cipralex δεν θα το είχα ξεκινήσει ποτέ.
    εχει να κανει με την προσεγγιση του καθε γιατρου.... ξερει πως αν η αυπνια σου οφειλεται στο αγχος και για να φυγει το αγχος χρειαζεται να σε δωσει ενα αντικαταθλιπτικο οπως ειναι το σιπραλεξ και παρολα αυτα αυτο το ιδιο θα επιδεινωσει την κατασταση σου, γιατι καθε πρωταρης στην εναρξη αγωγης αποκρινεται με ακομη περισσοτερο αγχος τοτε δεν εχει αλλη λυση με το να σου δωσει και λιγο ζαναξ για την αρχη, με την προυποθεση οτι αυτο θα το σταματησεις συντομα και μετα θα κοιμασαι επειδη σε εχει απελευθερωσει απο το αγχος το cipralex...

    γενικα με ενα μονο ραντεβου δεν ειναι στην θεση να κανει την καλυτερη επιλογη για εσενα, το θεμα ειναι η καταχρηση των φαρμακων που μπορει να γινει απο τους γιατρους αυτους, που μπορει να σε λενε οτι και το αντιψυχωτικο σε μικρη δοση λειτουργει σαν αντικαταθλιπτικο ή σαν αγχολυτικο και να σε μπλεξει ετσι και με φαρμακα που δεν τα χρειαζεσαι ... εγω παντως εχω πεταξει την λεξη ψυχιατρος, ψυχιατρικη επιστημη, και αντικαταθλιπτικα φαρμακα.. χρησιμοποιω περισσοτερο την λεξη σκευασματα και οχι την λεξη φαρμακο, γιατι η απεχει ετη φωτος το πραγματικο φαρμακο το οποιο γιατρευει απο το σκευασμα το οποιο θα μπορουσε να λειτουργησει και πλασεμπο

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αυτή ήταν η προσέγγιση του ισχύει. Μετά από ένα χρόνο ψυχοθεραπείας μου το έδωσε, εννοείται πως με ένα ραντεβού δύσκολα θα σχηματίσει καλή εικόνα αλλά ήδη με το δεύτερο ραντεβού πιστεύω ότι έχουν εμπειρία για να κρίνουν τι χρειάζεται. Νομίζω πως το cipralex είναι το χειρότερο αντικαταθλιπτικό που έχω δοκιμάσει. Κάθε φορά που το θυμάμαι νευριάζω.

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Επίσης, δυστυχώς έχεις δίκιο και στα περί φαρμάκων. Από τη στιγμή που δεν μιλάμε για εξατομικευμένη θεραπεία και το ίδιο σκεύασμα όπως το λες πρέπει να το πάρουν ένα σωρό άνθρωποι εντελώς διαφορετικοί γονιδιακά μεταξύ τους βαδίζουμε στο σκοτάδι... για το άλλο που είπες θεωρώ ότι έγκειται στον γιατρό να μην σε μπλέξει με φάρμακα που δεν χρειάζεσαι. Αυτό κάνει τον καλό γιατρό να διαφέρει από τους άλλους.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Για μένα το σιπραλεξ είναι το καλύτερο από άποψη παρενεργειων.... Έχει πολύ ήπιες παρενέργειες... Δεν είναι εύκολο να έχεις ένα αντικαταθλιπτικο που σε προκαλεί τρέμουλο στα άκρα, ή σε κάνει να έχει φουλ ζωντανά όνειρα κάθε βράδυ και ο κατάλογος ατελείωτος... Το ladose είχα διαβάσει σε άρθρο σύνδεεται με 2300 παρενέργειες...

    Quote Originally Posted by Niels View Post
    . Νομίζω πως το cipralex είναι το χειρότερο αντικαταθλιπτικό που έχω δοκιμάσει. Κάθε φορά που το θυμάμαι νευριάζω.

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ίσως κάθε οργανισμός να αντιδρά διαφορετικά. Εμένα με έκανε να αισθάνομαι σαν να είμαι άρρωστος, μέσα σε διαρκή θολούρα. Χαίρομαι που εσένα σε βοήθησε περισσότερο.

  11. #116
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ίσως κάθε οργανισμός να αντιδρά διαφορετικά. Εμένα με έκανε να αισθάνομαι σαν να είμαι άρρωστος, μέσα σε διαρκή θολούρα. Χαίρομαι που εσένα σε βοήθησε περισσότερο.
    δεν με καταλαβες, δεν αναφερομαι τοσο στην αποτελεσματικοτητα του αλλα στο θεμα παρενεργειες... για μενα πλεον ολα ειναι τα ιδια. οπως εγραψα και πιο πανω δεν υπαρχει ψυχιατρικη επιστημη, μονο να δωσει κατι να κουκουλωσει το προβλημα, να το γιατρεψει μηδεν... και ειναι πολλα αλλα σκευασματα τα οποια προκαλουν θολουρα και θολη οραση

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καταλαβαίνω. Είναι γεγονός ότι ακόμη και για φάρμακα που κυκλοφορούν χρόνια με αντικαταθλιπτική δράση διαβάζω ότι δεν γνωρίζουν ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο αυτά λειτουργούν. Απ'την άλλη σκέφτομαι ότι ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτά. Εγώ ο,τι έχω δοκιμάσει με πιάνει απλά με κάποια είχα πρόβλημα με τις παρενέργειες τους. Και το φάρμακο για την πίεση κάθε μέρα πρέπει να το παίρνει κάποιος, δεν σε θεραπεύει. Πόσο μάλλον για ψυχικής φύσεως προβλήματα που έχουν άμεση σχέση και με βιολογικούς παράγοντες, προδιάθεση κλπ αλλά και τον σύγχρονο τρόπο ζωής με μοναξιά, αγχος, τον λανθασμένο τρόπο σκέψης που μας δημιουργεί προβλήματα και φαινομενικά αδιέξοδα κλπ.

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Γενικά εγώ αν ήξερα τόσα όσο ξέρω τώρα δεν θα τα δεχόμουν να τα λάβω... Εγώ είμαι ο κύριος του εαυτού μου, παρά ένας ψυχίατρος που σε βάζει μέσα την λέξη σου χρειάζεται... Όπως και με την πίεση καλό είναι να μην κάνουμε συγκρίσεις ανάμεσα στην παθολογία με την ψυχολογία... Γενικά, ο μηχανισμός δράσης είναι άγνωστός, μόνο εικάζεται το πως δουλεύουν... Δεν έχει αποδεχθεί ότι αυξάνει την σεροτονινη, μόνο κάνουν μία εικασία.. Άρα πρέπει να είμαστε λίγο επιφυλαχτικοι δεν συμφωνείς;
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Καταλαβαίνω. Είναι γεγονός ότι ακόμη και για φάρμακα που κυκλοφορούν χρόνια με αντικαταθλιπτική δράση διαβάζω ότι δεν γνωρίζουν ακριβώς τον τρόπο με τον οποίο αυτά λειτουργούν. Απ'την άλλη σκέφτομαι ότι ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτά. Εγώ ο,τι έχω δοκιμάσει με πιάνει απλά με κάποια είχα πρόβλημα με τις παρενέργειες τους. Και το φάρμακο για την πίεση κάθε μέρα πρέπει να το παίρνει κάποιος, δεν σε θεραπεύει. Πόσο μάλλον για ψυχικής φύσεως προβλήματα που έχουν άμεση σχέση και με βιολογικούς παράγοντες, προδιάθεση κλπ αλλά και τον σύγχρονο τρόπο ζωής με μοναξιά, αγχος, τον λανθασμένο τρόπο σκέψης που μας δημιουργεί προβλήματα και φαινομενικά αδιέξοδα κλπ.

  14. #119
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το έχω διαβάσει αυτό που λες.για τη σεροτονίνη κλπ...νομιζω είδα πρόσφατα ένα σχετικό βιβλίο στο Πολιτεία... όμως δεν αντέχεται η αϋπνία και η κακή διάθεση... πόσο μάλλον ακόμα πιο σοβαρές περιπτώσεις... για μένα το αποτέλεσμα μετράει...αν κάποιος βοηθιεται δεν πειράζει που δεν ξέρει ακριβώς τον τρόπο δράσης... αυτό συμβαίνει με τόσα πράγματα στη ζωή... γι'αυτό υπάρχουν οι ειδικοί... εξάλλου δεν με υποχρέωσε κανείς να πάρω κάτι... όχι ότι δεν έχω σταματήσει φάρμακα χωρίς να συμφωνεί ο γιατρός. Αλλά όπως είπα αυτό είχε να κάνει με τις παρενέργειες... τόσα φάρμακα υπάρχουν, δεν χρειάζεται οι γιατροί να είναι δογματικοι όπως δυστυχώς συμβαίνει αρκετές φορές...μας αρέσει ή όχι η σχέση μας με έναν ειδικό είτε γιατρό είτε δικηγόρο είτε αρχιτέκτονα κλπ δεν μπορεί να είναι ισότιμη όσο και να θέλουμε να έχουμε τον έλεγχο αυτό δεν είναι πάντα δυνατό... τώρα π.χ. με το εμβόλιο για τον κορωνοιο όσα άρθρα και να διαβάσει κανείς υπάρχει περίπτωση να φτάσει σε κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα; Δεν λέω να μην είμαστε επιφυλακτικοί αλλά εν τέλει όταν φτάνω στο σημείο να μην κοιμάμαι καθόλου για μέρες και τα συμπληρώματα να μην κάνουν τίποτα τι να κάνω; Βέβαια κάθε άποψη είναι σεβαστή...ο καθένας κάνει τις επιλογές του... το σημαντικό είναι αυτό που είχες πει πιο πάνω ότι δεν θα πρέπει να κουκουλωνει το πρόβλημα. Δηλαδή χρειάζεται δουλειά προσωπική, εσωτερική και αυτό είναι το πιο δύσκολο.

  15. #120
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το 5-htp ειναι πεταμενα λεφτα διοτι δεν μπορει να διαπερασει τον εγεφαλικο φραγμο, ειναι να σαν να πινεις σεροτονινη απ το στομα ........

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •