Ζαναξ ή αντιψυχωσικο; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Παίρνω 4 ζαναξ των 0,25 την μέρα μαζί με εφεξορ 100 μιλ. Μου λέει ο γιατρός να μπω στο αντιψυχωσικο 0,25 ζιπρεξα , να είναι σωστός; Να πάρω μία δεύτερη γνώμη.
    Καλημέρα!

    Το εφεξορ στη δόση που το παίρνεις δυστηχως δεν σε καλύπτει..
    Αν σε κάλυπτε συνήθως μετά το τρίμηνο η χρήση των ηρεμιστικών που δίνονται στην αρχή της θεραπείας θα έπρεπε να είχαν μειωθεί ....αυτή είναι και η ουσία που μπαίνεις στο αντικαταθλιπτικό...

    Βρες ένα σωστό γιατρό να σου ρυθμίσει τις δόσεις σου ή ακόμα να σε αλλάξει και χάπι ...
    Το εφεξορ μπορείς να το κόψεις πάντα με τις οδηγίες του γιατρού...αν δεν μπορείς πάει να πει όχι ότι εθιστικες απλα δεν έχει γίνει σωστή θεραπεία .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Πως τα κατάφερες και τα κοψες Μακ; Είμαι αδύνατη, παντα ήμουν τι θα πω αν αρχίζω και παιρνω κιλά; Μακ να δεις πως είναι όταν κοβεις εφεξορ να μην σου περιγραψω
    Τα πηγα απο τα 9,5/μερα στα 3,5 /μερα σε τρεις μηνες , δεν ηταν καθολου ευκολο , μεγαλο ζορι , ακομη και τωρα μου λειπουν , ενω τα εκοψα απο τον 10/2019 εως τον 1/2020 , μεγαλη προσοχη σε αυτα τα κολοχαπα ...........εχω κοψει εφεξορ, δεν ηταν καθολου δυσκολο, το ζαναξ με δυσκολεψε πολυ .....ειμαι ομως πεισμων , αλλα καταβεβλημενος .......πολυ .....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα!

    Το εφεξορ στη δόση που το παίρνεις δυστηχως δεν σε καλύπτει..
    Αν σε κάλυπτε συνήθως μετά το τρίμηνο η χρήση των ηρεμιστικών που δίνονται στην αρχή της θεραπείας θα έπρεπε να είχαν μειωθεί ....αυτή είναι και η ουσία που μπαίνεις στο αντικαταθλιπτικό...

    Βρες ένα σωστό γιατρό να σου ρυθμίσει τις δόσεις σου ή ακόμα να σε αλλάξει και χάπι ...
    Το εφεξορ μπορείς να το κόψεις πάντα με τις οδηγίες του γιατρού...αν δεν μπορείς πάει να πει όχι ότι εθιστικες απλα δεν έχει γίνει σωστή θεραπεία .
    Marilou δεν με καλύπτει το ξέρω στα 150 είμαι καλύτερα αλλά έχει τέτοια δυσκοιλιότητα που δεν φαντάζεσαι

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Marilou δεν με καλύπτει το ξέρω στα 150 είμαι καλύτερα αλλά έχει τέτοια δυσκοιλιότητα που δεν φαντάζεσαι
    Φυσικά και σε πιάνει αφού είναι γνωστό ότι η δράση του ξεκινάει από τα 150 και πάνω ...αν σε πιάνει τότε παλεψε το και μην μπαίνεις στο τρυπακι και άλλων χαπιών...

    Διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες ,1.5 λίτρο την ημέρα νερό ,πολλούς φυσικούς χυμούς, προβιοτικα για την καλή χλωρίδα του εντέρου καθημερινο περπάτημα για 30 λεπτά τουλάχιστον και είμαι σίγουρη πως αν ακολουθήσεις αυτά και κιλά δεν θα παρεις και ο οργανισμός σου θα δουλευει ρολόι!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    εγω παιδια παιρνω ζυπρεξα των 15mg . παλια τα εσπαγα στο σπιτι... εσπασα δυο κιθαρες και κατι τζαμια.. πλεον δεν γινετε κατι τετοιο γιατι παιρνω τα φαρμακα μου... αλλα.. δεν νιωθω οτι παιρνω την σωστη αγωγη... δεν νιωθω οτι πασχω απο ψυχωση...δεν ακουω φωνες δεν βλεπω πραγματα...
    καμια βοηθεια?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ηλια εγώ είμαι ήσυχη σαν αρνάκι καθόλου νευρα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φυσικά και σε πιάνει αφού είναι γνωστό ότι η δράση του ξεκινάει από τα 150 και πάνω ...αν σε πιάνει τότε παλεψε το και μην μπαίνεις στο τρυπακι και άλλων χαπιών...

    Διατροφή πλούσια σε φυτικές ίνες ,1.5 λίτρο την ημέρα νερό ,πολλούς φυσικούς χυμούς, προβιοτικα για την καλή χλωρίδα του εντέρου καθημερινο περπάτημα για 30 λεπτά τουλάχιστον και είμαι σίγουρη πως αν ακολουθήσεις αυτά και κιλά δεν θα παρεις και ο οργανισμός σου θα δουλευει ρολόι!
    Είχα πάθει φλεγμονή εντέρου και αυτό μαριλου μου το σκέφτομαι να παίρνω φάρμακα για δυσκοιλιότητα

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Αντιψυχωσικο δεν έχω πάρει ποτέ, ζαναξ εννοείται είμαι πια εθισμένη. Τι είναι χειρότερο από τα δύο το ζαναξ ή το αντιψυχωσικο βρε παιδιά ; Αν πάρω λίγη ποσότητα αντιψυχωσικου λέτε να τα καταφέρω να κοψω το ζαναξ; Πείτε εμπειρίες!
    Τι ερώτηση είναι αυτή??? Εννοείται αντιψυχωσικό στη χαμηλότερη δόση. Το ζάναξ είναι ναρκωτικό και γι'αυτό το λόγο δεν μπορείς να το αγοράσεις από το φαρμακείο έτσι απλά επειδή περνούσες μια βόλτα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Baboulas View Post
    Τι ερώτηση είναι αυτή??? Εννοείται αντιψυχωσικό στη χαμηλότερη δόση. Το ζάναξ είναι ναρκωτικό και γι'αυτό το λόγο δεν μπορείς να το αγοράσεις από το φαρμακείο έτσι απλά επειδή περνούσες μια βόλτα..
    Είναι ή ονομασία αντιψυχωσικο κάπως μου κάνει αλλά οκ παιδιά σας ευχαριστώ για όλες τις γνωμες

  10. #25
    hlias1988
    Guest
    μακαρι να ειχα και εγω τοτε την διαυγεια να μην παρω αυτο το αντιψυχωσικο που παιρνω.... αλλα πλεον ειναι αργα.....

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Είναι ή ονομασία αντιψυχωσικο κάπως μου κάνει αλλά οκ παιδιά σας ευχαριστώ για όλες τις γνωμες
    Bασικά στα λέω έτσι χύμα επειδή έχω μεγάλο θυμό για τις κόκκινες γραμμές. Για παράδειγμα κανένας γιατρός δε θα σού πει ότι η αληθινή ονομασία του ζάναξ είναι ' φάρμακο μόνο για κρίσεις πανικού' κανείς όμως. Ντάξει με ένα σεροκουελάκι 25mg θεωρώ -και το έχουν δοκιμάσει πολλοί- μπορέίς να το κόψεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Είχα πάθει φλεγμονή εντέρου και αυτό μαριλου μου το σκέφτομαι να παίρνω φάρμακα για δυσκοιλιότητα
    Όλα είναι θέμα διατροφής και άσκησης!
    Μην τα περιμένουμε όλα από τα χάπια .Συζήτησε την σωστή δοσολογία για την περίπτωση σου με τον γιατρό σου και παράλληλα ξεκινά διατροφή όχι διατα και άσκηση .
    Εκτός οτι βελτιώνεται η σωματική σου υγεία αλλάζει και η ψυχική σου διάθεση .
    Κάνε μια προσπάθεια παράλληλα με την αγωγή ,δεν έχεις να χάσεις τίποτα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όλα είναι θέμα διατροφής και άσκησης!
    Μην τα περιμένουμε όλα από τα χάπια .Συζήτησε την σωστή δοσολογία για την περίπτωση σου με τον γιατρό σου και παράλληλα ξεκινά διατροφή όχι διατα και άσκηση .
    Εκτός οτι βελτιώνεται η σωματική σου υγεία αλλάζει και η ψυχική σου διάθεση .
    Κάνε μια προσπάθεια παράλληλα με την αγωγή ,δεν έχεις να χάσεις τίποτα .
    Δύο φορές μαριλου μου έκανα προσπάθεια να πάρω το 150 εφεξορ με όλες τις συνισταμένης, γυμναστική , διατροφή με φυτικές ίνες κτλ.την πρώτη επαθα φλεγμονή εντέρου την δεύτερη φορά δεν καθόμουν κάτω για μέρες...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δύο φορές μαριλου μου έκανα προσπάθεια να πάρω το 150 εφεξορ με όλες τις συνισταμένης, γυμναστική , διατροφή με φυτικές ίνες κτλ.την πρώτη επαθα φλεγμονή εντέρου την δεύτερη φορά δεν καθόμουν κάτω για μέρες...
    Να ξερεις οτι το εφεξορ ανήκει στα καλύτερα της κατηγορίας του, δυστυχώς ομως με πολλες παρενέργειες ....τις ξέρω, τις έζησα και μου ήταν πολύ ζόρι να τις διαχειριστώ ειδικα οταν χρειάστηκε για ένα χρονικο διαστημα να παω στα 150....Το κομματι της κατάθλιψης ήταν το πιο δύσκολο για έμενα ...ηταν τελειως άγνωστο και πραγματικά με εκανε να χάσω τον ευατο μου...
    Εκανα πολυ υπομονή(και οι γυρω μου,ομολογώ,ήρωες.... ) γιατί με βοήθησε στο ιατρικο θέμα που είχα ....πλέον ομως είμαι στο 75αρι που δεν επηρεάζει καθόλου την διάθεση μου (γιατί με το 150αρι μετά τον πρώτο καιρο ειχα φτασει να είμαι πολυ χαρούμενη θα έλεγα ,σε σημειο που δεν με αναγνώριζα...)

    Γενικα μπορω να πω οτι μέχρι να το συνηθίσω μου πήρε αρκετό καιρό και μαζί με κατι αλλα θεματκια που είχα αλλοιώθηκε πολύ η συμπεριφορά μου κάτι που αναγνώριζα και δεν το ήθελα γι αυτό και προτίμησα να μπω στη φάση της μείωσης του και στην αντικατάσταση του με συπμληρωματα βιταμινών(με την βοηθεια μιας σπουδαιας για εμενα γιατρου) που πραγματικά με βοήθησαν να ξαναεπανελθω και σωματικά και ψυχολογικά...

    Γι αυτο σου ειπα ,ψάξε να βρεις πρώτα τον γιατρό που νομίζεις οτι είναι στα δικά σου μετρά ,που θα καταλάβει απόλυτα τι χρειάζεσαι και μετά με πολύ υπομονή και θέληση θα τα καταφέρεις .
    Αφου τα κατάφερα εγω μπορούνε ολοι πίστεψε με !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να ξερεις οτι το εφεξορ ανήκει στα καλύτερα της κατηγορίας του, δυστυχώς ομως με πολλες παρενέργειες ....τις ξέρω, τις έζησα και μου ήταν πολύ ζόρι να τις διαχειριστώ ειδικα οταν χρειάστηκε για ένα χρονικο διαστημα να παω στα 150....Το κομματι της κατάθλιψης ήταν το πιο δύσκολο για έμενα ...ηταν τελειως άγνωστο και πραγματικά με εκανε να χάσω τον ευατο μου...
    Εκανα πολυ υπομονή(και οι γυρω μου,ομολογώ,ήρωες.... ) γιατί με βοήθησε στο ιατρικο θέμα που είχα ....πλέον ομως είμαι στο 75αρι που δεν επηρεάζει καθόλου την διάθεση μου (γιατί με το 150αρι μετά τον πρώτο καιρο ειχα φτασει να είμαι πολυ χαρούμενη θα έλεγα ,σε σημειο που δεν με αναγνώριζα...)

    Γενικα μπορω να πω οτι μέχρι να το συνηθίσω μου πήρε αρκετό καιρό και μαζί με κατι αλλα θεματκια που είχα αλλοιώθηκε πολύ η συμπεριφορά μου κάτι που αναγνώριζα και δεν το ήθελα γι αυτό και προτίμησα να μπω στη φάση της μείωσης του και στην αντικατάσταση του με συπμληρωματα βιταμινών(με την βοηθεια μιας σπουδαιας για εμενα γιατρου) που πραγματικά με βοήθησαν να ξαναεπανελθω και σωματικά και ψυχολογικά...

    Γι αυτο σου ειπα ,ψάξε να βρεις πρώτα τον γιατρό που νομίζεις οτι είναι στα δικά σου μετρά ,που θα καταλάβει απόλυτα τι χρειάζεσαι και μετά με πολύ υπομονή και θέληση θα τα καταφέρεις .
    Αφου τα κατάφερα εγω μπορούνε ολοι πίστεψε με !
    Και αν δεν εψαξα μαριλου μου, εδώ είπαμε να κόψω το εφεξορ και να μπω στο λαντοζ και δεν μου έδωσε καν κινητό τελειως αδιάφορος έφτασα επείγοντα από την απόσυρση από το εφεξορ και επαιρνα τον παθολόγο που έχω αυτόν δεν τον έβρισκα. Σε άλλον που είπα ότι δεν μπορώ να κόψω το εφεξορ σε μία μέρα και να μπω σε άλλο αντικαταθλιπτικο αμεσα σχεδόν με έβρισε.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καλύτερο αντιψυχωσικό
    By Lonelyprincess in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2019, 22:55
  2. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  3. Replies: 11
    Last Post: 01-08-2019, 09:39
  4. Αντικαταθλπιτικό μαζί με αντιψυχωσικό ή το καθένα μόνο του??
    By Χαπάκιας Εφ'όρου in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-06-2019, 15:20
  5. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •