ΟΔΗΓΗΣΗ & ΨΥΧΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502

    ΟΔΗΓΗΣΗ & ΨΥΧΩΣΗ

    ρε παιδια εσεις οδηγαται....... σημερα πηγαμε να ψεκασουμε κατι χωραφια με ελιες μας σε 100 χιλιομετρα αποσταση απο το σπιτι μας...... οδηγησα για να παμε, μετα δε φορουσα καπελο με χτυπησε λιγο η ζεστη με πονεσε η κοιλια μου.... γενικος με επιασε αγχος τη θα κανουμε πως θα γυρισουμε...
    και στην επιστροφη στη μιση διαδρομη οδηγησε ο πατερας μου.... δεν την εβγαλα ολη τη διαδρομη μονος μου αγχωθηκα δυστηχως... στη μεση της διαδρομης αφου ξεαγχοθηκα το πηρα το αυτοκινητο..... καταφερνεται και συνδηαζεται ψυχωση με οδηγηση? εγω δε τα πολυκαταφερνω οδηγαω εδω στη πολη πηγαινω στα κοντινα χωραφια.... αλλα σε μεγαλες διαδρομες αγχονομε.. οδηγαω 5 χρονια δεν εχω και πολυ πειρα, λετε με τα χρονια να ξεαγχοθω και να τα καταφερνω?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    εγω οδηγαω κανονικα...

    ακομα και στην ενεργη φαση της ψυχωσης οδηγουσα... κατεβηκα αθηνα από θεσσαλονικη με το αμαξι

    αλλα οδηγαω πολλα χρονια όλα γινοντε μηχανικα πλεον

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγώ ήμουν πιλότος κ τώρα οδηγάω σαν παππούς αγχώνομαι κι εγώ είναι από τα φάρμακα επίσης αγρότης με φάρμακα πρέπει να είσαι ψημένος γτ ο ήλιος βαράει γενικά θέλει ψυχραιμία κ μην ψαρωσεισ ψυχοσωματικά είναι από τα φάρμακα που φεύγουν κ σιγά σιγά ότι κανεισ ήρεμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ δεν πρόλαβα να πάρω δίπλωμα αλλά το θέλω πολύ να γίνει...

    Το παίρνω ορισμενες φορες αλλά όχι μονος.Μια φορά το πήρα μόνος κ αισθανομουν ανασφαλής επειδή δεν εμπιστευομαι τις ικανότητες μου.

    Παρατήρησα οτι η αντίληψη κ η συγκεντρωση βελτιώθηκαν κ θέλω σιγά σιγά να το δρομολόγηση το δίπλωμα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Το άγχος νομιζω μας το δημιουργεί η ανασφάλεια που έχουμε ίσως για τις δεξιότητες μας.πχ ακόμα έχω την αίσθηση οτι δεν τα έχω 400.Αυτή η αίσθηση της φυγής απο αυτό τον κοσμο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εγω πριν 3-4 χρονια οδηγαγα μετα την δουλεια και ξαφνικα ειδα μια κολονα της δεη με μετασχηματιστη να κανει εκρηξη και εκατονταδες κοματακια θραυσματα να πεταγονται παντου, αλλα πριν πεσουν στο εδαφος εξαφανιστηκαν, ενω δεν ακουσα και κανενα απολυτος θορυβο.
    μετα απο λιγο καταλαβα οτι ηταν ψευδαισθηση.
    αλλη μια φορα παλι οταν οδηγουσα ειδα ασπρους καπνους απο τον καθρεφτη του αυτοκινητου μου και καλα οτι ειχε πιασει φωτια και μυριζα κατι σαν αζαξ....σταματησα γρηγορα και βγηκα να δω τι θα κανω. απο εξω δεν ειδα τιποτα, μαλλον το μονο αληθηνο πρεπει να ηταν το αζαξ που ειχα βαλει στο παγουρι των υαλοκαθαριστηρων και οταν τους εθεσα σε λειτουργεια μου μυρισε. ελπιζω να μην εχω δει και αλλα που δεν τα πηρα ειδηση

  7. #7
    DEN EPITREPETAI APO TO NOMO EIDIKA OSOI EXOYME NOSHLEYTEI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    DEN EPITREPETAI APO TO NOMO EIDIKA OSOI EXOYME NOSHLEYTEI
    τη λες βρε δημητρη εμενα απο το νοσοκομειο μου ειχαν πει να μην οδηγησω κανα τριμηνο μπωρει και εξαμηνο μετα τη νοσηλεια, δεν θημαμαι ακριβως και μετα κανονικα
    που το γραφει αυτο οτι δεν επιτρεπεται να οδηγαμε υπαρχει νομος?.......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    παντως τα φαρμακα αναλογα με τη δοση και αναλογα με το φαρμακο προκαλουν καταστολη του κεντρικου νευρικου συστηματος.

    αρα δεν εχουμε καλα αντανακλαστικα.

    οποτε μη κανουμε καμα ζημια.

    μη το παιρνετε ετσι ελαφρα, θα οδηγησω...

    το θεμα ειναι μη γινει καμια ζημια μετα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ νομιζω το βλέπω πολύ υπεύθυνα κ Συμφωνώ maus πως θέλει να βάζουμε κάποια όρια γιατί το αυτοκίνητο είναι ενα γεμάτο όπλο που ανα πάσα στιγμη μπορεί να σκοτώσει.

    Εγώ το δίπλωμα θέλω να πάρω κ μετα αν δω τα καταφερνω απλα θέλω να κάνω τις βόλτες μου σε κοντινές αποστάσεις του νομού κυρίως.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εγω οδηγαω μηχανκι κιολας αλλα παντα με κρανος και χωρις να τρεχω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μεχρι 100 το παω χωρις φοβο σε αδειους δρομους.σε πιο πολυσυχναστους δρομους το παω καλα με λιγοτερα χιλιομετρα ομως.δε φοβαμαι.μ αρεσει πολυ.μονο να παρκαρω δε ξερω καλα.
    τα αντανακλαστικα μου ειναι κομπλε.περισσοτερο φοβαμαι τους αλλους παρα εμενα
    περιμενω κι εγω το καλοκαιρι μπας και βγαλω το πολυποθητο διπλωμα.
    μη φοβασαι καθε αρχη και δυσκολη θεμα εξασκησης ειναι.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    τη λες βρε δημητρη εμενα απο το νοσοκομειο μου ειχαν πει να μην οδηγησω κανα τριμηνο μπωρει και εξαμηνο μετα τη νοσηλεια, δεν θημαμαι ακριβως και μετα κανονικα
    που το γραφει αυτο οτι δεν επιτρεπεται να οδηγαμε υπαρχει νομος?.......
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΜΕ ΑΚΟΥΣΙΑ ΝΟΣΗΛΙΑ ΟΜΩς>ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    δηλαδη δεν εχεις διπλωμα, εχεις σχιζοφρενεις, βλεπεις παραισθησεις, παιρνεις φαρμακα που καταστελλουν το κεντρικο νευρικο συστημα και δε ξερεις να παρκαρεις και οδηγεις.

    μαλιστα.

    τωρα ειμαι ησυχος οταν βγω στο δρομο.

    Quote Originally Posted by boo View Post
    μεχρι 100 το παω χωρις φοβο σε αδειους δρομους.σε πιο πολυσυχναστους δρομους το παω καλα με λιγοτερα χιλιομετρα ομως.δε φοβαμαι.μ αρεσει πολυ.μονο να παρκαρω δε ξερω καλα.
    τα αντανακλαστικα μου ειναι κομπλε.περισσοτερο φοβαμαι τους αλλους παρα εμενα
    περιμενω κι εγω το καλοκαιρι μπας και βγαλω το πολυποθητο διπλωμα.
    μη φοβασαι καθε αρχη και δυσκολη θεμα εξασκησης ειναι.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ...ΜΕ ΑΚΟΥΣΙΑ ΝΟΣΗΛΙΑ ΟΜΩς>ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?
    εκανα ψαξιμο στο γοογλη και βρηκα αυτα τα κανω copy paste
    http://www.prosvasi-amea.gov.gr/cent...72_17773_17775
    Προεδρικό Διάταγμα 19/1995 ,Προσαρμογή της νομοθεσίας προς την οδηγία 91/439/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 29ης Ιουλίου 1991 για την άδεια οδήγησης
    3. Στις Ψυχώσεις:

    3.1. Στις Σχιζοφρενικές Ψυχώσεις (όλων των τύπων), Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή, Παραληρητικές Διαταραχές και Άτυπες Ψυχώσεις.

    3.2. Στη Βραχεία Αντιδραστική Ψύχωση.

    Επιτρέπεται, κατ' εξαίρεση, η χορήγηση η ανανέωση αδείας οδήγησης, στην ψύχωση της οποίας η διάρκεια δεν υπερβαίνει το μήνα, εφόσον έχει αποδράμει από 5ετίας και στο διάστημα αυτό δεν έχει εμφανισθεί οποιαδήποτε ψυχωτικού τύπου συμπτωματολογία. Η άδεια θα χορηγείται ύστερα από γνωμάτευση της ΔΤΙ.Ε., αρχικά μέχρι 2 χρόνια.

    3.3. Στη Σχιζοφρενικόμορφη διαταραχή.

    Επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση, η χορήγηση ή ανανέωση της άδειας οδήγησης, στις περιπτώσεις της οποίας οι ψυχοποιθολογικές εκδηλώσεις διαρκούν το πολύ μέχρι 6 μήνες, ύστερα από γνωμάτευση της Δευτεροβάθμιας Ιατρικής Επιτροπής, με την προϋπόθεση ότι από 15ετία απουσιάζει οποιαδήποτε ψυχοπαθολογική εκδήλωση και υπάρχει καλή, προνοσηρή, μετανοσηρή, κοινωνική και επαγγελματική λειτουργικότητα του ατόμου. Αρχικά, η διάρκεια ισχύος της άδειας θα είναι περιορισμένη μέχρι 2 χρόνια, για τις πρώτες 2-3 φορές.

    4.Στις Συναισθηματικές Διαταραχές, όπως, την κυκλοθυμική διαταραχή, τη δυσθυμία, τη μείζονα υποτροπιάζουσα κατάθλιψη και τη διπολική διαταραχή.

    4.1. Στη μείζονα αποτροπιάζουσα κατάθλιψη και στη διπολική διαταραχή.

    Επιτρέπεται, κατ' εξαίρεση, η χορήγηση ή ανανέωση άδειας οδήγησης όταν τα μεσοδιαστήματα νορμοθυμίας υπερβαίνουν τα 3 χρόνια, τα άτομα παρουσιάζουν καλή λειτουργικότητα και κοινωνική προσαρμογή και δεν λαμβάνουν φάρμακα τα οποία επηρεάζουν την οδήγηση, περιορισμένα χρονικής ισχύος 1 ή 2 το πολύ, χρόνια. Εάν τα άτομα αυτά υποβάλλονται σε θεραπεία με λίθιο ή άλλο ψυχοπροφυλακτικό φάρμακο με καλή κλινική ανταπόκριση τεκμηριούμενη και εργαστηριακά, η χορηγούμενη άδεια μπορεί να ανανεώνεται κατά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, ύστερα από γνωμάτευση της Δευτεροβάθμιας Ιατρικής Επιτροπής

    4.2. Στη μείζονα κατάθλιψη με ένα μοναδικό επεισόδιο, και στη δοσθυμική διαταραχή, επιτρέπεται, καθ εξαίρεση, η χορήγηση ή ανανέωση άδειας, οδήγησης μετά παρέλευση 5ετίας, από της αποδρομής της νόσου. Αρχικά η διάρκεια ισχύος της άδειας θα είναι περιορισμένη 1, 2 ή το πολύ 3 χρόνια και μετά από 3-4 φορές η άδεια θα ανανεώνεται ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, ύστερα από γνωμάτευση της Δευτεροβάθμιας Ιατρικής Επιτροπής

    5. Στις αγχώδεις, διασχιστικές και σωματόμορφες διαταραχές. Επιτρέπεται , κατ' εξαίρεση, η χορήγηση ή ανανέωση άδειας οδήγησης, εάν οι καταστάσεις αυτές έχουν αποδράμει από 5ετίας (αυτό να βεβαιώνεται από Κρατικό Ψυχιατρικό Ίδρυμα ή από 2 ψυχίατρους) και δε γίνεται χρήση ψυχοφαρμάκων ή άλλων ψυχοδραστηκών ουσιών. Αρχικά, η διάρκεια ισχύος της άδειας θα είναι περιορισμένη μέχρι 2 χρόνια, και μετά από 2-3 φορές, η άδεια θα ανανεώνεται ανά μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα, ύστερα από γνωμάτευση της Δευτεροβάθμιας Ιατρικής Επιτροπής

    6. Στις διαταραχές προσωπικότητας. Επιτρέπεται, κατ' εξαίρεση, η χορήγηση ή ανανέωση άδειας οδήγησης, εφόσον η ψυχοπαθολογία τους δεν είναι εκσεσημασμένη, δεν γίνεται χρήση ψυχοφαρμάκων ή άλλων ψυχοδραστικών ουσιών, και διαπιστώνεται ικανοποιητική κοινωνική προσαρμογή. Αρχικά η διάρκεια ισχύος της άδειας θα είναι περιορισμένη, από 1 έως 5 χρόνια κατόπιν γνωμάτευσης της Δευτεροβάθμιας Ιατρικής Επιτροπής Κατά την εξέταση θα ελέγχεται εκτός των άλλων και εάν το άτομο έχει υποπέσει σε αξιόλογα τροχαία παραπτώματα, έχει απασχολήσει τις αστυνομικές αρχές και έχει προβεί, γενικά σε αντικοινωνικές ενέργειες.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οδηγηση μηχανησ 50 cc
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-04-2013, 17:23
  2. Ψυχωση και οδηγηση
    By cpcool in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-03-2013, 19:07
  3. Ψύχωση και οδήγηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-09-2010, 00:31
  4. seroxat και οδηγηση - κριση πανικου
    By martha73 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 16-01-2009, 11:56
  5. ΟΔΗΓΗΣΗ
    By moreira in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 25-05-2008, 16:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •