Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1

    Και πάλι υποτροπή, αλλά και πάλι νέο ξεκίνημα...

    Καλησπέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Είμαι 43 χρονών και έχω ΙΔΨ από τα 24 μου. Δεν έχω κάτι νέο να πω, ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα τα περνάω και στο μυαλό μου. Έπαθα πάλι υποτροπή γιατί απλά κάποιες φορές ξέχασα να πάρω το φάρμακό μου. Τόσο απλά... Μόλις το αυξάνω όλα γίνονται και πάλι μια χαρά. Δεν πρέπει να χάνουμε το κουράγιο μας, ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό, αλλά περνάει. Μακάρι να μην το είχαμε, αλλά... Είναι άχρηστες ηλίθιες σκέψεις, όμως σκεφτείτε ότι μπορούμε ακόμα να χαρούμε τον ήλιο, τη θάλασσα, να έχουμε φίλους, να ερωτευτούμε, να τρέξουμε, να γελάσουμε, να κλάψουμε και πολλά άλλα που πάρα πολύ άνθρωποι, λόγω κάποιας μόνιμης αναπηρίας. δεν τα χάρηκαν και δεν θα τα χαρούν ποτέ. Μας εύχομαι καλό κουράγιο και δύναμη να αντιμετωπίζουμε αυτές τις βλακείες χωρίς να απογοητευόμαστε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Γεια σου καλωσηρθες!
    Πες μας κάτι γιασενα...τι ιδεοληψίες σε βασανίζουν, ποσα χρονια κανεις αγωγή?

  3. #3
    Γειά σου marouliw. Σε ευχαριστώ. Σχετικά με το φύλο μου. Πέρασα πολύ άσχημα γιατί δεν είχα βρει καλό ψυχίατρο και σωστή θεραπεία. Ενώ ήξερα από την αρχή τι έχω- είμαι νοσηλεύτρια- δεν το παραδεχόταν ο τότε γιατρός μου. Είμαι βλέπεις από επαρχία και τότε δεν υπήρχαν ούτε οι καταρτισμένοι γιατροί ούτε καλά φάρμακα. Φταίνε όμως και οι εξωτερικοί παράγοντες. Δεν με βοήθησε ούτε η οικογένειά μου ούτε οι φίλες μου τότε. Το πάλεψα και το παλεύω μόνη μου. Ευτυχώς βρήκα εδώ στην Αθήνα μια καλή ψυχίατρο και η αγωγή της με βοήθησε πολύ. Από τα 24 μου παίρνω φάρμακα και θα τα παίρνω συνέχεια, δεν με πειράζει αυτό. το χω ξεπεράσει πια. Αρκεί να είμαι καλά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Η αγωγή σου εξαφανίζει τις ιδεοληψίες και τους ψυχαναγκασμούς; Τι αγωγή παίρνεις αλήθεια; Πες μας και σε εμάς τους απελπισμένους που φοβόμαστε την αγωγή και την πήραμε με την ελπίδα να γιατρευτούμε. :)
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Ψυχαναγκασμούς δεν έχω πια, τους σταμάτησα από μόνη μου. Κάθησα και σκέφτηκα ότι δεν έχω να αποδείξω τίποτα στον εαυτό μου. Ναι σταματάνε τα φάρμακα τις ιδεοληψίες μου. Παίρνω το NEURONTIN και το CIPRALEX. Γιατί φοβάσαι την αγωγή; Δεν θες να είσαι καλά και να συνεχίσεις τη ζωή σου; Φάρμακα είναι όπως τόσα χιλιάδες... Όπως αυτά που δίνω στους ασθενείς να απαλύνω τον πόνο τους. Όταν είναι χρόνιο το πρόβλημα τους το παίρνουν και αυτοί εφ' όρου ζωής... Αυτά πιάσαν σε μένα, εσένα και άλλα άτομα εδώ μέσα σίγουρα τα γιατρεύουν κάποια άλλα φάρμακα. Εσύ ποια παίρνεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Αυτο που λες δεν έχω να αποδείξω τπτ στον εαυτό μου ποοοοοοσο σωστό!!!
    Ωντος ειναι, όπως το περιγραφω εγώ στο γιατρό μου, σαν να υπάρχει μέσα μου ένας εσωτερικος κριτής και αν κανω κάτι λάθος ή κάτι με διαφορετικό τροπο θα γίνει κάτι κακό.....
    Αυτά αν τα παίρνεις εφόρου ζωής δεν δημιουργούν προβλήματα?
    Επίσης οικογένεια αν παίρνεις φάρμακα δν μπορεις να κανεις ε? Γτ με ενδιαφέρει για το μέλλον αλλα εχω απελπιστεί...

  7. #7
    Απλά μια μέρα πες, τι θα πάθω αν δεν κάνω τον ψυχαναγκασμό μου; Φυσικά τίποτα, άσε που θα νιώθεις και περήφανη με τον εαυτό σου. Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργούν. Γιατί να μην μπορείς να κάνεις οικογένεια; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Και να σου πω βρε Μαρουλιώ, το ζητούμενό μας πιο είναι; Να μαστε εμείς καλά έτσι; Αν δεν είμαστε καλά δεν μπορούμε τίποτα να κάνουμε, πόσο μάλιστα μια οικογένεια. Όταν έρθει η ώρα της εγκυμοσύνης απλά τα κόβεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Εσυ που είσαι και νοσηλεύτρια δλδ αυτά τα φάρμακα δν απαγορεύονται για εφόρου ζωής? Δλδ δεν σε κάνουν και λίγο ζόμπι? Επίσης το φάρμακο το ένα που παίρνεις ειναι αντιεπιληπτικο? Και σε τι χρησιμεύει στην ιψδ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by dauphne View Post
    Απλά μια μέρα πες, τι θα πάθω αν δεν κάνω τον ψυχαναγκασμό μου; Φυσικά τίποτα, άσε που θα νιώθεις και περήφανη με τον εαυτό σου. Κανένα πρόβλημα δεν δημιουργούν. Γιατί να μην μπορείς να κάνεις οικογένεια; Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Και να σου πω βρε Μαρουλιώ, το ζητούμενό μας πιο είναι; Να μαστε εμείς καλά έτσι; Αν δεν είμαστε καλά δεν μπορούμε τίποτα να κάνουμε, πόσο μάλιστα μια οικογένεια. Όταν έρθει η ώρα της εγκυμοσύνης απλά τα κόβεις
    Βίος παράλληλος....Η περίπτωσή σου μοιάζει πολύ με τη δική μου, τουλάχιστον χρονικά. Εγώ ξεκίνησα τα φάρμακα 23 και τώρα είμαι 35, με μεσοδιαστήματα χωρίς. Ψυχοθεραπεία έχεις κάνει? Έχει νόημα για την περίπτωσή μας ή μάταιος κόπος? Εγώ κάνω μία απόπειρα τώρα, αλλά κάνω τρελή υπομονη και δε βλέπω αποτέλεσμα χωρίς φάρμακα. Βέβαια εγώ δεν έχω συγκεκριμένη ιδεοληψία, αλλά φόβο τρέλας, οπότε δημιουργώ διαρκώς καθηλωτικές ιδεοληψίες. Άστα να πάνε. Μπορείς και εργάζεσαι κανονικά? Και γενικά δεν έχεις περιορίσει τίποτα από τη ζωή σου? Κι αυτό που λέει η Μαρουλιώ. Έχεις παιδάκια? Εγώ όχι. Έχω όμως έναν σύζυγο που πιέζει, την ιδψ στα φόρτε της με διαρκείς υποτροπές όποτε τολμώ να κόβω τα φάρμακα και μία απέραντη φοβία (η ιδψ κι εκεί...) για τη γέννηση ενός μωρού. Υπ' αυτές τις συνθήκες, πώς να πάρει κάποιος καν την απόφαση να μπει στη διαδικασία (εγκυμοσύνη) όταν ξέρει ότι θα πρέπει να κόψει τα φάρμακα που σημαίνει υποτροπή και χωρίς αυτά δεν είναι λειτουργικός????

  10. #10
    Όχι βέβαια δεν με κάνουν ζόμπι... Αν θες και το άλλο, δεν άφησα εγώ να με κάνουν ζόμπι... Πάντα δούλευα και πάντα έδινα κουράγιο στον εαυτό μου. Άλλωστε και η δουλειά μου με κρατάει σε ένταση. Ναι είναι αντιεπιληπτικό φάρμακο αλλά δρα και ως σταθεροποιητής συναισθήματος και χωρίς να χει ούτε μια παρενέργεια. Ισορροπεί το θυμικό και η "φουρτούνα" μέσα μου (αρνητικό συναίσθημα) γίνεται "ήρεμη θάλασσα" (θετικό συναίσθημα)

  11. #11
    spr1980 το ότι εργάζομαι με έσωσε... Τα πραγματικά προβλήματα είναι μέσα στο νοσοκομείο. Ήμουν 13 χρόνια στα επείγοντα, δούλευα με απανωτές υποτροπές. Έπαιρνα δύναμη βλέποντας που είναι η πραγματική στεναχώρια. Το δικό μας μια απλή νεύρωση είναι που έχει υφέσεις και εξάρσεις. Ούτε με ένα χέρι είμαστε ούτε με κανένα πόδι... Καταλαβαίνεις πως το λέω. Τα φάρμακα θα τα κόψεις μόνο όταν σου πει ο γιατρός σου εφόσον έχεις πάρει απόφαση να κάνεις παιδί. Και να σαι σίγουρη ότι δεν θα πάθεις τίποτα, γιατί θα χεις αλλού το μυαλό σου και κάτι πολύ ευχάριστο. Όχι δεν έχω παιδιά, δεν είμαι παντρεμένη

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Spr1980 μην σε αγχώνει τόσο το παιδί....σε κάνει και νιώθεις αλλιώς όταν έχεις ενα παιδί δικό σου....μην φοβασαι διότι και τοτε οτι σκεψεις θα κανεις για το παιδί θα είναι καθαρά ιδεοληψίες....και να ξέρεις οι καλύτεροι γονείς ειναι οι ιδψχαναγκαστικοι διότι είμαστε υπερυπευθυνα άτομα...

    Dauphne αν επιτρέπεται εσένα οι ιδεοληψίες τι περιλαμβάνουν περίπου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by marouliw View Post
    Spr1980 μην σε αγχώνει τόσο το παιδί....σε κάνει και νιώθεις αλλιώς όταν έχεις ενα παιδί δικό σου....μην φοβασαι διότι και τοτε οτι σκεψεις θα κανεις για το παιδί θα είναι καθαρά ιδεοληψίες....και να ξέρεις οι καλύτεροι γονείς ειναι οι ιδψχαναγκαστικοι διότι είμαστε υπερυπευθυνα άτομα...

    Dauphne αν επιτρέπεται εσένα οι ιδεοληψίες τι περιλαμβάνουν περίπου?
    Μαρουλιώ επί τη ευκαιρία πώς πας με τη θεραπεία σου? Εγώ να δω πότε θα το πάρει απόφαση ο γιατρός μου....

  14. #14
    Άστο βρε μαρουλιώ δεν έχω διάθεση τώρα να τα πω

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Α οκ κανένα θεμα καταλαβαίνω.....
    Spr1980 δες το πατριωτικα και πες στον εαυτό σου ας το καλο τόσα χρόνια έγινε κάτι?! Γιατί να γίνει τώρα! Γινε λιγο πιο θαρραλέα ( λέω εγώ τώρα λύσεις )
    Τι να σου πω τώρα 2 εβδομάδες έχουν πέρασει και δν παίρνω και αγχολυτικό μέχρι να δράσουν οποτε δεν μπορώ να κρίνω...ελπιζω τουλάχιστον λιγο να μετριάσει το άγχος και λίγο να γίνω πιο αναίσθητη γενικότερα...Αυτά! Δεν ζητάω πολλά :)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΠΑΛΙ!!! ΥΠΟΤΡΟΠΗ!
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-11-2014, 14:32
  2. δυστυχως και παλι υποτροπη..
    By στελιος66 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-04-2014, 12:50
  3. ΕΚOΨΑ ΤΑ ΚΩΛΟΧΑΠΙΑ Κ ΠΑΛΙ ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΓΑΜΩΤΟ SOS
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 25-06-2011, 19:05
  4. υποτροπη! οχι παλι ρε γαμωτο:(
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 22-09-2010, 00:36
  5. Υποτροπή πάλι...
    By dimi79 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-06-2010, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •