Πριν 10 χρονια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    5

    Πριν 10 χρονια

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ειμαι γυναικα 32 ετων.
    Εδω και ενα μηνα περιπου σκεφτομαι τον πρωην μου! Τα ειχαμε πρωτοφτιαξει πριν 10 χρονια ακριβως.Η σχεση αυτη κρατησει εξι χρονια χωρισαμε πριν 4 χρονια αφου δεν τα πηγαιναμε καλα κ κατεθεσα τα οπλα οταν καταλαβα οτι ενδιαφερεται για αλλη.. εγω προχωρησα εκανα νεα σχεση οπου διηρκησε 9 μηνες, οπως κ αυτος, κι εδω κ 3 χρονια ειμαι μονη μου..απο τοτε που χωρισαμε βρισκομαστε καποιες φορες και ερωτικα...ενω προσπαθω να το σταματησω μου λειπει καποιες φορες..ανθρωπος ειμαι δεν μπορω να το ελεγξω.. του εχω πει οτι ειναι πολυ σημαντικος για μενα κ δεν μπορω να τν ξεπερασω απολυτα..
    Αυτα για την ιστορια..
    Το προβλημα τωρα ειναι οτι περασε 1 δεκαετια απο τοτε π τα φτιαξαμε και τοτε στα πρωτα ραντεβου ειχαμε πει πως φανταζεσαι τον εαυτο σου μετα απο 10 χρονια!
    Φανταζομουν λοιπον οτι σιγουρα θα χω βρει καποιον που θα μ αγαπαει κ θα τον αγαπαω και θα χω κανει τη δικη μου οικογενεια κατι που ηθελα κ ονειρευομουν απο μικρη καθως στερηθηκα καποια πραγματα απ τη δικη μου.
    Απ οτι φαινεται σ αυτο δεν τα καταφερα, ακομη τουλαχιστον και ειναι κατι που με σταναχωρει γιατι συνειδητοποιω οτι δεν ειμαι ευτυχισμενη,οχι μονο για την οικογενεια αλλα λειπει κι η συντροφικοτητα απ τη ζωη μου.
    Πως θα μπορουσα να το διαχειριστω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όταν βρισκόσαστε πως είστε?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    5
    Παλια καταληγαμε σε τσακωμο..τωρα καλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Aiwn View Post
    Παλια καταληγαμε σε τσακωμο..τωρα καλα
    Σε τσακωμό για ποια θέματα ?
    Για το αν θέλετε να είστε μαζί?

    Το γεγονός να είστε πάλι μαζί το έχετε συζητήσει?
    Έχετε βρει τι είναι αυτό που σας κρατάει χώρια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    5
    Δε νομιζω να θελει..δεν εχει δειξει κατι τετοιο..
    Τσακωνομασταν γιατι του υπενθυμιζα πραγματα που εκανε κ με πληγωσαν..
    Εγω νομιζω οτι απλα ειμαι καβατζα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Aiwn View Post
    Δε νομιζω να θελει..δεν εχει δειξει κατι τετοιο..
    Τσακωνομασταν γιατι του υπενθυμιζα πραγματα που εκανε κ με πληγωσαν..
    Εγω νομιζω οτι απλα ειμαι καβατζα
    Έχεις καθήσει ποτέ να σκεφτείς εσύ τι πραγματικά θες από αυτόν?
    Θες να είστε μαζί γιατί τον αγαπάς ή γιατί κάνετε ένα καλό κρεβάτι?
    Τόσο καιρό που ήσουν σε άλλη σχέση τον σκεφτοσουν?

    Μήπως τελικά θες να είστε μαζί γιατί έφτασες σε μια ηληκια που πίστευες ότι θα ήσουν αλλιώς και τελικά δεν είσαι?
    Δεν γυρνάμε σε κάποιο γιατί είναι λύση ανάγκης ή γιατί δεν βρέθηκε κάτι καλύτερο μέχρι τώρα ...

    Καβαντζα δεν είσαι μόνο εσύ ....είναι και αυτός για εσένα γιατί πας με την θέληση σου ...
    Είναι λάθος να το βλέπεις έτσι ...

    Κάτσε σκέψου εσύ πραγματικά τι νιώθεις για εκείνον και αν αυτό που σε τραβάει κοντά του είναι η πραγματική αγάπη και όχι το γεγονός ότι δεν βρέθηκε κάτι άλλο στη ζωή σου μέχρι τώρα...

    Σορυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μόνο έτσι θα βρεις επιτέλους τι πραγματικά είναι αυτό που θες
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Aiwn View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ειμαι γυναικα 32 ετων.
    Εδω και ενα μηνα περιπου σκεφτομαι τον πρωην μου! Τα ειχαμε πρωτοφτιαξει πριν 10 χρονια ακριβως.Η σχεση αυτη κρατησει εξι χρονια χωρισαμε πριν 4 χρονια αφου δεν τα πηγαιναμε καλα κ κατεθεσα τα οπλα οταν καταλαβα οτι ενδιαφερεται για αλλη.. εγω προχωρησα εκανα νεα σχεση οπου διηρκησε 9 μηνες, οπως κ αυτος, κι εδω κ 3 χρονια ειμαι μονη μου..απο τοτε που χωρισαμε βρισκομαστε καποιες φορες και ερωτικα...ενω προσπαθω να το σταματησω μου λειπει καποιες φορες..ανθρωπος ειμαι δεν μπορω να το ελεγξω.. του εχω πει οτι ειναι πολυ σημαντικος για μενα κ δεν μπορω να τν ξεπερασω απολυτα..
    Αυτα για την ιστορια..
    Το προβλημα τωρα ειναι οτι περασε 1 δεκαετια απο τοτε π τα φτιαξαμε και τοτε στα πρωτα ραντεβου ειχαμε πει πως φανταζεσαι τον εαυτο σου μετα απο 10 χρονια!
    Φανταζομουν λοιπον οτι σιγουρα θα χω βρει καποιον που θα μ αγαπαει κ θα τον αγαπαω και θα χω κανει τη δικη μου οικογενεια κατι που ηθελα κ ονειρευομουν απο μικρη καθως στερηθηκα καποια πραγματα απ τη δικη μου.
    Απ οτι φαινεται σ αυτο δεν τα καταφερα, ακομη τουλαχιστον και ειναι κατι που με σταναχωρει γιατι συνειδητοποιω οτι δεν ειμαι ευτυχισμενη,οχι μονο για την οικογενεια αλλα λειπει κι η συντροφικοτητα απ τη ζωη μου.
    Πως θα μπορουσα να το διαχειριστω;
    καλησπερα.
    αυτος σε τι φαση ζωης ειναι; εχει καποια σχεση; και, τι εκανε μετα τον χωρισμο σας; εμεινε ελευθερος με περιστασιακες μονο γνωριμιες, η εκανε σχεσεις;
    ο λογος που δεν εχεις βρει καποιον για μια συντροφικη σχεση, ειναι το οτι εχεις μεινει κολλημενη στην πρωην σχεση σου μαζι του, εστω με την μορφη αυτη των σποραδικων συναντησεων και χανεις τον χρονο σου....
    εφοσον δεν ενδιαφερεστε να τα ξαναβρειτε, γιατι χανεις τον χρονο σου;
    φανταζομαι οτι μετα απο 10 χρονια θα ξερετε κι οι δυο τι θελετε ο ενας απο τον αλλον.

  8. #8
    Meditation
    Guest
    Προκειμένου να βρεις τη συντροφικότητα που θες στη ζωή σου και να προχωρήσεις πρέπει να ξεχάσεις τον πρώην σου. Ίσως το γεγονός ότι δεν έχεις βρει κάποιον άντρα να σε γεμίζει σε κάνει να εξιδανικευεις την προηγούμενη σου σχέση και φαντάζει στα μάτια σου ιδανικός.

    Είχατε μια σχέση με τον πρωην ...όμως αυτή έχει κάνει το κύκλο της εδώ και χρόνια. Κάτι δεν λειτούργησε σωστά και τελείωσε. It's over. Πρέπει να το πάρεις απόφαση. Αυτός δεν θέλει να ξανά είναι μαζί σου...μπορεί να έχει προχωρήσει τη ζωή του (αυτό είναι το πιθανότερο). Αλλά ακόμα και να ήθελε να είστε μαζί, η σχέση δεν θα λειτουργούσε εξαιτίας των προβλημάτων που σας έκαναν να χωρισετε.

    Μην μενεις να ανάμασας το παρελθόν. Κρύο πιάτο, ξανά ζεσταμενο είναι ανοστο. Το μέλλον είναι μπροστά. Ξεχνά τον πρώην, βαλε ένα τέλος μέσα σου, ασχολησου με πράγματα που σε γεμίζουν και κάνε χώρο για ένα νέο άτομο στη ζωή σου. Δώσε ευκαιρίες με το να κοιτάς γύρω σου και να είσαι συναισθηματικά ανοικτή.

    Είσαι νέο άτομο προφανώς, αλλά εχε υπόψη σου ότι δεν σε παίρνει να μείνεις πχ αλλα 3 χρόνια κολλημένη στο πρώην. Είσαι σε μια ηλικία δημιουργική...τα χρόνια περνάνε γρήγορα...δεν θέλω να σε αγχωσω, αλλά είναι μια αλήθεια. Έχε το υπόψη σου και διαχειρισου το όπως μπορείς. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκέφτεσαι για μια πιθανή επανασύνδεση. Έχει κάνει το κύκλο του.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    5
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..
    Δεν ξερω αν θα ηθελα να ξαναειμασταν μαζι το πιο πιθανο ειναι πως οχι..γιατι με χαλαγαν αρκετα πραγματα στον χαρακτηρα του..
    Ουτε κολλημενη ειμαι μαζι του... ισως να με χουν επηραεσει τα χρονια που περασαν κ δεν εκανα αυτα που ηθελα.. Ιδανικα θα ηθελα αυτο που χω προσπαθησει αρκετες φορες. Να σταματησουμε καθε επικοινωνια αλλα ειναι δυσκολο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    216
    Ο πρώην λέγεται πρώην και όχι νυν. Όταν κλείνεις μία πόρτα απλά τη κλείνεις οριστικά και αμετάκλητα, χωρίς παραθυράκια και κλειδιά στη κλειδαριά.

  11. #11
    Meditation
    Guest
    Quote Originally Posted by Aiwn View Post
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..
    Δεν ξερω αν θα ηθελα να ξαναειμασταν μαζι το πιο πιθανο ειναι πως οχι..γιατι με χαλαγαν αρκετα πραγματα στον χαρακτηρα του..
    Ουτε κολλημενη ειμαι μαζι του... ισως να με χουν επηραεσει τα χρονια που περασαν κ δεν εκανα αυτα που ηθελα.. Ιδανικα θα ηθελα αυτο που χω προσπαθησει αρκετες φορες. Να σταματησουμε καθε επικοινωνια αλλα ειναι δυσκολο
    Όταν σταματησεις την όλη ιστορία με τον πρωην θα πας μπροστά και θα κάνεις τα πράγματα που θες. Μη ψάχνεις ανθρώπους από το παρελθόν για να γεμίσεις τα συναισθήματικα, σεξουαλικά σου κενα. Αν τραβιέσαι με το πρώην δεν θα μπορέσεις ούτε να προχωρήσεις ούτε να κάνεις άλλη σχέση,σοβαρή. Μπορεί να τη θεωρείς βολική όλη τη κατάσταση..ακομα και το σεξ είναι γνωστό γιατί ξέρετε τι θέλετε στο κρεβάτι. Αλλά οσο βολική και αν είναι η κατάσταση και ακόμα και αν πιστεύεις ότι δεν σε επηρεάζει συναισθηματικά ....θα δεις ότι σε επηρέαζει πολύ περισσότερο και σε αφήνει πίσω.

    Μερικές φορές νομίζουμε πως μπορούμε να ελεγξουμε τα συναισθήματα μας και ότι το περνάμε στο φλου. Όμως αν αφήσεις πίσω σου τον πρώην τότε θα καταλάβεις πόσο μη διαθέσιμη ήσουν (ηθελημένα) για κάτι καινούργιο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    255
    θες να είσαι μαζί του γιατι θες εκείνον ή γιατι δεν θες να μεινεις μόνη σου. Στη πρώτη περίπτωση η αποτυχια ειναι δεδομενη.
    Με τον οποιονδηποτε να είσαι απλα γιατί δεν θες να είσαι μόνη είναι δυστυχία.

    σου εύχομαι ολόψυχα να βρεις αυτον που σου ταιριαζει, καθαρισε το μυαλο σου όμως πρώτα. είναι δυσκολο να μπεις σε μια σχεση σκεπτόμενη εναν πρωην.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποια στοιχεία στον χαρακτήρα του δεν σ' αρέσουν? Παντως υπάρχει τρόπος να τον κάνεις να σε δει σοβαρά.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    5
    Καλησπερα!! Δεν ταιριαζουμε πιστευω!! Τι τροπος;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Aiwn View Post
    Καλησπέρα σε όλους!

    Ειμαι γυναικα 32 ετων.
    Εδω και ενα μηνα περιπου σκεφτομαι τον πρωην μου! Τα ειχαμε πρωτοφτιαξει πριν 10 χρονια ακριβως.Η σχεση αυτη κρατησει εξι χρονια χωρισαμε πριν 4 χρονια αφου δεν τα πηγαιναμε καλα κ κατεθεσα τα οπλα οταν καταλαβα οτι ενδιαφερεται για αλλη.. εγω προχωρησα εκανα νεα σχεση οπου διηρκησε 9 μηνες, οπως κ αυτος, κι εδω κ 3 χρονια ειμαι μονη μου..απο τοτε που χωρισαμε βρισκομαστε καποιες φορες και ερωτικα...ενω προσπαθω να το σταματησω μου λειπει καποιες φορες..ανθρωπος ειμαι δεν μπορω να το ελεγξω.. του εχω πει οτι ειναι πολυ σημαντικος για μενα κ δεν μπορω να τν ξεπερασω απολυτα..
    Αυτα για την ιστορια..
    Το προβλημα τωρα ειναι οτι περασε 1 δεκαετια απο τοτε π τα φτιαξαμε και τοτε στα πρωτα ραντεβου ειχαμε πει πως φανταζεσαι τον εαυτο σου μετα απο 10 χρονια!
    Φανταζομουν λοιπον οτι σιγουρα θα χω βρει καποιον που θα μ αγαπαει κ θα τον αγαπαω και θα χω κανει τη δικη μου οικογενεια κατι που ηθελα κ ονειρευομουν απο μικρη καθως στερηθηκα καποια πραγματα απ τη δικη μου.
    Απ οτι φαινεται σ αυτο δεν τα καταφερα, ακομη τουλαχιστον και ειναι κατι που με σταναχωρει γιατι συνειδητοποιω οτι δεν ειμαι ευτυχισμενη,οχι μονο για την οικογενεια αλλα λειπει κι η συντροφικοτητα απ τη ζωη μου.
    Πως θα μπορουσα να το διαχειριστω;
    το οτι πας στον πρωην σου παλι, ειναι επειδη δν εχεις καταφερει να κανεις καποια καινουργια σχεση...
    το οτι χωρισατε...σημαινει πολλα...για μενα κακως ξαναγυρνας πισω....και χαλας το μυαλουδακι με το να τον σκεφτεσαι...
    ΠΡΟΧΩΡΑ αυτη ειναι η μαγικη λεξη...δν ξερω τι εχει φταιξει και δν βρισκεις καποια καινουργια σχεση..αλλα ολο αυτο σε κραταει πισω...και ο πρωην απλως εχει μια καβατζα για τις δυσκολες μερες...
    ΕΙσαι νεα ακομα...μην σπαταλας αλλο χρονο γτ θα πας -37- και θα επανενμφανιστεις με ακριβως ιδιο θεμα στο φορουμ.....:P

Similar Threads

  1. Replies: 13
    Last Post: 16-12-2015, 19:43
  2. Replies: 6
    Last Post: 27-11-2014, 00:59
  3. ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 17-02-2012, 19:47
  4. Ελατωση φαρμακων στα 3 χρονια και διακοπη στα 5 χρονια.
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2011, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •