Κέντρο Ψυχικής Υγείας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    14

    Κέντρο Ψυχικής Υγείας

    Καλημέρα σε όλους.
    Έχω κάποια θεματάκια λόγω των οποίων θέλω να επισκεφθώ ψυχολόγο.
    Τα θέματα αυτά αφορούν μειωμένη όρεξη για δουλειά (επαγγελματικά είτε ακόμα και δουλειές σπιτιού), συχνό αίσθημα κόπωσης χωρίς λόγο, πολλά νεύρα και ξεσπάσματα, αναβλητικότητα, υπερφαγία, δυσκολία συγκεντρωσης.
    Είχα κάνει ψυχοθεραπεία για ενα χρόνο στο παρελθόν και μου είχε κάνει καλό αλλά τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω δει κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και τώρα ήρθε η ώρα.
    Ένας απ΄τους λόγους που δεν έχω απευθυνθεί κάπου αυτόν τον καιρό είναι και το οικονομικό. Δεν μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά σε κάποιον ιδιώτη ψυχολόγο. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας και έχω μάλιστα κι ένα κοντά μου, στην Αγ. Παρασκευή.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια κέντρα (κατά προτίμηση απ΄το συγκεκριμένο) και αν αξίζει να ασχοληθεί κανείς ή θα χάσει τον χρόνο του έως και να κάνει περισσότερο κακό στον εαυτό του...;
    Το ταμείο μου (τσμέδε) υποτίθεται ότι καλύπτει επίσκεψη σε ψυχολόγο. Δεν είναι αρκετά για ακριβές περιπτώσεις ούτε και για εβδομαδιαίες επισκέψεις. Σκεφτόμουν αν μπορούσα να πήγαινα σε κάποιον ψυχολόγο 2 φορές το μήνα για να καλύπτεται απ΄το ταμείο μου. Αλλά πληρώνει όντως το ταμείο και πόσο σύντομα άραγε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by Costas_B View Post
    Καλημέρα σε όλους.
    Έχω κάποια θεματάκια λόγω των οποίων θέλω να επισκεφθώ ψυχολόγο.
    Τα θέματα αυτά αφορούν μειωμένη όρεξη για δουλειά (επαγγελματικά είτε ακόμα και δουλειές σπιτιού), συχνό αίσθημα κόπωσης χωρίς λόγο, πολλά νεύρα και ξεσπάσματα, αναβλητικότητα, υπερφαγία, δυσκολία συγκεντρωσης.
    Είχα κάνει ψυχοθεραπεία για ενα χρόνο στο παρελθόν και μου είχε κάνει καλό αλλά τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω δει κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και τώρα ήρθε η ώρα.
    Ένας απ΄τους λόγους που δεν έχω απευθυνθεί κάπου αυτόν τον καιρό είναι και το οικονομικό. Δεν μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά σε κάποιον ιδιώτη ψυχολόγο. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα τα Κέντρα Ψυχικής Υγείας και έχω μάλιστα κι ένα κοντά μου, στην Αγ. Παρασκευή.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια κέντρα (κατά προτίμηση απ΄το συγκεκριμένο) και αν αξίζει να ασχοληθεί κανείς ή θα χάσει τον χρόνο του έως και να κάνει περισσότερο κακό στον εαυτό του...;
    Το ταμείο μου (τσμέδε) υποτίθεται ότι καλύπτει επίσκεψη σε ψυχολόγο. Δεν είναι αρκετά για ακριβές περιπτώσεις ούτε και για εβδομαδιαίες επισκέψεις. Σκεφτόμουν αν μπορούσα να πήγαινα σε κάποιον ψυχολόγο 2 φορές το μήνα για να καλύπτεται απ΄το ταμείο μου. Αλλά πληρώνει όντως το ταμείο και πόσο σύντομα άραγε;
    η εμπειρια μου απο τετοια κεντρα ειναι δυστυχως αρνητικη μια φορα πηγα και εγινσ χειροτερα μπορει απλα το κεντρο που πηγα να ηταν χαλια αυτο τηε αγιας πατασκευης ισως εοναι καλλιτερο

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    πρεπει να πας να δεις και να κρινεις απο μονος σου ... μπορει να παρεις θετικη κριτικη και να ναι μαπα για σενα... και το αντιστροφο. εμενα το δικο μου ταμειο δεν καλυπτει ψυχολογους και τους ψυχιατρους μονο την φαρμακευτικη αγωγη..τωρα το δικο σου πρεπει να ρωτησεις ... δοκιμασε το κεντρο και καλη τυχη φιλε μου!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    14
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Ο μόνος τρόπος να δω αν μου κάνει ή οχι σιγουρα ειναι να το επισκεφθω και να κρινω μονος μου. Σωστα.
    Απ'οτι βλεπω και διαβαζω στο φορουμ υπαρχουν και αρνητικες και θετικες κριτικες.
    Οποτε βλεπουμε...

Similar Threads

  1. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ??
    By nefeli.s in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-04-2018, 02:05
  2. H άσχημη εμπειρία μου απο κέντρο ψυχικής υγείας
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 05-07-2013, 12:08
  3. Περί ΚΨΥ (κέντρο ψυχικής υγείας)
    By Antouan89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 11-04-2011, 19:43
  4. ΚΕΝΤΡΟ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 18-05-2008, 01:11
  5. Κέντρο ψυχικής υγείας
    By evil_angel in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 25-01-2008, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •