Προσπαθώ να κάνω νέες παρέες αλλά δεν..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12

    Προσπαθώ να κάνω νέες παρέες αλλά δεν..

    Ή είμαι εγώ περίεργος ή κανείς δεν είναι σε φάση γνωριμίας/συναναστροφής. Το ξέρω ότι τα 30 ίσως είναι δύσκολη ηλικία για νέους φίλους. Αλλά βρέθηκα ξανά στην Ελλάδα, δεν ξέρω ευτυχώς ή δυστυχώς, και προσπαθώ να χτίσω έναν κύκλο όμως δεν τα καταφέρω. Με μια φίλη που είχα από το σχολείο συνειδητοποίησα ότι δεν μας ενώνει τίποτα πλέον. Μου ήταν σχεδόν κουραστικό να είμαι μαζί της. Με κάποιους συναδέλφους ενώ περνάμε ωραία μαζί και έχουμε βγει και καναδυο φορές, υπάρχει ένας αόρατος τοίχος. Έχω τους φίλους μου στις ΗΠΑ αλλά οι ώρες δεν ταιριάζουν, ούτε θέλω να ζω στην απομόνωση. Προσπαθώ να μην είμαι αρνητικός, να προσπαθήσω να μείνω λίγο ακόμα για τους δικούς μου εδώ. Είναι τόσο δύσκολο όμως, νιώθω σαν σε φυλακή. Με αντιμετωπίζουν σαν ξένο, ίσως φταίω και εγώ σε αυτό. Πολλοί πάνε σε άλλη χώρα από ανάγκη και γκρινιάζουν. Εγώ πήγα για εξερεύνηση, πέρασα τόσο μα τόσο όμορφα και αγάπησα την χώρα που πήγα. Τώρα είμαι χωρισμένος στα δύο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Ολα στο κεφαλι σου ειναι.Εισαι αρνητικα προκατειλλημενος και κολλημενος με τη ζωη που ζουσες που εδω ολα σου φταινε φανταζομαι.Απεφυγε να μιλας ολη την ωρα για το ποσο ωραια ηταν εκει και ποσο διαφορετικα ηταν ολα και τι ωραιο φαγητο και μπλα μπλα μπλα.Καλο ειναι στη ζωη να στηριζουμε τις αποφασεις μας και να μη δενομαστε με τοπους.Τοτε ησουν εκει τωρα εισαι εδω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είσαι πάρα πολύ τυχερός αν πήγες κάπου, γνώρισες δυο άτομα και την άλλη μέρα αισθάνθηκες ότι αυτά τα άτομα είναι αδελφές ψυχές και γίνατε φίλοι. Το πιο πιθανό όμως είναι ότι δεν έγινες αυτομάτως φίλος με όποιον γνώρισες και ότι χρειάστηκε χρόνο να γίνεις φίλος με αυτούς τους φίλους στην άλλη χώρα.
    Έτσι θέλει χρόνο κι εδώ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12
    Το πρόβλημα μου είναι ότι ήρθα επειδή έπρεπε. Άφησα κάπως "βίαια" τους φίλους μου γιατί προέκυψε θέμα υγείας, χρόνιο βέβαια. Μου φταίνε πολλά γιιατί ήμουν χαρούμενος εκεί που ήμουν οπότε τα αρνητικά είναι πιο έντονα. Ίσως έχω γνωρίσει και ακατάλληλους ανθρώπους βέβαια. Για σχέση ούτε λόγος βέβαια. Είμαι σε ηλικία που όποια με προσεγγίσει θα θέλει γάμο και με πιέζει αυτό + ότι εγώ δεν πρόκειται να μείνω Ελλάδα, το σπίτι μου είναι αλλού πια.

    Τώρα με το χιόνι έπαθα την πλάκα μου. Εκεί που ήμουν το χιόνι έφτανε μέχρι το γόνατο και όλα λειτουργούσαν καλά. Εδώ ψάχνουμε δικαιολογίες ότι στην Ελλάδα δεν χιονίζει και δεν είμαστε έτοιμοι. Αλλά και στις φωτιές που έοχουμε πάλι δεν είμαστε έτοιμοι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Δεν νομίζω ότι είσαι περίεργος. Απλά ο κόσμος ίσως να μην θέλει συναναστροφές. Στα 30 πρέπει να βρεις κάποιον που να ψάχνεται να διευρύνει και αυτός τον κύκλο του. Να σε συμπαθεί, να έχετε κοινά ενδιαφέροντα (δεν ξέρω τι ψάχνει καθένας) Συνήθως οι περισσότεροι μπορεί να έχουν σχέσεις, μπορεί να έχουν παντρευτεί σε αυτήν την ηλικία.
    Πόσο καιρό είσαι στην Ελλάδα; θεωρείς ότι υπάρχει αρκετός κόσμος στη δουλειά σου για να μπορείς να επιλέξεις και να σε επιλέξουν;
    Εσύ έχεις κάνει την πρώτη κίνηση να προτείνεις να κάνετε κάτι;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Δεν νομίζω ότι είσαι περίεργος. Απλά ο κόσμος ίσως να μην θέλει συναναστροφές. Στα 30 πρέπει να βρεις κάποιον που να ψάχνεται να διευρύνει και αυτός τον κύκλο του. Να σε συμπαθεί, να έχετε κοινά ενδιαφέροντα (δεν ξέρω τι ψάχνει καθένας) Συνήθως οι περισσότεροι μπορεί να έχουν σχέσεις, μπορεί να έχουν παντρευτεί σε αυτήν την ηλικία.
    Πόσο καιρό είσαι στην Ελλάδα; θεωρείς ότι υπάρχει αρκετός κόσμος στη δουλειά σου για να μπορείς να επιλέξεις και να σε επιλέξουν;
    Εσύ έχεις κάνει την πρώτη κίνηση να προτείνεις να κάνετε κάτι;

    Ήρθα λίγο μετά το Halloween οπότε πες χοντρικά 3 μήνες. Στη δουλειά υπάρχουν άτομ αλλά είμαι σε μια περίεργη φάση. Είμαι ας πουμε ο επιστημονικός υπεύθυνος οπότε υπάρχει έστω και θεωρητικά μια ιεραρχεία που δε θέλω να ισοπεδώσω. Έχουμε βγει κάποιες φορές αλλά περισσότερο σαν επαγγελματική έξοδος. Δεν ήταν ότι συζητούσαμε για δουλειά αλλά ήταν κάπως "επαγγελματικό". Έχω βγει και με έναν τυπο δυο με τρεις φορές ωραία ήταν, που και που μιλάμε στο ινστα τον συμπαθώ αλλά δεν έχω την άνεση να του πω πέρνα να αράξουμε. Περισσότερο περιμένω να έρθει το βραδάκι να μιλήσω με τους φίλους μου. Απλά μετράω μέρες για να φύγω.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by FlareUp View Post
    Ήρθα λίγο μετά το Halloween οπότε πες χοντρικά 3 μήνες. Στη δουλειά υπάρχουν άτομ αλλά είμαι σε μια περίεργη φάση. Είμαι ας πουμε ο επιστημονικός υπεύθυνος οπότε υπάρχει έστω και θεωρητικά μια ιεραρχεία που δε θέλω να ισοπεδώσω. Έχουμε βγει κάποιες φορές αλλά περισσότερο σαν επαγγελματική έξοδος. Δεν ήταν ότι συζητούσαμε για δουλειά αλλά ήταν κάπως "επαγγελματικό". Έχω βγει και με έναν τυπο δυο με τρεις φορές ωραία ήταν, που και που μιλάμε στο ινστα τον συμπαθώ αλλά δεν έχω την άνεση να του πω πέρνα να αράξουμε. Περισσότερο περιμένω να έρθει το βραδάκι να μιλήσω με τους φίλους μου. Απλά μετράω μέρες για να φύγω.
    Μόνο 3 μήνες είσαι...ειναι λογικό. Θα ξανά φύγεις εξωτερικό;;; κοίτα ο κόσμος στη δουλειά νομίζω είναι και πιο κλειστός πλέον και πιο καχύποπτος.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Μόνο 3 μήνες είσαι...ειναι λογικό. Θα ξανά φύγεις εξωτερικό;;; κοίτα ο κόσμος στη δουλειά νομίζω είναι και πιο κλειστός πλέον και πιο καχύποπτος.
    Ήρθα για να βοηθήσω τους δικούς μου με ένα πρόβλημα, ήθελα να τους σταθώ. Δεν έχω σκοπό να μείνω. Τώρα στη δουλειά δεν ξέρω γιατί να είναι καχύποπτοι. Ίσως που ήρθα από το εξωτερικό και μπήκα σε πιο "ψηλή" θέση από κάποιους παλιούς.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Quote Originally Posted by FlareUp View Post
    Ήρθα για να βοηθήσω τους δικούς μου με ένα πρόβλημα, ήθελα να τους σταθώ. Δεν έχω σκοπό να μείνω. Τώρα στη δουλειά δεν ξέρω γιατί να είναι καχύποπτοι. Ίσως που ήρθα από το εξωτερικό και μπήκα σε πιο "ψηλή" θέση από κάποιους παλιούς.
    Γενικά νομίζω είναι πιο κλειστοί και καχύποπτοι. Πάνε κάνουν τη δουλειά τους είναι τυπικοί και τέλος. Επιστρέφουν στο σπίτι με τους φίλους ή τους συντρόφους τους αν έχουν. Δεν μπορούν να ανοιχτουν σε αυτήν την ηλικία και να εμπιστευτούν για να δεθουν εύκολα . Όσο μεγαλώνουν οι άνθρωποι χτίζουν πιο πολλές άμυνες. Και γίνονται και πιο επιλεκτικοι. Αν έχουν λιγο χρόνο να διαθέσουν, θα προτιμήσουν τα άτομα που έχουν βαθύτερες σχέσεις πάρα να σπαταλήσουν την ώρα τους με τον συνάδελφο που δεν ξέρουν καλα για να πουν καμία μπούρδα. Ντάξει θα γίνει και αυτό αν τύχει αλλα πιο συχνά αν είναι κάποιος που δεν έχει κοινωνικό κύκλο. Θα το επιδιώξει περισσότερο.

    Τώρα όσον αφορά την θέση σου, εσύ τι ρόλο έχεις; τους επιβλέπεις; τους συντονίζεις; αν σε βλέπουν σαν αφεντικό δύσκολα να ανοιχτουν. Μπορεί να θέλουν να κρατήσουν απόσταση επίτηδες. Ποιός εξάλλου γουστάρει τα αφεντικά;

    Πάντως αν είναι να γυρίσεις ξανά πίσω. Τότε μη σκας.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Los Angeles <3
    Posts
    257
    Ίσως στο εξωτερικό οι άνθρωποι είναι και αλλιώς. Μπορεί να είναι πιο κοινωνικοί και ανοικτοί. Εδώ στο Ελλαδιστάν μας έφαγε ο ανταγωνισμός και οι οθόνες κινητών. Ο κόσμος έχει κλειστεί στα καβούκια του. Δεν επικοινωνεί πλέον. Θα βγουν για διάλειμμα συνάδελφοι και αντί να πουν μια κουβέντα τους βλέπεις να παίζουν στα κινητά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Ίσως στο εξωτερικό οι άνθρωποι είναι και αλλιώς. Μπορεί να είναι πιο κοινωνικοί και ανοικτοί. Εδώ στο Ελλαδιστάν μας έφαγε ο ανταγωνισμός και οι οθόνες κινητών. Ο κόσμος έχει κλειστεί στα καβούκια του. Δεν επικοινωνεί πλέον. Θα βγουν για διάλειμμα συνάδελφοι και αντί να πουν μια κουβέντα τους βλέπεις να παίζουν στα κινητά.
    ποιο "εξωτερικο";;;; και η αλβανια κα το αφγανισταν, εξωτερικο ειναι. κι εκεινοι ειιναι απλες;
    μιλας για το "εξωτερικο" οπως μιλαει καποιος που δενε χει φυγει ποτε απο την ελλαδα...

    εσυ εχεις τον πονο σου, γιατι δενε χεις κυκλο εδω. εκεινοι μπορει να εχουν και να μην ενδιαφερονται για τπτ αλλο περα απο αποφορτιση την ωρα του διαλλειματος.
    κι επιπλεον, δνε θελω να σε στεναχωρησω, αλλα μπορει να μην τους φαινεσαι ενδιαφερων.

    εφοσον ειναι κατι προσωρινο το "εδω", δεν βλεπω κανενα προβλημα. θα το θεωρεις προσωρινο και θα περιμενεις να γυρισεις πισω. μεχρι τοτε, αφου δεν θες ουσιαστικες σχεσεις, μπορεις να κανεις γνωριμιες απο ιντερνετ, μηπως προκυψει σεξ, και μπορει να προκυψει και κατι πιο ουσιαστικο απο σεξ.
    εισαι γκει;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιο "εξωτερικο";;;; και η αλβανια κα το αφγανισταν, εξωτερικο ειναι. κι εκεινοι ειιναι απλες;
    μιλας για το "εξωτερικο" οπως μιλαει καποιος που δενε χει φυγει ποτε απο την ελλαδα...

    αφου δεν θες ουσιαστικες σχεσεις, μπορεις να κανεις γνωριμιες απο ιντερνετ, μηπως προκυψει σεξ, και μπορει να προκυψει και κατι πιο ουσιαστικο απο σεξ.
    εισαι γκει;

    Ανέφερε ότι έχει φίλους στις ΗΠΑ. Προφανώς εκεί είχε πάει .
    Γνωριμίες από το ίντερνετ στην Ελλάδα και μάλιστα για σεξ , το 2022. Καλό . Ξέρω πολλά με τον Τοτό , με παντρεμένους κτλ .
    Επίσης μίλησε για γυναίκες (ελληνίδες βλαχάρες) που γνωρίζει , που θέλουν μόνο γάμο (πρωτότυπο) . Μάλλον δεν είναι gay λοιπόν.

    Φίλε ... κακώς γύρισες εδώ . Μείνε στις ΗΠΑ. Τι να κάνεις εδώ στη λάσπη ;; Το μόνο κακό στις ΗΠΑ, είναι ότι δεν μπορούμε να πάμε κι εμείς ! Και σερνόμαστε εδώ.
    Βέβαια μπορούμε να χορεύουμε ικαριώτικο , ντάρι ντάρι και την κυρία καβουρίνα, που πάει με το σπάρο στη ραφήνα ...
    Εδώ δεν σε πλησιάζουν , επειδή ξέρουν ότι θα ξαναφύγεις, προφανώς έχεις ενημερώσει . Και ζηλεύουν .
    Οπότε καλύτερα για σένα. Φεύγα και μην κοιτάς πίσω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Black_Opium View Post
    Γενικά νομίζω είναι πιο κλειστοί και καχύποπτοι. Πάνε κάνουν τη δουλειά τους είναι τυπικοί και τέλος. Επιστρέφουν στο σπίτι με τους φίλους ή τους συντρόφους τους αν έχουν. Δεν μπορούν να ανοιχτουν σε αυτήν την ηλικία και να εμπιστευτούν για να δεθουν εύκολα . Όσο μεγαλώνουν οι άνθρωποι χτίζουν πιο πολλές άμυνες. Και γίνονται και πιο επιλεκτικοι. Αν έχουν λιγο χρόνο να διαθέσουν, θα προτιμήσουν τα άτομα που έχουν βαθύτερες σχέσεις πάρα να σπαταλήσουν την ώρα τους με τον συνάδελφο που δεν ξέρουν καλα για να πουν καμία μπούρδα. Ντάξει θα γίνει και αυτό αν τύχει αλλα πιο συχνά αν είναι κάποιος που δεν έχει κοινωνικό κύκλο. Θα το επιδιώξει περισσότερο.

    Τώρα όσον αφορά την θέση σου, εσύ τι ρόλο έχεις; τους επιβλέπεις; τους συντονίζεις; αν σε βλέπουν σαν αφεντικό δύσκολα να ανοιχτουν. Μπορεί να θέλουν να κρατήσουν απόσταση επίτηδες. Ποιός εξάλλου γουστάρει τα αφεντικά;

    Πάντως αν είναι να γυρίσεις ξανά πίσω. Τότε μη σκας.
    Δεν πληρώνονται από εμένα. Δεν είμαι δηλαδή ο εργοδότης τους. Είμαι ο υπεύθυνος. Υπάρχουν κάποιες μικροκόντρες, αλλά το κλίμα είναι καλό. Αλλά πόση παρέα να κάνεις από τη δουλειά; Ναι φυσικά και θα ξαναγυρίσω αλλά δεν ξέρω πότε δυστυχώς.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Ανέφερε ότι έχει φίλους στις ΗΠΑ. Προφανώς εκεί είχε πάει .
    Γνωριμίες από το ίντερνετ στην Ελλάδα και μάλιστα για σεξ , το 2022. Καλό . Ξέρω πολλά με τον Τοτό , με παντρεμένους κτλ .
    Επίσης μίλησε για γυναίκες (ελληνίδες βλαχάρες) που γνωρίζει , που θέλουν μόνο γάμο (πρωτότυπο) . Μάλλον δεν είναι gay λοιπόν.

    Φίλε ... κακώς γύρισες εδώ . Μείνε στις ΗΠΑ. Τι να κάνεις εδώ στη λάσπη ;; Το μόνο κακό στις ΗΠΑ, είναι ότι δεν μπορούμε να πάμε κι εμείς ! Και σερνόμαστε εδώ.
    Βέβαια μπορούμε να χορεύουμε ικαριώτικο , ντάρι ντάρι και την κυρία καβουρίνα, που πάει με το σπάρο στη ραφήνα ...
    Εδώ δεν σε πλησιάζουν , επειδή ξέρουν ότι θα ξαναφύγεις, προφανώς έχεις ενημερώσει . Και ζηλεύουν .
    Οπότε καλύτερα για σένα. Φεύγα και μην κοιτάς πίσω.

    Το να είμαι γκει δεν ξέρω πως προέκυψε, όχι ότι έχει σημασία αλλά δεν είμαι. Για σεξογνωριμίες δεν έχω ψαχτεί, από τη μια ακούω άτομα να λένε ότι δεν κινείται τίποτα και άλλους ότι δεν προλαβαίνουν να διαλέξουν. Και στις ΗΠΑ υπάρχουν πολλά στραβά, μα φαίνεται πως της Ελλάδας με ενοχλούν περισσότερο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by FlareUp View Post
    Το να είμαι γκει δεν ξέρω πως προέκυψε, όχι ότι έχει σημασία αλλά δεν είμαι. Για σεξογνωριμίες δεν έχω ψαχτεί, από τη μια ακούω άτομα να λένε ότι δεν κινείται τίποτα και άλλους ότι δεν προλαβαίνουν να διαλέξουν. Και στις ΗΠΑ υπάρχουν πολλά στραβά, μα φαίνεται πως της Ελλάδας με ενοχλούν περισσότερο.
    ποσα χρονια ελειπες;; δεν εισαι και μεγαλος. λογικα,εδω εζησες πολυ περισσοτερο..
    πριν φυγεις, δεν ειχες γνωριμιες εδω; μονο μια φιλη που δεν ταιριαζετε; φιλους δεν ειχες; αλλες φιλες, αδερφια, ξαδερφια;
    ποσο υπολογιζεις οτι θα χρειαστει να μενεις;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Προσπαθώ αλλα..
    By Light1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-04-2020, 13:27
  2. Replies: 20
    Last Post: 27-11-2012, 00:44
  3. Δυσκολεύομαι να κάνω παρέες πλέον...
    By n.t.l. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 20-03-2011, 23:13
  4. προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω...
    By Maria25eleu in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 02-07-2010, 12:10
  5. Προσπαθώ και θέλω αλλά απελπίζομαι...
    By *anny* in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 20-06-2010, 17:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •