Δεν δενομαι με.ανθρωπους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1

    Δεν δενομαι με.ανθρωπους.

    Καλησπερα σας.εινακ η πρωτη φορα που απευθυνομαι σε φορουμ σχετικα με το προβλημα μου.

    Το προβλημα μου ειναι πως δεν δενομαι με ανθρωπους.Προσπαθωντας να κανω αυτοκριτικη και ψυχαναλυση στον εαυτο μου εχω καταληξει στο σπερασμα πωε επειδη εχασα τους γονεις μου σε νεαρη ηλικια ημουν 13 και 16 καταλαβαινω πως δεν δενομαι με ανθρωπους.

    Με κανεναν.Εχω σχεση 5 χρονια .Ναι τον αγαπαω ναι ολα καλα αλλα δεν τρεχει και κατι να χωρισουμε.Η ζωη προχωρα εξαλλου.
    Ναι εχω φιλες αλλα οκ.Δεν τους εχω αναγκη με αποτελεσμα να αποκρυνομαι παντα εγω.
    Οχι πως δεν τους νοιαζομαι αλλα και 1 φορα το χρονο να τους δω ειναι φυσιολογικο για μενα.
    Μου αρεσει να ειμαι μονη μου παρα με κοσμο.

    Και μεχρι τωρα ηταν πολυ ωραιο συναισθημα να ξερω πως δεν με απασχολει το να χανω ανθρωπους πως και μονη μου ειμαι μια χαρα..αλλα εχω φτασει στα 29 και τρομαζω που δεν εχω ζησει το απολυτο δέσιμο. Το να αφεθω σε μια σχεση.Να φοβαμαι μη χασω τον αλλον.Την απολυτη αγαπη.Το δεν μπορω χωρις εσενα δεν υπαρχει σαν φραση ουτε εχει υποθει ποτε ουτε πιστευω πως θα τη σκεφτω και ποτε.....γιατι ποτε δεν το εχω νιωσει.
    Ειναι πολυ τρομακρικο να φτανεις τα 30 και να βλεπεις πισω σου απλους ανθρωπους για τους οποιους δεν εχεις νιωσει το φοβο να τους χασεις.........

    Εσεις πως ειστε ?Θεωρειτε πως ειναι καλο η κακο αυτο που εχω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Για τσεκαρε την σχιζοειδή διαταραχή προσωπικότητας !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Γεια σου, κι εγώ νομίζω πως έχω το ίδιο θέμα, είσαι εσωστρεφής? Εγώ είμαι και μάλλον παίζει ρόλο σε αυτό! Δεν ξέρω αν βρω σχέση (μέχρι τώρα δεν έχω κάνει και δεν το επεδίωξα πολύ) αν μετά θα μου λείπει η κοπέλα μου, αλλά μέχρι τώρα... ουδείς αναντικατάστατος από τους φίλους μου, και έχω κάποιους καλούς φίλους!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος".
    Έτσι είσαι "τώρα". Μπορείς να αλλάξεις. Το θέλεις?
    Μη σκέφτεσαι τόσο το "γιατί είσαι έτσι?", αλλά το "γιατί σε προβληματίζει που είσαι έτσι?".

    Υπάρχει περίπτωση να επέλεξες επίτηδες άτομα που κάνουν επιφανειακές σχέσεις για να μη δεθείς?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Φόβος δέσμευσης και συναισθηματική εμπλοκή;
    Θα ήταν ενδιαφέρον να ψάξεις και να επιβεβαιώσεις απο που προέρχεται..

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Δε δένομαι με ανθρώπους. Ανταλλάζουμε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Δε δένομαι με ανθρώπους. Ανταλλάζουμε;
    ουτε εκεινη δενεται ειπε!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου, κι εγώ νομίζω πως έχω το ίδιο θέμα, είσαι εσωστρεφής? Εγώ είμαι και μάλλον παίζει ρόλο σε αυτό! Δεν ξέρω αν βρω σχέση (μέχρι τώρα δεν έχω κάνει και δεν το επεδίωξα πολύ) αν μετά θα μου λείπει η κοπέλα μου, αλλά μέχρι τώρα... ουδείς αναντικατάστατος από τους φίλους μου, και έχω κάποιους καλούς φίλους!
    εγω ειμαι φουλ εσωστρεφής και δενομαι πολυ με τους ανθρωπους ! Οι εσωστρεφείς ειναι πιο ευαίσθητοι συνηθως και δένονται οχι το αντιθετο.

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by little View Post
    ουτε εκεινη δενεται ειπε!
    Όταν είπα δε δένομαι με ανθρώπους ήταν σα να διάβαζα τον τίτλο
    Ίσως έπρεπε να βάλω πλάγια γράμματα
    Τεσπά

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by nena.thess View Post
    ...
    Ειναι πολυ τρομακρικο να φτανεις τα 30 και να βλεπεις πισω σου απλους ανθρωπους για τους οποιους δεν εχεις νιωσει το φοβο να τους χασεις.........

    ...
    γιατι ειναι τρομακτικο;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Όταν είπα δε δένομαι με ανθρώπους ήταν σα να διάβαζα τον τίτλο
    Ίσως έπρεπε να βάλω πλάγια γράμματα
    Τεσπά
    εισαγωγικα, επρεπε να βαλεις...

  12. #12
    Honorata
    Guest
    Καμία φορά δεν σε νοιάζει να αφήνεις κάποιους ανθρώπους πίσω σου επειδή μπορεί να μην ενδιαφέρεσαι για αυτούς και να κάνεις επιφανειακή και περιστασιακή παρέα μαζί τους.

    Όμως όταν λες ότι δεν μπορείς να δεθεις με κανέναν τότε σημαινει ότι εσύ κρατάς απόσταση και κλείνεις τη καρδιά σου. Μπαίνεις σε φιλικές και ερωτικές σχέσεις αλλα έχεις δεύτερες σκέψεις από πίσω και κρατιέσαι, να μη δώσεις πολλά, να μην εμπιστευτείς πολύ, επειδή μπορεί να πληγωθείς και να χάσεις όσους αγαπάς.

    Η αλήθεια είναι πως όλοι το παθαίνουμε αυτό λίγο πολύ. Ειδικά όταν μεγαλώνουμε και απογοητευόμαστε από ανθρώπους και καταστάσεις. Όταν είμαστε μικροί και αθωοι έχουμε πιο αγνή καρδιά. Εγώ δεν το βρίσκω κακο που δεν μπορείς να δεθεις απόλυτα νε φίλους σου. Δε χρειάζεται κιόλας. Η φιλια είναι για να μοιράζεσαι πράγματα, να περνάτε χρόνο μαζί και ως εκεί, δεν θα τους παντρευτείς κιόλας. Όμως αν νιώθεις κενό και ότι θες να δίνεις περισσότερα πράγματα στο σύντροφο σου σε συναισθηματικό επίπεδο τότε θα σου πρότεινα να κάνεις ψυχοθεραπεία

Similar Threads

  1. Ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.
    By Berry_Bee in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 06-01-2020, 01:49
  2. Πώς ν' αγαπήσω τους ανθρώπους;
    By GiannisNik3 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 14
    Last Post: 12-03-2017, 18:28
  3. ΠΛΑΘΟΝΤΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
    By victimoffate in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 06-03-2016, 04:02
  4. Ψάχνω ανθρώπους σαν και εμένα
    By Deleted-member-19102015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2015, 15:18
  5. ΔΕΡΜΑ ΓΙΑ 2 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ !!!!
    By marzipan8 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 6
    Last Post: 06-03-2011, 16:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •