Απορία σχετικά με βίαιες τασεις (συγγενικό πρόσωπο) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 77
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ποσες φορες εχω μπει σε αυτο το τριπακι ερωτηματος...

    Ναταλακι, ειλικρινα δεν ξερω. Αν υπηρχαν χρηματα θα ηταν προτιμοτερο να σου εδινε σαφης οδηγιες ενας ψυχιατρος για το περιβαλλον και τα ζητηματα που βιωνεις, αντιμετωπιζεις και βρισκεις το θαρρος να διαχειριζεσαι.

    Υπαρχει ενδεχομενο να απευθυνθεις σε ψυχιατρο ή ψυχοθεραπευτη να μιλησεις για ολο αυτο το τεταμενο κλιμα και για το ποια θα ηταν η καλυτερη δυνατη δικη σου σταση - αντιμετωπιση ?
    Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα. Στο παρελθόν έχω απευθυνθεί σε Κέντρο Ψυχικής Υγειας και η γενικοτερη σταση και συμβουλή από εκεί ήταν ότι δεν με αφορά τοσο αμεσα και ότι δεν είναι δικιά μου ευθύνη ούτε ότι μπορώ να κάνω κάτι πέρα από το να προσαρμοζω τη δικιά μου στάση και να φροντίζω τα δικά μου θέματα. Το ιδανικό θα ήταν αυτό που λες αλλά δύσκολο. Και απορω...υπάρχουν άραγε δομές ενημέρωσης και στήριξης ατόμων που έχουν στη ζωή τους πρόσωπα που πάσχουν από ψυχικές ασθένειες; Βλακειες λέω; Δεν θα έπρεπε να υπαρχουν; Πρωτίστως για ενημέρωση και κατανόηση; Εδώ είδα στο φόρουμ κόσμο να λέει ότι οι δικοί τους πιστεύουν πως θα λυθεί το πρόβλημα τους αν τους διαβάσει παπάς και ότι έλα μωρέ μην εισαι περίεργη/περίεργος... -_- Είναι δυνατόν; Δεν υπάρχει σε όλη τη χώρα κάποιος φορεας κάτι να ενημερώνει οργανωμένα τα συγγενικα/κοντινά πρόσωπα για το καλό όλων; Να παρεχει πληροφορίες για μηχανισμούς διαχείρησης καταστάσεων/κρίσεων; Τεσπα...αν είχα λεφτά σίγουρα θα πήγαινα σε εναν ψυχίατρο ή ψυχοθεραπευτη να ρωτησω όλα αυτά που θέλω. Τώρα τι κάνω είναι το θέμα...και φυσικά ξέρω πως είναι δύσκολο να μου απαντησει κάποιος...και εντάξει ίσως και οι γνώμες βοηθάνε..; Τι να πω...

  2. #32
    Οχι, δυστυχως ειναι με χρημα βασικα ολα, γιατι και το διαδικτυο να μπεις να διαβασεις, να ενημερωθεις κτλ προυποθετει χρημα, δεν σου χαριζεται, εσενα εμενα ολων.

    Δευτερον, ειμαι βαθια προβληματισμενη με την θεση σου καθοτι επιμενω η Μανα πρεπει να γινει συνεργασιμη για να βοηθησει τα παιδια της. Εκεινη ειναι σε αρνηση. Ο αδερφος σου υποφερει, βασανιζεται και εφοσον εχει επιθετικοτητα θα επρεπε να ειναι το μελος που προστατευται πρωτο οχι δευτερο.

    Πραγματι Ναταλια αυτο λενε οι " ειδικοι " εκεινος που δεν νοσει δεν ειναι υποχρεωμενος να νοσησει εξαιτιας των αλλων ( οικογενειας ) ουτε να αναλαβει την φροντιδα των ασθενων.

    Ναι, ενταξει, ξεχνανε εναν παραγοντα που εχει τιτλο - εχω δεσμους με αυτους τους ανθρωπους μεγαλωσα μαζι τους - πολυ ευκολα τα λετε να εβλεπα τι θα κανατε εσεις.

    Η μανα σου ειναι αυταρχικος τυπος να υποθεσω... ? Αν της πεις οτι αν δεν επισκεφτει αμεσα ειδικο μπορει να γινει περισσοτερο επιθετικο το παιδι της, ουτε αυτο θα την συγκινησει ???
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Οχι, δυστυχως ειναι με χρημα βασικα ολα, γιατι και το διαδικτυο να μπεις να διαβασεις, να ενημερωθεις κτλ προυποθετει χρημα, δεν σου χαριζεται, εσενα εμενα ολων.

    Δευτερον, ειμαι βαθια προβληματισμενη με την θεση σου καθοτι επιμενω η Μανα πρεπει να γινει συνεργασιμη για να βοηθησει τα παιδια της. Εκεινη ειναι σε αρνηση. Ο αδερφος σου υποφερει, βασανιζεται και εφοσον εχει επιθετικοτητα θα επρεπε να ειναι το μελος που προστατευται πρωτο οχι δευτερο.

    Πραγματι Ναταλια αυτο λενε οι " ειδικοι " εκεινος που δεν νοσει δεν ειναι υποχρεωμενος να νοσησει εξαιτιας των αλλων ( οικογενειας ) ουτε να αναλαβει την φροντιδα των ασθενων.

    Ναι, ενταξει, ξεχνανε εναν παραγοντα που εχει τιτλο - εχω δεσμους με αυτους τους ανθρωπους μεγαλωσα μαζι τους - πολυ ευκολα τα λετε να εβλεπα τι θα κανατε εσεις.

    Η μανα σου ειναι αυταρχικος τυπος να υποθεσω... ? Αν της πεις οτι αν δεν επισκεφτει αμεσα ειδικο μπορει να γινει περισσοτερο επιθετικο το παιδι της, ουτε αυτο θα την συγκινησει ???
    Μα το θέμα είναι ότι και εκείνη νοσεί. Δεν είναι νορμαλ και η δικια της κατάσταση. Έχει χρόνια κατάθλιψη και αγχωδη διαταραχη, είναι αγοραφοβικη και υποχονδρια ούτε και μπορεί να μένει μόνη της στο σπίτι, ολα αυτα διεγνωσμενα. Επισης εγω υποψιαζόμαι έχει και κάποια βαρια διαταραχη προσωπικότητας χωρίς να μπορώ να υποθέσω ποια ακριβώς, δεν είμαι ειδικός. Πάντως ναι είναι αυταρχική και πιεστική. Επίσης γενικά είναι αρνητικός άνθρωπος και πολύ επικριτικός. Δεν θυμάμαι πότε να με "ανεβάζει" ή να με κάνει να νιώθω καλά για κατι η κάποιο επιτευγμα μου όσο μεγαλώνα, ίσα ίσα πάντα θα βρει κάτι αρνητικό και απαισιόδοξο να πει η θα απαξιωσει ότι καλό συμβαίνει. Επίσης γενικά μπαίνει σε άρνηση οπότε δεν την αρέσει κάτι, μπορεί δηλαδή να της θέσω το πιο ολοκληρωμένο τέλειο αναλυτικό διεξοδικά οργανωμένο και παρουσιασμενο επιχείρημα που θα κέρδιζε βραβειο ντιμπέιτ και απλά θα αρνηθεί να το δεχτεί. Επειδή έτσι. Επειδή μπορεί.

  4. #34
    Θυμαμαι οτι εχει το διπτυχο αγχωδη διαταρ. -καταθλιψη αλλά εδω βλεπω και αρνηση τεραστια.
    Δεν ξερω αν το εχεις συνειδητοποιησει αλλα εισαι κηδεμονας της μανας σου και προστατης του αδελφου σου.

    Επιμενω, πιο σοβαρο ειναι αυτο που βιωνει ο αδελφος απο την μανα. Δεν ξερω δυστυχως κανεναν τροπο να σε βοηθησω περα απο υποστηριξη συναισθηματικη, εαν ειναι εφικτο μεσω του γραπτου λογου και της γνωμης μου.

    Στη τελικη Ναταλια οταν θα φυγεις, αυτοι οι δυο ανθρωποι πως θα συνεννοηθουν ? Θελουν δε θελουν ή ο αδερφος σου θα νοσηλευεται οικειοθελως ή θα γινει κατι λογω εν βρασμω.

    Δεν μπορω να καταλαβω εφοσον εχεις την υγιη λογικη να μην μπορεις να της επιβληθεις εφοσον δεν καταλαβαινει τι προκαλει σε εκεινον και απο την αλλη να εχεις τοσο βαθυ γλυκο ενδιαφερον.
    Δηλαδη καλεισαι να γινεις εσυ επεμβατικη. Η μανα μπορει να αντιδρασει, να φωναξει, να βρισει αλλα ελπιζω να την λογικευσει κανας ειδικος και να νιωσει οτι πρεπει να μαθει να ελεγχει τα δικα της διαγνωσμενα θεματα ΓΙΑ να προφυλαξει τα παιδια της.

    Τι να πω βρε Ναταλια, ειλικρινα εαν δεν ευαισθητοποιηθει ισσοροπησει η μανα που στη τελικη θα μεινει πισω με τον γιο, δεν μπορεις εσυ να κανεις κατι και δεν φταις σε καμια των περιπτωσεων !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ουτε εγω καταλαβαινω πως γινεται να μην παιρνει ουτε μιση κουβεντα απο εμενα...νομιζω πως δεν κοιταει τι της λεει καποιος οσο λογικος και αν ειναι παρα μονο κοιταει ποιος θα το λεει. Αν αυτος ο καποιος έχει ένα στάτους και αν έχει βαρύτητα η γνώμη του για εκεινη από το πώς της φαίνεται σαν άνθρωπος. Δηλαδή δεν πρόκειται να ακούσει κουβέντα από εμένα επειδή με υποτιμα. Και όταν προσπαθω να της πω κάτι με απορρίπτει και με υποτιμα ακόμα περισσότερο. Με θεωρεί αδύναμη,αιθεροβαμωνα, αφελη και ανίκανη να προσαρμοστω στη σκληρή ζωή και τέτοια. Θέλει να με δει να είμαι κάποια τελείως άλλη από αυτό που ειμαι και απαισιόδοξη και κυνικη σαν την ιδια. Επισης δεν πιστευει οτι μπορω να εχω δικια μου γνωμη. Μια ζωη θυμαμαι οταν της ελεγα κατι που την ξαφνιαζε με βαση τα οσα πιστευει για εμενα μα λεει "αυτο ποιος στο εμαθε; Η ταδε φιλεναδα σου ε; Η ο ταδε φιλος"...παντα καποιος τριτος καθοδηγει τις σκεψεις μου, εγω ειμαι μια ηλιθια μαριονετα. Το καλό το ξεχνά και το παραμικρό λάθος μου το εκατονταπλασιαζει στο νου της. Ολο μου παραπονιεται οτι δεν προσφερω αρκετα (ειτε οικονομικα ειτε για να νιωσει εκεινη ομορφα) και οτι η ταδε κανει τη μανα της ετσι και της παιρνει το δεινα και τετοια...οταν της εξηγω οτι δεν ειμαι ο κηδεμονας της η ο αντρας της τσατίζεται και λέει πόσο απαίσια και τιποτενια κόρη ειμαι. Τέλος πάντων. Τουλάχιστον αντιλαμβανεται με καποιο τροπο το ότι αυτή η κατασταση δεν είναι καλή για εμένα. Την έχω ακούσει να λέει στο πάτερα μου ότι πρέπει να φύγω από αυτό το σπίτι και οτι δεν ειν;ι σωστο να μενω εδω αλλά και τι θα απογινω και πώς θα αποκατασταθω και ότι θα χαθω στη ζωή και αηδιες. Με θεωρεί αδύναμη αλλά ξέρει ότι πρέπει να φύγω. Και απορω...δεν έχει αίσθηση κινδύνου για τον εαυτό της η το βλέπει αυτοκαταστροφικά/ψευτομαρτυρικά πλεον; Ότι ας γίνει ότι γινει, εμείς η καλά θα είμαστε η θα πεθανουμε στη τελική;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ουτε εγω καταλαβαινω πως γινεται να μην παιρνει ουτε μιση κουβεντα απο εμενα...νομιζω πως δεν κοιταει τι της λεει καποιος οσο λογικος και αν ειναι παρα μονο κοιταει ποιος θα το λεει. Αν αυτος ο καποιος έχει ένα στάτους και αν έχει βαρύτητα η γνώμη του για εκεινη από το πώς της φαίνεται σαν άνθρωπος. Δηλαδή δεν πρόκειται να ακούσει κουβέντα από εμένα επειδή με υποτιμα. Και όταν προσπαθω να της πω κάτι με απορρίπτει και με υποτιμα ακόμα περισσότερο. Με θεωρεί αδύναμη,αιθεροβαμωνα, αφελη και ανίκανη να προσαρμοστω στη σκληρή ζωή και τέτοια. Θέλει να με δει να είμαι κάποια τελείως άλλη από αυτό που ειμαι και απαισιόδοξη και κυνικη σαν την ιδια. Επισης δεν πιστευει οτι μπορω να εχω δικια μου γνωμη. Μια ζωη θυμαμαι οταν της ελεγα κατι που την ξαφνιαζε με βαση τα οσα πιστευει για εμενα μα λεει "αυτο ποιος στο εμαθε; Η ταδε φιλεναδα σου ε; Η ο ταδε φιλος"...παντα καποιος τριτος καθοδηγει τις σκεψεις μου, εγω ειμαι μια ηλιθια μαριονετα. Το καλό το ξεχνά και το παραμικρό λάθος μου το εκατονταπλασιαζει στο νου της. Ολο μου παραπονιεται οτι δεν προσφερω αρκετα (ειτε οικονομικα ειτε για να νιωσει εκεινη ομορφα) και οτι η ταδε κανει τη μανα της ετσι και της παιρνει το δεινα και τετοια...οταν της εξηγω οτι δεν ειμαι ο κηδεμονας της η ο αντρας της τσατίζεται και λέει πόσο απαίσια και τιποτενια κόρη ειμαι. Τέλος πάντων. Τουλάχιστον αντιλαμβανεται με καποιο τροπο το ότι αυτή η κατασταση δεν είναι καλή για εμένα. Την έχω ακούσει να λέει στο πάτερα μου ότι πρέπει να φύγω από αυτό το σπίτι και οτι δεν ειν;ι σωστο να μενω εδω αλλά και τι θα απογινω και πώς θα αποκατασταθω και ότι θα χαθω στη ζωή και αηδιες. Με θεωρεί αδύναμη αλλά ξέρει ότι πρέπει να φύγω. Και απορω...δεν έχει αίσθηση κινδύνου για τον εαυτό της η το βλέπει αυτοκαταστροφικά/ψευτομαρτυρικά πλεον; Ότι ας γίνει ότι γινει, εμείς η καλά θα είμαστε η θα πεθανουμε στη τελική;
    Περνάς δύσκολα στο οικογενειακό σ περιβάλλον,Εχεις σκεφτεί να φύγεια από εκει?ισως να μην σ κάνουν καθολου καλό σ βάθος χρόνου
    Αλλα να φανταστώ τώρα προσπαθεις να τους στηρίξεις όσο γινεται ε?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Περνάς δύσκολα στο οικογενειακό σ περιβάλλον,Εχεις σκεφτεί να φύγεια από εκει?ισως να μην σ κάνουν καθολου καλό σ βάθος χρόνου
    Αλλα να φανταστώ τώρα προσπαθεις να τους στηρίξεις όσο γινεται ε?
    Σχεδιάζω να φύγω όπως και να έχει. Αλλά το ότι θα μείνουν αυτοί οι δύο βυθισμενοι στη ζουρλα τους όταν φύγω δεν με βοηθάει να ηρεμησω. Άσχετα που πρακτικά νιωθω τα χέρια μου να είναι δεμένα. Αν δεν ήταν θα έκανα τα πάντα, θα εμένα κι όλας αν βοηθούσε.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Σχεδιάζω να φύγω όπως και να έχει. Αλλά το ότι θα μείνουν αυτοί οι δύο βυθισμενοι στη ζουρλα τους όταν φύγω δεν με βοηθάει να ηρεμησω. Άσχετα που πρακτικά νιωθω τα χέρια μου να είναι δεμένα. Αν δεν ήταν θα έκανα τα πάντα, θα εμένα κι όλας αν βοηθούσε.
    και βέβαια δεν προκειται να ηρεμήσεις αν σκέφτεσαι ότι θα μείνουν πίσω και δεν θα μπορείσ να συνεισφέρεις να γίνουν καλα.ενοείς ότι τα νιώθεις δεμένα επειδη δεν δέχονται την βοηθεία σ και τις συμβουλές σ?
    Συνγώμη επειδή δεν διάβασα το αρχικό σ ποστ είναι λίγο μεγάλο ;p
    Ο αδερφός σ έχει κάποιο πρόβλημα νευρικότιτασ ?

  9. #39
    Ο πατερας αν επιτρεπεται, τι ρολο παιρνει σε ολο αυτο ? Ειναι παθητικος ? Δεν αντιδρα ? Παει με τα νερα της ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ο πατερας αν επιτρεπεται, τι ρολο παιρνει σε ολο αυτο ? Ειναι παθητικος ? Δεν αντιδρα ? Παει με τα νερα της ?
    Παντόφλα. Αυτό απλά.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    και βέβαια δεν προκειται να ηρεμήσεις αν σκέφτεσαι ότι θα μείνουν πίσω και δεν θα μπορείσ να συνεισφέρεις να γίνουν καλα.ενοείς ότι τα νιώθεις δεμένα επειδη δεν δέχονται την βοηθεία σ και τις συμβουλές σ?
    Συνγώμη επειδή δεν διάβασα το αρχικό σ ποστ είναι λίγο μεγάλο ;p
    Ο αδερφός σ έχει κάποιο πρόβλημα νευρικότιτασ ?
    Ναι για αυτό και επειδή οι ισορροπίες είναι πολύ ευαίσθητες και δεν ξέρω ποια απόφαση είναι σωστή και ποια όχι, ποια βοηθά και ποια χειροτερεύει τα πράγματα. Ναι έχει ψυχωσικη διαταραχη που του βγαίνει ομως σε ξεσπασματα βιας καμια φορα και απειλες για φονο. Θέλω να τονισω πως δεν είναι σε όλους ετσι και το ξερω, πιθανοτατα είναι η εξαίρεση και φυσικά υποφέρει ο ίδιος περισσότερο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Ναι για αυτό και επειδή οι ισορροπίες είναι πολύ ευαίσθητες και δεν ξέρω ποια απόφαση είναι σωστή και ποια όχι, ποια βοηθά και ποια χειροτερεύει τα πράγματα. Ναι έχει ψυχωσικη διαταραχη που του βγαίνει ομως σε ξεσπασματα βιας καμια φορα και απειλες για φονο. Θέλω να τονισω πως δεν είναι σε όλους ετσι και το ξερω, πιθανοτατα είναι η εξαίρεση και φυσικά υποφέρει ο ίδιος περισσότερο.
    Καποιος με ψυχωσικά προβλήματα υποφέρει πάρα πολύ ,το ξέρω επειδή ενας φίλος μ έχει ψυχωσική και έχω περάσει και εγώ στο παρελθον μια ελαφρία.Οι ασθενεις με ψυχωσικοί διαταραχη λογίκο είναι να έχουν τα νεύρα τους,αλλά εσύ μ λες ότι ο αδερφός σ έχει ξεσπασματα βιας.Εχει κάνει κάποια εισαγώγη σ κάποιο νοσοκομείο?παίρνει αγωγη?πάει σ ψυχιατρο η είναι αφημένος στην τύχη τ?Και κάτι σημαντικό πριν τ πάθει ήταν βιαιος?
    Εσύ τώρα φοβάσαι μην χάλάσουν οι ισοροπιες στο σπιτι εαν φύγεις?
    Θεωρείς ότι δέχεται κάποιος την βοηθεια σ?σ ακούνε?

  13. #43
    Ναταλια, ο αγωνας μεταξυ γιου - μανας που συσχετιζεται με διεγνωσμενες ψυχικες διαταραχες και των δυο και ταυτοχρονα μαχη εξουσιας αν θες να στο πω και ετσι δεν μπορει να λυθει μονον απο εσενα.

    Εχεις τις καλυτερες προθεσεις του κοσμου αλλά εδω η ριζα ειναι βαθεια και θελει πιο πολλους συμμαχους. Βασικα ας το ξανα επαναλαβω ο ψυχωσικος ειναι πιο δυσκολο να επιστρεψει στον πυρηνα του εαυτου του, εαν εχω καταλαβει καλα, ο νευρωτικος θελει ενα ταρακουνημα να συνελθει οτι δεν ειναι το κεντρο του κοσμου.

    Δεν εχω προθεση να κακοχαρακτηρισω την μητερα σου. Μητερα σου ειναι και σιγουρα καποιες εμπειριες ζωης την εκανα σκληροπυρηνικη και εκεινη.

    Απλα νομιζω οτι προσπαθεις να πετυχεις κατι ακατορθωτο. Εφοσον θα πας εξωτερικο, εχεις κοιταξει για δωρεαν κεντρα ανθρωπων με ψυχικες διαταραχες ? υπαρχει ενδεχομενο να επαιρνες τον αδερφο σου μαζι σου και να αναλαβεις εσυ την σταδιακη του θεραπεια ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ναταλια, ο αγωνας μεταξυ γιου - μανας που συσχετιζεται με διεγνωσμενες ψυχικες διαταραχες και των δυο και ταυτοχρονα μαχη εξουσιας αν θες να στο πω και ετσι δεν μπορει να λυθει μονον απο εσενα.

    Εχεις τις καλυτερες προθεσεις του κοσμου αλλά εδω η ριζα ειναι βαθεια και θελει πιο πολλους συμμαχους. Βασικα ας το ξανα επαναλαβω ο ψυχωσικος ειναι πιο δυσκολο να επιστρεψει στον πυρηνα του εαυτου του, εαν εχω καταλαβει καλα, ο νευρωτικος θελει ενα ταρακουνημα να συνελθει οτι δεν ειναι το κεντρο του κοσμου.

    Δεν εχω προθεση να κακοχαρακτηρισω την μητερα σου. Μητερα σου ειναι και σιγουρα καποιες εμπειριες ζωης την εκανα σκληροπυρηνικη και εκεινη.

    Απλα νομιζω οτι προσπαθεις να πετυχεις κατι ακατορθωτο. Εφοσον θα πας εξωτερικο, εχεις κοιταξει για δωρεαν κεντρα ανθρωπων με ψυχικες διαταραχες ? υπαρχει ενδεχομενο να επαιρνες τον αδερφο σου μαζι σου και να αναλαβεις εσυ την σταδιακη του θεραπεια ?
    !! Αυτό το τελευταίο η αλήθεια είναι δεν το είχα σκεφτεί με το σεναριο του εξωτερικου γιατι ακομα καλα καλα δεν ξερω τι περιμενει εμένα εκει περα. Περιττό να πω ότι κι εγώ φοβάμαι για το τι θα συναντησω, πάω με τη λογικη του μεταπτυχιακου και να εργαστω αρχικα ισα ώστε να στηριξω τις σπουδές μου. Ωστοσο είναι μία πραγματικη πιθανή διέξοδος μακροπρόθεσμα, αν τα καταφέρω εκεί που πάω και σταθώ στα πόδια μου γιατί όχι; Σε ευχαριστώ για την ιδέα constantly, θα ψαξω σήμερα κι όλας τι παροχές έχει σε αυτό τον τομεα εκεινη η χωρα! Δεν ξέρω τι μου ξημερώνει και δεν ξέρω και αν θα ήθελε ο αδερφός μου αλλά ίσως τον ωφελήσει περισσοτερο, θα ηταν καλο έστω να έχω την ελπίδα. Θα το κοιτάξω οπωσδήποτε.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Όσο για το ότι ο νευρωτικός ταρακουνιεται πιο εύκολα από τον ψυχωσικο δεν έχεις αδικο, έτσι είναι. Αλλά ειλικρινα ώρες ώρες νιώθω πως μπορώ να συνεννοηθω πιο καλά με τον ψυχωσικο αδερφό μου ενω παίρνει τα φάρμακα του και είναι ήρεμος παρά με τη μητέρα μου :/ Καλά και αυτή δεν είναι ο σατανάς υποφέρει παρά πολύ. Αλλά τεσπα...σε αλλά νέα ήδη ανεφερα πως είναι καπως πιο χαλαρος αλλα σκεπτικος και πολυ σκυθρωπος από όταν γύρισε ο αδερφός μου, συννεφιασμενος. Και χωρις να γινει κατι, με σχετική ηρεμία ακόμα στην ατμόσφαιρα λέει πάλι πώς θέλει να γυρίσει στο νοσοκομειο :/

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ερώτηση σχετικά με τάσεις φυγής
    By Αλέξανδρος Δ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 23:55
  2. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 18:53
  3. ερωτευμενος με συγγενικο μου προσωπο
    By DIM1974 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 08-02-2013, 03:55
  4. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-11-2012, 23:56
  5. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ΣΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ
    By stavros77 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 07-12-2005, 23:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •