Ψυχοσωματικο πρόβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45

    Ψυχοσωματικο πρόβλημα

    Όπως είχαμε προαναφέρει σε παλιότερη δημοσίευση έχω ερωτική απογοήτευση και είμαι άτομο αμεα ως άτομο αμεα είχα θέμα με το πόδι μου όταν το κούραζα έτρεμε και τώρα όταν σκέφτομαι αυτά που έκανα και που έχω περάσει με αυτόν τον άνθρωπο τρέμει και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα και με το στομάχι μου που παλιότερα δεν είχα τι να κάνω;

  2. #2
    Αν και δεν είμαι γιατρός ένας νευρολόγος θα μπορούσε να εξηγήσει το τρέμουλο και να αποκλείσει κάποια παθολογία ή να επιβεβαιώσει. Για το στομάχι αν εχεις καουρες υπάρχουν τα αντι οξινα σκευάσματα. Συνήθως αν είμαστε σε αγωγή φροντίζουμε να έχουμε φάει και αποφεύγουμε καφέ τσάι λεμόνι πορτοκάλι που συνήθως ερεθίζουν το στομάχι μας. Εναλλακτικά πάλι πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό.
    Το στομάχι ή το έντερο ταλαιπωρούν το 90% νομίζω ως ψυχοσωματικη ενόχληση. Η καλή διατροφή η σωστή κατάποση και η αποφυγή αεριουχων βοηθά. Φυσικά όλα ξεκινάνε από τη διάθεση. Όταν δεν είμαστε καλά και νερό να πιούμε νιώθουμε ανακατωσούρα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν και δεν είμαι γιατρός ένας νευρολόγος θα μπορούσε να εξηγήσει το τρέμουλο και να αποκλείσει κάποια παθολογία ή να επιβεβαιώσει. Για το στομάχι αν εχεις καουρες υπάρχουν τα αντι οξινα σκευάσματα. Συνήθως αν είμαστε σε αγωγή φροντίζουμε να έχουμε φάει και αποφεύγουμε καφέ τσάι λεμόνι πορτοκάλι που συνήθως ερεθίζουν το στομάχι μας. Εναλλακτικά πάλι πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό.
    Το στομάχι ή το έντερο ταλαιπωρούν το 90% νομίζω ως ψυχοσωματικη ενόχληση. Η καλή διατροφή η σωστή κατάποση και η αποφυγή αεριουχων βοηθά. Φυσικά όλα ξεκινάνε από τη διάθεση. Όταν δεν είμαστε καλά και νερό να πιούμε νιώθουμε ανακατωσούρα.
    Για το στομάχι έχω πάει σε γιατρό και δεν μου έχει βρει κάποιο πσθολογικό αίτιο έχω κάνει και υπέρηχο άνω και κάτω κυλειας τπτ

  4. #4
    Άρα με μια σωστή διατροφή μπορεί σε κάποιο διάστημα να αραιωσουν οι ενοχλήσεις. Σε νευρολόγο σκέφτεσαι να πας για το τρέμουλο; Συγνώμη που γίνομαι αδιάκριτη αλλά εχεις ψυχολογική υποστήριξη; για όλα όσα σου συμβαίνουν και σε στεναχωρούν.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Άρα με μια σωστή διατροφή μπορεί σε κάποιο διάστημα να αραιωσουν οι ενοχλήσεις. Σε νευρολόγο σκέφτεσαι να πας για το τρέμουλο; Συγνώμη που γίνομαι αδιάκριτη αλλά εχεις ψυχολογική υποστήριξη; για όλα όσα σου συμβαίνουν και σε στεναχωρούν.
    Επισκέπτομαι 1 φυσιατρο αλλά πιστεύει ότι είναι επειδή είναι σφαγμένο το πόδι μου φυσικά δεν ξέρει. Δεν γίνεσαι αδιάκριτη δεν έχω ψυχολογική υποστήριξη και δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί δεν το ξέρουν οι γονείς μου για τον προιν μου

  6. #6
    Αν εχεις γράψει την ιστορία σε κάποιο θρεντ δεν το έχω δει. Ο πρώην σου σε χτύπησε στο πόδι και δεν το ξέρουν οι γονείς σου; Τους έχεις μιλήσει για το ζήτημα ψυχική υποστήριξη ψυχοθεραπεία; εάν οι συνθήκες σε έχουν εγκλωβισει σπίτι ένας λόγος παραπάνω να μιλήσεις. Εύχομαι να σου σταθούν ή να είναι θετικοί να αποκτήσεις ένα κύκλο ενθάρρυνσης. Ελπίζω να μην σου φαίνονται μάταια ή χαζα αυτά που σου γράφω. Αν κατάλαβα λάθος συγνώμη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. ψυχοσωματικο ή κάτι άλλο?
    By Riaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2018, 01:08
  2. Ψυχοσωματικό???
    By Gbutterfly in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 12-07-2016, 08:41
  3. ψυχοσωματικο η πραγματικο προβλημα;;; τη βοηθεια σας παιδια.θα ηθελα αποψεις.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2013, 19:39
  4. Πόνοι Στο Σώμα...ψυχοσωματικό???
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2011, 09:17
  5. Πιθανό ψυχοσωματικό προβλημα...?
    By handsome13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-08-2009, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •