Ψυχοσωματικό???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Ψυχοσωματικό???

    Καλησπέρα σε όλους!
    Εχει κάποιος αντιμετωπίσει εντερικές διαταραχές που να αποδίδονται στο άγχος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καλησπερα..καταρχας θα ηθελα να ρωτησω πως ανοιγεις ενα θεμα στο forum..ας πουμε πως εσυ εβαλες τιτλο Ψυχοσωματικα? Οσο για την ερωτηση σου ναι καθαρα το αγχος μπορει να προκαλεσει εντερικες διαταραχες...ας πουμε εγω σε περιοδους εξεταστικης λογω αγχος ειμαι σε ανοιχτη γραμμη με το μπανιο :P να σου δωσω να καταλαβεις, νιωθω πονους στην κοιλια και δεν εχω ορεξη καθολου για φαγητο. Ερχονται και φευγουν αυτα

  3. #3
    Μπαίνεις στην κατηγορία που επιθυμείς να δημοσιεύσεις το μήνυμα σου και πάνω στα αριστερά έχει ένα κόκκινο πλαίσιο "Δημοσίευση νέου θέματος"
    Οσον αφορά το θέμα μου έχω κάνει κατα καιρούς διάφορες δημοσιεύσεις.. Εχω αγχώδη διαταραχή και σκέψεις τύπου ιδεοληψίας χωρίς να πάσχω απο ΙΔΨ διαταραχή.
    Για περίπου 1 χρόνο ήμουν καλά έπειτα απο λιγοστές συνεδρίες με τον ψυχολόγο.. Τελευταία και χωρίς να συμβαίνει κάτι διαφορετικό στη ζωή μου να με αγχώνει, αισθάνομαι πάλι άγχος ιδιαίτερα τις στιγμές ηρεμίας.. σαν ένα μόνιμο βάρος.. ειδικά τις μέρες που δεν εργάζομαι. Ερχονται στο μυαλό μου άσχημες εικόνες. Μεχρι και σεισμό που έκανε νόμιζα οτι έτρεμα εγώ στον ύπνο μου και με έπιασε πανικός τη νύχτα, μέχρι που έμαθα οτι είχε κάνει σεισμό πραγματικά (διότι παλιότερα είχα αίσθαμα εσωτερικού τρόμου).
    Εδώ και ένα μήνα αντιμετωπίζω εντερικές διαταραχές. Μια είμαι καλά και μετά απο λίγες ώρες έχω διάρροια και πάλι τα ίδια χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα ούτε ενόχληση στην κοιλιακή χώρα. Μου έχουν μπει πάλι ιδέες.. μπορεί να είναι κάτι μπορεί και όχι.. φοβάμαι να πέσω πάλι στον φαύλο κύκλο των εξετάσεων αλλα φοβάμαι να το αφήσω και έτσι.. ντρέπομαι και λίγο να πάω στο γιατρό.. άρχισα πάλι να διαβάζω διάφορα στο ιντερνετ.. έχω ήδη κάνει λίστα με τις εξετάσεις.. γενική αίματος, ούρων, παρασιτολογική κοπράνων, εξέταση για AIDS, σύφιλη όλα τα ΣΜΝ, και δεν συμμαζέυεται.. δεν μπορώ να ηρεμίσω.. έπειτα σκέφτομαι, οκ και αν έχω κάτι γιατί να είναι κάτι τόσο κακό και να μην είναι κάτι πιο απλό? και ότι και να είναι γιατί τρελαίνομαι τόσο πολυ? άνθρωπος είμαι, δεν είμαι άτρωτη, δεν γίνεται να μην πάθω τίποτα στη ζωή μου.. όλα στο πρόγραμμα είναι.. αλλά δεν με βοηθάει εν τέλει η εκλογίκευση :/ Δεν έχω κάποιον να μιλήσω, να το βγάλω απο μέσα μου, να με συμβουλέψει. Δεν ξέρω.. αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω όλα αυτά που σκέφτομαι. Θέλω να φύγουν αυτές οι καταραμμένες ιδέες απο το κεφάλι μου και να αντιμετωπίζω κάθε κατάσταση με ψυχραιμία.. αλλά ξέρω οτι μέχρι να κάνω όλες αυτές τις εξετάσεις θα υποφέρω.. και ξανά πάλι μάνα μου απο την αρχή.. με κέρδισαν ξάνα οι καταραμένες.. τι καλά που ημουν.. δεν μπορούσε να κρατήσει για πάντααααααα???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Καταρχας ψυχραιμια τπτ απ ολα αυτα δεν εχεις. Δεν πρεπει να ξαναμπεις σ αυτο το φαυλο κυκλο των εξετασεων. Και προς Θεου, οχι αναζητησεις στο ιντερνετ για θεματα υγειας. Μπορει να τρελανει κοσμο!!!

  5. #5
    Εύκολο να το λες

  6. #6
    Quote Originally Posted by Gbutterfly View Post
    Καλησπέρα σε όλους! ολα καλα ολα καλα παντα ολα καλα?
    καλα και καλα και καλαμακια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Αθήνα
    Posts
    307
    Gbutterfly δεν μπορω να σου απαντησω στο αν εχεις κατι οργανικο, Μπορω ομως να σου πω πως σε καταλαβαινω απολυτα...Μην τρελλαινεσαι. Ξεκινα απο εναν απλο παθολογο, Πιστευω πως θα σε ηρεμησει. Γενικα εισαι κατα φαντασιαν ασθενης?? ΜΗν ΨΑΧΝΕΙΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΝΕΤ!! θΑ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!! (τα ιδια κανω κι εγω..) Προσπαθησε οσο γινεται να το βγαλεις απο το μυαλο σου. Εγω σε τετοιες περιπτωσεις επισκεπτομαι εναν γιατρο που ξερω πως θα με ηρεμησει..

Similar Threads

  1. Κρισεις αγχους, αγχος ή ψυχοσωματικο;
    By Chrissa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 17-03-2013, 23:31
  2. ψυχοσωματικο η πραγματικο προβλημα;;; τη βοηθεια σας παιδια.θα ηθελα αποψεις.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2013, 19:39
  3. ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ-ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ?
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2011, 18:33
  4. Πόνοι Στο Σώμα...ψυχοσωματικό???
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-10-2011, 09:17
  5. Πιθανό ψυχοσωματικό προβλημα...?
    By handsome13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-08-2009, 15:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •