ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545

    ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

    Γεια σας παιδιά.
    Όπως αρκετός κόσμος έτσι κι εμείς (εγώ και η κοπέλα μου) σκεφτόμαστε,μάλλον το ''ψήσαμε'' να φύγουμε για εξωτερικό.
    Τι γίνεται με τις ''εν δυνάμει'' ψυχικές διαταραχές ή μάλλον υποτροπές?Για παράδειγμα μια απλή ερώτηση που σου κάνει κάποιος.''Πως θα πας στο εξωτερικό με αγοραφοβία''?
    Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζουν κάτι τέτοιες ερωτήσεις γιατί δεν ξέρω να απαντήσω,ούτε στον ευατό μου.Έχω ταξιδέψει στη ζωή μου και γενικά μου αρέσει αυτή η αίσθηση.Δεν ξέρω πως θα μου έρθει όμως το ''τώρα εδώ''.

    Ποια είναι η γνώμη σας?Ζει ή έχει ζήσει κάποιος στο εξωτερικό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Γεια σας παιδιά.
    Όπως αρκετός κόσμος έτσι κι εμείς (εγώ και η κοπέλα μου) σκεφτόμαστε,μάλλον το ''ψήσαμε'' να φύγουμε για εξωτερικό.
    Τι γίνεται με τις ''εν δυνάμει'' ψυχικές διαταραχές ή μάλλον υποτροπές?Για παράδειγμα μια απλή ερώτηση που σου κάνει κάποιος.''Πως θα πας στο εξωτερικό με αγοραφοβία''?
    Η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζουν κάτι τέτοιες ερωτήσεις γιατί δεν ξέρω να απαντήσω,ούτε στον ευατό μου.Έχω ταξιδέψει στη ζωή μου και γενικά μου αρέσει αυτή η αίσθηση.Δεν ξέρω πως θα μου έρθει όμως το ''τώρα εδώ''.

    Ποια είναι η γνώμη σας?Ζει ή έχει ζήσει κάποιος στο εξωτερικό?
    αν και δεν είμαι ο καλύτερος για τέτοιου είδους συμβουλή εχω την άποψη
    βούτα στα βαθιά να μάθεις να κολυμπάς
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giang View Post
    αν και δεν είμαι ο καλύτερος για τέτοιου είδους συμβουλή εχω την άποψη
    βούτα στα βαθιά να μάθεις να κολυμπάς
    Ναι είναι κι αυτό μια άποψη όπως και το ''η πολύ σκέψη φέρνει δειλία''.ΣΚέψου όμως ότι εκεί δεν θα έχεις την ασφάλεια της ΕΛλάδας κι είναι κρίμα να νιώσεις ότι δεν σου ''έκανε'' λόγω άλλων προβλημάτων.Να τα μαζέψεις και να φύγεις δηλαδη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Ναι είναι κι αυτό μια άποψη όπως και το ''η πολύ σκέψη φέρνει δειλία''.ΣΚέψου όμως ότι εκεί δεν θα έχεις την ασφάλεια της ΕΛλάδας κι είναι κρίμα να νιώσεις ότι δεν σου ''έκανε'' λόγω άλλων προβλημάτων.Να τα μαζέψεις και να φύγεις δηλαδη.
    μετά απ αυτό που είδα σήμερα φίλε μου το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω κι εγώ
    μετανάστες φιλοξενούνται σε ξενοδοχείο 5* διπλά στην παράλια
    δεν είμαι ρατσιστής άλλα ούτε και κορόιδο
    κι έτσι όπως πάει όλοι οι Έλληνες σε λίγα χρονιά μετανάστες θα γίνουμε :(
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giang View Post
    μετά απ αυτό που είδα σήμερα φίλε μου το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να φύγω κι εγώ
    μετανάστες φιλοξενούνται σε ξενοδοχείο 5* διπλά στην παράλια
    δεν είμαι ρατσιστής άλλα ούτε και κορόιδο
    κι έτσι όπως πάει όλοι οι Έλληνες σε λίγα χρονιά μετανάστες θα γίνουμε :(
    Μάλλον εννοείς πρόσφυγες αλλά τι σχέση έχει αυτό τώρα?Και γιατί να νιώθεις κορόιδο?
    Το αν θα φύγει κάποιος ή όχι είναι καθαρά δική του απόφαση.Ζυγίζει τα υπερ και τα κατά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Μάλλον εννοείς πρόσφυγες αλλά τι σχέση έχει αυτό τώρα?Και γιατί να νιώθεις κορόιδο?
    Το αν θα φύγει κάποιος ή όχι είναι καθαρά δική του απόφαση.Ζυγίζει τα υπερ και τα κατά.

    ναι σορυ πρόσφυγες
    κορόιδο γιατί θα μας πάρουν τα σπίτια κι ότι έχουμε και τους πρόσφυγες τους έχουν μες την χλιδή
    αλλά ας μη βγούμε οφ αν είναι ν ανοίξουμε άλλο
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ναι σορυ πρόσφυγες
    κορόιδο γιατί θα μας πάρουν τα σπίτια κι ότι έχουμε και τους πρόσφυγες τους έχουν μες την χλιδή
    αλλά ας μη βγούμε οφ αν είναι ν ανοίξουμε άλλο
    Μη γίνεσαι άδικος αλλά καλύτερα να μην ανοίξουμε αυτό το θέμα.Είναι άλλο θέμα αυτό και δεν θα βρούμε άκρη :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Μη γίνεσαι άδικος αλλά καλύτερα να μην ανοίξουμε αυτό το θέμα.Είναι άλλο θέμα αυτό και δεν θα βρούμε άκρη :)
    ασ ανοίξουμε ένα θέμα και να ανταλλάξουμε απόψεις
    εδώ είναι δικό σου θέμα ας απαντήσουμε στον προβληματισμό σου
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει είναι πολύ σημαντικό που πας με την κοπέλα σου και δεν πας μόνος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Έχω μείνει 10 χρόνια Λονδίνο αλλά όταν ήμουν εκεί δεν μου είχε παρουσιαστεί κάποια ψυχική διαταραχή. Πάντως αν μου παρουσιαζόταν μια ψυχική διαταραχή τότε ή πάθαινα υποτροπή θα πήγαινα στον GP όπου εκείνος θα με έστελνε σε ένα ψυχίατρο και όλα καλά...

  11. #11
    Καλημερα, καλο μηνα με υγεια !
    Γνωριζω μεχρι στιγμης 2 κοπελες με σοβαρα εντονα ζητηματα αγχους οπου και οι δυο προσαρμοστηκαν αριστα στο εξωτερικο. Στην αρχη φυσικα ειχαν ενα "δικο τους" ατομο μαζι, συνεχιζαν την αγωγη τους και τα καταφεραν.

    Ευχομαι να ναι για το καλυτερο και των δυο σας, που ξερεις μπορει εκει να νιωσεις και αλλιως και να μειωθουν και οχι να ενταθουν συμπτωματα.

    Εχω παρατηρησει στον εαυτο μου οτι καποιες φορες η μεγαλη αλλαγη κινητοποιει θετικους μηχανισμους στα καπακια το ζητημα ειναι να εχεις υποστηριξη. Εφοσον υπαρχει υποστηριξει, γιατι οχι ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ασ ανοίξουμε ένα θέμα και να ανταλλάξουμε απόψεις
    εδώ είναι δικό σου θέμα ας απαντήσουμε στον προβληματισμό σου
    Συγγνώμη αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να κουβεντιάσω τέτοια θέματα.Δεν γνωρίζω τίποτα και θα ήταν άδικο από την μεριά μου να κάνω πως γνωρίζω.
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εντάξει είναι πολύ σημαντικό που πας με την κοπέλα σου και δεν πας μόνος!
    Ναι αυτό μου το έχουν πει κι άλλοι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,686
    Εγώ πάλι είχα σκεφτεί να φύγω αλλά τελικά αποφάσισα να μείνω στην Ελλάδα. Δεν αλλάζω την χώρα μου με καμία του εξωτερικού και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω και εδώ.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Έχω μείνει 10 χρόνια Λονδίνο αλλά όταν ήμουν εκεί δεν μου είχε παρουσιαστεί κάποια ψυχική διαταραχή. Πάντως αν μου παρουσιαζόταν μια ψυχική διαταραχή τότε ή πάθαινα υποτροπή θα πήγαινα στον GP όπου εκείνος θα με έστελνε σε ένα ψυχίατρο και όλα καλά...
    Η Αγγλία ''παίζει'' σαν χώρα :)
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλημερα, καλο μηνα με υγεια !
    Γνωριζω μεχρι στιγμης 2 κοπελες με σοβαρα εντονα ζητηματα αγχους οπου και οι δυο προσαρμοστηκαν αριστα στο εξωτερικο. Στην αρχη φυσικα ειχαν ενα "δικο τους" ατομο μαζι, συνεχιζαν την αγωγη τους και τα καταφεραν.

    Ευχομαι να ναι για το καλυτερο και των δυο σας, που ξερεις μπορει εκει να νιωσεις και αλλιως και να μειωθουν και οχι να ενταθουν συμπτωματα.

    Εχω παρατηρησει στον εαυτο μου οτι καποιες φορες η μεγαλη αλλαγη κινητοποιει θετικους μηχανισμους στα καπακια το ζητημα ειναι να εχεις υποστηριξη. Εφοσον υπαρχει υποστηριξει, γιατι οχι ?
    Δεν ξέρω γιατί αλλά κάπως έτσι νιώθω κι εγώ.Νιώθω ότι θα προσαρμοστώ,ειδικά σε ένα μέρος/κράτος/κοινωνία που θα υπάρχει μία ''τάξη''.Όχι η τάξη του φόβου αλλά αυτή του σεβασμού προς τον συνάνθρωπό σου αλλά και στο μέρος που ζεις.
    Για παράδειγμα είμαι από τους ανθρώπους που χαλάνε την δική τους ηρεμία βλέποντας το πως λειτουργούμε σαν Έλληνες.Δεν θέλω (μάλλον κουράστηκα) να βγαίνω από το σπίτι και να βλέπω ράμπες αναπήρων με αυτοκίνητα συνεχώς,να βλέπω δήθεν φιλόζωους να αφήνουν τα κατοικίδια να τα κάνουν όπου να'ναι χωρίς να τα μαζεύουν (έχω 2 σκυλιά και το βλέπω καθημερινά),ο καθένας να νομίζει ότι ο δρόμος του ανήκει και όλα αυτά.Ή ένα από τα σημαντικότερα για εμένα,να μην υπάρχει ιατρική περίθαλψη και να περιμένεις 4 και 5 μήνες εκτός αν θέλεις να πληρώσεις.
    Γενικά είμαι της άποψης ότι όλα αυτά είναι αλυσίδα.Πόσο ήρεμος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος με δουλειά,με πληρωμή στην ώρα του αλλά λίγα λεφτά,με ωράριο πάντα πάνω από 8ωρο χωρίς να υπολογίζουμε τον χρόνο που κάνει να πάει και να γυρίσει στη δουλειά του κι ακόμη χειρότερα τον ΤΡΟΠΟ που πάει και γυρνάει.Μέσα στην κίνηση,στις κόρνες,στα βρισίδια κλπ.Φανταστείτε έναν που δεν θα πληρώνεται στην ώρα του ή κάτι αντίστοιχο.
    Γι'αυτό λέω ότι όλα είναι αλυσίδα.

    Από την άλλη κάποιος μου είπε μήπως αυτό το κάνω για να ξεφύγω από την κατάσταση που ζω.Κάτι σαν άμυνα δηλαδή κι εκεί που θα πάω να είναι χειρότερα.

    {p.S}Και κάτι άλλο που δεν έχω αναφέρει και δεν ξέρω αν έχει σημασία.Πλέον νιώθω ότι θέλω να φύγω και δεν το κάνω από ανάγκη.Δεν ξέρω αν η ανάγκη έρθει σε λίγο καιρό αν μείνω εδώ απλά μιλάω για το τώρα.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Εγώ πάλι είχα σκεφτεί να φύγω αλλά τελικά αποφάσισα να μείνω στην Ελλάδα. Δεν αλλάζω την χώρα μου με καμία του εξωτερικού και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω και εδώ.
    Σου εύχομαι ότι καλύτερο :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 21:50
  2. Ερωτας απο τα παλια και το ...εξωτερικο!!!!
    By Τάρια in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 28-05-2014, 13:40
  3. ταξιδι στο εξωτερικο.... αεροπορικος
    By vasilis1974 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-05-2014, 15:21
  4. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 11:23
  5. Βρεφονηπιοκόμοι - Νηπιαγωγοί στο εξωτερικό
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2012, 04:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •