Ζωή και εργασία στο εξωτερικό με OCD
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157

    Ζωή και εργασία στο εξωτερικό με OCD

    Καλησπέρα στην παρέα, αυτό τον καιρό εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο να βρεθώ στην Αγγλία για εργασία. Έχω διάγνωση OCD και λαμβάνω φαρμακευτική βοήθεια από το 2000. Δεν έχω ξαναϋπάρξει μόνος κάπου, υποτίθεται ότι στον στρατό το "περνάς" αυτό όμως εγώ έχω πάρει απαλλαγή. Παρότι αισθάνομαι σχετικά επαρκής (έχω ήδη γίνει qualified για την εργασία αυτή στην Αγγλία) με πιάνει πανικός και μόνο στην σκέψη ότι θα βρεθώ μόνος κάπου και θα πρέπει να βγάζω την μέρα με όλη αυτή την νύστα και την αγκύλωση των φαρμάκων. Επίσης να προσθέσω ότι θα είναι και η πρώτη μου φορά σε κανονική εργασία (8ωρη). Δηλαδή άλλη μια πηγή ανασφάλειας. Ο ιατρός που με παρακολουθεί μου έχει δώσει πράσινο φως, θεωρεί δηλαδή ότι μπορώ να ανταπεξέλθω σε όλο αυτό. Όμως εγώ μία το βλέπω ως μια καταπληκτική εμπειρία ζωής (είτε επιτύχει είτε όχι) και μία το βλέπω ως άλλο μία δοκιμασία μέσω της οποίας θα αποδείξω ή όχι ότι είμαι επαρκής, στον εαυτό μου και στους γύρω μου. Σας έχει συμβεί; Τί προτείνετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Τα φαρμακα που παιρνεις δεν σε εχουν βοηθησει να κρατησεις μια ισορροπια, μια σταθερα??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Τα φαρμακα που παιρνεις δεν σε εχουν βοηθησει να κρατησεις μια ισορροπια, μια σταθερα??
    Στο κατώφλι μιας μεγάλης απόφασης ή αλλαγής ψιλοανατρέπεται. Βέβαια έτσι λειτουργούν τα πράγματα, αυτό έλεγε και ο Προυστ (για τον γενικό πληθυσμό) μέχρι να χωνέψεις την κατάσταση πρέπει να περάσεις από σαράντα κύματα δυστυχίας, έτσι εξελίσσονται τα ανθρώπινο μυαλό. Φαντάσου τι ισχύει για τον νευρωτικό δηλαδή. Ας πούμε ότι είναι κάτι σαν αντιδραστική κατάθλιψη αυτό που βιώνω και που δεν ξέρω αν θα καταφέρνω να είμαι λειτουργικός μόνος σε ένα σπίτι στο Λονδίνο. Συν τις άλλοις το anafranil με το lyrica με νυστάζουν εκτός του ότι με ισορροπούν. Το ξέρω, προτρέχω, αν δεν πας να τεσταριστείς δεν μπορείς να ξέρεις από πριν, αλλά αυτό δεν είναι και ένα από τα μεγάλα συμπτώματα του ψυχαναγκαστικού;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Και για να το επαναδιατυπώσω πιο απλά, μπορώ στα 39 μου, να αλλάξω τόσο απότομα τρόπο ζωής την στιγμή που είμαι και νευρωτικός με φαρμακευτική υποστήριξη από τα 20 μου; Να κάνω το μεγάλο βήμα προς την κανονική ενήλικη ζωή και μάλιστα σε μια ξένη χώρα; Είναι όλα αυτά δυνατά για έναν που πάσχει από ocd με μπόλικες παρενέργειες από τα χάπια; (όπως πχ νύστα)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μάθε να πινεισ σκέτο καφέ φεύγει η νυστα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μάθε να πινεισ σκέτο καφέ φεύγει η νυστα
    Πίνω μπόλικο, πάντα σκέτο πλην στιγμιαίου που βάζω μια δυο κουταλιές ζάχαρη, σίγουρα βοηθάει και επαναφέρει και κατά ένα ποσοστό την πεσμένη λίμπιντο.

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by georgef1 View Post
    Και για να το επαναδιατυπώσω πιο απλά, μπορώ στα 39 μου, να αλλάξω τόσο απότομα τρόπο ζωής την στιγμή που είμαι και νευρωτικός με φαρμακευτική υποστήριξη από τα 20 μου; Να κάνω το μεγάλο βήμα προς την κανονική ενήλικη ζωή και μάλιστα σε μια ξένη χώρα; Είναι όλα αυτά δυνατά για έναν που πάσχει από ocd με μπόλικες παρενέργειες από τα χάπια; (όπως πχ νύστα)
    Καλησπερα george.
    Να μοιραστω τη δικη μου κατάσταση. Εχω ιδψ απο τα 6. Διαγνωσμενη επίσημα στα 38. Δεν εχω παρει φάρμακα, το παλευω με ψθεραπειες. Του καθενός το πρόβλημα ειναι ιδιαίτερο και μοναδικο ως προς την αντιμετώπιση.
    Θα σου πω οτι εφυγα για εξωτερικο στα 27 μου οπου εζησα για 4 χρονια. Δεν αλλαξε κατι δραματικα στο θεμα της διαταραχης. Ο,τι ειχα παντα, το ειχα κι εκει. Τη στιγμή που ακολουθείς τοσα χρονια την αγωγη σου και το ελέγχεις, γιατι να μην κανεις το βημα;
    Τι φοβάσαι πιο πολυ; Τι περισσότερο να σου προκυψει εκει σχετικά με την ιδψ;;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το να πας σε άλλη χώρα μόνο αν έχεις ικανότητες κ συνέχεια εξελισσεσαι θα τα καταφέρεις είναι πιο εύκολα κ πιο δύσκολα ταυτόχρονα είναι πιο εύκολα γτ υπάρχει αξιοκρατία κ πιο δύσκολα γτ μαζεύονται οι καλύτεροι δουλειά θα βρεις τον τρόπο ζωής να κοιτάξεις άμα σ αρέσει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καλησπερα george.
    Να μοιραστω τη δικη μου κατάσταση. Εχω ιδψ απο τα 6. Διαγνωσμενη επίσημα στα 38. Δεν εχω παρει φάρμακα, το παλευω με ψθεραπειες. Του καθενός το πρόβλημα ειναι ιδιαίτερο και μοναδικο ως προς την αντιμετώπιση.
    Θα σου πω οτι εφυγα για εξωτερικο στα 27 μου οπου εζησα για 4 χρονια. Δεν αλλαξε κατι δραματικα στο θεμα της διαταραχης. Ο,τι ειχα παντα, το ειχα κι εκει. Τη στιγμή που ακολουθείς τοσα χρονια την αγωγη σου και το ελέγχεις, γιατι να μην κανεις το βημα;
    Τι φοβάσαι πιο πολυ; Τι περισσότερο να σου προκυψει εκει σχετικά με την ιδψ;;
    Νεφέλη σ'ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις με την απάντησή σου. Μάλλον έχει να κάνει με την δυσκολία ενηλικίωσης που περνάμε όλοι οι νευρωτικοί. Εννοώ της πλήρους ενηλικίωσης, σε δικό μας σπίτι, μακριά από γονείς και ανέσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το να πας σε άλλη χώρα μόνο αν έχεις ικανότητες κ συνέχεια εξελισσεσαι θα τα καταφέρεις είναι πιο εύκολα κ πιο δύσκολα ταυτόχρονα είναι πιο εύκολα γτ υπάρχει αξιοκρατία κ πιο δύσκολα γτ μαζεύονται οι καλύτεροι δουλειά θα βρεις τον τρόπο ζωής να κοιτάξεις άμα σ αρέσει
    Σ'ευχαριστώ πολύ!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η αλήθεια είναι κ δεύτερον λατρεύω τους φτωχούς Άγγλους είναι γαματοι έτσι αγάπησα κ τους δικούς μας εδώ τους Ταλιμπάν πήγα Αγγλία μίλησα με μερικούς κι αγάπησα κ τους δικούς μας εδώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Η αλήθεια είναι κ δεύτερον λατρεύω τους φτωχούς Άγγλους είναι γαματοι έτσι αγάπησα κ τους δικούς μας εδώ τους Ταλιμπάν πήγα Αγγλία μίλησα με μερικούς κι αγάπησα κ τους δικούς μας εδώ
    Οι φτωχοί είναι συνήθως αυτοί που επένδυσαν περισσότερο στα συναισθήματά τους, που φιλοσόφησαν την ζωή αλλιώς, γι'αυτό είναι και γαμάτοι σε πολλές περιπτώσεις.

    Υ.Γ. Το ίδιο ισχύει φυσικά και με αυτούς που γεννήθηκαν πλούσιοι και το φιλοσόφησαν αλλιώς.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κι εγώ φτωχός είμαι αλλά δεν ήξερα πόσο γαματοι είμαστε μεγάλος το κατάλαβα γύρω στα είκοσι πέντε μόλις είδα αυτούς κατάλαβα για εμάς όσο ήμουν εδώ δε στροφαρα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Εν τω μεταξύ έχω τόσο κόμπλεξ που το βιογραφικό μου είναι άδειο σχετικά με την ηλικία μου (παρόλο που έχω γίνει qualified από Αγγλία για την δουλειά μου) που έχω μια δουλειά απλά να το φτιάξω στα αγγλικά και με πιάνει αγκύλωση, δεν μπορώ να το κάνω απλά, αισθάνομαι ένοχος που αντί να κάνω μεταπτυχιακά ήμουν κλεισμένος σε ένα δωμάτιο, ή ξάπλα σε ένα κρεβάτι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Μην τρελένεσαι, ο καθένας παίρνει το χρόνο του. Σημασία έχει τι κάνεις τώρα. Αν σε ρωτήσουν τι έκανες τόσα χρόνια πες ψέματα ότι έκανες μια άσχετη με το αντικείμενό σου δουλειά. Δεν σου λέω να παρουσιάσεις περισσότερες γνώσεις από ότι έχεις σε αυτό που θα κάνεις, απλά αν αισθάνεσαι ότι θα φανείς αδρανής πες και ένα ψέμα. Νομίζεις θα το ψάξουν;

Similar Threads

  1. ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
    By Deleted-member-220416 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 53
    Last Post: 19-05-2017, 23:22
  2. Νεο ξεκινημα στο εξωτερικο??
    By pink floyd in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-05-2017, 23:12
  3. Ζωη στο εξωτερικο
    By flower123 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 17-05-2017, 21:50
  4. Εργασια στο εξωτερικο και θεραπεια ψυχωσεις
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 17-02-2017, 23:33
  5. Μονη στο εξωτερικο
    By Eua2509 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 29
    Last Post: 06-09-2013, 11:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •