18 χρόνια παντρεμένη,36 ετών κ εξωσυζυγική σχ. - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 75 of 75
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μου κάνει εντύπωση που θεωρείς Γιώργο ότι αν ξενερώσει κάποιος με τον σύντροφό του μπορεί πάλι εύκολα να τον ξαναερωτευτεί ή να τον ξαναγαπήσει. Μπορεί να μετατραπεί η λύπηση σε αγάπη; Κι αν στα πρακτικά βάλεις πρόγραμμα και συμμαζέψεις την κατάσταση, αν το μέσα σου έχει σπάσει πλέον εντελώς, ξανακολλάει; Εγώ πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ακατόρθωτο, ένας λόγος παραπάνω αν ο άλλος δεν κάνει κι αυτός κάτι από μόνος του να σώσει οτιδήποτε αν σώζεται στο συναισθηματικό κομμάτι.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μου κάνει εντύπωση που θεωρείς Γιώργο ότι αν ξενερώσει κάποιος με τον σύντροφό του μπορεί πάλι εύκολα να τον ξαναερωτευτεί ή να τον ξαναγαπήσει. Μπορεί να μετατραπεί η λύπηση σε αγάπη; Κι αν στα πρακτικά βάλεις πρόγραμμα και συμμαζέψεις την κατάσταση, αν το μέσα σου έχει σπάσει πλέον εντελώς, ξανακολλάει; Εγώ πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι σχεδόν ακατόρθωτο, ένας λόγος παραπάνω αν ο άλλος δεν κάνει κι αυτός κάτι από μόνος του να σώσει οτιδήποτε αν σώζεται στο συναισθηματικό κομμάτι.
    Καλημέρα Σόνια...όχι δεν είπα ότι είναι εύκολο ξέρω ότι είναι δύσκολο..απλα ο χωρισμός μου φένεται ο πιο εύκολος δρόμος...εύκολος μεν αλλά ουσιαστικά δεν λύνει κανένα πρόβλημα του εναντίον αυξάνει κι όλας..
    Ο χωρισμός πρέπει να έρχεται όταν έχουμε εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και πλέον δεν μας έχει μείνει άλλη λύση και επιλογή και Τοτες χωρίζουμε...χωρίζουμε ως ζευγάρι αλλά ως γονείς είμαστε ενωμένοι...
    Η θεματοθετρια δεν μου έδωσε ο κακή γνώμη για τον άνδρα της...απλά είναι ένας άνδρας χωρίς αυτοπεποίθηση στην θέμα της εργασίας και γενικότερα στη ζωή..εξού και το ότι δεν έχει ένα φίλο..από κει και πέρα ούτε κακώς συζηγος είναι ούτε κακώς πατέρας.συμφωνα πάντα με τα λεγόμενα της θεματοθετριας.το κακό είναι ότι μπορούμε να πουμε ότι είναι (κακώς συντροφος ) με την έννοια ότι αδιαφορούσε για τη γυναίκα του...είναι αυτό που λέω αν δεν ποτίσεις το χωράφι σου θα βρεθεί πάντα κάποιος άλλος να στο ποτιση... συγγνώμη για το κακό παράδειγμα αλλά αυτή είναι η αλήθεια..
    Πάμε παρακάτω..τι θα επιτύχει με το χωρισμο,???
    Δεν θα πληγωθούν τα παιδιά νομίζεις??
    Δεν θα πληγωθεί ο σύζυγος???
    Τα παιδιά τη θα γίνουν??
    2 σενάρια υπάρχουν
    1 ο σενάριο τα παιδιά να συζήσουν με τη μαμά και το πατριό..ένας ξένος άνδρας πόσο μπορεί να αγαπήσει τα ξένα παιδιά όταν μάλιστα τα βρίσκει και σχετικά μεγάλα
    Άντε και τα φέρεται καλά λέμε τώρα κουβέντα να γίνετε.μπορει να τα πονάει πραγματικά όπως ο πράγματικος τους πατέρας??όχι βέβαια..
    Σε κάθε ευκαιρία θα δείχνει ότι είναι πατριος..
    Δεν θα της κακοφανει καθόλου της θεματοθετριας??
    Άντε τη μια φορά θα κάνει μούκου τη δύο φορές θα κάνει μούκου..μετά??
    2ο σενάριο πες ότι τα παιδιά μένουν με το μπαμπά..
    Δεν θα στεναχωριουνται για τη μαμά??
    Μέσα τους όσο και να μην θέλουμε θα βλέπουν ότι η μαμά τους τους εγκαταληψει για να είναι με έναν άλλον άνδρα..προτίμησε έναν άνδρα αντί αυτών..
    Θα μου πεις θα τα βλέπει δύο φορές την εβδομάδα..εντάξει ε και.??
    Πάλι το ίδιο είναι..τα παιδιά θα αισθάνονται σαν επισκέπτες..και με το δίκιο τους φυσικά..
    Πολυ γονείς έρχονται σε σημείο να χωρίζουν η να σκέφτονται να χωρίζουν αλλά κάνουν υπομονή και υποχωρήσει για τα παιδιά τους..
    Ένα διαζύγιο πάρα πολύ σπάνια φέρνει την πραγματική λύση παρά πολύ σπάνια όμως..της πιο πολλές φορές φέρνει πιο πολλά προβλήματα...
    Μπορώ να σου πω μερικά παραδείγματα για της περίπτωσης που το διαζύγιο είναι πραγματική λύση .
    Όταν ο πατέρας ξυλοκοπήσει τη γυναίκα η τα παιδιά..
    Όταν ο πατέρας είναι χόνδρος τζογαδόρος και τα παίζει όλα για όλα..όταν ο πατέρας είναι αλκοολικός και κάνει ότι νάνε ...όταν ο πατέρας είναι παρανοϊκός και τους έχει κάνει τη ζωή μαρτύριο τόσο της γυναίκας όσο και των παιδιων..και γενικότερα σε τόσο ακραίες καταστάσεις ένα διαζύγιο είναι η ιδανική λύση...
    Στα παράδειγμα που εφερνα ότι είπα για τον άνδρα ισχύει και για τη γυναίκα φυσικά..υπάρχουν και γυναίκες που μπορούν να κάνουν τα παραπάνω..
    Στην προκειμένη περίπτωση όμως τίποτα απτά παραπάνω δεν ισχύει...οκ ας κάνουν ανδρόγυνο σαν ώριμοι άνθρωποι που είναι να κάτσουν να τα συζητήσουν τα πρόβλημα τους..και να βρίσκουν λύσεις που βολεύουν και τους δύο..
    Εγώ με τη γυναίκα μου καμία φορά όταν έχουμε πρόβλημα αυτό κάνουμε..καθόμαστε και το συζητάμε..
    Αναγνωρίζοντας πάντα βέβαια και ο καθένας τα λαθοι του όχι να λέμε.οαντα φταίει ο άλλος...και πάντα μα πάντα ευτυχώς βρίσκουμε λύση...εννοείται και με κάποιες υποχωρήσεις και απτής δύο πλευρές ...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα δύο ευτυχισμένοι χωρισμένοι γονείς παρά δύο παντρεμένοι δυστυχισμένοι γονείς. Εστιάζεις στα πρακτικά και όχι στο συναίσθημα και πάλι Γιώργο. Έχω κάποια παραδείγματα στο περιβάλλον μου που οι γονείς μείναν μαζί λόγω των παιδιών και όλα τα παιδιά που μεγάλωσαν σε τέτοιες συμβάσεις και φέρνω στο μυαλό μου είχαν προβλήματα και συναισθηματικές αναπηρίες μετέπειτα στη ζωή τους. Το παράδειγμα που τους δίνεις είναι να συμβιβάζονται και να μένουν απλά στην επιφάνεια και στα πρέπει κι όχι να διεκδικούν τα θέλω τους ή ουσιαστικές σχέσεις. Τα παιδιά το συναισθάνονται ότι κάτι πάει στραβά, ότι ένας γάμος είναι νεκρός ή συνεχίζεται με το ζόρι. Αν δεν είσαι εκεί πραγματικά με την καρδιά σου, όσο κι αν είσαι πρακτικά, πάντα θα υπάρχει κάτι κενό και λάθος. Αν δεν είσαι πραγματικά ζευγάρι με τον άλλον, τότε πως μπορείς να είσαι μέσα σε ένα γάμο;
    Πέρα από αυτό, το ότι έκανες παιδιά σε τελειώνει σαν άνθρωπο; Είσαι απλά γονιός, δεν είσαι πια γυναίκα, άντρας, εραστής, σύντροφος, δεν έχεις άλλες διαστάσεις και ανάγκες και ιδιότητες σαν προσωπικότητα; Αν πάσχεις σε ένα σημαντικό κομμάτι του εαυτού σου και είσαι δυστυχής, μπορείς να είσαι πράγματι καλός και σε άλλα κομμάτια, π.χ. σαν γονιός; Εγώ δεν το πιστεύω.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα δύο ευτυχισμένοι χωρισμένοι γονείς παρά δύο παντρεμένοι δυστυχισμένοι γονείς. Εστιάζεις στα πρακτικά και όχι στο συναίσθημα και πάλι Γιώργο. Έχω κάποια παραδείγματα στο περιβάλλον μου που οι γονείς μείναν μαζί λόγω των παιδιών και όλα τα παιδιά που μεγάλωσαν σε τέτοιες συμβάσεις και φέρνω στο μυαλό μου είχαν προβλήματα και συναισθηματικές αναπηρίες μετέπειτα στη ζωή τους. Το παράδειγμα που τους δίνεις είναι να συμβιβάζονται και να μένουν απλά στην επιφάνεια και στα πρέπει κι όχι να διεκδικούν τα θέλω τους ή ουσιαστικές σχέσεις. Τα παιδιά το συναισθάνονται ότι κάτι πάει στραβά, ότι ένας γάμος είναι νεκρός ή συνεχίζεται με το ζόρι. Αν δεν είσαι εκεί πραγματικά με την καρδιά σου, όσο κι αν είσαι πρακτικά, πάντα θα υπάρχει κάτι κενό και λάθος. Αν δεν είσαι πραγματικά ζευγάρι με τον άλλον, τότε πως μπορείς να είσαι μέσα σε ένα γάμο;
    Πέρα από αυτό, το ότι έκανες παιδιά σε τελειώνει σαν άνθρωπο; Είσαι απλά γονιός, δεν είσαι πια γυναίκα, άντρας, εραστής, σύντροφος, δεν έχεις άλλες διαστάσεις και ανάγκες και ιδιότητες σαν προσωπικότητα; Αν πάσχεις σε ένα σημαντικό κομμάτι του εαυτού σου και είσαι δυστυχής, μπορείς να είσαι πράγματι καλός και σε άλλα κομμάτια, π.χ. σαν γονιός; Εγώ δεν το πιστεύω.
    Μα Σόνια τα πράγματα πήρανε αυτές της διαστάσεις όταν το ζευγάρι άρχισε ανά απομακρύνεται ο ένας Άπτον άλλον..και σε αυτό φταίει και το παραδέχομαι ο άνδρας της κοπέλας...νέα γυναίκα έχει γιατί δεν κάνει τα συζηγικα του καθήκοντα???τι θέλω να πω.
    Εάν λίγο πολύ προσπαθούσε και ο άνδρας της με μια απλή αγκαλιά με μια γλυκιά κουβέντα με λίγο παραπάνω σεξ απτό μια φορά το μήνα(που το βρίσκω άκρως τραγικό φυσικά)τα πράγματα σήμερα μπορεί να ήταν καλύτερα..
    Ναι οκ αλλά δεν σημαίνει όμως ότι αυτά δεν μπορούν να διορθωθούν και σήμερα...
    Και όχι δεν στέκομαι στα επιφανειακά τα επιφανειακά είναι έτσι γιατί και η ίδιοι μείνανε άπραγοι....
    Το συναίσθημα και ο έρωτας και το δέσιμο σε ένα ζευγάρι μπορεί να ξανά έρθει κάνοντας μια νέα αρχή ..
    Και αυτό είναι που προτείνω ουσιαστικά στη θεματοθετρια..ας μας απαντήσει λίγο η ίδια...
    Εάν δει απτό συζηγος μια αλλαγή ..να της φέρεται όμορφα ωραία να πάνε κάπου μαζί μόνοι τους ένα ταξιδακι να έρθουν κοντά σαν ζευγάρι ..εκεί που θα πάνε και είναι και μόνοι θα έχουν και το χρόνω και το χώρο .να κάνουν σεξ να κάνουν βόλτες να πάνε για καφέ να μιλήσουμε και γενικότερα α δει και αλλαγη δεν θα της αρέσει θα θέλει και πάλι να είναι με τον εραστή???
    Τα παιδιά φυσικά μπορει να πληγωθούν και με ενωμένους γίνεις φυσικά..υπάρχουν άπειρες καταστάσεις στη ζωή δεν λέω όχι..αλλά αν πληγωθούν μια η δυο φορές με την ενωμένοι οικογένεια φαντάσου πόσες φορές και σε τι βαθμό μπορούν να πληγωθούν από μια χωρισμένη οικογένεια με έναν πατριό η με μια μητριά...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Έχω βαρεθεί να ακούω γυναίκες ή άντρες (γυναίκες κυρίως η αλήθεια είναι) να φέρνουν τα παιδιά ως δικαιολογία για τις πράξεις τους. Είναι τουλάχιστον υποκριτικό την βόλεψη του ο καθένας και τον παρτακισμό του να προσπαθεί να τον κρύψει πίσω από το τάχα ενδιαφέρον για τα παιδιά. Τα παιδιά ζουν μέσα σε ένα ψέμα, τι χειρότερο από αυτό μπορείς να τους κάνεις; Νομίζεις ότι τα παιδιά σου είναι ηλίθια και δεν αντιλαμβάνονται ότι οι γονείς τους ζουν σαν ξένοι; Νομίζεις ότι τν σιχαμάρα που νιώθεις όταν σε αγγίζει ο άντρας σου, τα παιδιά σου δεν την βλέπουν; Είσαι απολύτως σίγουρη πως τις κρυφές συναντήσεις., τηλέφωνα κτλ με το τρίτο πρόσωπο τα παιδιά σου δεν τα έχουν αντιληφθεί; Ποια ζωή θα τους καταστρέψεις αν χωρίσεις; Στέρησες ήδη από τα παιδιά σου την ευκαιρία να μεγαλώσουν μέσα σε ένα υγιές και όμορφο περιβάλλον με αγάπη.

    Λες ότι δεν μπορείς να χωρίσεις τώρα γιατί σκέφτεσαι ότι ο συζυγος είναι σε αδύναμη φάση οικονομικά κτλ και θα τον καταστρέψεις. Κι αυτό υποκριτικό το βρίσκω. Γιατί δεν χώριζες νωρίτερα τόσα χρόνια τώρα που διατηρείς την εξωσυζυγική σχέση όταν ο σύζυγος σου ήταν ακόμα νέος και δεν είχε οικονομικά θέματα;

    Εγώ πιστεύω πως μόνο τον εαυτό σου σκέφτεσαι και τώρα που ζορίσανε τα πράγματα άρχισες να ασφυκτιάς. Γάμος στην ουσία δεν υπήρξε ποτέ. Λες ότι από την αρχή είχατε προβλήματα, από την αρχή οι επαφές σας ήταν περιορισμένες και αμέσως μετά βρήκες τον άλλον. Δεν άντεχες να χαλάσεις το παραμύθι που χες φτιάξει ένος πετυχημένου γάμου γιαυτό δεν χώριζες, ούτε για τα παιδιά , ούτε για τον άντρα σου.

    Μήπως ο άλλος σου χει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό ότι θα σε αφήσει όσο δεν χωρίζεις και γιαυτό τώρα ο προβληματισμος;

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Έχω βαρεθεί να ακούω γυναίκες ή άντρες (γυναίκες κυρίως η αλήθεια είναι) να φέρνουν τα παιδιά ως δικαιολογία για τις πράξεις τους. Είναι τουλάχιστον υποκριτικό την βόλεψη του ο καθένας και τον παρτακισμό του να προσπαθεί να τον κρύψει πίσω από το τάχα ενδιαφέρον για τα παιδιά. Τα παιδιά ζουν μέσα σε ένα ψέμα, τι χειρότερο από αυτό μπορείς να τους κάνεις; Νομίζεις ότι τα παιδιά σου είναι ηλίθια και δεν αντιλαμβάνονται ότι οι γονείς τους ζουν σαν ξένοι; Νομίζεις ότι τν σιχαμάρα που νιώθεις όταν σε αγγίζει ο άντρας σου, τα παιδιά σου δεν την βλέπουν; Είσαι απολύτως σίγουρη πως τις κρυφές συναντήσεις., τηλέφωνα κτλ με το τρίτο πρόσωπο τα παιδιά σου δεν τα έχουν αντιληφθεί; Ποια ζωή θα τους καταστρέψεις αν χωρίσεις; Στέρησες ήδη από τα παιδιά σου την ευκαιρία να μεγαλώσουν μέσα σε ένα υγιές και όμορφο περιβάλλον με αγάπη.

    Λες ότι δεν μπορείς να χωρίσεις τώρα γιατί σκέφτεσαι ότι ο συζυγος είναι σε αδύναμη φάση οικονομικά κτλ και θα τον καταστρέψεις. Κι αυτό υποκριτικό το βρίσκω. Γιατί δεν χώριζες νωρίτερα τόσα χρόνια τώρα που διατηρείς την εξωσυζυγική σχέση όταν ο σύζυγος σου ήταν ακόμα νέος και δεν είχε οικονομικά θέματα;

    Εγώ πιστεύω πως μόνο τον εαυτό σου σκέφτεσαι και τώρα που ζορίσανε τα πράγματα άρχισες να ασφυκτιάς. Γάμος στην ουσία δεν υπήρξε ποτέ. Λες ότι από την αρχή είχατε προβλήματα, από την αρχή οι επαφές σας ήταν περιορισμένες και αμέσως μετά βρήκες τον άλλον. Δεν άντεχες να χαλάσεις το παραμύθι που χες φτιάξει ένος πετυχημένου γάμου γιαυτό δεν χώριζες, ούτε για τα παιδιά , ούτε για τον άντρα σου.

    Μήπως ο άλλος σου χει βάλει το μαχαίρι στο λαιμό ότι θα σε αφήσει όσο δεν χωρίζεις και γιαυτό τώρα ο προβληματισμος;
    Ένα respect προς την Ελισάβετ...τώρα μιλάς σωστά..

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Μα Σόνια τα πράγματα πήρανε αυτές της διαστάσεις όταν το ζευγάρι άρχισε ανά απομακρύνεται ο ένας Άπτον άλλον..και σε αυτό φταίει και το παραδέχομαι ο άνδρας της κοπέλας...νέα γυναίκα έχει γιατί δεν κάνει τα συζηγικα του καθήκοντα???τι θέλω να πω.
    Εάν λίγο πολύ προσπαθούσε και ο άνδρας της με μια απλή αγκαλιά με μια γλυκιά κουβέντα με λίγο παραπάνω σεξ απτό μια φορά το μήνα(που το βρίσκω άκρως τραγικό φυσικά)τα πράγματα σήμερα μπορεί να ήταν καλύτερα..
    Ναι οκ αλλά δεν σημαίνει όμως ότι αυτά δεν μπορούν να διορθωθούν και σήμερα...
    Και όχι δεν στέκομαι στα επιφανειακά τα επιφανειακά είναι έτσι γιατί και η ίδιοι μείνανε άπραγοι....
    Το συναίσθημα και ο έρωτας και το δέσιμο σε ένα ζευγάρι μπορεί να ξανά έρθει κάνοντας μια νέα αρχή ..
    Και αυτό είναι που προτείνω ουσιαστικά στη θεματοθετρια..ας μας απαντήσει λίγο η ίδια...
    Εάν δει απτό συζηγος μια αλλαγή ..να της φέρεται όμορφα ωραία να πάνε κάπου μαζί μόνοι τους ένα ταξιδακι να έρθουν κοντά σαν ζευγάρι ..εκεί που θα πάνε και είναι και μόνοι θα έχουν και το χρόνω και το χώρο .να κάνουν σεξ να κάνουν βόλτες να πάνε για καφέ να μιλήσουμε και γενικότερα α δει και αλλαγη δεν θα της αρέσει θα θέλει και πάλι να είναι με τον εραστή???
    Τα παιδιά φυσικά μπορει να πληγωθούν και με ενωμένους γίνεις φυσικά..υπάρχουν άπειρες καταστάσεις στη ζωή δεν λέω όχι..αλλά αν πληγωθούν μια η δυο φορές με την ενωμένοι οικογένεια φαντάσου πόσες φορές και σε τι βαθμό μπορούν να πληγωθούν από μια χωρισμένη οικογένεια με έναν πατριό η με μια μητριά...
    Τι λες ρε Γιώργο και συ;
    Ο άλλος (καλός κι αυτός!) στην κοσμάρα του να παίζει παιχνίδια όλη μέρα, η άλλη με τον γκόμενο εδώ και τόσα χρόνια...ποιον γάμο να σώσουν; Τον ανύπαρκτο;;; Μόνο στα χαρτιά υπάρχει αυτός ο γάμος.
    ΟΙ βολτούλες τα ταξιδάκια και τα σεξυ εσώρουχα μπορούν να βοηθήσουν μια σχέση που χει ρουτινιάσει να ξαναζεσταθεί, δεν ανασταίνουν νεκρούς. Η γυναίκα λέει πως δεν νιώθει τίποτα όταν την αγγίζει ο άντρας της, της έχει τελειώσει, τέλος. Καθόλου εντύπωση δεν θα μου κάνει αν κι ο άντρας της μαζί μετα παιχνίδια στον υπολογιστή έχει βρει και καμιά και καβλαντίζει στο ιντερνετ κι αυτοί οι δύο μεγαλώνουν παιδιά και παριστάνουν τους παντρεμένους.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Τι λες ρε Γιώργο και συ;
    Ο άλλος (καλός κι αυτός!) στην κοσμάρα του να παίζει παιχνίδια όλη μέρα, η άλλη με τον γκόμενο εδώ και τόσα χρόνια...ποιον γάμο να σώσουν; Τον ανύπαρκτο;;; Μόνο στα χαρτιά υπάρχει αυτός ο γάμος.
    ΟΙ βολτούλες τα ταξιδάκια και τα σεξυ εσώρουχα μπορούν να βοηθήσουν μια σχέση που χει ρουτινιάσει να ξαναζεσταθεί, δεν ανασταίνουν νεκρούς. Η γυναίκα λέει πως δεν νιώθει τίποτα όταν την αγγίζει ο άντρας της, της έχει τελειώσει, τέλος. Καθόλου εντύπωση δεν θα μου κάνει αν κι ο άντρας της μαζί μετα παιχνίδια στον υπολογιστή έχει βρει και καμιά και καβλαντίζει στο ιντερνετ κι αυτοί οι δύο μεγαλώνουν παιδιά και παριστάνουν τους παντρεμένους.
    Εμ σε αυτό τώρα δεν έχεις και άδικο...η αλήθεια είναι ότι διάβασα μόνο την αρχή του θέματος δεν διάβασα και όλες της απάντησης γιατί είναι και κάμποσες σελίδες.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση το είπα και χθες και το λέω και σήμερα..και δεν το λέω μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση.γενικοτερα μιλάω .
    Ότι πολύ εύκολα γίνονται όλα..
    Εύκολη παντρεια εύκολες απιστίες και πολύ πιο εύκολα ΔΙΑΖΥΓΙΑ.τα διαζύγια τα περνούμε πλέον σαν τα γαριδάκια απτό περίπτερο..
    Λυπάμαι πολύ όταν ζευγάρια λένε χωρίζουμε και μάλιστα έχοντας παιδιά..άντε να μην έχουν παιδιά εντάξει κλαιν Μάιν..ο καθένας θα βρει το δρόμο του.
    Αλλά όταν υπάρχουν παιδιά εκεί λυπάμαι τα παιδιά κανέναν άλλον..η γυναίκα θα πάει με τον γκόμενο ο άνδρας με τη γκόμενα και τα παιδιά στη μέση..
    Τι να πω..εύχομαι τα καλύτερα. .

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Εμ σε αυτό τώρα δεν έχεις και άδικο...η αλήθεια είναι ότι διάβασα μόνο την αρχή του θέματος δεν διάβασα και όλες της απάντησης γιατί είναι και κάμποσες σελίδες.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση το είπα και χθες και το λέω και σήμερα..και δεν το λέω μόνο στην συγκεκριμένη περίπτωση.γενικοτερα μιλάω .
    Ότι πολύ εύκολα γίνονται όλα..
    Εύκολη παντρεια εύκολες απιστίες και πολύ πιο εύκολα ΔΙΑΖΥΓΙΑ.τα διαζύγια τα περνούμε πλέον σαν τα γαριδάκια απτό περίπτερο..
    Λυπάμαι πολύ όταν ζευγάρια λένε χωρίζουμε και μάλιστα έχοντας παιδιά..άντε να μην έχουν παιδιά εντάξει κλαιν Μάιν..ο καθένας θα βρει το δρόμο του.
    Αλλά όταν υπάρχουν παιδιά εκεί λυπάμαι τα παιδιά κανέναν άλλον..η γυναίκα θα πάει με τον γκόμενο ο άνδρας με τη γκόμενα και τα παιδιά στη μέση..
    Τι να πω..εύχομαι τα καλύτερα. .
    Μακάρι να χωρίζανε. Πολύ καλύτερα θα ήταν τα πράγματα για όλους. Αλλά δεν χωρίζουν κιόλας. Προτιμούν να ζουν μέσα στο ψέμα για το τι θα πει η κοινωνία, ο περίγυρος, ο εαυτός τους ο ίδιος στην τελική που θέλει να κρατήσει την εικόνα ενός γάμου.

    Ας είμαστε ειλικρινείς. Γάμος στα 18-20. Πόσες πιθανότητες έχει να πετύχει; Ελαχιστότατες κατ εμε. Η πλειοψηφία αυτών των γάμων γίνονται για να ξεφύγει κανείς από την οικογένεια του γιατί ίσως και εκεί ζει σε συνθήκες όχι ιδανικές. Άρα ξεκινάει όλο απόο την αρχή λάθος. Κι αντί λοιπόν οι άνθρωποι όταν αντιληφθούν αυτό το λάθος να το διορθώσουν τερματίζοντας αυτόν τον γάμο ώστε να δώσουν και στον εαυτό τους και στον άλλο άνθρωπο αλλά και στα παιδιά την ευκαιρία να ζήσουν σε υγιείς συνθήκες....τι κάνουν; Προτιμούν το κουκούλωμα. Και μετά που καταλήγουμε; Σε άρρωστους ψυχικά ανθρώπους. Γιατί δεν γίνεται να μην αρρωστήσεις αν ζεις μια ζωή μέσα σε τέτοιο ψέμα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Μακάρι να χωρίζανε. Πολύ καλύτερα θα ήταν τα πράγματα για όλους. Αλλά δεν χωρίζουν κιόλας. Προτιμούν να ζουν μέσα στο ψέμα για το τι θα πει η κοινωνία, ο περίγυρος, ο εαυτός τους ο ίδιος στην τελική που θέλει να κρατήσει την εικόνα ενός γάμου.

    Ας είμαστε ειλικρινείς. Γάμος στα 18-20. Πόσες πιθανότητες έχει να πετύχει; Ελαχιστότατες κατ εμε. Η πλειοψηφία αυτών των γάμων γίνονται για να ξεφύγει κανείς από την οικογένεια του γιατί ίσως και εκεί ζει σε συνθήκες όχι ιδανικές. Άρα ξεκινάει όλο απόο την αρχή λάθος. Κι αντί λοιπόν οι άνθρωποι όταν αντιληφθούν αυτό το λάθος να το διορθώσουν τερματίζοντας αυτόν τον γάμο ώστε να δώσουν και στον εαυτό τους και στον άλλο άνθρωπο αλλά και στα παιδιά την ευκαιρία να ζήσουν σε υγιείς συνθήκες....τι κάνουν; Προτιμούν το κουκούλωμα. Και μετά που καταλήγουμε; Σε άρρωστους ψυχικά ανθρώπους. Γιατί δεν γίνεται να μην αρρωστήσεις αν ζεις μια ζωή μέσα σε τέτοιο ψέμα.
    Μα αυτό εννοώ όταν λέω ευολκολος γάμος..παντρεύονται πλου εύκολα..και όταν παντρεύεσαι πολύ εύκολα χωρίζεις και πολύ εύκολα γιατί απλούστατα απατάς και πολύ εύκολα όλα είναι εύκολα..
    Και όταν λέω εύκολα εννοώ το γρήγορα χωρίς καμία σκέψη ...χωρίς καν να ξέρεις τη θέλεις τη δεν θέλεις..τη θέλει αυτός που θα πάρεις τι σόι άνθρωπος είναι ..τεριαζεται δεν τεριαζεται??
    Εύκολο ναι εύκολος και γρήγορος γάμος και μετά εύκολος χωρισμός...
    Τελευταία είχα δει σε ένα γκαλοπ και λέγοντας τελευταία πέρσι ήταν αν δεν κάνω λάθος ότι τα διαζύγια αυξήθηκαν σε τεράστιο ποσοστό παγκόσμιος...και δυστυχώς και συγκεκριμένα η Ελλάδα έρχεται ως πρώτη χώρα στα διαζύγια με ποσοστό 70-80% που σημενει ότι στα δέκα ζευγάρια τα 7 με 8 χωρίζουν μέσα σε μια δεκαετία απτή στιγμή που παντρεύτηκαν...
    Συνήθως δεν πιστεύω στα γκάλοπ γιατί και εκείνοι λένε ότι τους κατέβει αλλά στο συγκεκριμένο γκάλοπ το πιστεύω..ούτε σι άλλος το βλέπω και καθημερινά γύρω μου ..δύο παντρεύονται πέντε χωριζουνε....

  11. #71
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    17
    Γειά σε όλους ξανά.
    Πήρα την απόφαση να συνεχίσω με τον άντρα μου χωρίς να έχω ανακοινώσει το τέλος στο τρίτο πρόσωπο.
    Αυτές τις μέρες προσπάθησα να του δώσω ιδέες κ προοπτικές για τη δουλειά του.
    Καθώς τα συζητούσαμε όλ αυτά και κάναμε κάποια σχέδια και τον είδα πάλι να έχει όρεξη κ ιδέες ήρθαμε πάλι κοντά κ ένιωθα ευτυχισμένη.
    Χθες όμως μου έίπε οτι δεν νιώθει έτοιμος για αλλαγές ακόμη ,κοινώς δεν ξεκουνάει απ την αρρωστημένη κατάσταση στη δουλειά!
    Και σήμερα πάλι μες τη χαρά του είπα να πάμε ταξίδι στην Αθήνα οι δυό μας για μια πολύ γνωστή έκθεση που αφορά τη δουλειά του,καθώς εγώ ειχα άνεση αυτόν τον μήνα οικονομικά να το προσφέρω και η απάντησή του ήταν πως δεν του αρέσει η Αθήνα.Ωραία να δω πώς θα συνεχίσει...Δεν μπορώ να κάνω ένα βήμα μπροστά κ να με τραβάνε πίσω.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όντως θες να συνεχίσεις με τον άντρα σου και να κάνετε μία νέα αρχή ή θες να λες ότι έκανες μία τελευταία προσπάθεια και αυτός δεν ανταποκρίθηκε; Διότι το πρώτο που θα έκανα εγώ αν είχα πάρει συνειδητή απόφαση να το παλέψω με τον άντρα μου θα ήταν να σουτάρω τον τρίτο, όχι να κάνω υποτιθέμενες προσπάθειες από του ασφαλούς και να έχω την καβάτζα έτοιμη. Λες ένα βήμα μπροστά προσπαθείς να κάνεις, δύο πίσω κάνει αυτός. Μα αυτό γίνεται τόσο χρόνια από μεριάς του, έτσι διστακτικά φέρεται, πως περιμένεις να αλλάξει από τη μία μέρα στην άλλη; Αν πιστεύεις πράγματι ότι μπορεί κάτι να αναστηθεί στον γάμο σου, αυτό θα είναι μία επίπονη και μακροχρόνια διαδικασία, δεν θα γίνει από τη μία στιγμή στην άλλη μετά από τόσα χρόνια παγωμάρας.

    Αν θες την γνώμη μου, ο γάμος είναι ήδη τελειωμένος, αλλά οκ. Αν θεωρείς ότι μπορεί να σωθεί ο γάμος και να ανάψει η μεταξύ σας φλόγα πάλι και να θέσετε τα πράγματα σε νέα βάση, το εννοείς σοβαρά όμως, πρέπει να κόψεις τα ημίμετρα και να το παλέψεις σοβαρά. Διώξε τον άλλο, δώστα όλα μέσα στον γάμο, μην απογοητεύεσαι με την πρώτη δυσκολία και μην περιμένεις θαύματα από τη μία μέρα στην άλλη.

    Το εννοείς σοβαρά όμως; Αμφιβάλλω; Μάλλον τις τελειωτικές αφορμές για χωρισμό ψάχνεις...

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ε ενταξει, πατε σε κανενα γραφικο μερος. πρεπει να πατε αθηνα, αφου δεν του αρεσει;

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αθήνα του το είπε επειδή έχει έκθεση σχετική με τη δουλειά του. Συνδιασμός και αναψυχής και εργασίας, να τον ταρακουνήσει και στα επαγγελματικά.

    Αν έχω καταλάβει καλά, τα της δουλειάς/οικονομικής κατάστασης παίζουν μεγάλο ρόλο και στην αυτοεικόνα του συζύγου αλλά και στην εικόνα/θέλγητρο που εμφανίζει στη σύζυγο.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αθήνα του το είπε επειδή έχει έκθεση σχετική με τη δουλειά του. Συνδιασμός και αναψυχής και εργασίας, να τον ταρακουνήσει και στα επαγγελματικά.

    Αν έχω καταλάβει καλά, τα της δουλειάς/οικονομικής κατάστασης παίζουν μεγάλο ρόλο και στην αυτοεικόνα του συζύγου αλλά και στην εικόνα/θέλγητρο που εμφανίζει στη σύζυγο.
    νομιζω, περισσοτερο το δευτερο..

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. 18 χρόνια παντρεμένη ,36 ετών κ εξωσυζυγική σχ.
    By Levanderstar in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2020, 19:49
  2. Σχέση με παντρεμένη
    By OpThor in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 20-05-2019, 21:09
  3. Ερωτευμένος με μια παντρεμένη
    By Thod0ris in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 18-03-2019, 10:20
  4. Σχέση με παντρεμένη
    By pantzos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 29-04-2013, 01:44
  5. Σχέση με παντρεμένη . . . .
    By x-ray in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 134
    Last Post: 11-06-2010, 02:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •