EXΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΛΑΙΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4

    Exclamation EXΩ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΛΑΙΩ

    Γεια σας ειμαι νεος εδω θα ηθελα να σας αναφερω οτι ειμαι 20 χρονων και απο το γυμνασιο αρχησα σιγα σιγα να κλεινομε και μετα απο πολυ καιρο καταλαβα οτι πρεπει να εχω καταθλιψη και οντως με την πρωτη ευκαιρια που πηγα σε ψηχιατρο του αναφερα αυτα που νιωθω και μου ειπε πως εχω ηπια καταθλιψη.Για να μην τα πολυλογο ας παμε στο σημερα λοιπον αυτο το διαστημα που παω σε ψηχιατρο με ειπε πως η καταθλιψη εχει χειροτερευση{εδω να πω οτι ο ψυχιατρος που με αναλαβε τωρα δεν ειναι ο ιδiος με το γυμνασιο}ο γιατρος ομως υτος ο οποιος ειναι εξωτερικος και περνει 200$ τον μηνα μου λεει οτι η θεραπεια ειναι να μιλαω και να κλαιω και σιγα σιγα θα δω διαφορα εγω εκανα 4 ρντεβου και ολο εκλεγα και γινωμουν χειροτερα οταν ομως του αναφερα με λεει ετσι ειναι η θεραπεια φυσικα και του ειπα οτι διακοπτουμε γιατι γινομουν χαλια και την επομενη μερα πηγα στα εκτακτα στο νοσοκομειο και με εδωσαν φαρμακα και μπορω να πω οτι εστω μια μικρη διαφορα την ειδα αλλα οταν τους ειπα οτι ο γιατρος που πηγαινα δεν μου εδινε φαρμακα και με ελεγε να κλαιω μονο που δεν γελασαν και δεν ηταν 1 αλλα 3 ψηχιατροι
    ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΠΟΥ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΘΑ ΚΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,500
    μπας και ηταν μαϊμού ψυχιατρος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μάλλον ο ψυχίατρος σου περάσε λάθος σκεπτικό, καλό είναι να κλαις κάπου ήσυχα για σένα, θα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα θα χαλαρώσεις, δεύτερο καλό είναι να βρεις έναν ψυχολόγο για να μιλήσεις να μπορεί να σε βοηθήσει, μην στεναχωριέσαι δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που πήγε σε έναν γιατρό και δεν έκανε σωστή δουλειά ή δεν ταιριαξαται θα βρεις κάποιον άλλο η άλλη σε αυτό τον τομέα πάντα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να βοηθήσουν, μην το αφήσεις, και εγώ χαίρομαι πάρα πολύ που ενώ ήσουν χάλια πηγές έκανες το βήμα να βοηθήσεις τον εαυτό σου, μπράβο σου...
    Και ειδικά στο θέμα με τα φάρμακα βρες κάποιον ή ψυχίατρο η νευρολόγο που να ξέρει πως να σε βοηθήσει όσο καλύτερα για εσένα... Και πάλι μπράβο!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4
    κοιταξε ηταν μακρινος συγγενης της μανας μου για αυτο τον εμπιστευτηκα αλλα τωρα εχω τσατιστει τοσο πολυ που δεν θα τον πληρωσω και ας με παει δικαστικος η μητερα μου τα βγαζει με χιλια ζορια και μου την σπαει να μας κοροιδευουν και να μας εκμεταλευονται

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μπας και ηταν μαϊμού ψυχιατρος?
    κοιταξε ηταν μακρινος συγγενης της μανας μου για αυτο τον εμπιστευτηκα αλλα τωρα εχω τσατιστει τοσο πολυ που δεν θα τον πληρωσω και ας με παει δικαστικος η μητερα μου τα βγαζει με χιλια ζορια και μου την σπαει να μας κοροιδευουν και να μας εκμεταλευονται

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ξεκινα να πας σε αλλο ψυχιατρο γιατι αυτος μαλον σε δουλευει

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ξεκινα να πας σε αλλο ψυχιατρο γιατι αυτος μαλον σε δουλευει
    ναι φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου ηδη εχω παει απλα το αναφερα για να μου πειτδε την αποψη σας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    124
    Μάλιστα και καλά θα κάνεις να μην του δώσεις μια, αυτός ίσως επειδή έχετε συγγένεια να μην σε πήρε καθόλου στα σοβαρά πράγμα που από μόνος υποβιβάζει την δουλειά του οπότε μην χαλάς την ψυχολογία σου για έναν τέτοιο άνθρωπω, τώρα έχει προτεραιότητα η ψυχική σου υγεία..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Καλύτερα όταν αναζητάμε πρώτη φορά βοήθεια σε θέμα ψυχικής υγείας να πηγαίνουμε σε ψυχολόγο πρώτα. Πολλές φορές την κατάθλιψη την δημιουργεί η πραγματικότητα που βιώνουμε. Αλλάζουμε την πραγματικότητα αυτή κ η κατάθλιψη φεύγει από μόνη της γιατί δε θα χει λόγο ύπαρξης. Αυτά τα λέω γιατί είσαι νέο παιδί και είναι πιο εύκολο τώρα που είσαι στην αρχή να δουλέψεις μ έναν ψυχολόγο τα θέματα σου τις δυσκολίες σου τους προβληματισμούς σου κ να σε βοηθήσει Ν αλλάξεις προς τον καλύτερο. Αλλάζοντας εσύ σιγά σιγά θ αλλάζει κ η πραγματικότητα που θα βιώνεις κ η κατάθλιψη θα φύγει. Αν η ζωή σου είναι χάλια όσα φάρμακα κ να πάρεις απλά θα κρύβεται το πρόβλημα κάτω απ το χάλι. Πήγαινε σε ψυχολόγο καλύτερα κι θα κρίνει αυτός αν πρέπει να σε δει κ ψυχιατρος

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Twome22 View Post
    Μάλιστα και καλά θα κάνεις να μην του δώσεις μια, αυτός ίσως επειδή έχετε συγγένεια να μην σε πήρε καθόλου στα σοβαρά πράγμα που από μόνος υποβιβάζει την δουλειά του οπότε μην χαλάς την ψυχολογία σου για έναν τέτοιο άνθρωπω, τώρα έχει προτεραιότητα η ψυχική σου υγεία..
    α ναι και μετα απ αυτο του εκανε τη καρδια περιβολι πανω στο πανικο του ολο και καπιον θα πετυχει να τον πληρωσει

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Όπως σε όλους τους τομείς, υπάρχουν και κομπογιαννίτες, έτσι και στους γιατρούς. Δεν είναι καμία ιδιαίτερη κατηγορία που δε θα υπάρχουν. Μαζί με τον ψυχολόγο, άλλαξε πράγματα στο περιβάλλον σου, κοινωνικό, οικογενειακό, γιατί αν δεν αλλάξεις και συνθήκες, μαζί με τη δουλειά που θα κάνεις, ίσως τα ίδια θέματα παραμείνουν.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Όπως σε όλους τους τομείς, υπάρχουν και κομπογιαννίτες, έτσι και στους γιατρούς. Δεν είναι καμία ιδιαίτερη κατηγορία που δε θα υπάρχουν. Μαζί με τον ψυχολόγο, άλλαξε πράγματα στο περιβάλλον σου, κοινωνικό, οικογενειακό, γιατί αν δεν αλλάξεις και συνθήκες, μαζί με τη δουλειά που θα κάνεις, ίσως τα ίδια θέματα παραμείνουν.
    πως θα ξεχωρισουμε τους μεν απ τους δε ειναι το θεμα ομως αν δεν εχεις καποιο γνωστο... και αν εχει καπιος γνωσεις ψυχολογιας δεν ειναι ευκολο να τον ψυχολογισεις...

Similar Threads

  1. Κλαιω...
    By iwannaaa in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 5
    Last Post: 06-11-2017, 01:37
  2. Καταθλιψη-Ψυχιατρος
    By FreeSpirit84 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 24-10-2017, 16:27
  3. Κλαίω....
    By σουζι1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 10-10-2017, 07:02
  4. Ψυχολόγος ή ψυχίατρος?(καταθλιψη)
    By Deleted-member-220416 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 22-03-2013, 18:58
  5. Προς γνωση και συμμορφωση... που ελεγε η γιαγια μου
    By julias in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 31-03-2012, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •