Ζάλη εδώ και 2 χρόνια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20

    Ζάλη εδώ και 2 χρόνια...

    Γεια σας φίλοι μου, είμαι 25 ετών... Εδω και 2 χρόνια παλεύω με ένα συναίσθημα ή πρόβλημα που δεν ξέρω αν το έχει κάποιος απο σας.. Σχεδόν συνέχεια και εντονότερα όταν είμαι σε κόσμο νιώθω οτι το σώμα μου κινείται προς τα αριστερά. Σαν Ζάλη! Αναγούλες, ναυτίες, αίσθημα λιποθυμίας, κατάρρευσης και επικείμενου θανάτου το κάνουν πιο δύσκολο όλο αυτό. Έχω κάνει πολλές εξετάσεις , πήγα σε πολλούς γιατρούς, μου πανε διαταραχή πανικού με αγοραφοβία. Μου πρότειναν χάπια. Τα σεροξατ, τα οποία δεν τα πήρα ποτέ..Έχω φτάσει σε σημείο να λέω οτι απο όλο αυτό που νιώθω κάποια στιγμή θα πάθω όντως έμφραγμα ή εγκεφαλικό.(οι μεγαλύτεροι φόβοι μου) Πήρα μόνο τα ζάναξ για ένα μήνα ,ελάχιστη ποσότητα 0,25 κάθε πρωί. Με ηρεμούσαν λίγο αλλά τα απογεύματα τα συμπτώματα επέστρεφαν.. Ακούω τις απόψεις σας.. Έχει ζήσει κανείς κάτι τέτοιο, το ξεπέρασε ποτέ???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα αγαπητο μελος,ειναι 2 τα ενδεχομενα,ειτε πασχεις απο κοινωνιοφοβια κ στρεσαρεσαι μεσα στον κοσμο κ ειναι καθαρα ψυχολογικο ολο αυτο ειτε πρεπει να πας για εξετασεις αιματος επειδη πασχεις οπως επασχα κ εγω κ ζαλιζομουν εντονα απο σιδηροπενικη αναιμια κ ειναι απαραιτητο να παρεις σιδηρο η βιταμινες για να παψεις να ζαλιζεσαι,εγω εκανα εξετασεις αιματος μου ειπανε για αναιμια πηρα σιδηρο κ νιωθω καλα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    Μακαρι να ήταν έτσι όπως τα λες.. εκανα εξετάσεις, φουλ σίδερος, φουλ αιματοκριτης, εγκεφαλογραφημα, καρδιογραφημα, τριπλεξ, ακτινογραφίες θώρακος, παθολόγους,εξετάσεις αίματος τα πάντα..δεν υπάρχει τπτ..πολλές φορές λέω εχω κάτι αλλά δεν μπορούν να το βρουν....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μονο αμα είσαι μαζι με κόσμο το παθαίνεις ή και αλλες ώρες? Και απο ποτε ξεκίνησε? Ποια ηλικία?
    Last edited by kerasi; 21-12-2013 at 06:27.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    Βασικά στην αρχή ξεκίνησε όταν έρχομουν σε επαφή με κόσμο, κλαμπ, καφετέριες κλπ.. Σιγα σιγά όμως, νομίζω έγινε κομμάτι της ζωής μου,αφού το σκεφτόμουν συνέχεια.. Σχεδόν το έχω όλη μέρα το αίσθημα οτι το κεφάλι μου αιωρείται, αλλά οταν είμαι σε κόσμο πολύ πιο έντονο.. Ο πανικός μπήκε στη ζωή μου στα 18, αλλά με 3 μήνες ψυχοθεραπείας το ξεπέρασα.. Στην ηλικία όμως των 23 επέστρεψαν όλα αυτά που γράφω..Τι λες να είναι? Άγχος ή κάτι οργανικό?? Βέβαια εαν ήταν κάτι οργανικό δεν θα ήμουν στην ίδια κατάσταση 2 χρόνια...Έτσι δεν είναι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΟΡΓΑΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΑΔΙΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ!
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    ti sumptwmata exeis?? poso kairo?? ekanes kapoia agwgh??

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    απο οτι θες εχω για την αγωγη σου απαντησα στο δικο μου θεμα με τιττλο ΕΧΕΙ
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    TO erwtima einai, o organismos mas den epivarunetai apo olo auto?? fovamai oti kathe fora p exw dusforia tha einai kai i teleutaia m..:P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by tzab View Post
    Μακαρι να ήταν έτσι όπως τα λες.. εκανα εξετάσεις, φουλ σίδερος, φουλ αιματοκριτης, εγκεφαλογραφημα, καρδιογραφημα, τριπλεξ, ακτινογραφίες θώρακος, παθολόγους,εξετάσεις αίματος τα πάντα..δεν υπάρχει τπτ..πολλές φορές λέω εχω κάτι αλλά δεν μπορούν να το βρουν....
    Τοτε πιθανοτατα ειναι ψυχολογικο δεν νιωθεις ανετα μεσα στον κοσμο ψαξε το παρεα με εναν ειδικο επειδη το στρες πολλες φορες σε καταβαλλει κ νιωθεις ετσι

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    Mporeis na patheis omws apo auto emfragma i egkefaliko..?? emena ekei einai sunexeia kolimeno to mualo m..apaisia emmoni!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by tzab View Post
    Mporeis na patheis omws apo auto emfragma i egkefaliko..?? emena ekei einai sunexeia kolimeno to mualo m..apaisia emmoni!!
    Καλα μου φαινεται λιγο ακραιο αυτο λογικα ειναι μεσα στο μυαλο σου εγω ζαλιζομαι παθαινω πανικο οταν νιωθω αβολα στον κοσμο αλλα τιποτα περισσοτερο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    Δεν σκεφτεσαι ομως οτι η ψυχολογική πίεση που νιωθεις ισως καποια στιγμή σε προκαλέσει όντως κάποια βλάβη?? τι ηλικία έχεις..?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by tzab View Post
    Δεν σκεφτεσαι ομως οτι η ψυχολογική πίεση που νιωθεις ισως καποια στιγμή σε προκαλέσει όντως κάποια βλάβη?? τι ηλικία έχεις..?
    Ειμαι 27 κ πρεπει να σου πω οτι εχω βιωσει τρομερα σκληρες καταστασεις κ κακοποιηση οντως ενταθηκε η κοινωνιοφοβια μου ενιωσα ζαλη ταραχη πανικο αλλα απο οσο γνωριζω γιατρος δεν ειμαι εμφραγμα κ εγκεφαλικο παθαινεις περισσοτερο σε μεγαλυτερη ηλικια απο χρονια στενοχωρια καπνισμα κακη διατροφη κτλπ...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    20
    Δεν ξερω, τι να πω και τι να σκεφτω πια!! Οταν ειμαι εξω και καθομαι είναι σαν καποιος να με σπρώχνει προς τα αριστερά, σαν να πέφτω.. Τρομερό πράγμα.! Τρομερό αίσθημα..! Την ζάλη πως την ένιωθες εσυ??

Similar Threads

  1. δεν αντεχω αλλο να ζω με ζαλη ασταθεια...
    By ζωζα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 138
    Last Post: 29-12-2023, 23:50
  2. ζαλη οταν ξαπλωνω!!!
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-07-2017, 07:18
  3. ζάλη
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 28-06-2013, 18:13
  4. γεια σας πος θα τη διοξο τη ζαλη;
    By manolhs in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-2012, 00:08
  5. η ζαλη ως συμπτωμα
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 03-09-2009, 14:49

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •