Τι πιστεύετε για την καμπάνια της Ισπανίας για τα σώματα στην Παραλία; - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 113
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,131
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    γιατι να συμβει αυτο;

    ειναι εναντια οχι μονο στην φυση αλλα και στις επιθυμιες καθε γυναικας.
    Θέλω να πω, καλό θα είναι κάποτε να μην έλκονται από τον πιο αντρουά και δυνατό, αλλά από κάποιον που μπορεί να πιο μαζεμένος, ευαίσθητος, λιγότερο κυριαρχικός, και, γιατί όχι, θηλυπρεπής, υπάρχουν κάποιοι που έχουν γυναικείο στυλ στον τρόπο που μιλούν και κινούνται αλλά δεν είναι γκέι, γιατί αυτοί να μην βρίσκουν ποτέ κοπέλα?
    Επίσης, λένε ότι για όλα φταίει η πατριαρχία, αλλά για τους εκατομμύρια άντρες που σφαζόντουσαν στους πολέμους ή ξεκωλλόνονταν στις στρατιωτικές πορείες με φουλ ζέστη ή μέσα στα χιόνια δε λένε τίποτα. Η πατριαρχία που λένε, δεν ευνοούσε ΤΟΥΣ άντρες, ευνοούσε ΛΙΓΟΥΣ, προνομιούχους ευγενείς άντρες μόνο.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Επισης, ποιος σου πε οτι θεωρειται καλο.να μας να κανετε ολα αυτα τα ιπποτικα που λες; Ουτε πορτες θελουμε να μας ανοιγεται ουτε τιποτα απο αυτα, .
    ε, τωρα επιασες ΠΑΤΟ!!!!
    Το εχεις ξεφτυλισει εντελως!!!!!




    να σαι καλα με εκανες και γελασα!!!!
    ρε θα πεσει κεραυνος να σας καψει τι πραματα ειναι αυτα!!\
    ε;;;

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Θέλω να πω, καλό θα είναι κάποτε να μην έλκονται από τον πιο αντρουά και δυνατό, αλλά από κάποιον που μπορεί να πιο μαζεμένος, ευαίσθητος, λιγότερο κυριαρχικός, και, γιατί όχι, θηλυπρεπής, υπάρχουν κάποιοι που έχουν γυναικείο στυλ στον τρόπο που μιλούν και κινούνται αλλά δεν είναι γκέι, γιατί αυτοί να μην βρίσκουν ποτέ κοπέλα?
    Επίσης, λένε ότι για όλα φταίει η πατριαρχία, αλλά για τους εκατομμύρια άντρες που σφαζόντουσαν στους πολέμους ή ξεκωλλόνονταν στις στρατιωτικές πορείες με φουλ ζέστη ή μέσα στα χιόνια δε λένε τίποτα. Η πατριαρχία που λένε, δεν ευνοούσε ΤΟΥΣ άντρες, ευνοούσε ΛΙΓΟΥΣ, προνομιούχους ευγενείς άντρες μόνο.

    καθε λεξη δεν εχει μονο μια σημασια αλλα την σημασια που της δινει ο καθενας.
    ας πουμε η λεξη δημοκρατια ειναι η πιο ξεφτυλισμενη λεξη σε ολον τον πλανητη.
    δημοκρατια ειχαν στην ΕΣΣΔ δημοκρατια και στην κινα.μαλιστα την συμπληρωνουν ως σοσιαλιστικη δημοκρατια.


    ετσι και η πατριαρχια ειναι μια λεξη για την οποια ο καθενας μπορει να φανταστει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ και να χρησιμοποιηθει κατα το δοκουν αναλογα με τα συμφεροντα του καθενος..

  4. #94
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    Απλά μονά ζυγά τα θέλουν δικά τους.
    Έχουμε την υπέροχη καραμέλα της πατριαρχίας. Καμία γυναίκα δεν φταίει για τίποτα. Λες την λέξη πατριαρχία και καθάρισε.

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Απλά μονά ζυγά τα θέλουν δικά τους.
    Έχουμε την υπέροχη καραμέλα της πατριαρχίας. Καμία γυναίκα δεν φταίει για τίποτα. Λες την λέξη πατριαρχία και καθάρισε.
    Εσείς τα θέλετε όλα δικά σας και το παίζετε αθώες περιστερές... Στο τέλος θα μείνω εγώ καραφλή με τις βλακείες που διαβάζω... Λέτε ότι σας συμφέρει περί διαφορετικών κριτηρίων για την επιλογή συντρόφου μεταξύ αντρών και γυναικών... Χωνέψτε το ότι εξίσου άσχημο με μια γυναίκα με τρίχες (παράδειγμα) είναι κι ο άντρας των σπηλαίων... Αν θέλετε να κυκλοφορείτε έτσι μην απορείτε γιατί δεν σας πλησιάζει ούτε θηλυκό κουνούπι... Κάποιοι εδώ μέσα κάνετε συνέχεια πόλεμο κατά των γυναικών, αν δεν θέλετε μη μας πλησιάζετε, δεν θα βάλουμε τη γάτα μας να κλαίει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Διαβαστε λιγη κοινωνιολογια, δεν εναι κακο.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    το προβλημα δεν ειναι οι παραχωρησεις αλλα οι υποχρεωσεις.
    ας πουμε σημερα ΚΑΝΕΝΑ φεμινιστικο κινημα στην ελλαδα δεν απαιτει την γυναικεια στρατευση.

    εχουν παραλογες απαιτησεις οπως ας πουμε στην χρηση του ορου γυναικοκτονια.
    εχθες εγινε μια δολοφονια. ενας νεαρος πακιστανος σκοτωσε την 17χρονη που ειχε σχεση μαζι της.
    για ποιον λογο καμμια δεν μιλα για γυναικοκτονια;
    γιατι ο δραστης ειναι πακιστανος. οι ευαισθησιες των φεμινιστριων ειναι παντα επιλεκτικες.
    το προβλημα τους ειναι καθαρα ο ΛΕΥΚΟΣ ΑΝΤΡΑΣ
    Οι φεμινιστριες δεν ζητανε στρατευση των γυναικων γιατι οι περισσοτερες ειναι
    αντιθετες στη στρατευση την υποχρεωτικη και των αντρων.
    Δεν το ακουσα αυτο με τον πακιστανο αντρα και δεν μπορω να απαντησω. Ο λευκος αντρας συγκεντρωνει τα περισσοτερα προνομια, ειδικα οταν ειναι και πλουσιος. Π.χ. οταν εχουμε εναν φτωχο αντρα απεναντι σε μια πλουσια γυναικα, ισως αυτη να ναι πιο προνομιουχα παροτι γυναικα, τουλαχιστον στα περισσοτερα. Μια λευκη γυναικα ειναι πιο προνομιουχα απεναντι σε μια μαυρη γυναικα και παει λεγοντας. Δεν υπαρχει μονο το προνομιο του φυλου.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Οι φεμινιστριες δεν ζητανε στρατευση των γυναικων γιατι οι περισσοτερες ειναι
    αντιθετες στη στρατευση την υποχρεωτικη και των αντρων.
    Δεν το ακουσα αυτο με τον πακιστανο αντρα και δεν μπορω να απαντησω. Ο λευκος αντρας συγκεντρωνει τα περισσοτερα προνομια, ειδικα οταν ειναι και πλουσιος. Π.χ. οταν εχουμε εναν φτωχο αντρα απεναντι σε μια πλουσια γυναικα, ισως αυτη να ναι πιο προνομιουχα παροτι γυναικα, τουλαχιστον στα περισσοτερα. Μια λευκη γυναικα ειναι πιο προνομιουχα απεναντι σε μια μαυρη γυναικα και παει λεγοντας. Δεν υπαρχει μονο το προνομιο του φυλου.
    βλακειες λεει, ως συνηθως...
    ολοι για γυναικοκτονια μιλανε αναφεροντας την ειδηση.. πακιστανος ή μπουρτζοβλαχος, ειναι ενας ανδρας που σκοτωσε μια γυναικα επειδη την θεωρουσε κτημα του κι επειδη μπορουσε..
    για να μην αναφερουμε ποσο πιο βαναυσα προς την γυναικα και πατριαρχικα ειναι τα μουσουλμανικα κρατη και κανουμε εμετο...
    η σουηδια μετα απο χρονια προσπαθειων ενσωματωσης ανδρων μουσουλμανων σε ενα συχρονο δυτικο δυτικο κρατος, παραδεχτηκε οτι απετυχε...

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Θέλω να πω, καλό θα είναι κάποτε να μην έλκονται από τον πιο αντρουά και δυνατό, αλλά από κάποιον που μπορεί να πιο μαζεμένος, ευαίσθητος, λιγότερο κυριαρχικός, και, γιατί όχι, θηλυπρεπής, υπάρχουν κάποιοι που έχουν γυναικείο στυλ στον τρόπο που μιλούν και κινούνται αλλά δεν είναι γκέι, γιατί αυτοί να μην βρίσκουν ποτέ κοπέλα?
    Επίσης, λένε ότι για όλα φταίει η πατριαρχία, αλλά για τους εκατομμύρια άντρες που σφαζόντουσαν στους πολέμους ή ξεκωλλόνονταν στις στρατιωτικές πορείες με φουλ ζέστη ή μέσα στα χιόνια δε λένε τίποτα. Η πατριαρχία που λένε, δεν ευνοούσε ΤΟΥΣ άντρες, ευνοούσε ΛΙΓΟΥΣ, προνομιούχους ευγενείς άντρες μόνο.
    τα στερεοτυπα μας επηρεαζουν ολους.
    ακομα κι αυτους που ξερουμε πως δημιουργουνται.
    υπαρχουν και γυναικες που θα ασχοληθουν με ανδρες οπως τους περιγραφεις. απλα δεν ειναι η πελιοψηφια. η λιτλ στο θεμα της λεμον, περιεγραφε οτι θα θελε εναν ανδρα οπως τον περιγραφεις. μαζεμενο, ευαισθητο, οχι δυναμικο. μονο που εκει που τον ψαχνει, εχει κυνηγους που ψαχνουν θηραματα, δεν εχει ευαισθητους και ατολμους..

    η πλειοψηφια παντα επηρεαζεται απο τα στερεοτυπα...
    ο στερεοτυπικα επιθυμητος ανδρας, ειναι ο αρρενωπος, ισχυει.
    η πατριαρχια, ΣΑΦΩΣ και πληττει και τους ανδρες αν δεν ταιριαζουν καλα στο στερεοτυπο του Α male. τωρα το μαθαινεις; αν θελετε οι "ευαισθητοι" περισσοτερες ευκαιριες με τις γυναικες, θα επρεπε να ειστε φεμινιστες..

  10. #100
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Οι φεμινιστριες δεν ζητανε στρατευση των γυναικων γιατι οι περισσοτερες ειναι
    αντιθετες στη στρατευση την υποχρεωτικη και των αντρων.
    Δεν το ακουσα αυτο με τον πακιστανο αντρα και δεν μπορω να απαντησω. Ο λευκος αντρας συγκεντρωνει τα περισσοτερα προνομια, ειδικα οταν ειναι και πλουσιος. Π.χ. οταν εχουμε εναν φτωχο αντρα απεναντι σε μια πλουσια γυναικα, ισως αυτη να ναι πιο προνομιουχα παροτι γυναικα, τουλαχιστον στα περισσοτερα. Μια λευκη γυναικα ειναι πιο προνομιουχα απεναντι σε μια μαυρη γυναικα και παει λεγοντας. Δεν υπαρχει μονο το προνομιο του φυλου.
    Η ισότητα όμως αυτό προστάζει. Και εγώ διαφωνώ με την υποχρεωτική στράτευση αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να μην στρατευτώ. Όπως οι άντρες πάνε φαντάροι και αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τις γυναίκες. Η ισότητα δεν είναι μόνο στα δικαιώματα αλλά και στις υποχρεώσεις.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Η ισότητα όμως αυτό προστάζει. Και εγώ διαφωνώ με την υποχρεωτική στράτευση αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να μην στρατευτώ. Όπως οι άντρες πάνε φαντάροι και αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τις γυναίκες. Η ισότητα δεν είναι μόνο στα δικαιώματα αλλά και στις υποχρεώσεις.
    Ποσο λογικο δηλαδη το θεωρεις εσυ να παλεψουμε για να στρατευτουμε ενω ειμαστε εναντια στον στρατο;

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Η ισότητα όμως αυτό προστάζει. Και εγώ διαφωνώ με την υποχρεωτική στράτευση αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να μην στρατευτώ. Όπως οι άντρες πάνε φαντάροι και αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τις γυναίκες. Η ισότητα δεν είναι μόνο στα δικαιώματα αλλά και στις υποχρεώσεις.
    επειδη δεν υπαρχει σε κανενα επιπεδο ισοτητα, εκτος ΙΣΩΣ απο την εκπαιδευση, ειναι εντελως παραλογο, η ισοτητα να ξεκιναει απο ακομα περισσοτερες υποχρεωσεις του καταπιεσμενου. πρεπει να γινει ειτε σε ολα ταυτοχρονα, ειτε ξεκινωντας απο περισσοτερα δικαιωματα για τιν καταπιεζομενο.
    ολοι οι μισογυνηδες την ιδια καραμελα λενε, με τον στρατο...
    αλλα δεν λετε να κανετε καμια οικιακη εργασια οταν ειστε παντρεμενοι. μονο "βοηθατε"... λες και ειναι αλλουνου το σπιτι..

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    Η ισότητα όμως αυτό προστάζει. Και εγώ διαφωνώ με την υποχρεωτική στράτευση αλλά αυτό δεν μου δίνει το δικαίωμα να μην στρατευτώ. Όπως οι άντρες πάνε φαντάροι και αν γίνει πόλεμος θα σκοτωθούν το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τις γυναίκες. Η ισότητα δεν είναι μόνο στα δικαιώματα αλλά και στις υποχρεώσεις.
    Εγώ έχω μια απορία, λύσε τη μου αν μπορείς... Ίσως να είναι χαζή αλλά την έχω...
    Πώς στο καλό θα σηκώσει μια γυναίκα ένα τόσο βαρύ όπλο; Ρωτάω γιατί το έχω προσπαθήσει μιας κι είχα συγγενή φαντάρο και δεν μπόρεσα ούτε να το σηκώσω λίγο, πόσο μάλλον να το βάλω στον ώμο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #104
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    22
    @Remedy
    καθόλου μισογύνης δεν είμαι αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι δεν υπάρχει ισότητα ότι η πατριαρχία μπλά μπλα και για υποχρεώσεις που απορρέουν από την ισότητα να σφυρίζουμε αδιάφορα. Μισογύνης γιατί χαρακτηρίστικα; Επειδή είπα να ισχύει η στράτευση και για τα 2 φύλα;

    @Κυκνος
    Όπως μπορούν ορισμένοι άντρες που είναι 1,60 και 50 κιλά έτσι θα μπορέσουν και οι γυναίκες. Στο γυμναστήριο έχει γυναίκες που σηκώνουν ολυμπιακές μπάρες. Και στο Ισραήλ δεν νομίζω ότι είναι μεταλλαγμένες, γυναίκες σαν αυτές σε όλο τον κόσμο είναι αλλά πάνε στρατό.

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by istioploos View Post
    @Κυκνος
    Όπως μπορούν ορισμένοι άντρες που είναι 1,60 και 50 κιλά έτσι θα μπορέσουν και οι γυναίκες. Στο γυμναστήριο έχει γυναίκες που σηκώνουν ολυμπιακές μπάρες. Και στο Ισραήλ δεν νομίζω ότι είναι μεταλλαγμένες, γυναίκες σαν αυτές σε όλο τον κόσμο είναι αλλά πάνε στρατό.
    Τι να σου πω, εμένα μου φάνηκε δύσκολο τότε αλλά δεν είχα ποτέ πολύ καλή σχέση με την γυμναστική οπότε πολύ πιθανό να φταίει αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Similar Threads

  1. Πιστεύετε στην εκδίκηση;
    By istioploos in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 29-07-2022, 09:52
  2. πιστευετε στην θεια επεμβαση?
    By pavlina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 10-03-2016, 21:36
  3. πιστευετε στην κολαση, η τον παραδεισο?
    By seleios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 23-12-2010, 11:45
  4. Πιστεύετε στην μετεμψύχωση;
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 85
    Last Post: 15-12-2010, 21:09
  5. Πιστεύετε στην θανατική ποινή;
    By whitecandle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 231
    Last Post: 13-04-2010, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •