Φιλίες,σχέσεις (και η κρίση πανικού)....γιατί πάντα πρέπει να είναι ΤΟΣΟΟΟΟ δύσκολες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23

    Φιλίες,σχέσεις (και η κρίση πανικού)....γιατί πάντα πρέπει να είναι ΤΟΣΟΟΟΟ δύσκολες;

    Γεια σας αγαπητά μέλη του φόρουμ,
    θα ήθελα να σας μιλήσω για κάποια θεματάκια που τριγυρίζουν στο μυαλό μου και φοβάμαι μην το στοιχειώσουν πάλι, γιατί έχω παρατηρήσει ότι πολλές φορές καταλήγω σε εμμονές αφού προκύψουν κάποια ζητήματα που με απασχολούν. Δυστυχώς, ίσως εγώ η ίδια να επαναλαμβάνομαι ξανά και ξανά επειδή νιώθω πως ότι και να έχω κάνει δεν έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα μέσα μου καθώς και νιώθω ότι δεν τα έχω αντιμετωπίσει πλήρως.

    Για να μην σας κουράζω άλλο θα ξεκινήσω με μια εισαγωγή....όσο πιο συνοπτική και ευκατανοητή γίνεται να είναι εκ μέρους μου.

    Είμαι 19,5 και σπουδάζω Πληροφορική....στο πρώτο έτος πέρασα πολύ λίγα μαθήματα, είχα χαμηλή αυτοπεποίθηση όσον αφορά το διάβασμα, αλλά και πολλές υπερβολικές φοβίες και άγχη. Έτσι λοιπόν αυτά μου πήραν ντόμινο και το 3ο εξάμηνο.....μέχρι που επιτέλους ηρέμησα κατά 90% από αυτά. Το τι είχα είναι άλλη ιστορία....ήξερα ότι όλος αυτός ο φόβος μέσα μου και τα υπερβολικά άγχη δημιουργήθηκαν από την άσχημη ψυχολογική βία που είχα βιώσει για 5 χρόνια όταν ήμουνα στην Γερμανία.... από κάτι χαζό-άτομα και ξένους και Έλληνες κατώτερου επιπέδου.Μετά αφού γύρισα Ελλάδα έπαθα έναν μικρό τρακ (τρόμο), με την απότομη αλλαγή.....όχι βέβαια με το θέμα ότι θα άλλαζα φίλους και σχολείο (αυτό βασικά το ήθελα πολύ να γίνει με αυτά που περνούσα),, αλλά με το θέμα της διαφορετικής νοοτροπίας και το ότι έπρεπε να αποδεχτώ μέσα μου ότι εδώ δεν είναι τίποτα δεδομένο. Ειδικά όσον αφορά την ποιότητα των σχολείων-πανεπιστημίων κτλ (παρόλο που μου αρέσει να διαβάζω...ναι ήμουνα άριστη μαθήτρια παρόλο που είχα πολλά κενά , το ελληνικό σχολείο το σιχαίνομαι....τέλος πάντων προσπαθώ να κρατήσω μόνο τις καλές αναμνήσεις ...αν υπάρχουν).

    Αυτή η ψυχολογική βία συνεχίστηκε όταν ο πατέρας μου έκανε το μοιραίο λάθος να με αλλάξει από ένα πολύ καλό φροντιστήριο σε ένα απαίσιο φροντιστήριο....όπου οι 2 από τους 4 καθηγητές ασκούσαν ψυχολογικό εκφοβισμό και πάντα βάζανε υπερβολικά δύσκολα θέματα από το επίπεδο που κάνανε,καθώς και ο τρόπος εξήγησής τους ήταν του τύπου...."θα πω λίγα πράγματα και γρήγορα αφού εσείς τα ξέρετε όλα".
    Και έτσι λοιπόν ψυχολογικά άρχιζα να καταρρέω όλο και περισσότερο. Εγώ να νομίζω πως μόνο εγώ φταίω και να αρχίζει να μπαίνει στο μυαλό μου η ιδέα ότι δεν αξίζω τίποτα και ότι δεν πρόκειται ποτέ να ξαναγράψω καλούς βαθμούς.Στην Γερμανία δεν είχα ποτέ τέτοιους καθηγητές, οπότε θεωρούσα δεδομένο ότι και στην Ελλάδα όπου και να πας οι καθηγητές-δασκάλοι ελέγχονται και έχουν μια Α ποιότητα. Έλα μου όμως που την πάτησα άσχημα.....
    Παρόλα ταύτα κατάφερα να περάσω Πληροφορική...(να μαι καλά) αλλά είχα κατάθλιψη....που δημιουργήθηκε επειδή είχα πάψει να φροντίζω τον εαυτό μου λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης και λόγω του ότι ήμουν πολύ πιο διαφορετική σαν χαρακτήρας απ ότι τα περισσότερα άτομα στην επαρχία (πάλι καλά που δεν χρειάστηκε να μείνω και άλλο....μετά από τρία χρόνια...). Εγώ είμαι ο ήσυχος- σοβαρός τύπος που έχει ενδιαφέροντα δημιουργικά (ζωγραφική,ποδήλατο,γυμνασ� �ική,σπόρ,σινεμά,και εγκυκλοπέδιες) και όχι κλαμπ μπαρ και τέτοια βαρετά πράγματα.....εννοείται πως θα πήγαινα για καφέ ή βόλτα-περπάτημα με σκοπό την επικοινωνία.Πολλοί όμως ήταν το αντίθετο από εμένα και γι αυτό με απέρριπταν(δεν έχασα και κάτι το ιδιαίτερο). Τώρα στο πανεπιστήμιο έχω πολλές φίλες-παρέες, 2 κολλητές και σχέση....αλλά επειδή δεν πολυερχόμουνα στο μάθημα και ήθελα να μένω ώρες μόνη μου λόγω κατάθλιψης ψιλοχαθήκαμε. Αλλά οι κολλητές μου το ήξεραν ότι είχα κατάθλιψη και δεν απομακρύνθηκαν. Παρόλα αυτά επιδίωκα να βγαίνω μαζί και με τις παρέες μου και με τις κολλητές μου και όλα ΄ήταν καλά. Όλα αυτά μέχρι που έκανα σχέση με τον αδερφό της κολλητής μου. Τότε αυτή απομακρύνθηκε....βασικά δεν ερχόταν σχεδόν καθόλου στην σχολή αλλά ούτε επιδίωκε να μου επικοινωνήσει εκείνη πρώτη. Πάντα εγώ έπρεπε και ακόμη πρέπει. Συν ότι πολλές φορές αργεί να μου απαντήσει ή δεν μου απαντάει καθόλου. Της μίλησα μήπως τρέχει κάτι ή μήπως έκανα κάτι λάθος και δεν μου μιλάει αλλά εκείνη μου είπε ότι δεν έκανα κάτι που να την ενόχλησε....αλλά ότι δεν έρχεται στην σχολή γιατί έχει θυρροείδή. Δεν ξέρω τι να πώ.....είναι πολύ καλή μου φίλη και δεν θέλω να την χάσω.καλά
    Επίσης παθαίνω με μικρότερη συχνότητα απ ότι παλιά κρίση πανικού. Αυτή εκδηλώνεται ως εξής....αρχικά έχω νεύρα χωρίς λόγο και με την πρώτη κακιά λέξη που θα μου έρθει τυχαία στο μυαλό θα αρχίζω να βρίζω από μέσα μου τους πάντες και τα πάντα....και μετά από λίγο τρελαίνομαι και φοβάμαι συνέχεια μην πεθάνουν. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ πολλές φορές να κοιμηθώ. Το ίδιο είχα πάθει όταν η κολλητή μου (όπου με τον αδερφό της έχω σχέση) έκανε εγχείρηση στα δόντια. Είχα κατατρομάξει και δεν κοιμήθηκα καθόλου καλά.

    Εγώ πάντως νομίζω πως έχει θυμώσει μαζί μου επειδή όταν με κάλεσε ο αδερφός της στο σπίτι του για φαγητό εκείνος με φίλησε χωρίς να προκαλέσω κάτι εγώ....και επειδή μετά όταν με συνόδευσε μέχρι σπίτι μου είχε ξεχάσει το κινητό του και την κάρτα μέσων μεταφοράς. Οπότε τον παίρνανε τηλέφωνο και αυτός δεν απαντούσε και όταν με πείραν εμένα τηλέφωνο εγώ δεν απάντησα επειδή την μία δεν το άκουσα και τις άλλες ήταν άγνωστος ο αριθμός συν ότι μου έλεγε ότι το είχε μαζί του το κινητό και την κάρτα του . Από τότε όχι μόνο μου έχει θυμώσει η αδελφή του (κολλητή μου ) αλλά και η μητέρα του. Γκρρρρ όλη εγώ θα την πληρώσω την νύφη. Έλεος...! Και μετά είχε συμβεί και κάτι άλλο με μια εργασία όπου φταίει και η κολλητή μου αλλά πάλι εγώ την πληρώνω.

    Γιατί όμως κάθε φορά που είναι να βγώ μαζίτης πρέπει εγώ πάντα να την πλησιάσω και να της πω να βγούμε.....οκ έχει ήδη τις παρέες της από την περιοχή της αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να με πετάει απ έξω. ΄Ημαρτον!!!!

    Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ή οτιδήποτε πείτε μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Καλημερα μεταλικα. Επειδη δεν εμφανιστηκε ολο το κειμενο αντιγραφω εδω το υπολοιπο.

    [QUOTE=Metalicana

    γυμναστική,σπόρ,σινεμά,και εγκυκλοπέδιες) και όχι κλαμπ μπαρ και τέτοια βαρετά πράγματα.....εννοείται πως θα πήγαινα για καφέ ή βόλτα-περπάτημα με σκοπό την επικοινωνία.Πολλοί όμως ήταν το αντίθετο από εμένα και γι αυτό με απέρριπταν(δεν έχασα και κάτι το ιδιαίτερο). Τώρα στο πανεπιστήμιο έχω πολλές φίλες-παρέες, 2 κολλητές και σχέση....αλλά επειδή δεν πολυερχόμουνα στο μάθημα και ήθελα να μένω ώρες μόνη μου λόγω κατάθλιψης ψιλοχαθήκαμε. Αλλά οι κολλητές μου το ήξεραν ότι είχα κατάθλιψη και δεν απομακρύνθηκαν. Παρόλα αυτά επιδίωκα να βγαίνω μαζί και με τις παρέες μου και με τις κολλητές μου και όλα ΄ήταν καλά. Όλα αυτά μέχρι που έκανα σχέση με τον αδερφό της κολλητής μου. Τότε αυτή απομακρύνθηκε....βασικά δεν ερχόταν σχεδόν καθόλου στην σχολή αλλά ούτε επιδίωκε να μου επικοινωνήσει εκείνη πρώτη. Πάντα εγώ έπρεπε και ακόμη πρέπει. Συν ότι πολλές φορές αργεί να μου απαντήσει ή δεν μου απαντάει καθόλου. Της μίλησα μήπως τρέχει κάτι ή μήπως έκανα κάτι λάθος και δεν μου μιλάει αλλά εκείνη μου είπε ότι δεν έκανα κάτι που να την ενόχλησε....αλλά ότι δεν έρχεται στην σχολή γιατί έχει θυρροείδή. Δεν ξέρω τι να πώ.....είναι πολύ καλή μου φίλη και δεν θέλω να την χάσω.καλά
    Επίσης παθαίνω με μικρότερη συχνότητα απ ότι παλιά κρίση πανικού. Αυτή εκδηλώνεται ως εξής....αρχικά έχω νεύρα χωρίς λόγο και με την πρώτη κακιά λέξη που θα μου έρθει τυχαία στο μυαλό θα αρχίζω να βρίζω από μέσα μου τους πάντες και τα πάντα....και μετά από λίγο τρελαίνομαι και φοβάμαι συνέχεια μην πεθάνουν. Με αποτέλεσμα να μην μπορώ πολλές φορές να κοιμηθώ. Το ίδιο είχα πάθει όταν η κολλητή μου (όπου με τον αδερφό της έχω σχέση) έκανε εγχείρηση στα δόντια. Είχα κατατρομάξει και δεν κοιμήθηκα καθόλου καλά.

    Εγώ πάντως νομίζω πως έχει θυμώσει μαζί μου επειδή όταν με κάλεσε ο αδερφός της στο σπίτι του για φαγητό εκείνος με φίλησε χωρίς να προκαλέσω κάτι εγώ....και επειδή μετά όταν με συνόδευσε μέχρι σπίτι μου είχε ξεχάσει το κινητό του και την κάρτα μέσων μεταφοράς. Οπότε τον παίρνανε τηλέφωνο και αυτός δεν απαντούσε και όταν με πείραν εμένα τηλέφωνο εγώ δεν απάντησα επειδή την μία δεν το άκουσα και τις άλλες ήταν άγνωστος ο αριθμός συν ότι μου έλεγε ότι το είχε μαζί του το κινητό και την κάρτα του . Από τότε όχι μόνο μου έχει θυμώσει η αδελφή του (κολλητή μου ) αλλά και η μητέρα του. Γκρρρρ όλη εγώ θα την πληρώσω την νύφη. Έλεος...! Και μετά είχε συμβεί και κάτι άλλο με μια εργασία όπου φταίει και η κολλητή μου αλλά πάλι εγώ την πληρώνω.

    Γιατί όμως κάθε φορά που είναι να βγώ μαζίτης πρέπει εγώ πάντα να την πλησιάσω και να της πω να βγούμε.....οκ έχει ήδη τις παρέες της από την περιοχή της αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να με πετάει απ έξω. ΄Ημαρτον!!!!

    Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ή οτιδήποτε πείτε μου. /QUOTE]
    Last edited by kerasi; 30-04-2015 at 06:42.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mεταλικα οι γονεις σου που μενουν? Ειναι Γερμανια? ή ηρθατε ολοι μαζι Αθηνα?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα απ οτι φαινεται εισαι αρκετα καλη στις περιγραφες αφου ειναι απο τις λιγες φορες που καταλαβα πολα χωρις να προσπαθησω κ ιδιαιτερα για αυτο.. τωρα σχετικα με αυτα που γραφεις
    5 χρόνια όταν ήμουνα στην Γερμανία.... από κάτι χαζό-άτομα και ξένους και Έλληνες κατώτερου επιπέδου.
    ομολογω οτι δε μου κανουν καμια εντυπωση... επισης προβληματιζομαι για το αν η επιλογη σου να διαλεξεις τη πληροφορικη ηταν σωστη. μπορει μεν η πληροφορικη να εχει καπια σχεση με τα δημιουργηκα ενδιαφεροντα οπως λες αλλα οχι κ τοσο αμεση δηλαδη εγω μπορει να ασχοληθηκα μεν λιγο με τη πληροφορικη αλλα καθαρα εμπειρικα γιατι ο κλαδος μου ηταν τα καλλιτεχνικα επαγγελματα.. ισως δεν υπηρχε καπιος να σε σπροξει προς τη σωστη κατευθυνση οταν χρειαστηκε πραγμα αρκετα συχνο αφου ειναι λιγο δυσκολο απο τοσο μικρος να βρεις με επιτυχια που να πας αφου κ εμενα ενας θειος μου με προσανατολισε σωστα για το που να παω
    τωρα σχετικα με τις φιλες σου εγω διατηρω αρκετες αμφιβολιες για το ποσο ειναι φιλες σου η δεν ειναι εγω εχω την εντυπωση οτι απλως βρεθηκες σε αυτο το μερος μαζι τους κ απλα κανατε παρεα επιδη δεν βρηκες αλλες καλυτερες
    αλλα στη συνεχεια απο οτι περιγραφεις σχετικα με τους πανικους κλπ φαινετε οτι δεν εχεις κ πολυ ορεξη να συμετασχεις σε ολη αυτη τη κατασταση αφου μαλον δε σε βολευει ιδιαιτερα ετσι ειναι σα να λες οτι ηθελες να βρισκοσουν σε μια αλλη κατασταση μεσα σε διαφωρετικες συνθηκες που θα της εβλεπες καπως καλυτερες για τα δικα σου προτυπα. νομιζω ομως οτι το λες κ συ η ιδια αυτο
    ήμουν πολύ πιο διαφορετική σαν χαρακτήρας απ ότι τα περισσότερα άτομα
    αρα ετσι ειναι σα να λες οτι ειχες διαφορετικα προτυπα που δε τεριαζαν με αυτα που ηθελες εσυ.
    την άσχημη ψυχολογική βία που είχα βιώσει για 5 χρόνια όταν ήμουνα στην Γερμανία.... από κάτι χαζό-άτομα και ξένους και Έλληνες κατώτερου επιπέδου.ετσι κ αλλιως αυτοι οι χαρακτηρες που περιγραφεις ειναι παντα ζηλιαρηδες χειριστικοι κ ο λογος που ζουν κ αναπνεουν ειναι για να χειριζονται τους αλλους αφου δεν ειναι ειναι ικανοι για απολυτως τιποτε αλλο !!! Μετά αφού γύρισα Ελλάδα έπαθα έναν μικρό τρακ (τρόμο), με την απότομη αλλαγή
    τωρα σχετικα με αυτα που γραφεις μαλον πρεπει να κατανοησεις οτι δε γινετε να τα εχεις ολα δικα σου αφου η Ελλαδα γενικοτερα δε φημιζετε για την οργανωση της αλλα τα πραγματα εδω ειναι καπως καλυτερα απο πλευρας κλιματος κ καιρου.οστοσο γενικα μη περιμενεις να εμφανιστουν μπροστα σου ατομα που θα ειναι ανωτερου επιπεδου γιατι εκτος του οτι αυτα τα ατομα σπανιζουν παντα κουβαλανε γυρω τους κ κατι τετιους τυπους οπως ακριβως κ γυρω απο τον ηλιο παντα περιστρεφονται ολοι οι πλανητες.οσο περιστρεφονται γυρω απο αυτον για οπιοδηποτε λογο αυτος τοσο περισσοτερο θα λαμπει.οπως ακριβως δε γινετε να προκαλεσεις το θαυμασμο χωρις να προκαλεσεις κ αρνητικα σχολια μαζι.
    επισης πρεπει να ξερεις οτι οσοι θεωρουνται φιλοι μας δε ζηλευουν τα παντα οτι κ να κανουμε αλλα χαιρονται οταν τα παμε καλα σε ενα πραγμα που αυτο κυριος αποδικνυει οτι ειναι φιλοι μας κ οχι επειδη βρεθηκαμε τυχαια μαζι τους σε ενα χορο.. οπως γραφεις κ εδω
    Όλα αυτά μέχρι που έκανα σχέση με τον αδερφό της κολλητής μου. Τότε αυτή απομακρύνθηκε...
    απλα ζηλεψε δε φαινετε? κ μετα σου ελεγε δικαιολογιες κ @@ οτι εχει θυροειδη κλπ
    Εγώ πάντως νομίζω πως έχει θυμώσει μαζί μου επειδή όταν με κάλεσε ο αδερφός της στο σπίτι του για φαγητό εκείνος με φίλησε χωρίς να προκαλέσω κάτι εγώ
    σε αυτη την ηλικια ειναι αρκετα συχνο το φαινομενο να βρισκεσαι μαζι με λαθος ατομα που νομιζεις οτι ειναι τα σωστα ενω δεν ειναι αλλα αυτο αργεις αρκετα να το καταλαβεις αλλα καπια στιγμη τελικα το καταλαβαινεις κ αυτο.προφανος δε μπορω να τα βρω ολα διαβαζοντας για πρωτη φορα ολα αυτα αλλα μπορω να πιθανολογισω τι μπορει να φταιει απο τη συνηθη εμπειρια που θα μπορουσα να εχω απο αυτα που εχω δει η εχω ακουσει
    σχετικα με αυτο που ελεγα οτι δεν ηθελες να βρισκεσ σε αυτο το περιβαλον το λες κ μονη σου
    2 από τους 4 καθηγητές ασκούσαν ψυχολογικό εκφοβισμό και πάντα βάζανε υπερβολικά δύσκολα θέματα από το επίπεδο που κάνανε,καθώς και ο τρόπος εξήγησής τους ήταν του τύπου...."θα πω λίγα πράγματα και γρήγορα αφού εσείς τα ξέρετε όλα".
    Και έτσι λοιπόν ψυχολογικά άρχιζα να καταρρέω
    προφανος αυτοι οι καθηγιτες που περιγραφεις νομιζαν απλα οτι καπιοι ειναι επειδη εβλεπαν τον εαυτο τους ως δηθεν ανωτερο που ειχε καπιο ιδιαιτερο αξιομα επηδη βρεθηκαν στη θεση του καθηγητη κ νομιζαν οτι εξαιτιας αυτου οτι τωρα καπιοι ειναι ενω ακομα δε το καταλαβαν ποσα συμπλεγματα κατωτεροτητας εχουν.
    κ αυτο οπως καταλαβαινεις εχει καπια σχεση με το ολο θεμα...
    επισης γραφεις κ συ η ιδια τι σε ενοχλει
    οκ έχει ήδη τις παρέες της από την περιοχή της αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να με πετάει απ έξω.
    αρα λοιπον επιδη αυτη την εβλεπες να σε πεταει απεξω κ εσυ θεωρουσες οτι δεν επρεπε να βρισκεσαι σε αυτο το μερος που βρισκοσουν γιατι αισθανοσουν κατα βαθος μονη μεσα σε κοσμο.κ αυτο σε ενοχλουσε οπως καταλαβαινεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    την άσχημη ψυχολογική βία που είχα βιώσει για 5 χρόνια όταν ήμουνα στην Γερμανία.... από κάτι χαζό-άτομα και ξένους και Έλληνες κατώτερου επιπέδου.
    ετσι κ αλλιως αυτοι οι χαρακτηρες που περιγραφεις ειναι παντα ζηλιαρηδες χειριστικοι κ ο λογος που ζουν κ αναπνεουν ειναι για να χειριζονται τους αλλους αφου δεν ειναι ειναι ικανοι για απολυτως τιποτε αλλο !!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    Αλέξανδρε_77 σε ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου (γιατί απάντησες σε ένα τεράστιο κείμενο) και την άμεση απάντησή σου. Μου άρεσε πολύ η ανάλυση και η αιτιολόγησή σου.Σόρρυ για την καθυστέρηση.

    Δεν λέω στα περισσότερα πράγματα συμφωνώ, αλλά γιατί να ζηλεύει η κολλητή μου....αυτό δεν μπορώ να το διανοηθώ...αφού είναι αδερφός της. Έχω την εξή λογική. ότι αφού είναι αδερφός της δεν χρειάζεται καθόλου να με ζηλεύει. Απλά μου λέει πολλές φορές και αυτή αλλά και ο αδερφός της ότι έχει το μητρικό ένστικτο να τον προσέχει σαν μητέρα. Δεν ξέρω αν αυτά είναι βλακέιες η όχι αλλά ξέρω ότι αυτό το κάνει και σε άλλα άτομα σε υπερβολικό βαθμό. Πιστεύω πως κάποιες φορές με ενοχλεί αλλά το αγνοώ, ειδικά όταν είναι απόλυτη. Όπως ήταν όταν το αγόρι μου με φίλησε κατά λάθος(μια φορά και για λίγο).....η κολλητή μου ένιωσε άβολα και ειδικά όταν δεν απάντούσε το αγόρι μου το τηλέφωνο επειδή το ξέχασε και δεν ξέραμε τίποτα....νευρίασε πάρα πολύ και με τους δυό μας και περισσότερο με μένα(ντε και καλά από μητρικό ένστικτο). Έτσι λοιπόν απομακρύνθηκε.

    Πάντως εκεί νιώθω αδικημένη και δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος....συν ότι της έχω πει ότι είμαι άνθρωπος που θέλει να μιλάει από κοντά και όχι από το Skype. Εκεί έκανα και εγώ το λάθος που δεν της έστελνα και πολύ από το Skype αλλά εγώ τουλάχιστον της έλεγα κάθε εβδομάδα να βγούμε....αυτή απ την άλλη δεν έχει κάνει κίνηση για να βρεθούμε.

    Κεράσι....οι γονείς μου μένουν Πρέβεζα και εγώ μόνη μου (ως φοιτήτρια) στην Αθήνα.

    όσον αφορά την κατάθλιψη είμαι πάρα πολύ καλύτερα (διάβασα πάρα πολλά πράγματα,πήγα σε ψυχολόγο και σε συμβουλευτικό κέντρο και σε σεμινάρια )και άλλαξα ολοκληρωτικά την ρουτίνα μου έτσι ώστε να μπορώ να τα κάνω όλα. Ακόμα έχω λίγες δυσκολίες στην εφαρμογή της και στο πρωινό ξύπνημα αλλά εξασκούμε ακόμη σε αυτό ώστε να μπορώ όχι μόνο να φροντίζω τον εαυτό μου αλλά και να κάνω γυμναστική, να διαβάζω, να τρώω σωστά και να βγαίνω με την παρέα μου. Αρχικά θεωρούσα πως είναι δύσκολο να βάλεις σε αυτά μια ισορροπία αλλά και ένα πρόγραμμα αλλά με την εξάσκηση έγιναν δυνατά.

    Απλά φοβάμαι μην με ξαναπιάσει πάλι κρίση πανικού ή φόβος και τα ανατινάξω όλα στον αέρα. Πάντως Αλέξανδρε_77 είσαι πάρα πολύ τυχερός που είχες κάποιον να σε προσανατολίσει σωστά....εμένα οι γονείς μου δεν υποστηρίζουν την τέχνη....πιστεύουν πως αν το ακολουθήσω, ακόμα και τέλεια να είμαι, ότι δεν θα υπάρχει δουλειά θα μείνω άνεργη και μπλα μπλα μπλα. Απλώς δεν θέλω πάλι να μαζεύω τα σπασμένα από μια κολλητή φίλη που ίσως και να μην άξιζε.Επίσης όσον λες ότι για την Ελλάδα και ότι δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου, δεν λέω δίκιο έχεις, απλά ήθελα να τονίσω το τρακ που έπαθα σε μικρή ηλικία όπου από εκεί που όλα ήταν ασφαλή,ήρεμα,ευγενέστατα,ο� �γανωμένα και είχες πολλές επιλογές (Γερμανία) πήγα σε μία χώρα όπου δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο και συνέχεια καταρρέει, με πολλούς ανθρώπους που να ενδιαφέρονται μόνο για τον εαυτό τους, το χρήμα και την καλοπέραση. Για φαντάσου να είχες μάθει τόσο καιρό να ζεις στο φως και να σε βάζουν απότομα στο σκοτάδι δεν θα σου ερχόταν κάπως απότομο;

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Για φαντάσου να είχες μάθει τόσο καιρό να ζεις στο φως και να σε βάζουν απότομα στο σκοτάδι δεν θα σου ερχόταν κάπως απότομο;
    ειχα ταξιδεψει στη γερμανια κ δυσκολευομουν να πιστεψω αυτο που εβλεπα.. περασαμε απο τη φρακφουρτη κ ενω δε χορταινα να βλεπω τα σπιτια εψαχνα το φως με το τηλεσκοπιο αφου θυμαμαι ηταν τοσο σκοτεινα που αρπαξε τοση μαυριλα η φωτογραφια που οσο κ αν ξεμαυριζα στον υπολογιστη δε γινοταν τιποτα επειδη εγω θελω να δικαιος παντα η αληθεια ειναι οτι τα σπιτια ηταν υπεροχα μεν αλλα δε ξερω αν θα μπορουσα να αντεξω να ζω χωρις φως..
    ε ετσι κ αλλιως μια ζωη εγραφα με το πληκτρολογιο αφου ειχε σχεση μα αυτο που σπουδασα οποτε ειμαι μαθημενος στα κατεβατα :-) βασικα ετυχε κ ειμουν ξυπνος τι ιδια σχεδον ωρα που εγραφες το θεμα...
    εγω πιστευω οτι σε φιλησε για να τη κανει να ζηλεψει κατι σαν σπασιμο μου ακουγετε αυτο...
    τωρα σχετικα με αυτα
    με πολλούς ανθρώπους που να ενδιαφέρονται μόνο για τον εαυτό τους, το χρήμα και την καλοπέραση.
    δε μου κανουν καμια εντυπωση δυστηχως... στην ιδια γνωμη κατεληξα κ γω οταν περασα απο κει.
    Για φαντάσου να είχες μάθει τόσο καιρό να ζεις στο φως και να σε βάζουν απότομα στο σκοτάδι
    εγω το φανταζομαι πολυ ανετα γιατι το εχω δει οσοι δε το εχουν δει αντε εξηγισε τους το κ αν ποτε το καταλαβουν ελα κ σφυρα μου.ε δε βαριεσαι ας κουβουν εκει στη φρανκφουρτη λεφτα στα σκοταδια για να δανειζουν κ μερικα κ σε αλλα κρατη.πως καταφεραν οι ανθρωποι να τα αντισταθμισουν ολα σε τετιο σημειο ομως ειναι πραγματικα απιστευτο..... η σκοταδια με σπιτια πολυτελειας η ηλιος με σπιτια ρετιρε... εγω θα διαλεγα το δευτερο παντως ισως ειναι κ η συνηθεια οπως συνηθισει ο καθενας....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ειχα ταξιδεψει στη γερμανια κ δυσκολευομουν να πιστεψω αυτο που εβλεπα.. περασαμε απο τη φρακφουρτη κ ενω δε χορταινα να βλεπω τα σπιτια εψαχνα το φως με το τηλεσκοπιο αφου θυμαμαι ηταν τοσο σκοτεινα που αρπαξε τοση μαυριλα η φωτογραφια που οσο κ αν ξεμαυριζα στον υπολογιστη δε γινοταν τιποτα επειδη εγω θελω να δικαιος παντα η αληθεια ειναι οτι τα σπιτια ηταν υπεροχα μεν αλλα δε ξερω αν θα μπορουσα να αντεξω να ζω χωρις φως..
    ε ετσι κ αλλιως μια ζωη εγραφα με το πληκτρολογιο αφου ειχε σχεση μα αυτο που σπουδασα οποτε ειμαι μαθημενος στα κατεβατα :-) βασικα ετυχε κ ειμουν ξυπνος τι ιδια σχεδον ωρα που εγραφες το θεμα...
    εγω πιστευω οτι σε φιλησε για να τη κανει να ζηλεψει κατι σαν σπασιμο μου ακουγετε αυτο...
    τωρα σχετικα με αυτα
    δε μου κανουν καμια εντυπωση δυστηχως... στην ιδια γνωμη κατεληξα κ γω οταν περασα απο κει.
    εγω το φανταζομαι πολυ ανετα γιατι το εχω δει οσοι δε το εχουν δει αντε εξηγισε τους το κ αν ποτε το καταλαβουν ελα κ σφυρα μου.ε δε βαριεσαι ας κουβουν εκει στη φρανκφουρτη λεφτα στα σκοταδια για να δανειζουν κ μερικα κ σε αλλα κρατη.πως καταφεραν οι ανθρωποι να τα αντισταθμισουν ολα σε τετιο σημειο ομως ειναι πραγματικα απιστευτο..... η σκοταδια με σπιτια πολυτελειας η ηλιος με σπιτια ρετιρε... εγω θα διαλεγα το δευτερο παντως ισως ειναι κ η συνηθεια οπως συνηθισει ο καθενας....

    Σκέψου λίγο αυτό με το φως και το σκοτάδι λίγο πιο μεταφορικά.....όταν το εξέφρασα εννοούσα τις Ελληνικές-Γερμανικές νοοτροπίες και συνθήκες ζωής που είχα συνηθήσει να ζώ + πολλά άλλα που εδώ στην Ελλάδα έχουν μεγάλη έλλειψη.

    Επίσης δεν είναι λογικό το αγόρι μου να το έκανε για σπάσιμο νεύρων στην αδελφή του-κολλητή μου, αφού είναι μπαμ και μια πολύ αυθόρμητος και γνήσιος.....δεν βγάζει νόημα....είναι σαν να κάνω επίδειξη στην αδελφή μου!!!! Είναι πολύ άδικο που εγώ τα πληρώνω όλα, αλλά παρόλα ταύτα τα ανέχομαι και τα αποδέχομαι σαν και δικά μου λάθη ,γιατί τον αγαπάω και έχουμε μια πολύ δυνατή και ουσιαστική (σπάνιο φαινόμενο) σχέση. Δεν θέλω τώρα να τον χάσω από ανωριμότητες δικές μου και τις κολλητής μου.

    Πάλι δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω τι γίνεται με την κολλητή μου. Θα σου αναφέρω και κάτι άλλο γι αυτήν.
    Από τότε που ξεκίνησε το gaming με το LOL (έλεος αυτό το παιχνίδι....πολύ κόλλημα έχουν φάει πολλοί), να προσθέσω ότι την κόλησε ο αδερφός της, αλλά και από τότε που γνώρισε ένα άτομο (Άγγλο) από το παιχνίδι LOL μίλαγε συνέχεια μαζί του στο Skype και νιώθω απομονωμένη και ότι με έχει αντικαθηστήσει με εκείνον τον ψηφιακό φίλο. Εκνευρίζομαι πολύ για το τελευταίο. Μιλάει μαζί του ακόμα και την ώρα του μαθήματος, μετά μιλάνε πάλι μαζί και το απόγευμα επειδή παίζουν μαζί αυτό το παιχνίδι και έτσι δεν ξέρω απλά τι να πω.....

    επίσης της μίλαγα έστω και λίγο από το Skype γιατί δεν πολυ-έμπαινα....αλλά τώρα που μπαίνω πιο συχνά μπας και βελτιωθούν τα πράγματα....αργεί πολύ να μου απαντήσει επειδή παίζει αυτό το βιντεοπαιχνίδι. Συν ότι έχει πάρα πολύ καιρό να βγεί απ το σπίτι ή να έρθει ατην σχολή επειδή ασχολείται με τα βιντεοπαιχνίδια και σε συνδυασμό με τον θυροειδή αυτό έχει ως αποτέλεσμα να εξαντλείται πάρα πολύ και να μην κάνει και άλλα πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα.
    Τι έχετε/έχεις να πεις/πείτε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Εγώ από όλα αυτά που διάβασα στην αρχή κρατάω το ότι είσαι μόλις 19,5 αλλά ταυτόχρονα ενήλικας και σε μία καλή σχολή επίσης, βάλε τα κάτω με τον εαυτό σου ασχολείσου με πράγματα που σου αρέσουν με τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά, είσαι πολύ μικρός για να απελπίζεσαι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    Απλά έχω απογοητευτεί πολύ από εκείνη γιατί προς τα έξω έδειχνε ένα πιο δραστήριο,έξυπνο και δυναμικό άτομο......δεν ξέρω απλά τι άλλο να πιστέψω για εκέινη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by dcat View Post
    Εγώ από όλα αυτά που διάβασα στην αρχή κρατάω το ότι είσαι μόλις 19,5 αλλά ταυτόχρονα ενήλικας και σε μία καλή σχολή επίσης, βάλε τα κάτω με τον εαυτό σου ασχολείσου με πράγματα που σου αρέσουν με τον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά, είσαι πολύ μικρός για να απελπίζεσαι.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστίριξη. Και να αυτό ακριβώς που λες κάνω και προσπαθώ ακόμη να τελειοποιήσω την εφαρμογή αυτή. Επίσης είμαι κοπέλα όχι αγόρι :P

    Αυτό το λέω επειδή με αναφέρεις ως μικρό και όχι ως μικρή :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Μεταλικάνα δεν χρειάζεται να αναλύουμε τόσο πολύ τα πράγματα και κυρίως τους ανθρώπους σοβαρά πιστεύω οτί πρέπει να ασχολήθείς με τον εαυτό σου και να μην απογοητεύσε από τους άλλους ο καθένας έχει τη δική του προσωπικότητα και έχει δικαίωμα να φέρεται όπως θέλει, το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς για εμάς πρώτα από όλα και τους γύρω μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    271
    Quote Originally Posted by Metalicana View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την υποστίριξη. Και να αυτό ακριβώς που λες κάνω και προσπαθώ ακόμη να τελειοποιήσω την εφαρμογή αυτή. Επίσης είμαι κοπέλα όχι αγόρι :P

    Αυτό το λέω επειδή με αναφέρεις ως μικρό και όχι ως μικρή :P
    Συγγνώμη για το λάθος.... αλήθεια σου λέω όμως έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και μπόρεις να καταφέρεις πολλά πράγματα, είσαι ακόμα στην αρχή και αν κάποιες καταστάσεις σου φάνηκαν δύσκολες δες το θετικά, σε έκαναν πιο ώριμη!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    με τον εαυτό μου δεν λέω ασχολούμαι αλλά γιατί να μην μπορώ να βελτιώσω τα πράγματα με την κολλητή μου....αφού προσπαθώ πολύ.....τι στο καλό δεν θα ανταμειφθώ και εγώ κάποια στιγμή. Είναι εύκολο να λέω μόνο κοίτα μόνο τον εαυτούλη σου και να μην ενδοιαφέρομαι για τους άλλους, αλλά δεν το θεωρώ σωστό ή αλλιώς ο χαρακτήρας μου δεν μπορεί να χωνέψει κάτι τέτοιο γιατί είμαι από τα άτομα που θα ενδιαφερθεί για τους άλλους ακόμα και αν έρθουν σκοτεινοί καιροί. Επίσης ναι μου αρέσει να τα αναλύω μπας και μάθω ποτέ τα λάθη μου και ξυπνήσω από αυτόν τον εφιάλτη!!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by dcat View Post
    Συγγνώμη για το λάθος.... αλήθεια σου λέω όμως έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και μπόρεις να καταφέρεις πολλά πράγματα, είσαι ακόμα στην αρχή και αν κάποιες καταστάσεις σου φάνηκαν δύσκολες δες το θετικά, σε έκαναν πιο ώριμη!
    Πολύ Σωστό αυτό που λες....αυτό λέω και εγώ στον εαυτό μου για να μπορέσω να συνεχίζω να ζω θετικά....και να αντιμετωπίσω τους φόβους μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 71
    Last Post: 01-05-2015, 00:13
  2. ΓΙΑΤΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ?
    By mary115 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 45
    Last Post: 28-11-2014, 04:01
  3. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58
  4. Δυσκολες σχέσεις.
    By Empneustns in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 09-09-2008, 19:32
  5. Γιατι να είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις ?
    By steve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2006, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •