Φόβος για τον θάνατο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 73
  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Παρτο και με τη λογικη δεν μπορει να ηρθαμε τυχαια στον κοσμο και ενας δυστυχης να εχει κακοποιηθει πολυ στον κοσμο να του καναν τη ζωη μαρτυριο αν περασε κολαση επι της γης και να μην υπαρχει αλλη ζωη να ειναι καλυτερα απο αυτη που εζησε εδω και ενας εγκληματιας που σκοτωσε τοσους ανθρωπους και δε πηγε ποτε φυλακη ουτε μετανιωσε για τα θυματα του να μην υπαρχει αλλη ζωη που να τιμωρειται για ολα τα κακα που εκανε
    Μα συγνώμη τώρα, δηλαδή αυτό είναι λογική; Το ότι δεν ήρθαμε τυχαία επειδή ο δυστυχής πρέπει να έχει καλύτερη ζωή μετά θάνατον; Μην το πάμε στο θρησκευτικό σε παρακαλώ. Γιατί αν είναι να το πάμε στο θρησκευτικό τότε καλύτερα να αρχίσω να πιστεύω ότι θα με πάρουν τα ξωτικά και θα με οδηγήσουν στο Σχιστό Λαγκάδι όπου θα ζήσω αιώνια κάνοντας παρέα με τον Έλροντ.

  2. #17
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Όπως ξαναείπα, ακόμα και σκέψη να υπάρχει για κάποιο χρονικό διάστημα, αυτή θα πάψει να υπάρχει όταν ο εγκέφαλος αρχίσει να σαπίζει. 45 λεπτά δεν είναι χρόνος που αρχίζει να σαπίζει προφανώς. Αλλά την επόμενη ημέρα ή την μεθεπόμενη θα υπήρχε ακόμα σκέψη πιστεύεις; όταν ο εγκέφαλος γίνει όλος πλέον σκουλήκια μετά από μερικές εβδομάδες;
    ΄πες οτι σαπιζει το μυαλο πως εξηγεις οτι ενω εχουν κλειστα τα ματια τους διηγουνται με λεπτομερεια τι ειδαν ενω ηταν εξω απο το σωμα τους ακομη μπορει να ειδαν το συγγενη τους που ηταν εξω απο το δωματιο που ηταν το σωμα τους και να ακουσουν τι ελεγε και να το διηγηθει οταν επανελθει στο σωμα.οταν σαπιζει το σωμα σαπιζει το σωμα και η σκεψη αλλα η ψυχη εχει φυγει για την αλλη ζωη.τοσοι και τοσοι αγιοι εχουν εμφανιστει σε ανθρωπους ενω ηταν νεκροι πολλα χρονια πριν εως και αιωνες πριν.το οτι ζουμε μια φορα στη γη ειναι γεγονος οταν σαπιζουμε δεν υπαρχει πιθανοτητα να ερθουμε στη γη αλλα αυτο δεν αποκλειει οτι δεν υπαρχει αλλη ζωη.ποιος ο λογος της υπαρξης μας αν σβηνουμε μετα το θανατο τοτε να κανουμε οτι φαμε και οτι πιουμε και δεν μας νοιαζει τιποτα δηλαδη ενας εγκληματιας που δεν τμωρηθηκε στη γη δηλαδη να παει φυλακη δεν θα τιμωρηθει στην αλλη ζωη για ολα τα κακα που προξενησε στους συνανθρωπους του και πολλοι αυτοι οι συνανθρωποι να περασαν ασχημη ζωη δεν θα ηταν αδικο γι αυτους να μην εχουν χαρει τιποτα στη γη και οταν πεθανουν να πανε στην ανυπαρξια.τωρα απο κει και περα αν δεν πιστευεις στη θρησκεια δεν θα μπορω να σε αλλαξω οσα παραδειγματα και να σου παραθεσω αλλα αμα το επαιρνες θεολογικα το θανατο δεν θα το φοβοσουν ως το τελος της υπαρξης μας

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    ΄πες οτι σαπιζει το μυαλο πως εξηγεις οτι ενω εχουν κλειστα τα ματια τους διηγουνται με λεπτομερεια τι ειδαν ενω ηταν εξω απο το σωμα τους ακομη μπορει να ειδαν το συγγενη τους που ηταν εξω απο το δωματιο που ηταν το σωμα τους και να ακουσουν τι ελεγε και να το διηγηθει οταν επανελθει στο σωμα.οταν σαπιζει το σωμα σαπιζει το σωμα και η σκεψη αλλα η ψυχη εχει φυγει για την αλλη ζωη.τοσοι και τοσοι αγιοι εχουν εμφανιστει σε ανθρωπους ενω ηταν νεκροι πολλα χρονια πριν εως και αιωνες πριν.το οτι ζουμε μια φορα στη γη ειναι γεγονος οταν σαπιζουμε δεν υπαρχει πιθανοτητα να ερθουμε στη γη αλλα αυτο δεν αποκλειει οτι δεν υπαρχει αλλη ζωη.ποιος ο λογος της υπαρξης μας αν σβηνουμε μετα το θανατο τοτε να κανουμε οτι φαμε και οτι πιουμε και δεν μας νοιαζει τιποτα δηλαδη ενας εγκληματιας που δεν τμωρηθηκε στη γη δηλαδη να παει φυλακη δεν θα τιμωρηθει στην αλλη ζωη για ολα τα κακα που προξενησε στους συνανθρωπους του και πολλοι αυτοι οι συνανθρωποι να περασαν ασχημη ζωη δεν θα ηταν αδικο γι αυτους να μην εχουν χαρει τιποτα στη γη και οταν πεθανουν να πανε στην ανυπαρξια.τωρα απο κει και περα αν δεν πιστευεις στη θρησκεια δεν θα μπορω να σε αλλαξω οσα παραδειγματα και να σου παραθεσω αλλα αμα το επαιρνες θεολογικα το θανατο δεν θα το φοβοσουν ως το τελος της υπαρξης μας
    Καταρχάς το ότι κάποια άρθρα γράφουν για τέτοιες περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια. Κατά δεύτερον γιατί θεωρείς δεδομένο ότι υπάρχει κάποιος λόγος για την ύπαρξή μας; Τέλος το ότι θα ήταν άδικο για τους καλούς το ότι οι κακοί δεν τιμωρούνται δεν είναι καν επιχείρημα. Για τους αγίους δεν θα σχολιάσω κάν, τα θεωρώ παιδικά παραμύθια.
    Η ψυχή πως θα φύγει για την άλλη ζωή όταν για αρχή δεν υπάρχει ψυχή; Οι σκέψεις μας και το "εγώ είμαι" είναι όλα θέμα εγκεφάλου. Πεθαίνει ο εγκέφαλος, πεθαίνει και το "εγώ είμαι".
    Αν υπήρχε κάποιος τρόπος να διατηρηθεί στην ζωή ο εγκέφαλος, τότε μόνο δεν θα πεθαίναμε ποτέ. Και αυτό είναι κάτι που πραγματικά ελπίζω να ανακαλυφθεί πριν πεθάνω.

  4. #19
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Καταρχάς το ότι κάποια άρθρα γράφουν για τέτοιες περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι είναι και αλήθεια. Κατά δεύτερον γιατί θεωρείς δεδομένο ότι υπάρχει κάποιος λόγος για την ύπαρξή μας; Τέλος το ότι θα ήταν άδικο για τους καλούς το ότι οι κακοί δεν τιμωρούνται δεν είναι καν επιχείρημα. Για τους αγίους δεν θα σχολιάσω κάν, τα θεωρώ παιδικά παραμύθια.
    Η ψυχή πως θα φύγει για την άλλη ζωή όταν για αρχή δεν υπάρχει ψυχή; Οι σκέψεις μας και το "εγώ είμαι" είναι όλα θέμα εγκεφάλου. Πεθαίνει ο εγκέφαλος, πεθαίνει και το "εγώ είμαι".
    Αν υπήρχε κάποιος τρόπος να διατηρηθεί στην ζωή ο εγκέφαλος, τότε μόνο δεν θα πεθαίναμε ποτέ. Και αυτό είναι κάτι που πραγματικά ελπίζω να ανακαλυφθεί πριν πεθάνω.
    ενταξει εχεις αυτη την αποψη δεν θα επιμεινω να στην αλλαξω.προσωπικα ετσι εχω κατα καποιο τροπο ξεπερασει τη δικη μου φοβια για θανατο φοβαμαι μονο μην δεν παω καλα μετα.τωρα απο κει και περα ειναι ελευθερος ο ανθρωπος να πιστευει οτι θελει ή να μην πιστευει.παντως σου ευχομαι να μην σκεφτεσαι το θανατο συνεχεια και ας ειναι αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Γεια σου lion! Κι εγώ τα ίδια . Είμαι 47 χρόνων και ακόμα δεν έχω ξεπεράσει τη φοβία μου για τον θάνατο . Έχασα και την μητέρα μου πρόσφατα ,έχω χάσει και το πατέρα μου πριν πολλά χρόνια. Με τη μαμά ήμουν πολύ δεμένη και μου λείπει αφάνταστα. Κι εγώ τα ίδια πιστεύω οτι απλά σταματά η ύπαρξη μας. Όταν συζητάμε καμια φορά με το συζυγο και λέω ότι μου λειπει η μαμά ο οκτάχρονος γιος μου ,μου λέει και τι να κάνουμε βρε μαμά δεν γίνεται να τη γυρισουμε πίσω. Εντυπωσιακό ε; Κι εγώ ολόκληρη μουλαρα συγνώμη κιόλας και δεν λέω να συμμορφωθω με την ιδέα. Βέβαια ο μικρός μου είναι στο φάσμα του αυτισμού. Άσε που μου έχει κολλησει ότι έχω καρκίνο, έτσι έφυγε και η μαμά.... Γενικά νομίζω ότι όλα είναι μάταια κλπ κλπ . Εγώ μετα από πόσα χρόνια που το πάλευα μόνη μου με φοβίες κλπ ξεκίνησα αγωγή πριν λίγες μέρες.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Εγώ θα το ξανά γράψω... εδώ στην γη είναι κ η κόλαση κ ο παράδεισος όταν πεθαίνεις ησυχάζεις μια κ καλή από τα πάντα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Αν δε θες θρησκεία σε ένα θέμα που η επιστήμη είναι στο 0 τότε δε θα πας μακριά :) μιλάμε για το απόλυτο 0 .. τυχαίο ?

    Ο θάνατος πάντως είναι η μόνη έξοδος από το Μάτριξ που ζούμε ;) Τώρα το τι ακριβώς γίνεται μετά , άγνωστο, χωρίς Θεό όμως και πίστη, δεν υπάρχει συζήτηση. Σα να μιλάνε γιατι πονάει το πόδι σου αλλά δε θες ιατρική προσέγγιση μα μόνο μαθηματική, ε δε γίνεται φίλε μου :)

    Η μόνη "λύση" είναι η συμφιλίωση με το θάνατο και τον Θεό, νομιζω είναι σφάλμα της κοινωνίας που το έχει ως ταμπού το θέμα, ίσως επειδή δε γνωρίζει τίποτα για αυτό, αλλά και πάλι έπρεπε να το προσεγγίσει κάπως και να διδάξει από νωρίς την αλήθεια αυτή.

    Όλα δανικά.

    "Ἐγώ εἰμι ἡ ἄμπελος ἡ ἀληθινή, καὶ ὁ πατήρ μου ὁ γεωργός ἐστι."

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Είναι κρίμα που δεν πιστεύεις, γιατί δεν αντέχεται ζωή χωρίς κανένα νόημα. Εγώ θα σου πρότεινα όχι να πιστέψεις, αλλά να ασχοληθείς γενικά με θρησκείες και φιλοσοφία και ό,τι σε γεμίσει περισσότερο να το υιοθετήσεις

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Ion View Post
    Διαβάζω τώρα το θέμα που έχεις ανοίξει, είμαι στην 3η σελίδα και βλέπω πως οι απαντήσεις μέχρι στιγμής δεν με καλύπτουν. Έχω και εγώ τις ίδιες αντιρρήσεις με εσένα.
    Τουλαχιστον δεν ειμαι η μονη που φρικαρει με αυτό. Είναι μια παρηγοριά. Αρνούμαι οτι θα πεθάνω και δεν θα υπάρχω μια μερα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Τουλαχιστον δεν ειμαι η μονη που φρικαρει με αυτό. Είναι μια παρηγοριά. Αρνούμαι οτι θα πεθάνω και δεν θα υπάρχω μια μερα
    Εσύ δε θα πεθάνεις ποτέ είπαμε ! :)
    Και που ξέρεις ότι υπάρχεις τώρα? Μπορείς να το αποδείξεις?
    Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει η ανυπαρξία ή ότι δεν υπάρχει (ή υπάρχει) η ύπαρξη?

    Σκεφτείτε όμως ότι κάποιοι πέθαναν εν γνώση τους στον πόλεμο για εμάς, από αγάπη για τους απογόνους τους, χωρίς πολλές σκέψεις και φιλοσοφίες, πέσανε μπροστά στη σφαίρα για να ζούμε και να ζούμε ελεύθεροι, μα εμείς φοβόμαστε το θάνατο και λατρεύουμε την παρούσα ζωουλα μας πριν καν κινδυνεψουμε μοιρολατρουμε, (μιλάω και για μένα φυσικά) οπότε ίσως κάτι κάνουμε λάθος, γιατί θαυμάζω εκείνον/εκείνην και όχι την φυγοπονια που μας διακρίνει :/

    Ε αφού θέλατε να το χοντρύνουμε [emoji14]

    Τέλος, τον θάνατο τον κατήργησε ο Χριστός.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    Εσύ δε θα πεθάνεις ποτέ είπαμε ! :)
    Και που ξέρεις ότι υπάρχεις τώρα? Μπορείς να το αποδείξεις?
    Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει η ανυπαρξία ή ότι δεν υπάρχει (ή υπάρχει) η ύπαρξη?

    Σκεφτείτε όμως ότι κάποιοι πέθαναν εν γνώση τους στον πόλεμο για εμάς, από αγάπη για τους απογόνους τους, χωρίς πολλές σκέψεις και φιλοσοφίες, πέσανε μπροστά στη σφαίρα για να ζούμε και να ζούμε ελεύθεροι, μα εμείς φοβόμαστε το θάνατο και λατρεύουμε την παρούσα ζωουλα μας πριν καν κινδυνεψουμε μοιρολατρουμε, (μιλάω και για μένα φυσικά) οπότε ίσως κάτι κάνουμε λάθος, γιατί θαυμάζω εκείνον/εκείνην και όχι την φυγοπονια που μας διακρίνει :/

    Ε αφού θέλατε να το χοντρύνουμε [emoji14]

    Τέλος, τον θάνατο τον κατήργησε ο Χριστός.
    Κακως μιλας για Χριστό σε ατομα που δε πιστευουν. Είναι σα να προσπαθείς να επιβάλεις τα δικα σου πιστεύω. Και εγω θα πέθαινα για την οικογένεια μου αυτό που λες είναι άσχετο και δε μας βοηθάει. Ο καθενας πιστεύω θα εκανε τη θυσία του.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Κακως μιλας για Χριστό σε ατομα που δε πιστευουν. Είναι σα να προσπαθείς να επιβάλεις τα δικα σου πιστεύω. Και εγω θα πέθαινα για την οικογένεια μου αυτό που λες είναι άσχετο και δε μας βοηθάει. Ο καθενας πιστεύω θα εκανε τη θυσία του.
    1ον αυτό το έβαλα στο τέλος ως ας πούμε ΥΓ, το 98% του μνμ ήταν άλλο.

    2ον δε ξέρω ποιος πιστεύει και που και δε μου πέφτει λόγος, :)

    3ον κανείς δεν επιβάλει λέγοντας απλά την άποψη του, αντιθέτως δεν είναι λίγο επιβολή όταν λες ότι κακώς αναφέρω Τον Χριστό, δηλαδή εκεί που πιστεύουμε πολλοί? Άρα δεν υπάρχει ελευθερία έκφρασης? :)

    Τώρα το τι βοηθάει, ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του, δε πιστεύω ότι υπάρχει μια γενική πρόταση "βοήθειας" που θα μας κάνει όλους μαζί να μη φοβηθούμε ποτέ ξανά τον θάνατο.
    Μακάρι να υπήρχε, δε θα την κρατούσα κρυφή ;)

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Georgewww View Post
    1ον αυτό το έβαλα στο τέλος ως ας πούμε ΥΓ, το 98% του μνμ ήταν άλλο.

    2ον δε ξέρω ποιος πιστεύει και που και δε μου πέφτει λόγος, :)

    3ον κανείς δεν επιβάλει λέγοντας απλά την άποψη του, αντιθέτως δεν είναι λίγο επιβολή όταν λες ότι κακώς αναφέρω Τον Χριστό, δηλαδή εκεί που πιστεύουμε πολλοί? Άρα δεν υπάρχει ελευθερία έκφρασης? :)

    Τώρα το τι βοηθάει, ας το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του, δε πιστεύω ότι υπάρχει μια γενική πρόταση "βοήθειας" που θα μας κάνει όλους μαζί να μη φοβηθούμε ποτέ ξανά τον θάνατο.
    Μακάρι να υπήρχε, δε θα την κρατούσα κρυφή ;)
    Θυμάμαι οτι στο θεμα μου ειχε μπλεχτεί πολύ η θρησκεία και δε με βοήθησε γιατί δε πιστεύω. Θελω να αποφυγουμε να γίνει το ιδιο και εδω γιατί δε μας βοηθάει. Βεβαια για να ειμαι κ ειλικρινής δε ξερω αν μπορεί να βοηθήσει κάτι σε αυτή τη φοβια γιατί δυστυχώς ο θάνατος ειναι κατι που δε μπορείς να αποφύγεις
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    990
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Θυμάμαι οτι στο θεμα μου ειχε μπλεχτεί πολύ η θρησκεία και δε με βοήθησε γιατί δε πιστεύω. Θελω να αποφυγουμε να γίνει το ιδιο και εδω γιατί δε μας βοηθάει. Βεβαια για να ειμαι κ ειλικρινής δε ξερω αν μπορεί να βοηθήσει κάτι σε αυτή τη φοβια γιατί δυστυχώς ο θάνατος ειναι κατι που δε μπορείς να αποφύγεις
    Ναι οκ καταλαβαίνω μα σκέψου λίγο το εξής,

    Ένας άνθρωπος που πιστεύει και έχει βοηθηθεί από αυτό, και βλέπει ότι πολλοί άλλοι άνθρωποι έχουν βοηθηθεί έτσι, τι να κάνει όταν εμφανίζεται κάποιος μπροστά του και του λέει, βοήθεια!!

    Αφού η επιστήμη έχει 0 πρόοδο στο μετά θάνατο... Τι περιμένεις εκτός από φιλοσοφία και θρησκεία να ειπωθεί εδώ ? :) Ότι και να κάνει η ψυχολογία, μόνο να σε μαστουρωσει μπορεί στο άγνωστο αυτό θέμα. Δε φοβάσαι τις κατσαρίδες που ξέρουμε τι είναι, φοβάσαι κάτι που κανείς δεν έχει την παραμικρή ιδέα.

    Θέλεις την λύση του φόβου, υπάρχει , λέγεται αγάπη. Όταν αγαπάς δε φοβάσαι το θάνατο, είπες μόνη σου θα πέθαινα για την οικογένεια, όχι για το iPhone [emoji14] οπότε η λύση είναι στην αγάπη, να περιβάλλεται ο άνθρωπος από αυτήν , να την επιλέγει να την επιδιώκει, να ζει και να διαλέγει δρόμο με βάση την αγάπη και όχι την μαθηματική βελτιστοποίηση του αποτελέσματος (κι εγώ αυτό επραττα δυστυχώς).

    Αφού η αγάπη νικάει το φόβο του θανάτου, (και στην ιστορία, η αγάπη έκανε τους ανθρώπους τολμηρούς και αφοβους) και κάποιοι πιστεύουν ότι ο Θεός είναι αγάπη, η εντολή είναι η αγάπη , ο Χριστός ειναι και δίδαξε αγάπη, ε τότε τι να σου πω για το πώς θα νικήσεις τον φόβο του θανάτου? Να σου πω πάρε χάπια? Πιες ποτά? Μπααα αγάπη για την οικογένεια για τους φίλους για τα παιδιά σου αύριο, δε θα έχει χώρο ο φόβος στην καρδιά σου γιατί θα έχει γεμίσει με αγάπη. Μεσα σε αυτό το σύμπαν της αγάπης , θα είσαι σίγουρη ότι όποιος έφτιαξε όλα αυτά που ζούμε , είναι αγάπη οπότε κάτι καλό θα έχει ετοιμάσει για μετά το θάνατο, κάτι με πολύ αγάπη :)

  15. #30
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα .. Όλοι όσοι έχουν φοβίες στην ουσία φοβούνται τον θάνατο. Αυτό που περνάς το πέρασα στην αρχή της κατάθλιψης μου όπου άρχισαν οι φοβίες για τις αρρώστιες, για τα μικρόβια κτλ. Δεν μπορώ να σου πω ότι το έχω ξεπεράσει τελείως αλλά έχω δουλέψει αρκετά με τον εαυτό μου και την ψυχολόγο μου και είμαι σε μια φάση που μπορώ να το χειριστώ. Θυμάμαι άκουγα ελικόπτερα να περνάνε πάνω απο το σπίτι μου και φοβόμουν μην πέσει πάνω μου και πεθάνω (σε τέτοιο σημείο είχα φτάσει). Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια τι είναι αυτο που με βοήθησε έτσι ώστε να είμαι τώρα σε καλύτερη κατάσταση απο ότι ημουν αλλα ξέρω πως όλα αυτά είναι παιχνίδια του μυαλού. Προσπάθησε να αποφεύγεις να παρακολουθείς ειδήσεις ή να συμμετέχεις σε τέτοιου είδους συζητήσεις ετσι ώστε να μην επηρεάζεσαι. Κλείσε ραντεβου σε ένα καλο ψυχολόγο και άρχισε να συζητάς ακόμη και το πιο απλό πράγμα που σε απασχολεί. Γέμισε την μέρα σου με ασχολίες έτσι ώστε το μυαλό σου να μην έχει περιθώρια να σκέφτεται και να αναλύει τα πράγματα τοσο πολύ. Για πες μου. Όταν φοβάσαι ότι θα γίνει κάτι, πχ οτι θα πεθάνεις, το γεγονός ότι το σκέφτεσαι θα το αποτρέψεις; Τι θα ήταν προτιμότερο να κλείσεις μέσα σε ένα σπίτι μην γίνει κάτι και πεθάνεις; Να σου πω, αν είναι να πεθάνει κάποιος, πεθαίνει και σαν είναι πάνω σε μια καρέκλα. Το θέμα δεν είναι πότε θα πεθάνει κάποιος (γιατί αυτό θα γίνει κάποια στιγμή) αλλά να ζήσει μια ζωή όμορφη. Δεν θα ήταν καλύτερα να χαίρεσαι την μέρα σου; Την κοπέλα σου; Γενικά την ζωή σου; Ότι είναι να γίνει θα γίνει..

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος με όνειρα και θάνατο!
    By Κατερινα82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-08-2019, 16:56
  3. Απειρο αγχος, φοβος για θανατο κοκ.
    By Ill0gical in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-07-2017, 22:56
  4. Φοβος για τον θανατο!
    By crazyelena in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 36
    Last Post: 03-05-2015, 02:05
  5. Φόβος για το θάνατο και τη συντομία της ζωής
    By justin bieber in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 27-08-2014, 01:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •