η κολλητη μου φοβαται οτι εχει μολυνθει απο HIV
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151

    η κολλητη μου φοβαται οτι εχει μολυνθει απο HIV

    Γεια σας παιδια..
    Ανοιξα αυτο το thread επειδη η κολλητη μου με "επριξε" να γραψω για το θεμα της σε αυτο το φορουμ..λοιπον ειναι 20 χρονων , περυσι το καλοκαιρι τα ειχε με εναν ο οποιος ειχε ερθει απο την αθηνα για να δουλεψει στον τοπο μας για την καλοκαιρινη σεζον...λοιπον ο τυπος ειναι 28 χρονων..γκομενιζει συνεχως απο εδω κι απο εκει..μαλιστα ειχε και σχεση στην αθηνα ενω ταυτοχρονα τα ειχε και με την κολλητη μου χωρις να το ξερει ουτε η μια ουτε η αλλη κοπελα..και που λετε λοιπον η κολλητη μου κατι καταλαβε οτι δεν παει καλα με τον συγκεκριμενο γτ γενικως της ελεγε πολλα ψεματα και δεν του ειχε καμια εμπιστοσυνη..περυσι το καλοκαιρι που λετε ηρθαν σε επαφη χωρις προφυλακτικο , μετα απο 2 βδομαδες με πηρε τηλεφωνο να παμε μαζι επειγοντως στο νοσοκομειο γιατι πεταξε εξανθηματα στα ποδια της και μερικα στα χερια της..να σημειωθει οτι εχει ιστορικο με αλλεργιες απο πολυ μικρη , απο τοτε που ημασταν στο δημοτικο..παιρνει και κατι χαπακια για την αλλεργια..και που λετε λοιπον ξυπνησε μια μερα και ειδε τα εξανθηματα στα ποδια και στα χερια της, της εδιναν τρομερη φαγουρα κι αρχισε να πριζοταν..φτασαμε στο νοσοκομειο και ζητησα να μας παραχωρησουν τη θεση τους οι αλλοι ανθρωποι που ηταν εκει και μπηκαμε πρωτοι ..η νοσοκομα της εκανε μια ενεση στον ποπο με κορτιζονη και μετα απο 2-3 ωρες τα εξανθηματα υποχωρησαν..επισης της ειπαν να παρει xozal για 5 μερες ομως εκεινη δεν εκανε την θεραπεια και μετα απο 2 μερες ξαναεμφανιστηκαν (πιο λιγα ομως) , ξαναπηγαμε στο νοσοκομειο και μας ειπαν να αρχισει το xozal και οτι δεν μπορουν να της ξανακανουν κορτιζονη..εντωμεταξυ ο τυπος οταν εμαθε οτι εβγαλε εξανθηματα της ειπε οτι οταν της πουν απο το νοσοκομειο τι εχει να τον παρει τηλεφωνο..α! Στο νοσοκομειο μας ειπαν οτι δεν ξερουν απο τι ειναι και οτι οι αλλεργιες ειναι σε εξαρση αυτους τους μηνες. Τελος παντων τον πηρε τηλεφωνο και του ειπε οτι ηταν αλλεργια....σαν να ειχε χεστει ο τυπος πανω του οτι η κοπελα εχει καποιο σμν κι οτι φοβηθηκε μηπως του το μεταδωσει( την πηρε καμια 20αρια φορες τηλ) ...η κοπελα φοβαται να κανει την εξεταση για το Ηiv και φοβαται μηπως εκεινος της το μετεδωσε...εγω παντως της ειπα οτι ολα αυτα ειναι στη φαντασια της , αφου αλλο συμπτωμα απο τοτε δεν ειχε και αφου τα εξανθηματα με την κορτιζονη υποχωρησαν ηταν ενα απλο αλλεργικο σοκ..γενικως της εχει μπει η ιδεα στο μυαλο..απο περυσι μου λεει συνεχως για το ιδιο θεμα,σαν να της εχει γινει φοβια..ποια ειναι η γνωμη σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Αα και μετα απο καποιο καιρο εκανε σχεση με ενα αλλο παιδι και ειναι μαζι αρκετο καιρο κι κανανε ερωτα χωρις προφυλακτικο και μου ειπε να αναφερω οτι το παιδι δεν παρουσιασε καποιο συμπτωμα π.χ πυρετος κτλ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,687
    Αποκλείεται να έχει ΑIDS αν μη τι άλλο θα το είχανε καταλάβει στον νοσοκομείο που είχε κάνει εξετάσεις για αλλεργία, αλλά αν θέλει να επιβεβαιωθεί κιόλας ότι είναι εντελώς καλά να της πείσεις να κάνει εξετάσεις για AIDS!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Προσπαθω να την πεισω αλλα δεν θελει γιατι φοβαται το αποτελεσμα..ουτε εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει κατι...συνηθως στο 90% των περιπτωσεων εμφανιζεται πυρετος και πολυ πιο βαρια συμπτωματα...ασχετα οτι στο ιντερνετ αναφερει οτι καποιοι μπορουν να τα περασουν πολυ ηπια τα συμπτωματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    δηλαδή ενώ είχε αυτή την κατάσταση, δεν ήξερε τι έχει, έτρεχε στο νοσοκομείο (ζητήσατε και από άλλους να σας παραχωρήσουν τη θέση τους), αυτή έκανε ξανά χωρίς προφύλαξη μη σεβόμενη ούτε τον εαυτό της κυρίως όμως ούτε τον δεύτερο που δεν ευθύνεται σε κάτι. Μιλάμε δηλαδή για τέρας υπευθυνότητας και σοβαρότητας ,όχι αστεία......

    τέλος πάντων, δεν μπορεί να ξέρει έτσι. σκέψου ότι ο ηιβ μπορεί να υπάρχει σε λανθάνουσα κατάσταση και να μην ανιχνεύεται, παρ όλα αυτά να μεταδίδεται. μπορεί και να μην έχει να κάνει το όλο θέμα με σμν, αλλά λίγο η αλλεργία, λίγο το άγχος κλπ...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Psy me ειχε παει και για τεστ παπ και βγηκε καθαρο (δεν ξερω αν εχει σχεση με αυτο) παντως στο παπ ανιχνευονται κι εκει καποια σμν

  7. #7
    Αγαπητή Anna Mar, αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσει πρώτα η φίλη σου είναι οτι το σεξ χωρίς προφύλαξη είναι άκρως επικίνδυνο. Όχι μόνο για το HIV αλλά και άλλα σοβαρά νοσήματα, όπως π.χ. η ηπατίτιδα Β, ένα χρόνιο πολυ επικίνδυνο νόσημα που οδηγεί στον θάνατο ή σε μεταμόσχευση ήπατος. Το αναφέρω γιατί πρόσφατα πέθανε μία γνωστή μου από αυτό, όπως και πριν χρόνια η γυναίκα ενός συναδέλφου μου στην πρώην δουλειά μου. Το πιο πιθανό είναι οτι δεν έχει τίποτα η κοπέλα αλλά να προσέχει άλλη φορά. Τώρα, για να της φύγει η ιδέα καλό θα είναι να κάνει την εξέταση σε κάποια φάση που θα είναι ήρεμη ψυχολογικά και πήγαινε μαζί της για συμπαράσταση, θα είναι ευκολότερο για εκείνη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Καλησπερα
    Ο μονος τροπος να ηρεμησει μια και εξω ειναι να παει να κανει την εξεταση, εμεις οτι και να πουμε ψεματα θα ειναι γιατι υπαρχουν και περιπτωσεις που ο hiv ηταν σε λανθανουσα φαση για κανα χρονο και θυμηθηκε να εμφανιστει εναν χρονο μετα απο οταν μεταδοθηκε πχ. Τα συμπτωματα δεν ειναι απαραιτητα πυρετος κλπ, γενικα ο hiv τον πρωτο καιρο προκαλει εντονους πονοκεφαλους, πονολαιμο, σπυρακια οπως αυτα που περιεγραψες κλπ και επισης αυτο που βαζει σε υποψιες συνηθως τον πασχοντα οτι μπορει να τον εχει ειναι συνηθως οτι αρρωσταινει συνεχεια για ψηλου πηδημα.

    Το τεστ παπ ουδεμια σχεση εχει απ'οσο γνωριζω...

    Συμβουλη μου, ας καταπιει τον φοβο της και ας εξεταστει εαν φοβαται τοσο-υποψιαζεται οτι κολλησε κατι, θα της φυγει και η ιδεα και θα κανει και ενα τσεκ απ για σμν να ειναι καθαρη με την βουλα (κατι που θα επρεπε να κανουμε ολοι οσοι ειμαστε σεξουαλικα ενεργοι)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    http://www.google.gr/search?q=%CF%80...AiE5RQ#mhpiv=3 ακριβως τετοια σπυρακια ειχε βγαλει αλλα οχι με αυτες τις κοκκινιλες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Η πρωτη εικονα ειναι που λεει πομφοι σε κνοδωση

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    αφού μπήκε στο νοσοκομείο και έκανε εξετάσεις αν φαίνονταν κάτι ύποπτο θα την έπαιρναν για επαναληπτικές εξετάσεις.
    οπότε να μη φοβάται...
    καλόν θα είναι να πάει για να δει γενικός από τι μπορεί να προέρχονται τα εξανθήματα σ έναν δερματολόγο....
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Giang δεν τις εκαναν εξετασεις ..απλα μπηκαμε φουριοζες στο νοσοκομειο επιδη αρχισε να πριζοταν και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε στη σειρα..και χτυπησαμε την πορτα του γιατρου ο οποιος ηταν παθολογος, του εδειξε τα σπυρια και φωναξε μια νοσοκομα να ερθει να της κανει την ενεση με την κορτιζονη..μετα που της εκανε την ενεση της ειπε η νοσοκομα οτι οι αλλεργιες ειναι σε εξαρση τους μηνες μαρτιο με ιουλιο και να παρει xozal για 5 μερες, πραγμα που η φιλη μου δεν εκανε...μετα απο 2-3 μερες εμφανιστηκαν ξανα τα σπυρια κι ξαναπηγαμε, πηρε το xozal και της περασαν.. Μετα απο 6 μηνες μαλιστα πηγαμε μαζι κι εκανε μια γενικη αιματος , ουρων κι ενα τεστ παπ..και ολα βγηκαν καθαρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    αφού υποχώρησαν με την αγωγή είναι αλλεργικό σοκ ....κι αν δεν κάνω λάθος εξανθήματα απ τον hiv εμφανίζονται σε προχωρημένο στάδιο ..... διάβασε λίγο εδω απ ότι είπες είχε μόνο εξανθήματα άρα αποκλείεται να έχει hiv
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Giang μαλιστα, γενικως ομως δεν πολυεμπιστευομαι το ιντερνετ γιατι αλλα λεει η μια σελιδα κι αλλα η αλλη..γενικως υπαρχει παραπληροφορηση σε αυτο το θεμα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Αα και μετα απο καποιο καιρο εκανε σχεση με ενα αλλο παιδι και ειναι μαζι αρκετο καιρο κι κανανε ερωτα χωρις προφυλακτικο και μου ειπε να αναφερω οτι το παιδι δεν παρουσιασε καποιο συμπτωμα π.χ πυρετος κτλ
    Δλδ ηξερε οτι μπορει να εχει Hiv και πηγε και εκανε ξανα σεξ χωρις προφυλακτικο ,να κολησει και τον αλλον σ περιπτωση π εχει?
    Δεν θελω να σ πω και να την χαρακτιρησω γτ θα φαω μπαν απο το φορουμ.
    Αμα μ το εκανε κοπελα και ηξερα οτι φοβοταν μην εχει hiv και πηγαινε μαζι μ χωρις προφυλακτικο θα την εσπαζα στο ξυλο.
    Πολυ ανευθυνο

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με κολλητή
    By Giorgosss in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 27
    Last Post: 04-12-2014, 14:43
  2. ΠΡΟΔΩΣΑ ΤΗΝ ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ
    By MyMou in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 20
    Last Post: 25-10-2014, 16:06
  3. η κολλητη μου εχει διπολικη διαταραχη
    By akrida in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 21-06-2014, 02:39
  4. Η κολλητή μου
    By Anonymous :/ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2014, 19:06
  5. Φοβαται κατι ή απλα δεν με θελει;
    By Fairy_Dust in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 27-08-2007, 01:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •