Εμπερίες από νάρκωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Εμπερίες από νάρκωση

    Έχετε κάνει γενική νάρκωση; Τι εμπειρίες έχετε; Κυρίως μετά τη διαδικασία. Πόσο σας πήρε να συνέλθετε; Τι νιώθατε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Έχετε κάνει γενική νάρκωση; Τι εμπειρίες έχετε; Κυρίως μετά τη διαδικασία. Πόσο σας πήρε να συνέλθετε; Τι νιώθατε;
    Δεν νιώθεις τίποτα δεν καταλαβαίνεις τίποτα απλως καποια στιγμή ξυπνάς. Εγώ ξύπνησα όταν ήμουν στο καροτσάκι και με πηγαίνανε στο δωμάτιο με τη μανα μου από διπλα να μου φωνάζει ξυπνα, ξύπνα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Δεν νιώθεις τίποτα δεν καταλαβαίνεις τίποτα απλως καποια στιγμή ξυπνάς. Εγώ ξύπνησα όταν ήμουν στο καροτσάκι και με πηγαίνανε στο δωμάτιο με τη μανα μου από διπλα να μου φωνάζει ξυπνα, ξύπνα...

    μετά αισθανόσουν ατονία ή μουδιάσματα; είχες μεταβολές στην πίεση ή στους παλμούς; πόσο μπορούν να διαρκέσουν οι παρενέργεις της νάρκωσης; πόση ωρα μετά μπορεί να πεθάνεις πχ αφότου έχει γίνει η επέμβαση και έχεις ξυπνήσει; Πόσο καιρό μένει στο αίμα σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    μετά αισθανόσουν ατονία ή μουδιάσματα; είχες μεταβολές στην πίεση ή στους παλμούς; πόσο μπορούν να διαρκέσουν οι παρενέργεις της νάρκωσης; πόση ωρα μετά μπορεί να πεθάνεις πχ αφότου έχει γίνει η επέμβαση και έχεις ξυπνήσει; Πόσο καιρό μένει στο αίμα σου;
    Δεν θυμαμαι να ένιωσα τίποτα, αλλά θα σου πω κάτι χαρακτηριστικό που μου έμεινε και το θυμάμαι ακόμα μετά από 30 χρονια. Κάθε φορά που έβηχα με πονούσαν τα ράμματα. Εγώ έβηχα για κανα διημερο ή τριήμερο μετά τη νάρκωση και πονούσα. Και με το γέλιο πονούσα πάλι, αλλα σε αυτό δεν εφταιγε η ναρκωση!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω κανει ολικη ναρκωση , εκανα δυο μερες να συνελθω , και blackout ναρκωση , που εχεις τις αισθησεις σου αθικτες , δεν το καταλαβαινεις ομως , αφου με ρωτησαν τονομα μου και τοπα στα Αγγλικα , παντως αμεσω μετα πηρα ταυτοκινητο μου μου πηγα σπιτι.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχω κανει ολικη ναρκωση , εκανα δυο μερες να συνελθω , και blackout ναρκωση , που εχεις τις αισθησεις σου αθικτες , δεν το καταλαβαινεις ομως , αφου με ρωτησαν τονομα μου και τοπα στα Αγγλικα , παντως αμεσω μετα πηρα ταυτοκινητο μου μου πηγα σπιτι.......
    δλδ τι ένιωθες για τις επόμενες μέρες; ατονία; βαρύ κεφάλι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Την Τρίτη πρέπει να μπω για μια μικρή επέμβαση και έχω αγχωθεί. Αρχικά μου είπαν με μέθη αλλά μίλησα χθες με το γιατρό και είπε ότι θα γίνει με γενική αναισθησία. Μάλλον θα το ακυρώσω. Αύριο πρέπει να πάω για τον προεγχειρητικό έλεγχο στην κλινική. Το ακύρωσα ήδη μία φορά την προηγούμενη εβδομάδα. Φοβάμαι αφάνταστα την νάρκωση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εμενα μου Χαν δώσει ένα αγχολυτικό πιο πριν που με έκανε φουλ χαρούμενη και πέρασα γενικα καλά στην διαδικασία πριν. Στο μετά στην ανάνηψη ενιωθα ότι δεν εχω οξυγόνο και ήταν αρκετά τρομακτικό γιατι δεν μπορουα να μιλήσω η να κουνηθω. Απλα θυμάμαι πόσο ήθελα να φωνάξω βοήθεια. Πιθανότατα ξύπνησα νωρίτερα η κάτι τέτοιο. Ήμουν στο εξωτερικό όμως δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα η όλη φάση.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Εμενα μου Χαν δώσει ένα αγχολυτικό πιο πριν που με έκανε φουλ χαρούμενη και πέρασα γενικα καλά στην διαδικασία πριν. Στο μετά στην ανάνηψη ενιωθα ότι δεν εχω οξυγόνο και ήταν αρκετά τρομακτικό γιατι δεν μπορουα να μιλήσω η να κουνηθω. Απλα θυμάμαι πόσο ήθελα να φωνάξω βοήθεια. Πιθανότατα ξύπνησα νωρίτερα η κάτι τέτοιο. Ήμουν στο εξωτερικό όμως δεν ξέρω πως είναι στην Ελλάδα η όλη φάση.

    επιτρέπεται αγχολυτικό πριν τη νάρκωση; Θα ρωτήσω αύριο. Φοβάμαι κυρίως μετεγχειρητικές επιπλοκές, όχι δηλαδή όσο θα είμαι στην κλινική, αλλά όταν θα γυρίσω σπίτι γιατί μου είπαν ότι δεν θα διανυκτερεύσω εκεί και ότι δεν είναι απαραίτητο. Και ειδικά το αίσθημα του βάρους στο στέρνο δεν το αντέχω καθόλου. Ντρέπομαι βέβαια να το ακυρώσω δεύτερη φορα, αλλά τι να κάνω. Ίσως προσποιηθώ ότι έχω κόβιντ για να μην με δεχτούν. Υποτίθεται ότι πριν την εισαγωγή θα μου κάνουν τεστ, αλλά ίσως πάρω τηλέφωνο και πω ότι βγήκα θετικός στο ράπιντ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τι να σου πω Αντώνη. Ήρθε η νοσοκόμα μου τό έδωσε κανα 20 λεπτό πριν και μου είπε είναι για να σου φύγει το άγχος. Δεν ρώτησα παραπάνω απλα το πήρα και όντως απέκτησα κια τρομερή ευφορία. Μακάρι να χα μάθει ποιο ήταν χαχαχα. Στο εξωτερικό μάλλον επιτρέπεται. Μην το σκέφτεσαι πολύ απλα κάντο. Όλα καλά θα πάνε. Εξάλλου μια μικρή επέμβαση είναι όπως είπες. Ελάχιστες οι πιθανότητες για επιπλοκές. Πρπεει να σαι πολύ άτυχος και παράλληλα άσχετος ο γιατρός για να συμβεί

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Με αγχωνει και το ότι δεν μπορω να φαω δώδεκα ώρες πριν. Παθαινω υπογλυκαιμιες, αν δεν φαω πριν κοιμηθω έχω ζαχαρο 70. Θα το ακυρωσω. Απλα ντρεπομαι να ξαναπαρω το γιατρό. Δεν θα παω για τον προεγχειρητικο ελεγχο και έτσι δεν θα μπορεσουν να το κάνουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τελικά αποφάσισα να μην προσποιηθω ότι έχω κοβιντ. Θα περιμένω να με πάρει τηλ ο γιατρός να με ρωτησει αν πήγα για τον έλεγχο και θα πω "α για σήμερα ήταν; Νόμιζα ότι εννοουσατε την άλλη εβδομάδα". Κι έτσι θα αναγκαστεί να το αναβάλλει.
    Βέβαια μπορεί να μου πει να πάω οταν με πάρει τηλέφωνο, αλλά θα του πω ότι είμαι εκτός πόλης. Πού θα πω ότι είμαι όμως; Ίσως πω ότι έφυγα για Πάσχα. Είναι όμως φίλος του πατέρα μου, λέτε να τον πάρει τηλέφωνο να τον ρωτήσει; Ίσως δεν το σηκώσω και τον πάρω εγώ τηλέφωνο το απόγευμα όταν πια θα είναι αργά για να γίνει ο έλεγχος. Βέβαια μπορεί να το βάλει και Πέμπτη γιατί και την προηγούμενη εβδομάδα την Πέμπτη ήταν. Πφφφ....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    δλδ τι ένιωθες για τις επόμενες μέρες; ατονία; βαρύ κεφάλι;
    μια ζαλαδα .......

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    Καταρχας ρωτα τον γιατρό πόσες ώρες θα είναι η επέμβαση αν και δεν παιζει ρόλο και γω πηγαινα για 2ωρο αλλα κρατουσαν 3,5-4 ωρες. Εχω κάνει 2 εγχειρησεις ,η μια με επισκληρίδιο, συν μια μέθη...μεσα σε 3 χρονιες . Δεν θυμάμαι τίποτα ασχημο μόνο την ώρα που με ξύπναγαν που κανει κρυο στα χειρουργεία. Μονο αν είσαι πάνω απο 70 χρ και για κάποιες επεμβάσεις εχεις λόγο να φοβασαι, ολα θα πανε καλά

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Δεν εχει νόημα να το ακυρώνεις. Κάποια στιγμή θα το κάνεις ούτως η άλλως. Οποτε καντο τωρα να τελειώνεις.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Να παρω τα φαρμακο?Εμπεριες για seror
    By Panos123 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 28-05-2018, 10:09
  2. φόβος για ολική νάρκωση
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 09-09-2015, 10:00
  3. ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By AN NA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 11-08-2015, 23:46
  4. εμπεριες...
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 106
    Last Post: 17-04-2012, 23:43
  5. ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ
    By elizaasian in forum Παχυσαρκία
    Replies: 20
    Last Post: 05-10-2011, 15:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •