Πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση-αυτοπεποιθηση,κλασικα πραγματα. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 91 to 105 of 126
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Απο τα αντικαταθληπτικα βγαινω σιγα σιγα,σε 2-3 μηνες θα τα εχω σταματησει με τη συμφωνη γνωμη του ψυχιατρου,θεωρω πως το γενικευμενο αγχος που ειχα επι 1 χρονο συνεχως,εχει πεσει στα χαμηλα,ειναι διαχειρισιμο για μενα πλεον,ξεκινησα με λεξοτανιλ,βαλεριανα,σεροξα τ και βενλαφαξινη,ολα αυτα μου εβαλαν παρα πολυ κιλα σε 5-6 μηνες,οποτε εχω αυτο να αντιμετωπισω πλεον.Η εσωτερικη καταπιεση των προβληματων και η προσπαθεια να κρυφτουν κατω απο το χαλακι για να μην καταλαβει καποιος κατι και νιωσεις ντροπιασμενος,εφερε αυτο το αποτελεσμα.

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εχω αισθημα μειονεξιας και κατωτεροτητας το οποιο δεν ξεπερνιεται ευκολα.

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ρε παιδια,δεν μπορω να βρω αυτοπεποιθηση,ολο απογοητευομαι και πεφτω ψυχολογικα,νιωθω πληξη,απελπησια,δεν με γεμιζει κατι.

  4. #94
    kopela93
    Guest
    Γεια σου Γιάννη. Τι ακριβώς προσπαθείς ώστε να επιτύχεις αυτοπεποίθηση; Ποιες είναι οι ενέργειες σου;

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Γεια σου Γιάννη. Τι ακριβώς προσπαθείς ώστε να επιτύχεις αυτοπεποίθηση; Ποιες είναι οι ενέργειες σου;
    Εκανa 1,5 χρονο ψυχοθεραπειες,προσπαθω να κοινωνικοποιηθω,δηλαδη θα βρω κατα διαστηματα 1-2-3 ατομα που θα βγω εξω για ενα καφε η μια μπυρα,εχω ξεκινησει να τελειωσω καποιες σπουδες που ειχα παρατησει στη μεση,εχω δοκιμασει μποξ για καποιους μηνες,κανω προσπαθεια να χασω κιλα,αν και το καταφερνω με αργους ρυθμους,ψαχνω να βρω μια δουλεια που να μου προσφερει καποιο ενδιαφερον και καποια καλυτερα χρηματα,δεν νιωθω παλι ομως ευχαριστηση για τον εαυτο μου η ικανοποιηση,ακομη δηλαδη.Δεν ειναι θεμα τοσο,να βρω ενα χομπι η κατι που θα με κανει να περναω ευχαριστα ελευθερο χρονο,οσο περιορισμενος και αν ειναι αυτος,απλα εχω ψυχικη κοπωση διαρκειας,πληξη,βαρεμαρα, μου λειπει η συντροφικοτητα ενδεχομενως.
    Last edited by JohnyK33; 15-05-2022 at 23:23.

  6. #96
    kopela93
    Guest
    Α κατάλαβα. Κανεις ολικό ρεκτιφιέ στη ζωή σου. Μάλιστα
    Κοίτα βοηθάει πολύ να βρεις πράγματα που θα σε κάνουν χαρούμενο και να ασχολείσαι με αυτά. Το να εκπληρώσεις στόχους και παλιούς ακόμη, είναι πολύ ευεργετικό για την ψυχική υγεία. Σου δίνει το αίσθημα της ικανοποίησης. Όλα παίζουν. Αλλά υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά έχουν πολλά καλά και είναι δυστυχισμένοι. Εκεί πρόσεξε το. Είναι θέμα ευγνωμοσύνης και αν δεν το έχεις, όσα πράγματα και να πετύχεις δε δουλεύει.

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ασε,εντος πανδημιας και κορωνοιου γενικοτερα,λιγο τα πιεστικα μετρα,λιγο η ψυχικη υγεια ολων μας που πιεστηκε,μου βγηκαν αρκετα στραβα στην επιφανεια που δεν ηξερα πως να τα διαχειριστω και με πηρε απο κατω,εκανα να συνελθω και να ισορροπησω πανω απο 1 χρονο.Και επειδη ειχα εξαρχης προβλημα στην κοινωνικοποιηση,ημουν εσωστρεφης,ντροπαλος,κλεισ το ατομο αναμεσα σε εργασιακο περιβαλλον με αρκετο κοσμο και αυτο μου προκαλουσε ανασφαλεια,κοινωνικο αγχος,το πως με βλεπουν οι αλλοι,τι γνωμη εχουν για εμενα,αν θα εκφρασω κατι που με ενοχλει πως θα το δει η αλλη πλευρα κλπ.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Να ξεκινήσεις να έχεις σεξουαλική ζωή το σκέφτεσαι ; Αυτό είναι κάτι που βλέπουν οι γυναίκες, Την παρθενιά. Από εκεί και πέρα, δεν είσαι υποχρεωμένος να δίνεις αναφορά για τη ζωή σου.

    Στο μαγαζί με ρούχα που λες, οποισδήποτε μη παρθένος, που δεν είναι χάλια σε εμφάνιση , θα είχε μεγάλη επιτυχία σε γυναίκες.
    Είχα γνωστό που ήταν παρθένος σε μεγάλη ηλικία. Τίποτε δεν έκανε και ήταν μέσα στη μαυρίλα. Ξεκίνησε να κάνει σεξ επί πληρωμή.
    Έγινε άλλος άνθρωπος. Καμία σχέση .Σε 3-4 χρόνια , ήταν συνέχεια έξω , παρέες, σχέσεις κτλ . Κάτι φίλους που είχε, στην ίδια κατάσταση και
    δεν πήραν την απόφαση να προχωρήσουν , ξεκινώντας σεξουαλική ζωή , ακόμη σέρνονται .

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Ναι,το σκεφτομαι,ειναι κατι που σαφως επηρεαζει και την ψυχολογια και την αυτοεκτιμιση η ελλειψη σεξουαλικης ζωης.Συνεβη αυτο που περιγραφεις,συναδελφοι μου ειχαν επιτυχιες τετοιες,οχι επειδη εκαναν απαραιτητα αυτοι κατι,απλα ηταν το προφιλ τους πιο κοινωνικο,πιο ελκυστικο και δεν ηταν πρωταρηδες στο σεξ,γνωριζαν πως να το διαχειριστουν,εγω οχι.

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Αγαπητέ θεματοθέτη,

    σε αυτά τα θέματα, δυστυχώς, δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Κανείς δεν θα σου πει μια συμβουλή και μαγικά όλα θα λυθούν. Αυτό που θα σε βοηθήσει πραγματικά είναι η ψυχοθεραπεία και μια ειλικρινής προσπάθεια εκ μέρους σου, ένας αργός αλλά σταθερός δρόμος.
    Για να σε βοηθήσω όμως λίγο θα σου πω ότι

    οι αποφευκτικοί και οι νάρκισσοι είναι οι μονες προσωπικότητες που πιστέυουν πολύ ότι η αξία των ανθρώπων μπαίνει σε κλίμακα (ανώτερος - κατώτερος).
    Οι αποφευκτικοί θεωρούν τον εαυτό τους κατώτερο, και οι νάρκισσοι ανώτερο.
    Τόσο οι αποφευκτικοί όσο και οι νάρκισσοι διακατέχονται από χαμηλή αυτοεκτίμηση καθώς κάπου στο παρελθόν βίωσαν κάποιο τραύμα.
    Ο τρόπος που το αντιμετωπίζει όμως ο αποφευκτικός με τον νάρκισσο είναι τελείως διαφορετικός, ο πρώτος θα παραδοθεί στο σχήμα ελλειματικότητας λέγοντας πως δεν είναι αρκετά καλός, ενώ ο νάρκισσος το πάει από το αντίθετο μονοπάτι κάνοντας υπεραναπλήρωση.
    Δεν υπάρχουν άνθρωποι ανώτεροι και κατώτεροι. Όλοι οι άνθρωποι είμαστε απλά άνθρωποι έχοντας τα δυνατά μας σημεία και τις αδυναμίες μας.

    Γράφεις πως φοβάσαι την κοινωνικοποίηση, ότι θα βγεις και ίσως πεις κάτι λάθος, ότι φοβάσαι την οπτική επαφή κλπ.
    Αυτό είναι ο φόβος της απόρριψης και από πίσω του υπάρχει ένα τραύμα. Στην πιθανότητα κριτικής από τον άλλον, ξυπνάει το τραύμα, νιώθεις ανεπαρκής όπως τότε.
    Σε κανέναν δεν είναι ευχάριστη η απόρριψη, αλλά ο καθένας το βιώνει διαφορετικά αναλόγως με την ερμηνεία που δίνει.
    Διαφορετικά θα το αντιληφθεί ένας άνθρωπος εάν θεωρήσει ότι η απόρριψη είναι η απόδειξη ότι δεν είναι αρκετά καλός και διαφορετικά θα νιώσει / αντιδράσει ένας άνθρωπος που δεν θα πάρει την απόρριψη ως πλήγμα στην αυταξία του.

    Οπότε μιλάμε για τραύμα και λανθασμένες αντιλήψεις σχετικά με τον εαυτό, τον κόσμο και τους άλλους. Και η ψυχοθεραπεία είναι ένα ταξίδι για να δουλέψεις πραγματικά αυτά ακριβώς.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Η ψυχοθεραπεια δυστυχως απαιτει πολλα χρηματα,υπαρχουν αρκετες διαφορετικες που θα πρεπει να βρεις ποια σου ταιριαζει και σε βοηθαει περισσοτερο,εχει επισης αργα αποτελεσματα,δηλαδη μπορει να χρειαστει 2-3 ετη συνεχομενης ψυχοθεραπειας για να μπορεσεις να δεις θετικα αποτελεσματα.Για 1,5 χρονο εκανα ψυχοθεραπειες με ψυχιατρο,υποστηρικτικης προσεγγισης,διεγνωσθη με ΓΑΔ-Αποφευκτικη Διαταραχη Προσωπικοτητας,επαιρνα λεξοτανιλ για καποιο διαστημα γιατι ειχα στρεσαρισμα τα πρωινα,βαλεριανες το βραδυ γιατι δεν μπορουσα απο τις διαφορες ανησυχιες να εχω καλο υπνο,συνεχισα με αγωγη effexor 75αρι που τον αλλο μηνα το σταματαω,δηλαδη βγαινω απο τα αντικαταθληπτικα.Μετα αφοτου ο συγκεκριμενος δεν μπορουσε περαιτερω να με βοθησει,πηγα σε ψυχολογο να δοκιμασω θεραπεια σχηματων,μια οχι και τοσο διαδεδομενη θεραπεια,αλλα ειχα παρει πληροφοριες οτι μπορει να βοηθησει στις διαταραχες προσωπικοτητας.Εν τελει σταματησα για να παρω μια ανασα,αλλα κυρως για λογους οικονομικου κοστους που δεν μπορουσα να ανταπεξελθω πλεον.

  12. #102
    garfield
    Guest
    Εμένα με βοήθησε και η θετική σκέψη αλλά όχι έτσι όπως λένε τα βιβλία να πας στον καθρέφτη και να λες "ειμαι ομορφος" "είμαι έξυπνος" αλλά να το προσαρμοσεις στο δικό σου χαρακτήρα και στις δικές σου ανάγκες. Έχω ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μου αλλά τουλάχιστον δεν τρέμω πλέον από το άγχος μπροστά σε κοσμο ακόμα και χωρίς αγχολυτικό. Δεν τα εχω κόψει τελείως τα αγχολυτικά αλλά τα εχω μειώσει.
    Ουσιαστικά η θετική σκέψη είναι κάτι που άλλοι άνθρωποι το κάνουν αυτόματα χωρίς να το καταλαβαίνουν γιατί το έμαθαν από μικρή ηλικία ενω για εμάς που είναι κάτι άγνωστο πρέπει να το μάθουμε από την αρχή.

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Δυστυχώς αντί να τους γράφω όλους στα @@ μου,αυτούς που μπορεί να μιλάνε αρνητικά για μένα,επηρεάζομαι και μου πέφτει η ψυχολογία για αρκετό καιρό σκεπτόμενος τα γιατί.

  14. #104
    TheShadow
    Guest
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Δυστυχώς αντί να τους γράφω όλους στα @@ μου,αυτούς που μπορεί να μιλάνε αρνητικά για μένα,επηρεάζομαι και μου πέφτει η ψυχολογία για αρκετό καιρό σκεπτόμενος τα γιατί.
    Πω πω φίλε και εγώ το κάνω αυτό άστα να πάνε τα ίδια ακριβώς που γράφεις..Πφ παίρνω πολύ σοβαρά τους ανθρώπους άντε να τους γράψω στο μουνι μου γιατί η ζωή μας είναι λίγη και ο κόσμος πολύς αντιθέτως το παίρνω κατάκαρδα και πληγώνομαι.

  15. #105
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    5
    Πολλές φορές δεν χρειάζεσαι "θεραπεία" για την αυτοπεποίθηση ή την αυτοεκτίμηση σου. Ίσως να χρειάζεται να ξεκινήσεις προσέχοντας λίγο παραπάνω τον εαυτό σου. Μπορεί δηλαδή να έχεις αμελήσει τον εαυτό σου και γι' αυτό να νιώθεις έτσι. Αν εντοπίζεις την αδυναμία σου πχ σε σωματική κατάσταση, ξεκίνα να αθλείσαι. Αν εντοπίζεις το πρόβλημα στην εξωτερική σου εμφάνιση, προσπάθησε να κάνεις κάτι γι αυτό (ο πρώην μου πχ έκανε μεταμόσχευση μαλλιών για την αλωπεκία που αντιμετώπιζε και άλλαξε τελείως η αυτοπεποίθησή του). Ξεκίνα να προσέχεις τον εαυτό σου και όλα θα δεις ότι θα αλλάξουν

Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη Αυτοεκτιμηση
    By maria4 in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 16
    Last Post: 19-09-2017, 16:12
  2. Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
    By mirmigi in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2016, 20:26
  3. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 17:40
  4. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  5. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •