έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό σχεδον όλη και ανησυχώ για τον θάνατο. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 100
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Εγώ θεωρώ τον παράδεισο ως καθαρή συνείδηση ως προς τον εαυτό σου και τους άλλους γύρω σου. Γαλήνη και ήρεμια. Και η κόλαση είναι οι εσωτερικές συγκρούσεις με τον εαυτό σου και με τον κόσμο γύρω σου. Όχι απαραίτητα το καλό με το κακό αλλά στο να πραγματοποιείς τις επιθυμίες σου και τα όνειρα σου και να μην ζεις ενάντια σε αυτά αλλά για αυτά . Να μην ξεφύγεις από το σκοπό που έχεις να κανείς σε αυτό τον κόσμο.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  2. #77
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Το καταλαβαίνουμε όταν πεθαίνουμε ότι υπάρχει ο Παράδεισος και η κόλαση. Το ζήτημα είναι κάποιος να το καταλάβει, να έρθει εις εαυτόν, πριν πεθάνει ότι υπάρχουν ο Παράδεισος και η κόλαση.

    Αυτός που δεν πιστεύει πάντως κολάζεται. Πόσο θα ζήσετε σε αυτή την ζωή? 80,90 χρόνια?ίσως 100? Μετά αφού πεθάνετε που θα πάτε?

    Καλό είναι ο άνθρωπος να αγωνίζεται για να ζήσει στον Παράδεισο και αφού πεθάνει αλλά μπορεί με τη βοήθεια του Θεού και από αυτήν την επίγεια ζωή να ζήσει τον Παράδεισο.

    Ελάτε παιδιά, έρθετε εις εαυτόν και καταλάβετε ότι χρειάζεται να αγωνιστεί ο άνθρωπος για να ζήσει τον Παράδεισο σε αυτήν τη ζωή και στην επόμενη. Σκεφτείτε τον Παράδεισο που προσφέρονται πολλά αγαθά και πολλή χαρά και αυτή η χαρά θα αυξάνεται όσο περνάει ο χρόνος εκεί.

    Αν δε θέλετε να αγωνιστείτε ,όπως θέλετε. Είστε ελεύθεροι να επιλέξετε.
    Last edited by plants; 14-11-2021 at 15:38.

  3. #78
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Συγγνώμη αν σας πίεσα ή αν σας στεναχώρεσα. Πορευθείτε ελεύθερα στις επιλογή σας αν θα ακολουθήσετε το Χριστό ή όχι.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Το καταλαβαίνουμε όταν πεθαίνουμε ότι υπάρχει ο Παράδεισος και η κόλαση. Το ζήτημα είναι κάποιος να το καταλάβει, να έρθει εις εαυτόν, πριν πεθάνει ότι υπάρχουν ο Παράδεισος και η κόλαση.

    Αυτός που δεν πιστεύει πάντως κολάζεται. Πόσο θα ζήσετε σε αυτή την ζωή? 80,90 χρόνια?ίσως 100? Μετά αφού πεθάνετε που θα πάτε?

    Καλό είναι ο άνθρωπος να αγωνίζεται για να ζήσει στον Παράδεισο και αφού πεθάνει αλλά μπορεί με τη βοήθεια του Θεού και από αυτήν την επίγεια ζωή να ζήσει τον Παράδεισο.

    Ελάτε παιδιά, έρθετε εις εαυτόν και καταλάβετε ότι χρειάζεται να αγωνιστεί ο άνθρωπος για να ζήσει τον Παράδεισο σε αυτήν τη ζωή και στην επόμενη. Σκεφτείτε τον Παράδεισο που προσφέρονται πολλά αγαθά και πολλή χαρά και αυτή η χαρά θα αυξάνεται όσο περνάει ο χρόνος εκεί.

    Αν δε θέλετε να αγωνιστείτε ,όπως θέλετε. Είστε ελεύθεροι να επιλέξετε.
    Εσύ το κατάλαβες επειδή μας μιλάς από τον παράδεισο ή την κόλαση; Δεν μπορώ να πιστέψω πως άνθρωποι το 2021 ζουν στον μεσαίωνα.

  5. #80
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Συγγνώμη αν σας πίεσα ή αν σας στεναχώρεσα. Πορευθείτε ελεύθερα στις επιλογή σας αν θα ακολουθήσετε το Χριστό ή όχι.
    Σε ευχαριστούμε πολύ .ο καθένας ας πράξει με ότι κατεβάσει το μυαλό του . Απλά θέλω να τελειώσω με μια ερώτηση σε σένα . Δεν θέλω μακροσκελής εξηγήσεις απλά μονολεκτικά ναι η όχι
    Πιστεύεις δλδ ότι κάποτε υπήρχε στη γη κάποιος ονόματι Χριστός ο οποίος περπάτησε πάνω στο νερό μετετρεψε το νερό σε κρασί στο τέλος τον σκοτώσανε (σταυρωσανε ) και μετά αναστήθηκε ?
    Simple yes or no please

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Σε ευχαριστούμε πολύ .ο καθένας ας πράξει με ότι κατεβάσει το μυαλό του . Απλά θέλω να τελειώσω με μια ερώτηση σε σένα . Δεν θέλω μακροσκελής εξηγήσεις απλά μονολεκτικά ναι η όχι
    Πιστεύεις δλδ ότι κάποτε υπήρχε στη γη κάποιος ονόματι Χριστός ο οποίος περπάτησε πάνω στο νερό μετετρεψε το νερό σε κρασί στο τέλος τον σκοτώσανε (σταυρωσανε ) και μετά αναστήθηκε ?
    Simple yes or no please
    και εντελώς τυχαία δεν πιστεύει κανέναν από τους θεούς άλλων θρησκειών εε :P

  7. #82
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ayurveda13 View Post
    Σε ευχαριστούμε πολύ .ο καθένας ας πράξει με ότι κατεβάσει το μυαλό του . Απλά θέλω να τελειώσω με μια ερώτηση σε σένα . Δεν θέλω μακροσκελής εξηγήσεις απλά μονολεκτικά ναι η όχι
    Πιστεύεις δλδ ότι κάποτε υπήρχε στη γη κάποιος ονόματι Χριστός ο οποίος περπάτησε πάνω στο νερό μετετρεψε το νερό σε κρασί στο τέλος τον σκοτώσανε (σταυρωσανε ) και μετά αναστήθηκε ?
    Simple yes or no please
    Ναι.Πιστεύω.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Συγγνώμη αν σας πίεσα ή αν σας στεναχώρεσα. Πορευθείτε ελεύθερα στις επιλογή σας αν θα ακολουθήσετε το Χριστό ή όχι.
    Μην αγχώνεσαι εγώ συνεχίζω να έχω τη δίκη μου φιλοσοφία ζωής όπως πιστεύω.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #84
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Πάντως αυτή η διαστροφή που υπάρχει να θεωρούν ότι το ευσεβές είναι κακό και η αμαρτία καλό είναι τρομερή.Λίγη ντροπή, λίγη συστολή τουλάχιστον να υπάρχει.Και αμαρτίες να έχει κάνει κάποιος όσο ακραίες και αν είναι είτε σε ποσότητα είτε σε βαρύτητα, πχ πορνεία,βρισιές, αμαρτωλή ζωή γενικότερα να πει τι κάνω?

    Γιατί η δειλία και η ολιγοψυχία είναι από τα χειρότερα. Να πει μπορώ να σωθώ, να πάω στον Παράδεισο με τη βοήθεια του Θεού. Δε χρειάζεται να τα απορρίπτει εντελώς και να αδιαφορεί προς αυτά. Μπορεί να χρειάζεται πιθανόν μεγάλη δύναμη, πολύ θάρρος να επιστρέψει στο Θεό αν έχει διαπράξει αμαρτίες που τον πνίγουν και τον φέρνουν σε αδιέξοδο, ωστόσο τουλάχιστον να ζητήσει βοήθεια από την προσευχή, να αναζητήσει τα θέματα αυτά, να αρχίσει να πηγαίνει εκκλησία και να εξομολογηθεί, να κοινωνεί συχνά εφόσον του επιτρέψει ο πνευματικός του πατέρας.

    Υπάρχουν φάρμακα που προσφέρονται και θεραπείες.

    Νομίζω ότι είναι παράλογο να ζει κάποιος χωρίς εκκλησιαστική, πνευματική ζωή.Βυθίζεται και όλο και πιο πολύ στο σκοτάδι.Μπορεί να μην το έχει καταλάβει καν αυτό.

  10. #85
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    για τον φιλο iasonas44, εγω για αυτο μιλησα για ταπεινοτητα και για ενα ολοκληρο συνολο χαρακτηρα και οχι μονο για τον εκκλησιασμο.... δηλαδη αν εσυ πας στην εκλλησια και περηφανευεσαι οτι εισαι καλος χριστιανος τοτε που ειναι η ταπεινοτητα? ή αν πας εκκλησια και λες αυτον τον χρονο πηγα στην εκκλησια 15 φορες τοτε απο μονος σου δεν εισαι εγκρατης στο φρονιμα..το πενυματικο επιπεδο δεν το κρινεις εσυ... αλλα το αφηνεις στον θεο...εσυ απλα προσπαθεις

    τωρα για το κομματι της προσευχης, κυριως ζητας να γινει το θελημα του Κυριου.... δειχνεις οτι εχεις πληρη επιστοσυνη στον θεο και αφηνεσαι εξολοκληρου στον θεο, αν δηλαδη προσεχευσε και λες θεε μου δειξε μου οτι κανω το σωστο ή πες μου γιατι σημερα εγινε αυτο? τοτε δεν ειναι αυτο προσευχη! στην προσευχη ζητας απο τον θεο να γινει οτι θελει αυτος... τον εμπιστευεσαι πως να το πω αλλιως?


    τωρα για το κομματι του ασκητισμου, ανθρωποι που πηγαν σε σπηλια για αγκητικη ζωη. και κατεληξαν σε αυτοκονια, δεν ξερω, αλλα η αυτοκτονια ειναι ηδη μια διαβολικη ενεργεια... γιατι η αυτοχειρια ειναι και αυτο εγκλημα... οπως δεν αποφασισες εσυ να ερθεις στην ζωη τωρα, ετσι δεν εχεις και το δικαιωμα να την σταματησεις ... μονο ο θεος θα σε παρει, οταν αυτος κρινει οτι ειναι η ωρα σου...
    καλησπερα φιλος και στα παιδια.. παρα πολυ καλη η προσεγκηση σου, αλλα εγω επρεπε να ξεκαθαρισω κατι... εσυ δηνεις μια σωστη και καλη προσεγκηση ενος ανθωρπους που βαζει ενεργε την πιστη στην ζβωη του... εγω παρεληψα να αναφερω οτι μια ζωη η,μουν αθεος... και τωρα προσφατα θελησα να στραφω προς την θρησκεια μετα απο καποιες προσοπικες περιπετειςς και στεναχωριες.. και μπορω να πω οτι το πνευμα την εκλισιας δινει μια καλη παρηγορια αλλα απ κει και περα αν θες να συνεχησεςι την ζωη σου σε αφηνει καπως μονο παλι νομιζω... γιατι ετσι δυστυος το βιωσα εγω.. ουτε κατεβηκε κανας αγγελος να μου δειξει πως να πορευθω ουτε μπορω να αφηνωμαι ολη την ωρα στον θεο και εγω ναμαι χαλαρος γιατι το βλεπω δεισλειτουργικο... ξαναλεω δν εχω πολυ σχεσηβ με την εκλισιασ απλα παραθετω μια αποψη πως την ειδα εγω αυτον τον λιγο καιρο... οκ ισως ενεργουν οι αγιοι απλα με τοσο ταπεινο τροπο οσπου η ενεργειεςς τους φενωνται στην ζωη μας σαν κατι φυσικο ομως δεν ειναι... δεν ξερω... απλα πιστευω οτι και να θελουμε βοηθεια απο τον θεο αν δεν καταλαβουμε οτι η ζωη ειναι δηκη μας θαμαστε δυσκολα

  11. #86
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by iasonas44 View Post
    καλησπερα φιλος και στα παιδια.. παρα πολυ καλη η προσεγκηση σου, αλλα εγω επρεπε να ξεκαθαρισω κατι... εσυ δηνεις μια σωστη και καλη προσεγκηση ενος ανθωρπους που βαζει ενεργε την πιστη στην ζβωη του... εγω παρεληψα να αναφερω οτι μια ζωη η,μουν αθεος... και τωρα προσφατα θελησα να στραφω προς την θρησκεια μετα απο καποιες προσοπικες περιπετειςς και στεναχωριες.. και μπορω να πω οτι το πνευμα την εκλισιας δινει μια καλη παρηγορια αλλα απ κει και περα αν θες να συνεχησεςι την ζωη σου σε αφηνει καπως μονο παλι νομιζω... γιατι ετσι δυστυος το βιωσα εγω.. ουτε κατεβηκε κανας αγγελος να μου δειξει πως να πορευθω ουτε μπορω να αφηνωμαι ολη την ωρα στον θεο και εγω ναμαι χαλαρος γιατι το βλεπω δεισλειτουργικο... ξαναλεω δν εχω πολυ σχεσηβ με την εκλισιασ απλα παραθετω μια αποψη πως την ειδα εγω αυτον τον λιγο καιρο... οκ ισως ενεργουν οι αγιοι απλα με τοσο ταπεινο τροπο οσπου η ενεργειεςς τους φενωνται στην ζωη μας σαν κατι φυσικο ομως δεν ειναι... δεν ξερω... απλα πιστευω οτι και να θελουμε βοηθεια απο τον θεο αν δεν καταλαβουμε οτι η ζωη ειναι δηκη μας θαμαστε δυσκολα
    Καλημέρα Ιασονα.Έχουμε και τα βιβλία των Αγίων. Αυτά καθοδηγούν και βοηθάνε και είναι σαν οδηγίες.

  12. #87
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Καλημέρα Ιάσονα. Ειδικά η νηστεία με την έννοια του να μη τρως ή να τρως λίγο είναι πολύ σημαντική. Είναι η μητέρα των αρετών. πχ αν δοκιμάσει κάποιος για μία μέρα να μη φάει θα δει πνευματική διαφορά στον εαυτό του την επόμενη μέρα. Καλό είναι να έχει άδεια και καθοδήγηση από τον πνευματικό του πατέρα ωστόσο για να μην συμβούν κακά πράγματα.

    Χρειάζεται και υπομονή για να νηστέψει και να μη φάει κάποιος νομίζω.
    Η πνευματικοτητα κατά τη νηστεία έχει πολύ απλή χημική εξήγηση εάν καποιος κατέχει τα βασικά του πώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα και ο νους

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by plants View Post
    Πάντως αυτή η διαστροφή που υπάρχει να θεωρούν ότι το ευσεβές είναι κακό και η αμαρτία καλό είναι τρομερή.Λίγη ντροπή, λίγη συστολή τουλάχιστον να υπάρχει.Και αμαρτίες να έχει κάνει κάποιος όσο ακραίες και αν είναι είτε σε ποσότητα είτε σε βαρύτητα, πχ πορνεία,βρισιές, αμαρτωλή ζωή γενικότερα να πει τι κάνω?

    Γιατί η δειλία και η ολιγοψυχία είναι από τα χειρότερα. Να πει μπορώ να σωθώ, να πάω στον Παράδεισο με τη βοήθεια του Θεού. Δε χρειάζεται να τα απορρίπτει εντελώς και να αδιαφορεί προς αυτά. Μπορεί να χρειάζεται πιθανόν μεγάλη δύναμη, πολύ θάρρος να επιστρέψει στο Θεό αν έχει διαπράξει αμαρτίες που τον πνίγουν και τον φέρνουν σε αδιέξοδο, ωστόσο τουλάχιστον να ζητήσει βοήθεια από την προσευχή, να αναζητήσει τα θέματα αυτά, να αρχίσει να πηγαίνει εκκλησία και να εξομολογηθεί, να κοινωνεί συχνά εφόσον του επιτρέψει ο πνευματικός του πατέρας.

    Υπάρχουν φάρμακα που προσφέρονται και θεραπείες.

    Νομίζω ότι είναι παράλογο να ζει κάποιος χωρίς εκκλησιαστική, πνευματική ζωή.Βυθίζεται και όλο και πιο πολύ στο σκοτάδι.Μπορεί να μην το έχει καταλάβει καν αυτό.
    Νομίζω ότι σ έχει κυριεύσει ο φόβος γι αυτό θεωρείς ότι πιστευεις στον θεό. Ο θεός δεν είναι αυτός που θα σε κρίνει αλλά εσυ. Ελπίζω να μην αυτομαστιγώνεσαι αν μια μέρα δεν κανείς το σταυρο σου.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  14. #89
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    Νομίζω ότι σ έχει κυριεύσει ο φόβος γι αυτό θεωρείς ότι πιστευεις στον θεό. Ο θεός δεν είναι αυτός που θα σε κρίνει αλλά εσυ. Ελπίζω να μην αυτομαστιγώνεσαι αν μια μέρα δεν κανείς το σταυρο σου.
    Φόβο κολάσεως έχω.Αν πάω στην κόλαση θα είμαι μακριά από το Θεό, όπως και σε αυτή τη ζωή την επίγεια μπορεί κάποιος να ζει ή να προγεύεται νομίζω κάτι σαν κόλαση αν είναι απομακρυσμένος από το Θεό.

    Αλλά δεν είναι ο μόνος λόγος που πιστεύω στο Θεό. Αγαπώ το Θεό, χαίρομαι με το Θεό,ζω για το Θεό, για να είμαι μαζί Του, να είμαι κοντά Του. Και με ειδοποιεί και η συνείδηση ότι πρέπει να αγαπώ το Θεό και να υπακούω σε αυτά που έχει πει και αυτά που λένε οι Άγιοι.

    Δεν ξέρω για ποιον άλλο φόβο αναφέρεσαι. Μπορείς να αναφέρεις για ποιο φόβο γράφεις?

  15. #90
    Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    42
    Ό φυσικός φόβος είναι φρένο

    - Γέροντα, φοβάµαι πολύ καί σκέφτοµαι σέ µιά δύσκολη περίσταση τί θά κάνω. Πού οφείλεται ό φόβος;
    - Μπορεί κανείς καί άπό µικρός νά έχη πάθει κάτι καί γι' αυτό νά φοβάται. Πολλές φορές µπορεί νά είναι καί φυσικός ό φόβος, αλλά µπορεί νά εΐναι καί από έλλειψη πίστεως, άπό έλλειψη εµπιστοσύνης στον Θεό. Ό φόβος όµως είναι καί φρένο, γιατί βοηθάει νά καταφυγή ό άνθρωπος στον Θεό. Φοβάται ό άνθρωπος καί ζητάει άπό κάπου να πιασθή και αναγκάζεται νά πιασθή άπό τον Θεό.
    Βλέπεις, στα θερµά µέρη πού είναι άγριοι άνθρωποι, εκεί υπάρχουν τά άγρια ζώα, τά µεγάλα θηρία, οί βόες κ.λπ., γιά νά αναγκασθούν οί άνθρωποι νά ζητήσουν βοήθεια άπό τον Θεό, νά καταφύγουν στον Θεό, και νά βρουν τον προσανατολισµό τους. Αλλιώς, τί µπορούσε νά τους φρενάρη αυτούς τους ανθρώπους;
    Όλα όσα έχει κάνει ό Θεός έχουν κάποιο νόηµα...

    - Αυτοί πού δέν γνωρίζουν τόν αληθινό Θεό και άπό φόβο ζητούν βοήθεια, δέχονται βοήθεια;
    - Κοίταξε, σηκώνουν το κεφάλι τους προς τά πάνω, και αυτό κάτι είναι. Και γιά τά µικρά παιδιά είναι φρένο ό φόβος. Μερικά παιδιά, αν δέν τά φοβερίσης και λίγο, δέν ακούν κανέναν, ούτε την µάνα ούτε τόν πατέρα. Και εµένα, όταν ήµουν µικρός, µού έλεγαν «ό µπούµπουλος». Ό µικρός στην ηλικία είναι φυσικό νά φοβάται. 'Αλλά όσο µεγαλώνει το παιδάκι, ωριµάζει το µυαλό και υποχωρεί ό φόβος. Ό φυσικός φόβος βοηθάει µόνο στην παιδική ηλικία. Όταν µεγαλώση ό άνθρωπος και φοβάται άπό το τίποτε, τότε είναι νά τόν λυπάσαι! Έρχονται πνευµατικοί άνθρωποι στο Καλύβι και µού λένε «νά, πέθανε κάποιος δίπλα µας και άπό τότε φοβόµαστε συνέχεια», και µε παρακαλούν νά κάνω προσευχή νά τους φύγη ό φόβος. «Έδώ άλλοι προσπαθούν νά έχουν µνήµη θανάτου, τους λέω, και εσύ, πέθανε ό άλλος δίπλα σου, και θέλεις νά δίωξης τόν φόβο!». Φυσικός φόβος υπάρχει λίγο παραπάνω και στις γυναίκες. Λίγες είναι οί γυναίκες πού δέν φοβούνται.
    (Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης)

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 29-01-2021, 16:51
  2. Γιατί να πιστέψω στον Χρίστο;
    By OcdGuy in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 56
    Last Post: 16-11-2020, 13:54
  3. Replies: 752
    Last Post: 10-06-2020, 11:26
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-06-2012, 01:58
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •