Αστάθεια - αίσθηση λιποθυμίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5

    Αστάθεια - αίσθηση λιποθυμίας

    Καλησπέρα σε όλους..
    Είμαι φαντάρος αυτό το διάστημα και νοιώθω τους τελευταίους 3 μήνες μια έντονη κούραση και κατά καιρούς αίσθηση λιποθυμίας.. Επίσης τρέμουν τα πόδια μου και νοιώθω σαν να ταλαντωνομαι μπρος πίσω όταν στέκομαι όρθιος..

    Έχω αρκετό άγχος γενικά, με προβληματιζουν πολλά πράγματα και φοβάμαι πως κάτι έχω. Σκέφτομαι συνέχεια ότι θα λιποθυμησω και δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου.. Ξυπνάω το πρωί με την σκέψη ότι θα ζαλιστω πάλι.

    Θα ήθελα να ρωτήσω.. Μπορούν όλα αυτά τα συμπτώματα να οφείλονται στην αϋπνία; γενικά κοιμάμαι 4-5 ώρες κάθε μέρα και με όχι καλής ποιότητας ύπνο..

    Και τέλος.. Έχω κάνει αιματολογικες εξετάσεις και το επίπεδο μαγνησίου είναι ακριβώς στο κατώτατο όριο .. 1.81mEq/l (φυσιολογικές τιμές από 1.8 έως 2.5)..Να πάρω συμπληρώματα για να ανέβει η τιμή του; υπάρχει περίπτωση το τρέμουλο να προέρχεται από τα χαμηλά επίπεδα μαγνησίου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Κλασικό άγχος φίλε!!!
    Σου προτείνω να βρεις ένα άτομο που να νοιωθεις εμπιστοσύνη και να μιλάς όσο ποιο πολύ μπορείς... ότι σε προβληματίζει όσο ασήμαντο και να είναι πες το...
    Θέλει χρόνο να το ξέρεις!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    Ευχαριστώ φίλε.. Μια προσπάθεια που έκανα να μιλήσω στους γονείς μου ένοιωσα ότι δεν με καταλαβαίνουν.. Τους είπα ότι θέλω να κάνω κάποιες εξετάσεις για να μου φύγει το άγχος του παθολογικου κομματιού και μου απάντησαν όλα τώρα που πήγες στον στρατό θες να τα ελέγξεις;
    Γενικά μου είναι δύσκολο να ανοιχτώ σε κάποιον.. Ντρέπομαι κάπως.. Προσπαθώ να δείχνω υγιής κρατωντας τα πάντα μέσα μου..

    Να προσθέσω ότι αυτό το τρέμουλο και η αστάθεια επιδεινωνονται όταν μαζευόμαστε για αναφορά.. Φοβάμαι μήπως πέσω κάτω και αρχίσουν όλοι μετά να μου λένε τι έχεις και τέτοια..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Ad4312 View Post
    Καλησπέρα σε όλους..
    Είμαι φαντάρος αυτό το διάστημα και νοιώθω τους τελευταίους 3 μήνες μια έντονη κούραση και κατά καιρούς αίσθηση λιποθυμίας.. Επίσης τρέμουν τα πόδια μου και νοιώθω σαν να ταλαντωνομαι μπρος πίσω όταν στέκομαι όρθιος..

    Έχω αρκετό άγχος γενικά, με προβληματιζουν πολλά πράγματα και φοβάμαι πως κάτι έχω. Σκέφτομαι συνέχεια ότι θα λιποθυμησω και δεν μπορώ να το βγάλω απ το μυαλό μου.. Ξυπνάω το πρωί με την σκέψη ότι θα ζαλιστω πάλι.

    Θα ήθελα να ρωτήσω.. Μπορούν όλα αυτά τα συμπτώματα να οφείλονται στην αϋπνία; γενικά κοιμάμαι 4-5 ώρες κάθε μέρα και με όχι καλής ποιότητας ύπνο..

    Και τέλος.. Έχω κάνει αιματολογικες εξετάσεις και το επίπεδο μαγνησίου είναι ακριβώς στο κατώτατο όριο .. 1.81mEq/l (φυσιολογικές τιμές από 1.8 έως 2.5)..Να πάρω συμπληρώματα για να ανέβει η τιμή του; υπάρχει περίπτωση το τρέμουλο να προέρχεται από τα χαμηλά επίπεδα μαγνησίου;
    τι αλλες εξετασεις εκανες?....β12?....φερριτινη....fe ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο φιλαράκο! Αλλά όσο και να σε δυσκολεύει πρέπει μα το κάνεις. Η κουβέντα με άνθρωπο που θα σε καταλάβει είναι φάρμακο!
    Οι γονείς σου είναι μεγάλοι; Έχετε μεγάλη διαφορα;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    Είχα κάνει ζάχαρο το οποίο είναι 96.
    Β12 έχω σε πολύ καλά επίπεδα και είχα κάνει για αιματοκριτη ο οποίος ήταν εντάξει.. Η φεριτινη και ο σίδηρος είναι ξεχωριστές τιμές; Δηλαδή μπορεί ο αιματοκριτης να είναι καλός και να έχω πεσμενες τιμές σιδήρου και φερριτινης;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο φιλαράκο! Αλλά όσο και να σε δυσκολεύει πρέπει μα το κάνεις. Η κουβέντα με άνθρωπο που θα σε καταλάβει είναι φάρμακο!
    Οι γονείς σου είναι μεγάλοι; Έχετε μεγάλη διαφορα;
    50 ειναι.. Δεν είναι πολύ μεγάλοι.. Ίσως ξεκινήσω να μιλάω στην κοπέλα μου σιγά σιγά η οποία δείχνει να με καταλαβαίνει περισσότερο αλλά και πάλι δεν θέλω να φανώ αδύναμος απέναντί της..

    Ένα μικρό βήμα έκανα στο φόρουμ και σας ευχαριστώ που αφιερωσατε λίγο από τον χρόνο σας..
    Last edited by Ad4312; 31-10-2019 at 18:51.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Μπραβο! Καλά έκανες και μίλησες! Μη λες ότι φαίνεσαι αδύναμος... ίσα ίσα πιστεύω ότι θα σε καταλάβει και θα σε βοηθήσει με τον τρόπο της.
    Σχετικά με εδώ, ότι θες στείλε ;-)

Similar Threads

  1. φόβος λιποθυμίας
    By makisdim in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 18-12-2019, 16:48
  2. Φοβία λιποθυμίας
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 01-11-2019, 10:03
  3. Φόβος ότι κάτι έχω - αίσθηση λιποθυμίας και αστάθεια
    By Ad4312 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 22-10-2019, 23:24
  4. Αισθημα λιποθυμίας στον ύπνο?
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 20-02-2019, 03:51
  5. Κόπωση και αίσθημα λιποθυμίας
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 29-05-2014, 02:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •