Τί κάνεις ;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24

    Cool Τί κάνεις ;;;

    Γειά σας . Θέλω να κρατήσω την ανωνυμία μου , αλλα πιστεύω πως απο τα όποια λεγόμενα και γραφόμενά μου μάλλον θα σχηματίσετε μία εικόνα για εμένα . Βρίσκομαι σε αυτό το forum γιατί το θεωρώ σαν ένα πάρα πολύ καλό forum σε θέματα ψυχολογίας . Το είχα παρατήσει , αλλα κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου το Forum Υποστήριξης μου έστελνε ευχές για χρόνια πολλά και τους ευχαριστώ για αυτή την ενέργεια . Πριν σας απασχολήσω με οποιοδήποτε θέμα μου θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους εσάς που αντιμετωπίζεται κάποιο πρόβλημα ψυχικής φύσεως , να καταφέρετε να το ξεπεράσετε .

    Βρίσκομαι στην ''ευχάριστη'' θέση να σας αναφέρω πως εδώ και μια δεκαπενταετία (και σχεδόν δύο χρόνια ακόμα) βρίσκομαι σε καθημερινή φαρμακευτική αγωγή και σε συχνές επισκέψεις σε νευρολόγο & ψυχίατρο . Έκανα πολλές ψυχοθεραπείες και ξεκίνησα να κάνω και ψυχανάλυση αλλα την παράτησα . Είχα πάει και σε νευρολογικές κλινικές , δέν με πήγαν , κάθε φορά πήγαινα απο μόνος μου , εκτός απο μία φορά που έδειξα ανησυχητικός και ο θεράπων γιατρός μου θεώρησε σωστό να με παραπέμψει εκεί αλλα και πάλι με την συναίνεσή μου . Την πρώτη φορά 1 μήνα εκει μέσα , την δεύτερη 2 μήνες και τις υπόλοιπες 2 -3 φορές απο λίγες μέρες . Έχω διάφορες ''ταμπέλες'' , με στολίσανε καλά οι ειδικοί , μετρήστε παρακαλώ ... ψυχοσωματικά , ψυχωσική συνδρομή , παρανοική σχιζοφρένεια , ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , οριακή μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας . Δέν βγάζω άκρη !!! Άμα έχω όλα αυτά ακούγεται σαν ένα πάρα πολύ περίεργο κοκτέιλ απο ψυχολογικά και διανοητικά προβλήματα .

    Θα ήθελα πάρα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας , ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Last edited by Leo-X; 20-06-2019 at 21:01.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Leo-X View Post
    Γειά σας . Θέλω να κρατήσω την ανωνυμία μου , αλλα πιστεύω πως απο τα όποια λεγόμενα και γραφόμενά μου μάλλον θα σχηματίσετε μία εικόνα για εμένα . Βρίσκομαι σε αυτό το forum γιατί το θεωρώ σαν ένα πάρα πολύ καλό forum σε θέματα ψυχολογίας . Το είχα παρατήσει , αλλα κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου , η σελίδα psychology.gr μου έστελνε ευχές για χρόνια πολλά και τους ευχαριστώ για αυτή την ενέργεια . Πριν σας απασχολήσω με οποιοδήποτε θέμα μου θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους εσάς που αντιμετωπίζεται κάποιο πρόβλημα ψυχικής φύσεως , να καταφέρετε να το ξεπεράσετε .

    Βρίσκομαι στην ''ευχάριστη'' θέση να σας αναφέρω πως εδώ και μια δεκαπενταετία (και σχεδόν δύο χρόνια ακόμα) βρίσκομαι σε καθημερινή φαρμακευτική αγωγή και σε συχνές επισκέψεις σε νευρολόγο & ψυχίατρο . Έκανα πολλές ψυχοθεραπείες και ξεκίνησα να κάνω και ψυχανάλυση αλλα την παράτησα . Είχα πάει και σε νευρολογικές κλινικές , δέν με πήγαν , κάθε φορά πήγαινα απο μόνος μου , εκτός απο μία φορά που έδειξα ανησυχητικός και ο θεράπων γιατρός μου θεώρησε σωστό να με παραπέμψει εκεί αλλα και πάλι με την συναίνεσή μου . Την πρώτη φορά 1 μήνα εκει μέσα , την δεύτερη 2 μήνες και τις υπόλοιπες 2 -3 φορές απο λίγες μέρες . Έχω διάφορες ''ταμπέλες'' , με στολίσανε καλά οι ειδικοί , μετρήστε παρακαλώ ... ψυχοσωματικά , ψυχωσική συνδρομή , παρανοική σχιζοφρένεια , ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή , οριακή μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας . Δέν βγάζω άκρη !!! Άμα έχω όλα αυτά ακούγεται σαν ένα πάρα πολύ περίεργο κοκτέιλ απο ψυχολογικά και διανοητικά προβλήματα .

    Θα ήθελα πάρα πολύ να μου πείτε την γνώμη σας , ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τι γνώμη μας πανω σε τι; γιατροί δεν είμαστε. Εχε στο πισω μερος του μυαλου σου οτι και οι γιατροί ανθρωποι ειναι και κανουν λάθη. Το οτι μόνος σου πηγαίνεις θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικό γιατί αναγνωριζεις οτι κατι παει λαθος και θες να το διορθώσεις. Μπραβο απο μενα. Πέρα απο αυτο αν θεωρείς οτι η διάγνωση του γιατρού ειναι λαθος ζητά του εξηγήσεις εκείνη την ωρα και αν παλι δε σε πεισει αλλαξε ψυχίατρο. Μου εχουν κανει αρκετες φορες λαθος διάγνωση. Οχι ψυχιατροι αλλα και παλι, γιατροι οι μεν γιατροί και οι δεν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Ευχαριστώ φίλε μου για το ενδιαφέρον σου , έχεις δίκιο στα λεγόμενά σου . Δέν είναι τόσο το θέμα να πάρω την γνώμη κάποιου όσο το να το συζητήσω με κάποιον , γιατί πολλές φορές το συζητάω με τον εαυτό μου και εδώ θεωρώ πως είναι το κατάλληλο μέρος να κάνω μιά κουβέντα σε θέματα τέτοιας φύσεως

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Leo-X View Post
    Ευχαριστώ φίλε μου για το ενδιαφέρον σου , έχεις δίκιο στα λεγόμενά σου . Δέν είναι τόσο το θέμα να πάρω την γνώμη κάποιου όσο το να το συζητήσω με κάποιον , γιατί πολλές φορές το συζητάω με τον εαυτό μου και εδώ θεωρώ πως είναι το κατάλληλο μέρος να κάνω μιά κουβέντα σε θέματα τέτοιας φύσεως
    Φιλη**όπως και να χει μη σου κανει εντύπωση να ισχυουν τα μισα απο οτι εχεις ακούσει. Μερικοι ψυχιατροι χρειαζονται επείγοντος ψυχιατρο.. Δε στεκουν και αυτοι καλα και μιλάω απο προσωπική εμπειρία.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Φιλη**όπως και να χει μη σου κανει εντύπωση να ισχυουν τα μισα απο οτι εχεις ακούσει. Μερικοι ψυχιατροι χρειαζονται επείγοντος ψυχιατρο.. Δε στεκουν και αυτοι καλα και μιλάω απο προσωπική εμπειρία.
    Μπορώ να ρωτήσω τί προσωπική εμπειρία έχεις ; Άν θέλεις να το αναφέρεις φυσικά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ο πρώτος που είχα επισκεφτεί με κατάθλιψη ηθελε να με βγαλει με το ζορι οτι ειχα νευρική ανορεξια. Πραγμα που δεν ισχυε, ειχα χασει όντως κιλα λόγω κατάθλιψης και με τη θεληση μου πηγα σε ψυχίατρο γιατί ειχα φτάσει σε ενα σημείο να μη κανω τιποτα περα απο το να κοιμαμαι και να καπνιζω. Περα της λαθος διάγνωσης του ήταν και τέρμα ειρωνικός.. Με λιγα λογια ενα γίδι ορθιο. Στον επόμενο ψυχίατρο ήμουν τυχερη και τον εχω εδω και ενα χρονο. Εσυ πως ξεκινησες τα νταραβερια με τους ψυχιατρους; τι δε σου αρεσε;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ο πρώτος που είχα επισκεφτεί με κατάθλιψη ηθελε να με βγαλει με το ζορι οτι ειχα νευρική ανορεξια. Πραγμα που δεν ισχυε, ειχα χασει όντως κιλα λόγω κατάθλιψης και με τη θεληση μου πηγα σε ψυχίατρο γιατί ειχα φτάσει σε ενα σημείο να μη κανω τιποτα περα απο το να κοιμαμαι και να καπνιζω. Περα της λαθος διάγνωσης του ήταν και τέρμα ειρωνικός.. Με λιγα λογια ενα γίδι ορθιο. Στον επόμενο ψυχίατρο ήμουν τυχερη και τον εχω εδω και ενα χρονο. Εσυ πως ξεκινησες τα νταραβερια με τους ψυχιατρους; τι δε σου αρεσε;
    Εύχομαι αυτός ο ειδικός που έχεις τώρα να σε βοηθήσει αποτελεσματικά . Την πρώτη φορά με πήγαν συγγενείς στον γιατρό , μπήκα μέσα , έκατσα , δέν έβγαλα κουβέντα , μου έγραψε κάτι δυνατά φάρμακα και έφυγα . Στις αρχές που άρχισα να παίρνω τα φάρμακα έπαθα την πλάκα μου , αμέσως κατάλαβα πως αυτά κάτι μου κάνουν , δέν μπορούσα να σκεφτώ καθαρά , δυσκολευόμουν να διαβάσω , θόλωνε η όρασή μου , δέν μπορούσα να μιλήσω , με διώξανε απο την δουλειά γιατί έπαιρνα πολλές αναρρωτικές άδειες ... δύσκολες καταστάσεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Με τη διαγνωστηκες τη πρώτη φορα; εμενα μου είπε ότι αν τα χαπια με καταντουσαν φυτο θα μου τα εκοβε αμεσως... Ευτυχώς δε χρειάστηκε τα πηρα πολυ καλα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Επειδή η διάγνωση έγινε στο εξωτερικό θα στο μεταφράσω όπως το καταλαβαίνω , ''Υποψία για παρανοική σχιζοφρένεια'' .
    Last edited by Leo-X; 20-06-2019 at 04:57.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Leo-X View Post
    Επειδή η διάγνωση έγινε στο εξωτερικό θα στο μεταφράσω όπως το καταλαβαίνω , ''Υποψία για παρανοική σχιζοφρένεια'' .
    Γιατί πιστεύεις οτι σε διεγνωσαν ετσι;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Γιατί πιστεύεις οτι σε διεγνωσαν ετσι;
    Θα ήμουν σε θέση να την δεχτώ αυτή τη διάγνωση εάν θα είχε γίνει με εξειδικευμένα μηχανήματα και όχι με ένα face control , που στις μέρες μας υπάρχουν μηχανήματα για όλων των ειδών τις ιατρικές εξετάσεις . Γιατί άλλο είναι να σου λένε πως έχεις άγχος & stress και άλλο πως είσαι ψυχωτικός .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Leo-X View Post
    Θα ήμουν σε θέση να την δεχτώ αυτή τη διάγνωση εάν θα είχε γίνει με εξειδικευμένα μηχανήματα και όχι με ένα face control , που στις μέρες μας υπάρχουν μηχανήματα για όλων των ειδών τις ιατρικές εξετάσεις . Γιατί άλλο είναι να σου λένε πως έχεις άγχος & stress και άλλο πως είσαι ψυχωτικός .
    Δηλαδη κατά τη γνώμη σου δεν εχεις ψυχωσεις; τι συμπτώματα εμφανίζεις;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Δηλαδη κατά τη γνώμη σου δεν εχεις ψυχωσεις; τι συμπτώματα εμφανίζεις;
    Δέν ξέρω άν είναι σύμπτωμα ψύχωσης ... ώρες ώρες βλέπω την φαντασία μου γύρω μου και ο κόσμος μοιάζει με εικονική πραγματικότητα .
    Last edited by Leo-X; 20-06-2019 at 07:05.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Leo-X View Post
    Δέν ξέρω άν είναι σύμπτωμα ψύχωσης ... ώρες ώρες βλέπω την φαντασία μου γύρω μου και ο κόσμος μοιάζει με εικονική πραγματικότητα .
    Αυτο ακούγεται πολυ ενδιαφέρον αν και δε ξερω κατα ποσο θα ειναι για σενα που το ζεις... Καταλαβαίνεις εκείνη την ωρα οτι ειναι η φαντασια σου ας πουμε;
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Αυτο ακούγεται πολυ ενδιαφέρον αν και δε ξερω κατα ποσο θα ειναι για σενα που το ζεις... Καταλαβαίνεις εκείνη την ωρα οτι ειναι η φαντασια σου ας πουμε;
    Το έχω ζήσει τόσες φορές που πλέον το αφήνω να συμβεί , έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μου .
    Last edited by Leo-X; 20-06-2019 at 21:00.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι κάνεις όταν βλέπεις οτι δεν κάνεις
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-02-2016, 01:55
  2. να ζει κανείς ή να μη ζει?
    By favvel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 11-12-2013, 07:36
  3. Κανεις εδω???
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-2011, 12:18
  4. ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    By ΧΡΙΣΤ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 06-11-2010, 00:15
  5. με ΙΨΔ κανεις?
    By spirosk in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 69
    Last Post: 15-09-2008, 17:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •