Είναι κανείς εκεί έξω? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 120
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Γράφουν ότι η οριακή μπορεί να ωφειλεται σε κάποιες περιπτώσεις σε γονίδιά, δηλ κληρονομική, που σημαίνει ότι εάν ένα τέτοιο άτομο δεν αντιμετωπίσει δύσκολα παιδικά χρόνια, λόγω γονιών και περιβάλλοντος, θα μπορεί να λειτουργεί φυσιολογικά αλλά σε συνθήκες στρες, στενης σχέσης, υπευθυνότητας, έρωτα, να βγαίνουν στην επιφάνεια κάποια οριακά στοιχεία.
    Πολλά μπορεί, για να το είπε η ψυχολόγος κάτι θα είδε σίγουρα
    Καλημέρα. Το ίδιο λέμε. Για να έγινε διάγνωση πρέπει να είδε ο ψυχίατρος (είπε ότι πάει σε ψυχίατρο) όλα αυτά τα κριτήρια, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν φαινόταν, ότι δεν υπήρχαν συμπτώματα.

  2. #47
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ε, μα στις στενές σχέσεις τους παίρνουμε είδηση, ειδικά αν είναι λειτουργικά προσαρμοσμένοι. Οι απλοί γνωστοί, συνεργάτες, συνάδελφοι συνήθως δεν τους καταλαβαίνουν.
    Τους παίρνουμε είδηση? Πως μιλάς έτσι?

  3. #48
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Καλημέρα. Το ίδιο λέμε. Για να έγινε διάγνωση πρέπει να είδε ο ψυχίατρος (είπε ότι πάει σε ψυχίατρο) όλα αυτά τα κριτήρια, οπότε δεν μπορείς να πεις ότι δεν φαινόταν, ότι δεν υπήρχαν συμπτώματα.
    Ναι, για μια περίοδο της ζωής μου υπήρξαν συμπτώματα τα οποια κατατάσσονταν σε αυτή την πάθηση.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Τους παίρνουμε είδηση? Πως μιλάς έτσι?
    Σου συμβαίνει συχνά αυτό; Να θέλεις να διορθώσεις τον τρόπο που μιλάνε οι άλλοι;

  5. #50
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Σου συμβαίνει συχνά αυτό; Να θέλεις να διορθώσεις τον τρόπο που μιλάνε οι άλλοι;
    Φαίνεσαι να είσαι προκατειλημμένη. Είχες κάποια αρνητική εμπειρία με κάποιον οριακό? Θες μήπως να μιλήσεις γι αυτό?

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Φαίνεσαι να είσαι προκατειλημμένη. Είχες κάποια αρνητική εμπειρία με κάποιον οριακό? Θες μήπως να μιλήσεις γι αυτό?
    Οχι, δεν είχα καμία αρνητική εμπειρία, ίσα ίσα οι εμπειρίες μου είναι θετικές και αγαπώ τους οριακούς, γι΄ αυτό διαβάζω και μαθαίνω για σας. Παρατηρώ όμως ότι, ενώ εσύ ήρθες ψάχνοντας παρέα και κοινωνικοποίηση, δεν απαντάς σε καμία ερώτηση που σου κάνουμε, αντιθέτως ρωτάς για να μάθεις για μας.

    Ξέρεις, δεν πάει έτσι. Εσύ ψάχνεις παρέα, εσύ πρέπει να μιλήσεις για σένα. Δεν έχω λόγο εγώ αυτή τη στιγμή να σου μιλήσω για τη ζωή μου. Εσύ, αν θέλεις φυσικά να βρεις ανθρώπους για να μιλήσεις, πρέπει να πεις πράγματα για σένα.

  7. #52
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Οχι, δεν είχα καμία αρνητική εμπειρία, ίσα ίσα οι εμπειρίες μου είναι θετικές και αγαπώ τους οριακούς, γι΄ αυτό διαβάζω και μαθαίνω για σας. Παρατηρώ όμως ότι, ενώ εσύ ήρθες ψάχνοντας παρέα και κοινωνικοποίηση, δεν απαντάς σε καμία ερώτηση που σου κάνουμε, αντιθέτως ρωτάς για να μάθεις για μας.

    Ξέρεις, δεν πάει έτσι. Εσύ ψάχνεις παρέα, εσύ πρέπει να μιλήσεις για σένα. Δεν έχω λόγο εγώ αυτή τη στιγμή να σου μιλήσω για τη ζωή μου. Εσύ, αν θέλεις φυσικά να βρεις ανθρώπους για να μιλήσεις, πρέπει να πεις πράγματα για σένα.
    "Πρέπει να πεις πράγματα για σένα"...Συνήθως ανοίγομαι εκεί όπου νιώθω ζεστασια... κ όχι προκατάληψη....

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    "Πρέπει να πεις πράγματα για σένα"...Συνήθως ανοίγομαι εκεί όπου νιώθω ζεστασια... κ όχι προκατάληψη....
    Επιμένεις από την αρχή να βρεις μια "προκατάληψη" σε μένα, η οποία δεν υπάρχει. Με έχεις αναγκάσει να σε διαβεβαιώσω 10 φορές ότι δεν είμαι προκατειλημμένη και ότι δεν τσακώνομαι μαζί σου. Και καλά, άσε με εμένα. Στους άλλους γιατί δεν απαντάς; Ολοι προκατειλημμένοι είναι απέναντί σου;

    Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν βρίσκεις παρέες γιατί ξεκινάς επιθετικά με τους ανθρώπους. Πράγμα λογικό γιατί είσαι σε άμυνα, η οποία άμυνα σου βγαίνει με επίθεση. Λες ότι κάνεις χρόνια ψυχοθεραπεία, δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο αμυντική και επιθετική συνάμα.

    Εδώ μέσα κανείς δεν γνωρίζει κανέναν, δεν θα πάθεις κάτι αν πεις δυο λόγια για τη ζωή σου και μετά σιγά σιγά με την κουβέντα ίσως γνωριστείς καλύτερα σε πμ με κάποιον-αν, όπως κάνουμε όλοι.

    Σκέψου τα, στα λέω με απολύτως καλοπροαίρετη διάθεση. (Αλλά δεν θα καθίσω να σου γράφω σε κάθε μήνυμα ότι είμαι καλοπροαίρετη και θετική απέναντί σου μέχρι να πειστείς).

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Οκ μια και είσαι οικονομολόγος θα σου το θέσω ως εξής: Φαντάσου κάποιον να είναι απέναντι σου και να σου πει ξέρεις έχω 100 χιλιάδες και θέλω να τις επενδύσω για να βγάλω κέρδος. Και εκεί που αυτονόητα εσύ θα του πεις οκ θέλεις να επενδύσεις το καταλαβαίνω και θα αρχίσεις να τον ρωτάς τι είδους επένδυση θέλεις να κάνεις μακρυχρόνια ή βραχυχρόνια; τι ετήσιο ποσοστό roi σε ικανοποιεί, θα ρισκάρεις ή θα κινηθείς εκ του ασφαλούς εκείνος να νιώθει πως έρχεται αντιμέτωπος με ένα καταιγισμό ερωτήσεων και ενδεχομένως να θεωρεί πως ανακρίνεται και στο τέλος να τα βάζει μαζί σου.

    Δεν ήταν τυχαίες οι ερωτήσεις που σου έθεσα, είχαν πολύ συγκεκριμένο σκοπό ο οποίος σίγουρα δεν ήταν η ανάκριση, ούτε η προκατάληψη. Να θυμάσαι κάτι όμως, η ψυχιατρική είναι υποκειμενική επιστήμη πλην των περιπτώσεων που είναι εξόφθαλμες. Δηλαδή ένας ψυχίατρος μπορεί πολύ εύκολα να διαγνώσει κατάθλιψη αντί για διπολική ή και το αντίθετο. Οκ κάποιος είναι διαγνωσμένος αλλά είναι σωστή η διάγνωση;

    Εύχομαι να βρεις τα άτομα που χρειάζεσαι και θα σε βοηθήσουν στο να νιώσεις καλύτερα.

  10. #55
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Σ ευχαριστώ mindcrime. Στη δική μου περίπτωση η διάγνωση είναι σωστή. Το ξέρω ότι δεν λειτούργησες κακοπροάιρετα, απλά όπως είπα και στην εισαγωγή μου είμαι κλειστός άνθρωπος και δυσκολεύομαι να ανοιχτώ. Σε αυτό το πλαίσιο βρήκα τις ερωτήσεις σου καταιγιστικές.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Λοιπόν, φαντάζομαι μια ομάδα οριακών να είναι όλοι μαζί για συνεδρία - αλληλοϋποστήριξη και να μην μιλάει κανένας, επειδή όλοι θα ισχυρίζονται ότι είναι κλειστοί άνθρωποι και θα περιμένουν να μιλήσουν οι άλλοι. Ισως γι αυτό τελικά να μην υπάρχουν τέτοιες ομάδες ή να τις δοκίμασαν και να μην λειτουργούν (και άλλο διπολικός, άλλο οριακός. Γιατί είπατε για ομάδες διπολικών παραπάνω).

  12. #57
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Λοιπόν, φαντάζομαι μια ομάδα οριακών να είναι όλοι μαζί για συνεδρία - αλληλοϋποστήριξη και να μην μιλάει κανένας, επειδή όλοι θα ισχυρίζονται ότι είναι κλειστοί άνθρωποι και θα περιμένουν να μιλήσουν οι άλλοι. Ισως γι αυτό τελικά να μην υπάρχουν τέτοιες ομάδες ή να τις δοκίμασαν και να μην λειτουργούν (και άλλο διπολικός, άλλο οριακός. Γιατί είπατε για ομάδες διπολικών παραπάνω).
    :) Λες να την πατήσω έτσι? Η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα να μιζεριάσω....

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Λοιπόν, φαντάζομαι μια ομάδα οριακών να είναι όλοι μαζί για συνεδρία - αλληλοϋποστήριξη και να μην μιλάει κανένας, επειδή όλοι θα ισχυρίζονται ότι είναι κλειστοί άνθρωποι και θα περιμένουν να μιλήσουν οι άλλοι. Ισως γι αυτό τελικά να μην υπάρχουν τέτοιες ομάδες ή να τις δοκίμασαν και να μην λειτουργούν (και άλλο διπολικός, άλλο οριακός. Γιατί είπατε για ομάδες διπολικών παραπάνω).
    Η ομάδα η συγκεκριμένη είχε και οριακό. Ηθελε να πηγαίνει για να λέει το πόνο του και ήταν εντελώς διαφορετικός από αυτό που παρουσιάζει η Σοφάκι!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by sofaki1980 View Post
    Έχω 1-2 άτομα για παρέα τα οποία τα συναντώ ενιότε αλλά δεν ταιριάζω τόσο ώστε να τους ανοιχτώ και να επικοινωνήσω εκ βαθέων μαζί τους....Γνωρίζεις τέτοιες ομάδες στη Θεσσαλονίκη?
    ΟΚ. Ας κάνω μια ακόμα προσπάθεια. Γιατί πιστεύεις ότι αυτά τα 1-2 άτομα που ξέρεις "δεν ταιριάζεις τόσο ώστε να τους ανοιχτείς; " Να σου δώσω μια άλλη οπτική να σκεφτείς. Μήπως, αφού δεν τους ανοίγεσαι εσύ, δεν ανοίγονται κι αυτοί και έτσι δεν τους ξέρεις καλά στην πραγματικότητα; Δοκίμασες ποτέ να ανοιχτείς λίγο παραπάνω ή περιμένεις πρώτα εκείνοι να σου ξεδιπλώσουν όλο το βαθύτερο εαυτό τους και μετά εσύ να αποφασίσεις ΑΝ αξίζει την προσπάθεια να ανοιχτείς;

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Η ομάδα η συγκεκριμένη είχε και οριακό. Ηθελε να πηγαίνει για να λέει το πόνο του και ήταν εντελώς διαφορετικός από αυτό που παρουσιάζει η Σοφάκι!
    Δηλαδή, τι διαφορετικό παρατηρούσες εσύ; Οτι ο συγκεκριμένος μιλούσε και ανοιγόταν;

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Είναι κανείς εδώ;
    By Κύκνος in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3912
    Last Post: 23-04-2024, 14:56
  2. Είναι κανείς εδώ?
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 23-06-2017, 23:06
  3. Η ζωή είναι εκεί έξω...
    By dauphne in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-10-2015, 18:04
  4. να είναι διπολικός κανείς ή να μην είναι ?
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-2015, 16:32
  5. φοβος καποιος ειναι εκει
    By psychology in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 30-05-2007, 02:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •