Θετικη σκεψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    garfield
    Guest

    Θετικη σκεψη

    Πιστευετε οτι βοηθαει η θετικη σκεψη στη ζωη μας;
    Ειδικα σε αγχωτικες καταστασεις μπορει να βοηθησει η εμας που παιρνουμε αγωγη μας χαζευει περισσοτερο δινοντας μας μια ψευτοαισιοδοξια που δεν βασιζεται πουθενα; Το εχει δοκιμασει κανεις;
    Δεν μιλαω για νιου ειτζ διαλογισμους και αστρικες προβολες και τετοια απλως μια πιο αισιοδοξη θετικη σκεψη. Δηλαδη να λες ειμαι καλα κι ας μην εισαι και να το πιστευεις.

  2. #2
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Πιστευετε οτι βοηθαει η θετικη σκεψη στη ζωη μας;
    Ειδικα σε αγχωτικες καταστασεις μπορει να βοηθησει η εμας που παιρνουμε αγωγη μας χαζευει περισσοτερο δινοντας μας μια ψευτοαισιοδοξια που δεν βασιζεται πουθενα; Το εχει δοκιμασει κανεις;
    Δεν μιλαω για νιου ειτζ διαλογισμους και αστρικες προβολες και τετοια απλως μια πιο αισιοδοξη θετικη σκεψη. Δηλαδη να λες ειμαι καλα κι ας μην εισαι και να το πιστευεις.
    Προσωπικά, πιστεύω στη δύναμη της θετικής σκέψης! Σε βοηθά να αποκτήσεις περισσότερη εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και αυτό σε παρακινεί να κάνεις μεγάλα βήματα στη ζωή σου! Δεν μιλάω για υπερβολική αισιοδοξία, που μπορεί να σε κάνει να φτάσεις στην απερισκεψία, αλλά για το είδος της αισιοδοξίας πού θα σου προσφέρει τη γνώση ότι στη ζωή υπάρχουν πολλά καλά πράγματα, αρκεί να είσαι διατεθειμένος να τα δεις και να τα διεκδικήσεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Δεν εξαρτάται; Για παράδειγμα ένας άνθρωπος στα βάθη μίας κατάθλιψης που δεν μπορεί προσωρινά/ δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμα, πώς θα πάει σε αυτήν την αισιόδοξη σκέψη; Μάλλον με μαγικό τρόπο σκέψης μου φαίνεται, παρά κάποια συνταγή για ισορροπία και αντιμετώπιση δυσκολιών. Θα έριχνα στο τραπέζι το δίκτυο στήριξης. Όταν ένας άνθρωπος δεν είναι καλά, αν δεν έχει ένα δίκτυο στήριξης την εποχή που δεν είναι καλά, θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο. Δεν είναι και πολύ πρακτικό να λες είμαι καλά ενώ δεν είσαι. Ίσως το δεν είμαι καλά μάλιστα να μπορεί να σε παρακινήσει περισσότερο να κινητοποιηθεις για να νιώσεις καλύτερα.
    #UnVioladorEnTuCamino

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εγώ δεν πιστεύω ότι η θετική σκέψη μπορεί να βοηθήσει κάποιον που είναι στα πατώματα. πρέπει να στέκεσαι όρθιος για να μπορείς να σκεφτείς θετικά.

    άσχετο είδα σε ένα ειδησιογραφικό κανάλι ένα ρεπορτάζ για την φτώχεια στη Νέα Υόρκη και ένας άστεγος πια οικονομολόγος που έτρωγε πλέον απο τα συσήτια, είδε θετικά το γεγονός ότι είχε το μερίδιό του το αγαπημένο του φρούτο.
    οπότε ίσως να βοηθάει στην συντήρηση και επανάκαμψη. όχι όμως να αγνοείς την κακή σου κατάσταση, όποια κι αν είναι αυτή.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Εξαρτάται. Αν ένα άτομο έχει πρόβλημα στο να εκφράζει το πώς νιώθει πραγματικά το να ακολουθήσει μια τέτοια συμβουλή από κάποιον π.χ. ψυχοθεραπευτή που ασπάζεται τη σχολή θετικής ψυχολογίας δεν θεωρώ ότι θα του κάνει καλό. Πρώτα πρέπει να απελευθερωθεί, να μπορεί να ακούσει τον ίδιο του τον εαυτό, να καταλάβει τι θέλει και πώς νιώθει, να το εκφράσει ο,τι κι αν είναι και με αυτόν τον τρόπο νομίζω πως καλυτερεύει και η επικοινωνία με το περιβάλλον γιατί ανοιγεσαι και γίνεσαι πιο αληθινός, πιο προσιτός.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Δεν εξαρτάται; Για παράδειγμα ένας άνθρωπος στα βάθη μίας κατάθλιψης που δεν μπορεί προσωρινά/ δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμα, πώς θα πάει σε αυτήν την αισιόδοξη σκέψη; Μάλλον με μαγικό τρόπο σκέψης μου φαίνεται, παρά κάποια συνταγή για ισορροπία και αντιμετώπιση δυσκολιών. Θα έριχνα στο τραπέζι το δίκτυο στήριξης. Όταν ένας άνθρωπος δεν είναι καλά, αν δεν έχει ένα δίκτυο στήριξης την εποχή που δεν είναι καλά, θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο. Δεν είναι και πολύ πρακτικό να λες είμαι καλά ενώ δεν είσαι. Ίσως το δεν είμαι καλά μάλιστα να μπορεί να σε παρακινήσει περισσότερο να κινητοποιηθεις για να νιώσεις καλύτερα.
    Φυσικά και δεν θα έπρεπε να ισχυριστεί κάποιος που δεν είναι καλά ότι είναι! Το μόνο που θα καταφέρει με αυτό είναι να συσσωρευτούν πολλά συναισθήματα μέσα του που δεν θα μπορεί να εξωτερικεύσει και αυτό θα τον κάνει να νιώθει χειρότερα. Ένα δίκτυο στήριξης είναι πράγματι απαραίτητο και πολύ σημαντικό για να αντιμετωπίσει την κατάσταση αυτή και να την ξεπεράσει! Αλλά από κει και πέρα, θα βγει πιο δυνατός από αυτό και θα πιστέψει στον εαυτό του. Αυτό με τη σειρά του θα τον κάνει να βλέπει πιο θετικά τα πράγματα, έχοντας αποδείξει πια στον εαυτό του ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα σε δύσκολες καταστάσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Jane Lovegood View Post
    Φυσικά και δεν θα έπρεπε να ισχυριστεί κάποιος που δεν είναι καλά ότι είναι! Το μόνο που θα καταφέρει με αυτό είναι να συσσωρευτούν πολλά συναισθήματα μέσα του που δεν θα μπορεί να εξωτερικεύσει και αυτό θα τον κάνει να νιώθει χειρότερα. Ένα δίκτυο στήριξης είναι πράγματι απαραίτητο και πολύ σημαντικό για να αντιμετωπίσει την κατάσταση αυτή και να την ξεπεράσει! Αλλά από κει και πέρα, θα βγει πιο δυνατός από αυτό και θα πιστέψει στον εαυτό του. Αυτό με τη σειρά του θα τον κάνει να βλέπει πιο θετικά τα πράγματα, έχοντας αποδείξει πια στον εαυτό του ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα σε δύσκολες καταστάσεις.
    Aν δεν υπάρχει δίκτυο στήριξης πρέπει εσύ να το δώσεις στον εαυτό σου οπότε κατά αυτήν την έννοια ή θετική σκέψη βοηθά.
    Καμιά φορά μόνη μου αγκαλιαζω τον εαυτό μου και του λέω όμορφα λόγια και όταν δεν νιώθω καλά, λέω ένα βήμα την φορά.

Similar Threads

  1. Θετική σκέψη και επηρεασμός του περιβάλλοντος
    By Deleted240217a in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 15-08-2015, 23:17
  2. θετικη σκεψη ?
    By bibi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 04-02-2014, 14:52
  3. θετικη σκεψη... αλλα πως?
    By nama in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 23-09-2009, 17:24
  4. ΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-02-2008, 03:38
  5. Υπάρχει λανθασμένη θετική σκέψη?
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-02-2006, 21:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •