Αντιμετώπιση αυτοκτονικών τάσεων - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 97
  1. #76
    hlias1988
    Guest
    Μηπως φταει και η παιδεια των δικων μας ανθρωπων?
    Μην ασχολειστε απλα διαβαστε τα μηνυματα μου σκεψεις λεω.....

  2. #77
    hlias1988
    Guest
    Ολος ο περιγυρος μου , μου λεει οτι "ζω την ζωουλα μου" .. ειναι αληθεια? κοροιδευω τον ευατο μου? τσαμπα παιρνω ψυχοφαρμακα? ως αλλοθι του να μην δουλευω? δεν ξερω....

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ολος ο περιγυρος μου , μου λεει οτι "ζω την ζωουλα μου" .. ειναι αληθεια? κοροιδευω τον ευατο μου? τσαμπα παιρνω ψυχοφαρμακα? ως αλλοθι του να μην δουλευω? δεν ξερω....
    Απ' έξω όλοι ξέρουν να μιλάνε μόνο όποιος βιώσει ότι βιώνεις εσύ θα σε καταλάβει, σε οποιαδήποτε πρόβλημα υπάρχει, είτε αυτό είναι ψυχικής υγείας, είτε σωματικής, απώλεια αγαπημένου προσώπου τόσα άλλα υπάρχουν που μπορώ να σου γράφω!!

  4. #79
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Απ' έξω όλοι ξέρουν να μιλάνε μόνο όποιος βιώσει ότι βιώνεις εσύ θα σε καταλάβει, σε οποιαδήποτε πρόβλημα υπάρχει, είτε αυτό είναι ψυχικής υγείας, είτε σωματικής, απώλεια αγαπημένου προσώπου τόσα άλλα υπάρχουν που μπορώ να σου γράφω!!
    Νασε καλα αντρεα!!

  5. #80
    hlias1988
    Guest
    Iron maiden - Η κρίση στον Παράδεισο

    Το βαζω για ολα αυτα τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε.....!



    Μια μοναχική κραυγή εκτείνεται παντού για οποιαδήποτε βοήθεια
    Μια σιωπηλή προσευχή στον Θεό, να σε βοηθάει στο δρόμο
    Είμαι θλιμμένος τόσο καιρό
    Μου είναι δύσκολο να θυμηθώ πότε ήμουν ευτυχισμένος
    Η αυτοκτονία μου πέρασε σαν ιδέα, καμιά ντουζίνα η περισσότερες φορές
    Αλλά αυτός είναι ο εύκολος δρόμος, ο εγωιστικός δρόμος
    Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να τα καταφέρεις να ζήσεις.

    Ψάχνεις στο σκοτάδι
    Πιάνοντας τα άχυρα για να βρεις ένα δρόμο
    Παίρνεις την τράπουλα με τα Ταρώ
    και την σκορπίζεις στον αέρα
    Αμφισβητείς τις πεποιθήσεις σου, τις πιο βαθιές σου σκέψεις
    ολόκληρη την ύπαρξη σου
    Και αν υπάρχει Θεός, απάντα αν μπορείς
    να μου πει τη μοίρα μου, να μου πει ποια είναι η θέση μου
    να μου πει αν ποτέ θα αναπαυτώ εν ειρήνη.

    Αν μπορούσες να ξαναζήσεις τη ζωή σου
    θα άλλαζες τίποτα;
    Ή θα τα άφηνες όλα ίδια;
    Αν είχες ξανά την ευκαιρία
    θα άλλαζες απολύτως τίποτα;
    Όταν κοιτάς πίσω στο παρελθόν
    Μπορείς να πεις ότι είσαι περήφανος
    για ότι έχεις κάνει
    υπάρχουν φορές που πιστεύεις
    ότι το σωστό που σκέφτηκες είναι λάθος

    Όλη μου τη ζωή πίστευα ότι
    η Κρίση στον Παράδεισο με περιμένει.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    αληθεια γυρνας με επιδεσμους? και γιατι δεν εκανες ταττου?

  7. #82
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Είσαι καλύτερα σήμερα;
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Καλημέρα, πιστεύω να ξημέρωσε μια καλύτερη μέρα για εσένα!
    Quote Originally Posted by iakovos23 View Post
    καλημερα... ελπιζω να εισαι καλυτερα
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    Καλημερα και απο μενα . Ειναι περιττο μαλλον να ξεκινησω και εγω να σου απαρριθμω τους λογους που δεν θα πρεπει να αυτοκτονοησουΜΕ , διοτι και εγω βρισκομαι μεσα σε αυτην την κατηγορια των ατομων που αντιμετωπιζω το θηριο των αυτοκτονικων τασεων . Γνωριζω απο πρωτο χερι ποσο δυσβατο βουνο ειναι και ποσο μπορει να ορισει μια στιγμη την μετεπειτα ζωη μας . Ανικανη (οπως νομιζα για ενα διαστημα ) ή αρκετα ικανη οπως τελικα διαπυστωνω μερα τη μερα , για να δωσω ενα τελος στη ζωη μου ή να επιχειρησω μια αποπειρα , καταφευγω στους γνωστους μα καθολου εξαιρετεους αυτοτραυματισμους . Το χερακι του αμοιρο πλητωνει το βαρυ τιμημα καθημερινα τουλαχιστον τον τελευταιο 1μιση με 2 χρονια .Τα καλοκαιρια μου ειναι δυσκολο να κρυψω τα σημαδια , ειμαι μονιμως με εναν επιδεσμο στο αριστερο χερι , ο κοσμος φυσικα και υποψιαζεται . Ειμαι και μεγαλη γυναικα ( 46 ετων κοντα) με οικογενεια , παιδια και ενα καποιο επαγγελματικο κυκλο καθως και φιλικο , ανθρωπους στην κλειστη γειτονια που μενουμε , γονεις με παιδια , ανθρωπους που καθημερινα βλεπουν τη Βικυ με εναν επιδεσμο και ενα χερι που δεν κλεινει τις πληγες του τα τελευταια χρονια . Απορροια διπολικης και οριακης διαταραχης , αλλα δεν εχει και πολυ σημασια τελικα καθως το αποτελεσμα ειναι εκεινο που μετραει , και ολος ο πονος που απεγνωσμενα προσπαθω να σωματοποιησω . Ποσες φορες δεν ενοιωσα να παω το μαχαιρι λιγο απο την αλλη πλευρα του χεριου μου και να κοψω ακομα πιο δυνατα στο σημειο ... ποσες φορες δεν το φανταστηκα , ποσες φορες δεν ημουνα στο παρα ενα για να το πραγματοποιησω . Οποτε τα πραγματα ζορισουν λιγο παραπανω , οποτε πληγωθω ακομα περισσοτερο , οταν πιεστω λιγο περισσοτερο απο οσο μπορω να αντεξω . Και ομως , τοτε φανταζομαι τα παιδια μου , το ζεστο τους χαμογελο , τις φωνες τους , τη λεξη "μαμα" που βγαινει τοσο αδολα απο τα στοματα τους , τα αστεια που λεμε , τις σειρες που παρακολουθουμε παρεακι με την κορη μου ( ειμαστε φανατικες του καφε της χαρας και τα φιλαρακια) , τις βραδιες σινεμα που διοργανωνουμε , την αστειρευτη αγαπη που νοιωθω για εκεινα τα τρια πλασματακια που δεν φταινε σε τιποτα να σηκωσουν αυτο το βαρος , τον αντρα της ζωης μου που με αγωνια τηλεφωνει στο θεραπευτη μου και κλαιει επειδη φοβαται μηπως με χασει , και τοτε η αναγκη για να το κανω χαμηλωνει και η αγαπη μεγαλωνει . Σκεφτομαι την κολητη μου που θα καταρακωθει , σκεφτομαι την αλλη κολητη μου που εδωσε τη ζωη της στην προσπαθεια της να κανει ενα παιδι και πεθανε απο καρκινο . Και τοτε νοιωθω οτι πρεπει να σηκωθω και να συνεχισω για ολους αυτους , διοτι η αγαπη ειναι εκεινη που μπορει να ζεστανει το ειναι ενος ανθρωπου και να το κανει μια επανεκινηση ωστε να καταφερει να παλεψει μια μερα ακομα , μια βδομαδα , ενα μηνα , ενα χρονο ακομα με οσα εχουν βιασει την ψυχη του . Προσπαθησε να δουλεψεις απο την αγαπη και να νοιωσεις αυτη τη ζεστασια που δινει μεσα στον εαυτο σου . Η ζωη συνεχιζει να ειναι ωραια εστω και με τις διαταραχες μας , ειμαι ανθρωποι που πληγωθηκαμε καποτε αλλα ειμαστε ακομα εδω και αυτο ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα μας .
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ελπιζω να εισαι καλα! αμα θες ανταλασουμε facebook να τα λεμε! θες?
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον..όχι δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα..χθες βράδυ με κατέβασαν με το ζόρι..είναι συνέχεια κάποιος μαζί μου και δεν μπορούσα να εκφραστώ..όλη μέρα κοιμάμαι η αλλαγή στη δόση σήμερα με έχει κάνει ζόμπι..βλέπω θολά δεν έχει ανοίξει το μάτι μου καλά καλά.. η αδερφή μου έχει πάρει άδεια μητρότητας κ ήταν όλη μέρα σπίτι για να μην είμαι μόνη μου ενω εγώ κοιμόμουν..στεναχωριέμαι που ταράζεται για μένα..δεν θέλω να πάθει κακό.. και το κακό είναι ότι όσο και να με αγαπάει το δείχνει με λάθος τρόπο μου χτυπάει διαρκώς ότι είναι δικό μου φταίξιμο το ότι είμαι όπως είμαι..δεν δέχεται τον όρο κατάθλιψη δεν πιστεύει σε αυτά..είναι πολύ αδιάλλακτη (χειρότερα από τους γονείς μου) και μου πετάει συνεχώς τσιτάτα ''σκέψου θετικά'',''αποφαση σου ειναι να εισαι ετσι'', ''εμεις φτιαχνουμε τη ζωη μας'' κ τετοια ..πιστέψτε με δεν είναι καθόλου απόφασή μου να είμαι 8 χρόνια έτσι..τέλος πάντων δεν αντέχω άλλο σας κούρασα κ εσάς λυπάμαι..

    Βίκυ μου είσαι πολύ δυνατός άνθρωπος..σε θαυμάζω πολύ για το ό,τι καταφέρνεις να παλεύεις με το τέρας καθημερινά και να το κερδίζεις..να χαίρεσαι την οικογένειά σου και να είσαι πάντα καλά ..μακάρι να μπορούσα κι εγώ να απαριθμήσω λόγους για τους οποίους θα ήθελα να συνεχίσω να ζω.. προς το παρόν έχω την εγκυμοσύνη της αδερφής μου..που ήδη την τάραξαν οι δικοί μου που της το είπαν...λόγω της εντολής γιατρού.

    Ηλία μου δεν έχω σόσιαλ..μπορούμε να μιλάμε από εδώ..

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον..όχι δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα..χθες βράδυ με κατέβασαν με το ζόρι..είναι συνέχεια κάποιος μαζί μου και δεν μπορούσα να εκφραστώ..όλη μέρα κοιμάμαι η αλλαγή στη δόση σήμερα με έχει κάνει ζόμπι..βλέπω θολά δεν έχει ανοίξει το μάτι μου καλά καλά.. η αδερφή μου έχει πάρει άδεια μητρότητας κ ήταν όλη μέρα σπίτι για να μην είμαι μόνη μου ενω εγώ κοιμόμουν..στεναχωριέμαι που ταράζεται για μένα..δεν θέλω να πάθει κακό.. και το κακό είναι ότι όσο και να με αγαπάει το δείχνει με λάθος τρόπο μου χτυπάει διαρκώς ότι είναι δικό μου φταίξιμο το ότι είμαι όπως είμαι..δεν δέχεται τον όρο κατάθλιψη δεν πιστεύει σε αυτά..είναι πολύ αδιάλλακτη (χειρότερα από τους γονείς μου) και μου πετάει συνεχώς τσιτάτα ''σκέψου θετικά'',''αποφαση σου ειναι να εισαι ετσι'', ''εμεις φτιαχνουμε τη ζωη μας'' κ τετοια ..πιστέψτε με δεν είναι καθόλου απόφασή μου να είμαι 8 χρόνια έτσι..τέλος πάντων δεν αντέχω άλλο σας κούρασα κ εσάς λυπάμαι..

    Βίκυ μου είσαι πολύ δυνατός άνθρωπος..σε θαυμάζω πολύ για το ό,τι καταφέρνεις να παλεύεις με το τέρας καθημερινά και να το κερδίζεις..να χαίρεσαι την οικογένειά σου και να είσαι πάντα καλά ..μακάρι να μπορούσα κι εγώ να απαριθμήσω λόγους για τους οποίους θα ήθελα να συνεχίσω να ζω.. προς το παρόν έχω την εγκυμοσύνη της αδερφής μου..που ήδη την τάραξαν οι δικοί μου που της το είπαν...λόγω της εντολής γιατρού.

    Ηλία μου δεν έχω σόσιαλ..μπορούμε να μιλάμε από εδώ..
    Σκέψου την αδελφή σου και το μωρό μια νέα ζωή θα έρθει στον κόσμο και θα σας φέρει χαρά, γίνε τρελό θεία αγωνησου γι'αυτό το παιδί! Η ζωή έχει χαρές όχι μόνο λύπες φτάνει να ψάξεις να τις βρεις!

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,366
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον..όχι δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα..χθες βράδυ με κατέβασαν με το ζόρι..είναι συνέχεια κάποιος μαζί μου και δεν μπορούσα να εκφραστώ..όλη μέρα κοιμάμαι η αλλαγή στη δόση σήμερα με έχει κάνει ζόμπι..βλέπω θολά δεν έχει ανοίξει το μάτι μου καλά καλά.. η αδερφή μου έχει πάρει άδεια μητρότητας κ ήταν όλη μέρα σπίτι για να μην είμαι μόνη μου ενω εγώ κοιμόμουν..στεναχωριέμαι που ταράζεται για μένα..δεν θέλω να πάθει κακό.. και το κακό είναι ότι όσο και να με αγαπάει το δείχνει με λάθος τρόπο μου χτυπάει διαρκώς ότι είναι δικό μου φταίξιμο το ότι είμαι όπως είμαι..δεν δέχεται τον όρο κατάθλιψη δεν πιστεύει σε αυτά..είναι πολύ αδιάλλακτη (χειρότερα από τους γονείς μου) και μου πετάει συνεχώς τσιτάτα ''σκέψου θετικά'',''αποφαση σου ειναι να εισαι ετσι'', ''εμεις φτιαχνουμε τη ζωη μας'' κ τετοια ..πιστέψτε με δεν είναι καθόλου απόφασή μου να είμαι 8 χρόνια έτσι..τέλος πάντων δεν αντέχω άλλο σας κούρασα κ εσάς λυπάμαι..
    Καλημερα !

    θελεις να μου πεις ποιος ειναι ο τροπος που πιστευεις εσυ την δεδομενη στιγμη οτι θα σε βοηθησει να πας ενα βηματακι παρακατω ?

    Μπορεις για αρχη να αρχισεις να ασχολεισαι λιγακι και εσυ με αυτη την καινουργια ζωουλα που θα ερθει στις ζωες σας ?
    Ξερεις ποσα πραγματα εχετε να συζητησετε και να πιαστεις απο αυτα που ισως σου δωσουν μια μικρη ωθηση .Λιγο το μυαλο να αρχιζει να βγαινει απο αυτο το πηγαδι ...
    Νομιζω πως αυτο το μωρακι οταν με το καλο ερθει θα σε κανει λιγακι να δεις διαφορετικα τα πραγματα και για την αδελφη σου , για εκεινο και κατ επεκταση μεσα απο αυτους τους δυο και για εσενα .
    Με το καλο στην αδελφη σου και σε εσενα καλο κουραγιο στον αγωνα σου!
    Να εχεις στο μυαλο σου πως οποιος δεν το εχει περασει ειναι πολυ δυσκολο να σε καταλαβει και ετσι καπως να τους δικαιολογείς και να μην στεναχωριέσαι ...Ξερω ειναι δυσκολο αλλα τουλαχιστον προσπαθησε το !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #85
    Nefeli28
    Guest
    Σε νιώθω απόλυτα κορίτσι μου. Έχω περάσει από αυτό το στάδιο που περιγράφεις. Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που δεν ξέρει να το καταλάβει. Υποθέτω κάπως έτσι είναι με όλες τις διαταραχές.
    Ο αυτοκτονικός ιδεασμός και η κατάθλιψη είναι πολύ βαριά και δυσκολεύονται οι άνθρωποι τόσο πολύ... τόση προσπάθεια, τόσος κόπος τόση πίκρα και απογοήτευση...
    Ναι η ζωή είναι ωραία όπως είπαν και οι υπόλοιποι έστω και με όλα αυτά.
    Πρέπει να παλέψουμε .... πρπει να σταθούμε στα πόδια μας και να πιαστούμε έστω από ένα πράγμα για να μπορέσουμε να κρατηθούμε στη ζωή.

  11. #86
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    σταμάτησα κ την ψυχοθεραπεία μιας που βαρέθηκα να πηγαίνω για να ακούω κάθε φορα ''κάνε υπομονή'', ''θα περάσει'', ''δεν θα είναι πάντα έτσι'', ''στο χέρι σου είναι να κάνεις κάτι''....
    ..."δεν ειναι ετσι η σωστή ψυχοθεραπεια"..... Μπορει να σε βοηθήσει ενας καλός ψυχολόγος να το αντιμετωπίσεις! ξανα δοκίμασε αλλού ισως!

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    καλημερα.
    το προβλημα που εχεις, δεν περναει με ευχολογια και με ανηψακια.
    θελει ειδικο...
    βλεπουμε οτι οι γυρω σου ανησυχουν πολυ για σενα και προσπαθουν να κανουν ο,τι νομιζουν οτι θα βοηθησει. μας ειπες οτι σταματησες την ψυχοθεραπεια για οικονομικους λογους. παραπανω λες οτι βαρεθηκες ν ακους να κανεις υπομονη κι ολα θα περασουν.
    ενας καλος ψυχοθεραπευτης, δεν κανει θεραπεια λεγοντας να κανεις υπομονη, η οτι ολα ειναι στο μυαλο...
    αν αυτα στα ελεγε ο ψυχιατρος που σου δινει χαπια, αυτο ΔΕΝ ειναι ψυχοθεραπεια.
    πρεπει να πας σε εναν εκπαιδευμενο ψυχοθεραπευτη.
    λεφτα, θα βρεις. τοσοι ανθρωποι ειστε εκει. δεν τρωτε; σε αλλους γιατρους, δεν πατε οταν χρειαστει;
    κι ο δικος σου ο ψυχοθεραπευτης, απαραιτητος ειναι. ας κοψουν απο αλλου οι γονεις σου, να σου δωσουν χρηματα για ψυχοθεραπεια.

  13. #88
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σκέψου την αδελφή σου και το μωρό μια νέα ζωή θα έρθει στον κόσμο και θα σας φέρει χαρά, γίνε τρελό θεία αγωνησου γι'αυτό το παιδί! Η ζωή έχει χαρές όχι μόνο λύπες φτάνει να ψάξεις να τις βρεις!
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    θελεις να μου πεις ποιος ειναι ο τροπος που πιστευεις εσυ την δεδομενη στιγμη οτι θα σε βοηθησει να πας ενα βηματακι παρακατω ?

    Μπορεις για αρχη να αρχισεις να ασχολεισαι λιγακι και εσυ με αυτη την καινουργια ζωουλα που θα ερθει στις ζωες σας ?
    Ξερεις ποσα πραγματα εχετε να συζητησετε και να πιαστεις απο αυτα που ισως σου δωσουν μια μικρη ωθηση .Λιγο το μυαλο να αρχιζει να βγαινει απο αυτο το πηγαδι ...
    Νομιζω πως αυτο το μωρακι οταν με το καλο ερθει θα σε κανει λιγακι να δεις διαφορετικα τα πραγματα και για την αδελφη σου , για εκεινο και κατ επεκταση μεσα απο αυτους τους δυο και για εσενα .
    Με το καλο στην αδελφη σου και σε εσενα καλο κουραγιο στον αγωνα σου!
    Να εχεις στο μυαλο σου πως οποιος δεν το εχει περασει ειναι πολυ δυσκολο να σε καταλαβει και ετσι καπως να τους δικαιολογείς και να μην στεναχωριέσαι ...Ξερω ειναι δυσκολο αλλα τουλαχιστον προσπαθησε το !
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε νιώθω απόλυτα κορίτσι μου. Έχω περάσει από αυτό το στάδιο που περιγράφεις. Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που δεν ξέρει να το καταλάβει. Υποθέτω κάπως έτσι είναι με όλες τις διαταραχές.
    Ο αυτοκτονικός ιδεασμός και η κατάθλιψη είναι πολύ βαριά και δυσκολεύονται οι άνθρωποι τόσο πολύ... τόση προσπάθεια, τόσος κόπος τόση πίκρα και απογοήτευση...
    Ναι η ζωή είναι ωραία όπως είπαν και οι υπόλοιποι έστω και με όλα αυτά.
    Πρέπει να παλέψουμε .... πρπει να σταθούμε στα πόδια μας και να πιαστούμε έστω από ένα πράγμα για να μπορέσουμε να κρατηθούμε στη ζωή.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας Ανδρέα, Μαριλού και Νεφέλη. Σήμερα πέρασα όλη τη μέρα με 2 ξαδέρφια που είχα να δω 3 χρόνια και ήρθαν για διακοπές..το θεατράκι συνεχίστηκε ακάθεκτο όπως καταλαβαίνετε..πάω για το Όσκαρ...η ξαδέλφη κάτι ψιλοκατάλαβε και με ρώτησε αν είμαι καλά..της λέω μια χαρά..μου λέει έχεις μια θλίψη στα μάτια σου..αυτό που οι ξένοι καταλαβαίνουν αλλά οι δικοί μου όχι μπορεί να με στείλει...

    Quote Originally Posted by bebeka4 View Post
    ..."δεν ειναι ετσι η σωστή ψυχοθεραπεια"..... Μπορει να σε βοηθήσει ενας καλός ψυχολόγος να το αντιμετωπίσεις! ξανα δοκίμασε αλλού ισως!
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    το προβλημα που εχεις, δεν περναει με ευχολογια και με ανηψακια.
    θελει ειδικο...
    βλεπουμε οτι οι γυρω σου ανησυχουν πολυ για σενα και προσπαθουν να κανουν ο,τι νομιζουν οτι θα βοηθησει. μας ειπες οτι σταματησες την ψυχοθεραπεια για οικονομικους λογους. παραπανω λες οτι βαρεθηκες ν ακους να κανεις υπομονη κι ολα θα περασουν.
    ενας καλος ψυχοθεραπευτης, δεν κανει θεραπεια λεγοντας να κανεις υπομονη, η οτι ολα ειναι στο μυαλο...
    αν αυτα στα ελεγε ο ψυχιατρος που σου δινει χαπια, αυτο ΔΕΝ ειναι ψυχοθεραπεια.
    πρεπει να πας σε εναν εκπαιδευμενο ψυχοθεραπευτη.
    λεφτα, θα βρεις. τοσοι ανθρωποι ειστε εκει. δεν τρωτε; σε αλλους γιατρους, δεν πατε οταν χρειαστει;
    κι ο δικος σου ο ψυχοθεραπευτης, απαραιτητος ειναι. ας κοψουν απο αλλου οι γονεις σου, να σου δωσουν χρηματα για ψυχοθεραπεια.
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Πήγαινα συστηματικά σε 2 ψυχολόγους σε 2 διαφορετικές πόλεις (διαδοχικά όχι ταυτόχρονα) με μεταπτυχιακά κλπ με πολύ καλές συστάσεις..ίσως να μην ταίριαξε σε μένα απλώς δεν έβλεπα καμία ιδιαίτερη εξέλιξη..μόνο με τα χάπια έβλεπα διαφορά..έχω περάσει από πολλά στάδια εξάρσεων και υφέσεων όπως έχω αναφέρει..όταν περνούσα πολύ άσχημα πήγαινα στον ψυχίατρο για τα χάπια..τα τελευταία σχεδόν 3 χρόνια παίρνω συστηματικά γιατί είμαι μονίμως triggered από κάτι και δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω την κατάσταση με σκέτη ψυχοθεραπεία..

    Remedy συμφωνώ απόλυτα ότι ένα ανιψάκι που θα βλέπω μία στο τόσο προφανώς δεν είναι λύση σε κανένα πρόβλημα.. το ανέφερα ως ένα κίνητρο που ανασύρω τους τελευταίους μήνες για να συνεχίσω να ζω..ίσως να έπεσα πράγματι σε άπειρους ψυχολόγους (διάλεγα πάντα νέες γυναίκες για να νιώθω πιο άνετα τι να πω να φταίει αυτο; ) τον τελευταίο χρόνο δεν είχα χρήματα για ενοίκιο ούτε για φαγητό στην πόλη που έμενα..οι γονείς μου με συντηρούσαν τόσα χρόνια για να σπουδάσω πράγμα που τελικά δεν ολοκλήρωσα..τώρα είναι και οι δύο άνεργοι..κ εγώ μαζί..οπότε 100 ευρώ να δίνω για 2 συνεδρίες την εβδομάδα που έκανα δυστυχώς δεν υπάρχουν.. 3 άτομα είμαστε και τα 3 άνεργα..τον τελευταίο ένα χρόνο και οι 3..εγώ 30 μήνες.. και θέματα υγείας που θέλουμε να διευθετήσουμε (πέρα από το δικό μου) τα αναβάλλουμε όλα μέχρι να βρούμε εισόδημα..οπότε το θεωρώ κι ας ακουστεί λάθος πολυτέλεια να πηγαίνω να πληρώνω για να αναλύω και να αναμοχλεύω τα ίδια κ τα ίδια με την ψυχολόγο και να σκάω τα 50άρια..όσο για τους δικούς μου είναι σε άρνηση για ό,τι περνάω..ο ψυχίατρος τους φόβισε αυτές τις μέρες και θορυβήθηκαν..αρνούνται ότι υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό.. φταίω κι εγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί καταπίεζα πολύ τα συμπτώματά μου με αποτέλεσμα να χειροτερεύω την κατάστασή μου...

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,366
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας Ανδρέα, Μαριλού και Νεφέλη. Σήμερα πέρασα όλη τη μέρα με 2 ξαδέρφια που είχα να δω 3 χρόνια και ήρθαν για διακοπές..το θεατράκι συνεχίστηκε ακάθεκτο όπως καταλαβαίνετε..πάω για το Όσκαρ...η ξαδέλφη κάτι ψιλοκατάλαβε και με ρώτησε αν είμαι καλά..της λέω μια χαρά..μου λέει έχεις μια θλίψη στα μάτια σου..αυτό που οι ξένοι καταλαβαίνουν αλλά οι δικοί μου όχι μπορεί να με στείλει...





    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Πήγαινα συστηματικά σε 2 ψυχολόγους σε 2 διαφορετικές πόλεις (διαδοχικά όχι ταυτόχρονα) με μεταπτυχιακά κλπ με πολύ καλές συστάσεις..ίσως να μην ταίριαξε σε μένα απλώς δεν έβλεπα καμία ιδιαίτερη εξέλιξη..μόνο με τα χάπια έβλεπα διαφορά..έχω περάσει από πολλά στάδια εξάρσεων και υφέσεων όπως έχω αναφέρει..όταν περνούσα πολύ άσχημα πήγαινα στον ψυχίατρο για τα χάπια..τα τελευταία σχεδόν 3 χρόνια παίρνω συστηματικά γιατί είμαι μονίμως triggered από κάτι και δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω την κατάσταση με σκέτη ψυχοθεραπεία..

    Remedy συμφωνώ απόλυτα ότι ένα ανιψάκι που θα βλέπω μία στο τόσο προφανώς δεν είναι λύση σε κανένα πρόβλημα.. το ανέφερα ως ένα κίνητρο που ανασύρω τους τελευταίους μήνες για να συνεχίσω να ζω..ίσως να έπεσα πράγματι σε άπειρους ψυχολόγους (διάλεγα πάντα νέες γυναίκες για να νιώθω πιο άνετα τι να πω να φταίει αυτο; ) τον τελευταίο χρόνο δεν είχα χρήματα για ενοίκιο ούτε για φαγητό στην πόλη που έμενα..οι γονείς μου με συντηρούσαν τόσα χρόνια για να σπουδάσω πράγμα που τελικά δεν ολοκλήρωσα..τώρα είναι και οι δύο άνεργοι..κ εγώ μαζί..οπότε 100 ευρώ να δίνω για 2 συνεδρίες την εβδομάδα που έκανα δυστυχώς δεν υπάρχουν.. 3 άτομα είμαστε και τα 3 άνεργα..τον τελευταίο ένα χρόνο και οι 3..εγώ 30 μήνες.. και θέματα υγείας που θέλουμε να διευθετήσουμε (πέρα από το δικό μου) τα αναβάλλουμε όλα μέχρι να βρούμε εισόδημα..οπότε το θεωρώ κι ας ακουστεί λάθος πολυτέλεια να πηγαίνω να πληρώνω για να αναλύω και να αναμοχλεύω τα ίδια κ τα ίδια με την ψυχολόγο και να σκάω τα 50άρια..όσο για τους δικούς μου είναι σε άρνηση για ό,τι περνάω..ο ψυχίατρος τους φόβισε αυτές τις μέρες και θορυβήθηκαν..αρνούνται ότι υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό.. φταίω κι εγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί καταπίεζα πολύ τα συμπτώματά μου με αποτέλεσμα να χειροτερεύω την κατάστασή μου...
    Καλημέρα !

    Η κατάθλιψη δυστηχως είναι ζωγραφισμένη στο πρόσωπο μας όταν είμαστε μέσα σε αυτή .
    Όσο και να θες να την κρύψεις ή να προσποιηθείς, τα μάτια και γενικά η όψη σου θα το μάρτυρας ειδικά στα άτομα που σου είναι οικεία και σε γνωρίζουν από παλιά .

    Τώρα μου κάνει πολύ εντύπωση όσο αφορά το θέμα του μωρού .
    Όποιος έχει κάνει ψυχοθεραπεία και γενικά έχει μπει σε αυτό τον κόσμο γνωρίζει πολύ καλά ότι ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες ψυχολόγοι προτείνουν κάτι παρόμοιο.
    Δεν αφεινουμε καμία ,είτε μικρή ,είτε μεγάλη αφορμή που υπάρχει στην ζωή μας για να αντλήσουμε χαρά και να κάνουμε το μυαλό μας λιγάκι να ξεφύγει από εκεί που είναι .
    Δεν κλείνουμε τα μάτια μας σε κανένα ευχάριστο γεγονός που μπορεί να συμβαίνει στον περίγυρο μας και να μην πιανομαστε έστω λιγάκι από αυτό ,σαν μοναδική διέξοδο την δεδομένη στιγμή .
    Όσο δύσκολο και να είναι επιβάλλεται να το κάνουμε .
    Μόνο τότε εκπαιδεύεις το μυαλό σου να σκέφτεται θετικά και κατά επέκταση να αρχίσει το σώμα να παράγει ορμόνες που προκαλούν αυτά τα συναισθήματα .

    Να ξέρεις τα μωρά -παιδια ,τα ζώα και τα φυτά είναι οι νούμερα ένα παράγοντες που μπορούν να συμβάλουν στο να αναπτυχθούν τα απαραίτητα συναισθήματα και κατ επέκταση να παραχθούν οι άμεσα συνμβαλομενες ορμόνες στο σώμα μας ώστε να γίνουν η κινητήριος δύναμη που θα μας βγάλει σιγά σιγά από όλη αυτή την κατάσταση .

    Μην παρασύρεσαι από το δικό σου συναίσθημα.
    Αυτό που σε κάνει να βλέπεις τα πάντα γύρω σου ανούσια και μικρά μπροστά στο δικό σου θέμα .

    Μόνο έτσι εκπαιδευεις το μυαλό σου και κατ επέκταση το σώμα σου να μην βουλιάζει σε όλη αυτή την κινούμενη άμμο ....

    Προσπάθησε να βρεις ένα σωστό ψυχολόγο να σε "εκπαιδευση " σωστά ως προς την σκέψη και θα δεις θα κάνεις μικρά μικρά βηματακια που όμως είναι ικανά για να βγεις από όλο αυτό .

    Ακόμα και αν δεν θες ,νομίζεις ότι δεν σε βοηθάει ο θεραπευτής την δεδομένη στιγμή ,εχεις τόσους ανθρώπους γύρω σου και παραπονιέσαι ότι δεν σε καταλαβαίνουν .Μιλά σε αυτούς !

    Πως να σε καταλάβουν από την στιγμή που έχεις μετατρέψει την ίδια σου την ζωή σε μια θεατρική παράσταση ?
    Πως θα μπορέσει ο άλλος να σε πλησιάσει και να σου πει το οτιδήποτε .Δεν ξέρεις καμιά φορά ,η βοήθεια έρχεται από τα άτομα που δεν το περιμένουμε .

    Γνωρίζω πολύ καλά πως παρόλο που θέλουμε την συμπαράσταση και την κατανόηση την δεδομένη στιγμή ,κυριαρχεί κάπου ο εγωισμος μας και το πείσμα μας και δεν το δείχνουμε .
    Δεν θέλουμε να αναγνωρίζουμε το βλέμμα της λύπης και του οίκτου στο βλέμμα του συνομιλητή μας .
    Λέμε ένα είμαστε καλά και αυτόματα εμείς βουλιάζουμε κάθε μέρα όλο και πιο πολύ ..

    Να μιλάς καλό μου ,να μιλάς και να εξωτερικευεις τα πάντα .
    Δεν είναι ανάγκη όταν μιλάς να έχεις το αίσθημα ότι κάποιος σε λυπάται και γι αυτο σε ακούει .Δειξτου εσύ με τον τρόπο που μιλάς και με τα λόγια σου τι πραγματικά έχεις ανάγκη .
    Έχεις ανάγκη από δύναμη και πρέπει να την αντλήσεις από εκείνων .
    Να αρπάζεις το οτιδήποτε όμορφο συμβαίνει γύρω σου και να το ξεζουμιζεις στην κυριολεξία ώστε να μάθεις στο μυαλό σου να παράγει τέτοιες σκέψεις .

    Μην περιμένεις από τους άλλους να σε κινητοποιήσουν αν εσύ η ίδια δεν το κάνεις έστω και με το ζόρι .

    Είμαι εδώ οπότε χρειαστείς και όποτε νομίζεις ότι θέλεις να βγάλεις κάτι από μέσα σου να σε ακούσω ,μόνο κάνε προσπάθειες ,έστω και με το ζόρι .
    Είμαι σίγουρη πως θα μπορέσεις να βγεις σιγά σιγά από όλο αυτό αρκεί να το προσπαθήσεις και να το πιστέψεις !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας Ανδρέα, Μαριλού και Νεφέλη. Σήμερα πέρασα όλη τη μέρα με 2 ξαδέρφια που είχα να δω 3 χρόνια και ήρθαν για διακοπές..το θεατράκι συνεχίστηκε ακάθεκτο όπως καταλαβαίνετε..πάω για το Όσκαρ...η ξαδέλφη κάτι ψιλοκατάλαβε και με ρώτησε αν είμαι καλά..της λέω μια χαρά..μου λέει έχεις μια θλίψη στα μάτια σου..αυτό που οι ξένοι καταλαβαίνουν αλλά οι δικοί μου όχι μπορεί να με στείλει...





    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..Πήγαινα συστηματικά σε 2 ψυχολόγους σε 2 διαφορετικές πόλεις (διαδοχικά όχι ταυτόχρονα) με μεταπτυχιακά κλπ με πολύ καλές συστάσεις..ίσως να μην ταίριαξε σε μένα απλώς δεν έβλεπα καμία ιδιαίτερη εξέλιξη..μόνο με τα χάπια έβλεπα διαφορά..έχω περάσει από πολλά στάδια εξάρσεων και υφέσεων όπως έχω αναφέρει..όταν περνούσα πολύ άσχημα πήγαινα στον ψυχίατρο για τα χάπια..τα τελευταία σχεδόν 3 χρόνια παίρνω συστηματικά γιατί είμαι μονίμως triggered από κάτι και δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω την κατάσταση με σκέτη ψυχοθεραπεία..

    Remedy συμφωνώ απόλυτα ότι ένα ανιψάκι που θα βλέπω μία στο τόσο προφανώς δεν είναι λύση σε κανένα πρόβλημα.. το ανέφερα ως ένα κίνητρο που ανασύρω τους τελευταίους μήνες για να συνεχίσω να ζω..ίσως να έπεσα πράγματι σε άπειρους ψυχολόγους (διάλεγα πάντα νέες γυναίκες για να νιώθω πιο άνετα τι να πω να φταίει αυτο; ) τον τελευταίο χρόνο δεν είχα χρήματα για ενοίκιο ούτε για φαγητό στην πόλη που έμενα..οι γονείς μου με συντηρούσαν τόσα χρόνια για να σπουδάσω πράγμα που τελικά δεν ολοκλήρωσα..τώρα είναι και οι δύο άνεργοι..κ εγώ μαζί..οπότε 100 ευρώ να δίνω για 2 συνεδρίες την εβδομάδα που έκανα δυστυχώς δεν υπάρχουν.. 3 άτομα είμαστε και τα 3 άνεργα..τον τελευταίο ένα χρόνο και οι 3..εγώ 30 μήνες.. και θέματα υγείας που θέλουμε να διευθετήσουμε (πέρα από το δικό μου) τα αναβάλλουμε όλα μέχρι να βρούμε εισόδημα..οπότε το θεωρώ κι ας ακουστεί λάθος πολυτέλεια να πηγαίνω να πληρώνω για να αναλύω και να αναμοχλεύω τα ίδια κ τα ίδια με την ψυχολόγο και να σκάω τα 50άρια..όσο για τους δικούς μου είναι σε άρνηση για ό,τι περνάω..ο ψυχίατρος τους φόβισε αυτές τις μέρες και θορυβήθηκαν..αρνούνται ότι υπάρχει θέμα και μάλιστα σοβαρό.. φταίω κι εγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί καταπίεζα πολύ τα συμπτώματά μου με αποτέλεσμα να χειροτερεύω την κατάστασή μου...
    καλημερα.
    κανεις δεν ειπε να σταματησεις τα χαπια. αν κανεις ψυχοθεραπεια, θα την κανεις παραλληλα. δεν σε ενοχλουν τα χαπια σε αυτο.
    υπαρχουν ξερεις και δωρεαν δομες για ψυχοθεραπεια στα κεντρα ψυχικης υγειας και ειδικα για αυτοκτονικους ιδεασμους υπαρχει και η γραμμη βοηθειας που μπορεις να προστρεχεις οποτε νοιωθεις ιδιαιτερα πιεσμενη...

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση Ψυχωσωματικων
    By meletis in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 17:15
  2. αντιμετωπιση διαταραχης
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 18:23
  3. αντιμετωπιση δυσκολιών
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 04-06-2016, 13:19
  4. Αντιμετώπιση ΙΔΨ με αυτοβοήθεια?
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2011, 09:03
  5. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •