Υπάρχει κάποιος τρόπος ν' ανακουφιστώ απ' όσα νιώθω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Υπάρχει κάποιος τρόπος ν' ανακουφιστώ απ' όσα νιώθω;

    Καλησπέρα...

    Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι αυτή είναι η σωστή κατηγορία για το συγκεκριμένο θέμα αλλά το βάζω εδώ μιας και πάσχω από κατάθλιψη... Ο λόγος που γράφω είναι ότι νιώθω ένα μεγάλο βάρος μέσα μου αυτή τη στιγμή που σχεδόν με πνίγει και χρειάζομαι ανακούφιση... Σκέφτηκα ότι ίσως η συζήτηση με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν να βοηθήσει... Αν υπάρχει κανείς ας μου απαντήσει... Νιώθω πραγματικά πολύ άσχημα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλησπέρα...

    Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι αυτή είναι η σωστή κατηγορία για το συγκεκριμένο θέμα αλλά το βάζω εδώ μιας και πάσχω από κατάθλιψη... Ο λόγος που γράφω είναι ότι νιώθω ένα μεγάλο βάρος μέσα μου αυτή τη στιγμή που σχεδόν με πνίγει και χρειάζομαι ανακούφιση... Σκέφτηκα ότι ίσως η συζήτηση με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν να βοηθήσει... Αν υπάρχει κανείς ας μου απαντήσει... Νιώθω πραγματικά πολύ άσχημα...
    Καλησπέρα Κύκνε!

    Είσαι λευκός ή μαύρος κύκνος;
    Τι σε απασχολεί; Για ποιο πράγμα νιώθεις βάρος μέσα σου; Ποιες σκέψεις σε βασανίζουν;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Καλησπέρα Κύκνε!

    Είσαι λευκός ή μαύρος κύκνος;
    Τι σε απασχολεί; Για ποιο πράγμα νιώθεις βάρος μέσα σου; Ποιες σκέψεις σε βασανίζουν;
    Προσπαθώ να είμαι λευκός αλλά νιώθω ότι έχω λερωθεί απ' το μαύρο αφού συχνά κάνω μαύρες σκέψεις... Πάντως η ταινία ήταν υπέροχη, συμφωνείς;

    Ένα πράγμα που με απασχολεί και δεν μπορώ να το ελέγξω είναι ότι ίσως να βγω για καφέ με φίλους αύριο αλλά δεν είναι ακόμα σίγουρο και με αγχώνει που δεν ξέρω... Και μόνο που το έγραψα και το μοιράστηκα νιώθω να ξαλαφρώνω λιγουλάκι...

    Αλλά δεν φταίει μόνο αυτό, το βάρος που νιώθω είναι κάπως απροσδιόριστο, νιώθω σαν να έχω πιαστεί σε μια παγίδα που με σφίγγει και με πιέζει, καταλαβαίνεις τι εννοώ;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλησπέρα...

    Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι αυτή είναι η σωστή κατηγορία για το συγκεκριμένο θέμα αλλά το βάζω εδώ μιας και πάσχω από κατάθλιψη... Ο λόγος που γράφω είναι ότι νιώθω ένα μεγάλο βάρος μέσα μου αυτή τη στιγμή που σχεδόν με πνίγει και χρειάζομαι ανακούφιση... Σκέφτηκα ότι ίσως η συζήτηση με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν να βοηθήσει... Αν υπάρχει κανείς ας μου απαντήσει... Νιώθω πραγματικά πολύ άσχημα...
    Εδώ είμαι και το ξέρεις κορίτσι μου !

    Γιατί έτσι ,έγινε κάτι στο σπίτι εκτός από αυτό που σε τάραξε περισσότερο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Προσπαθώ να είμαι λευκός αλλά νιώθω ότι έχω λερωθεί απ' το μαύρο αφού συχνά κάνω μαύρες σκέψεις... Πάντως η ταινία ήταν υπέροχη, συμφωνείς;

    Ένα πράγμα που με απασχολεί και δεν μπορώ να το ελέγξω είναι ότι ίσως να βγω για καφέ με φίλους αύριο αλλά δεν είναι ακόμα σίγουρο και με αγχώνει που δεν ξέρω... Και μόνο που το έγραψα και το μοιράστηκα νιώθω να ξαλαφρώνω λιγουλάκι...

    Αλλά δεν φταίει μόνο αυτό, το βάρος που νιώθω είναι κάπως απροσδιόριστο, νιώθω σαν να έχω πιαστεί σε μια παγίδα που με σφίγγει και με πιέζει, καταλαβαίνεις τι εννοώ;
    Δεν την έχω δει ακόμα. Αλήθεια εσένα τι σου άρεσε περισσότερο στην ταινία;

    Τι εκκρεμεί ακόμα ώστε να ξέρεις σίγουρα για αύριο;

    Η παγίδα έχει σχέση με κάποια συγκεκριμένη κατάσταση που ζεις;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Εδώ είμαι και το ξέρεις κορίτσι μου !

    Γιατί έτσι ,έγινε κάτι στο σπίτι εκτός από αυτό που σε τάραξε περισσότερο ?
    Όχι, τίποτα απλώς τα τελευταία βράδια δεν κοιμάμαι καλά... Ξυπνάω μες τη νύχτα και βλέπω εφιάλτες, δεν ξέρω αν με επηρεάζει κι αυτό... Επίσης νιώθω ότι δεν έχω το κουράγιο να κάνω τίποτα σήμερα, όλα μου φαίνονται βουνό λόγω της άσχημης διάθεσης...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Δεν την έχω δει ακόμα. Αλήθεια εσένα τι σου άρεσε περισσότερο στην ταινία;

    Τι εκκρεμεί ακόμα ώστε να ξέρεις σίγουρα για αύριο;

    Η παγίδα έχει σχέση με κάποια συγκεκριμένη κατάσταση που ζεις;
    Οι ερμηνείες θα έλεγα αν και το σενάριο είναι πολύ ενδιαφέρον...

    Εκκρεμεί να δώσουν όλοι το ok γιατί μιλάμε για τρία άτομα που πρέπει να συντονιστούν και να ταιριάζουν οι ώρες που μπορούν αν κι επειδή αύριο είναι Κυριακή πιστεύω ότι θα βολέψει...

    Όσο για την παγίδα έχει σχέση με άσχημα γεγονότα του παρελθόντος που δεν κατάφερα ν' αφήσω πίσω μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όχι, τίποτα απλώς τα τελευταία βράδια δεν κοιμάμαι καλά... Ξυπνάω μες τη νύχτα και βλέπω εφιάλτες, δεν ξέρω αν με επηρεάζει κι αυτό... Επίσης νιώθω ότι δεν έχω το κουράγιο να κάνω τίποτα σήμερα, όλα μου φαίνονται βουνό λόγω της άσχημης διάθεσης...
    Σίγουρα σε επηρεάζει και αυτό ..
    Δεν ηρεμείς ούτε ξεκουράζεται ο εγκέφαλος και δεδομένης της κατάστασης σου αυτό σε ταράζει ακόμα πιο πολύ .

    Λογικό μου ακούγεται ,το παραμικρό μας φαίνεται βουνό όταν είμαστε ταλαιπωρημένοι ψυχολογικά .
    Για σκέψου τι έχεις μάθει όλο αυτό τον καιρό ,πως καταφέρνεις λιγάκι να το ξεπερνάς ?

    Θες να το συζητάς και έτσι νομίζεις ότι βγαίνει από μέσα σου ?
    Θες να κάνεις κάτι άλλο ώστε να φύγει το μυαλό σου από όλο αυτό ?
    Και αν ναι τι είναι αυτό που πραγματικά θα ήθελες τώρα ?

    Μήπως από αυτή την συνάντηση περιμένεις κάτι καλό και έχεις όλη αυτή την ανυπομονησία για το αν θα γίνει τελικά ή όχι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Οι ερμηνείες θα έλεγα αν και το σενάριο είναι πολύ ενδιαφέρον...

    Εκκρεμεί να δώσουν όλοι το ok γιατί μιλάμε για τρία άτομα που πρέπει να συντονιστούν και να ταιριάζουν οι ώρες που μπορούν αν κι επειδή αύριο είναι Κυριακή πιστεύω ότι θα βολέψει...

    Όσο για την παγίδα έχει σχέση με άσχημα γεγονότα του παρελθόντος που δεν κατάφερα ν' αφήσω πίσω μου...
    Αν δεν κάτσει να βρεθείτε αύριο τι θα συμβεί;

    Σε τι επηρεάζουν αρνητικά το παρόν σου τα γεγονότα του παρελθόντος;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Σίγουρα σε επηρεάζει και αυτό ..
    Δεν ηρεμείς ούτε ξεκουράζεται ο εγκέφαλος και δεδομένης της κατάστασης σου αυτό σε ταράζει ακόμα πιο πολύ .

    Λογικό μου ακούγεται ,το παραμικρό μας φαίνεται βουνό όταν είμαστε ταλαιπωρημένοι ψυχολογικά .
    Για σκέψου τι έχεις μάθει όλο αυτό τον καιρό ,πως καταφέρνεις λιγάκι να το ξεπερνάς ?

    Θες να το συζητάς και έτσι νομίζεις ότι βγαίνει από μέσα σου ?
    Θες να κάνεις κάτι άλλο ώστε να φύγει το μυαλό σου από όλο αυτό ?
    Και αν ναι τι είναι αυτό που πραγματικά θα ήθελες τώρα ?

    Μήπως από αυτή την συνάντηση περιμένεις κάτι καλό και έχεις όλη αυτή την ανυπομονησία για το αν θα γίνει τελικά ή όχι ?
    Νομίζω ότι όταν το συζητάω νιώθω λίγο καλύτερα...

    Όσο για τη συνάντηση το θέμα είναι ότι τη σχεδίαζα για μέσα στην εβδομάδα αλλά σκέφτηκα ότι αύριο θα ήταν πιο πιθανό να βολέψει τους φίλους μου αφού την Κυριακή δεν δουλεύουν κι αγχώθηκα γιατί πρέπει να κάνω κάποια πράγματα ως αύριο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Αν δεν κάτσει να βρεθείτε αύριο τι θα συμβεί;

    Σε τι επηρεάζουν αρνητικά το παρόν σου τα γεγονότα του παρελθόντος;
    Τίποτα, θα βρεθούμε άλλη μέρα που θα βολεύονται όλοι απλώς εγώ είμαι αγχώδες άτομο και θέλω να ξέρω εγκαίρως τι θα κάνουμε κι όχι τελευταία στιγμή...

    Ναι, δυστυχώς μου δυσκολεύουν τη ζωή σ' ότι αφορά τη σχέση μου με το άλλο φύλο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Νομίζω ότι όταν το συζητάω νιώθω λίγο καλύτερα...

    Όσο για τη συνάντηση το θέμα είναι ότι τη σχεδίαζα για μέσα στην εβδομάδα αλλά σκέφτηκα ότι αύριο θα ήταν πιο πιθανό να βολέψει τους φίλους μου αφού την Κυριακή δεν δουλεύουν κι αγχώθηκα γιατί πρέπει να κάνω κάποια πράγματα ως αύριο...
    Ωραία !Εφόσον ξέρει τι θα σε κάνει να νιώσεις καλά θα το συζητήσεις λοιπόν !

    Άρα να υποθέσω ειναι δική σου προτροπή να αλλάξεις την προγραμματισμένη συνάντηση σας και τώρα συνειδητοποιείς ότι δεν σου βγαίνει ο χρόνος ώστε να είσαι όπως πρέπει στην συνάντηση και πιέζεσαι με λίγα λόγια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ωραία !Εφόσον ξέρει τι θα σε κάνει να νιώσεις καλά θα το συζητήσεις λοιπόν !

    Άρα να υποθέσω ειναι δική σου προτροπή να αλλάξεις την προγραμματισμένη συνάντηση σας και τώρα συνειδητοποιείς ότι δεν σου βγαίνει ο χρόνος ώστε να είσαι όπως πρέπει στην συνάντηση και πιέζεσαι με λίγα λόγια ?
    Ακριβώς αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ακριβώς αυτό...
    Οπότε μήπως θα ήταν για καλό να μην γίνει αύριο αυτή η συνάντηση ?
    Τι ωφελεί μια χαλαρή συνάντηση με φίλους μας αν μας γεμίζει άγχος .

    Εσύ εφόσον δεν ξέρεις ακόμα την εξέλιξη καλό είναι να κάνεις ήδη τις προετοιμασίες που θέλεις ,έχεις χρόνο μην πιέζεσαι , οπότε γίνει δε γίνει να μην σε επηρεάσει όλο αυτό .
    Μην σε "ευνουχίζει " αυτόματα το άγχος σου και αντιλαμβάνεσαι διαφορετικά την αίσθηση του χρόνου .

    Έτσι αν γίνει αύριο θα είσαι έτοιμη και αν πάλι δεν γίνει οι ετοιμασίες θα περιμένουν λίγες μέρες και έτσι θα έχεις χρόνο να κάνεις άλλα πράγματα .

    Τι λες ?
    Προλαβαίνεις άνετα ,οι μέρες πλέον έχουν μεγαλώσει αρκετά και όλο αυτό σου δίνει μεγαλύτερο περιθώριο και διάθεση αυτόματα να τελειώνεις κάποιες δουλειές που τον χειμώνα επειδή νυχτώνει νωρίς μας επηρεάζει όλο αυτό και δεν μπορούμε να τις κάνουμε .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τίποτα, θα βρεθούμε άλλη μέρα που θα βολεύονται όλοι απλώς εγώ είμαι αγχώδες άτομο και θέλω να ξέρω εγκαίρως τι θα κάνουμε κι όχι τελευταία στιγμή...

    Ναι, δυστυχώς μου δυσκολεύουν τη ζωή σ' ότι αφορά τη σχέση μου με το άλλο φύλο...
    Όταν λες τελευταία στιγμή εννοείς πως θα το ξέρεις λίγο πριν βγείτε; Μια ώρα πριν ας πούμε;

    Σε τι δυσκολεύεσαι στις σχέσεις σου με το άλλο φύλο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ναι, υπάρχει τρόπος.
    By Alterego in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2021, 20:00
  2. υπαρχει τροπος?
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 3
    Last Post: 01-07-2021, 15:25
  3. Υπάρχει τρόπος να γίνεις αναίσθητος
    By σουζι1 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 30-09-2017, 15:33
  4. Υπάρχει τρόπος ?
    By ranti in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 17
    Last Post: 22-06-2017, 20:52
  5. Υπαρχει τροπος για...
    By Marley in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-2009, 00:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •