Ξεκίνημα αντικαταθλιπτικων, ναι ή όχι.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Ξεκίνημα αντικαταθλιπτικων, ναι ή όχι.

    Πάνω κάτω ξερετε τα θέματα μου.

    Θεωρείτε ότι θα με βοηθήσουν ή θα με κάνουν χειροτερα; Τα ζολοφτ μου εγραψαν. Κάνουν χειρότερη ταχυκαρδια; Τα είχα πάρει μια φορά,ενιωθα οκ, αλλά μου έφερναν έντονη ζάλη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΚΟΙΤΑ..επειδη παιρνω ζολοφτ, εχω παρει παλαιοτερα κ λαντοζ κ εφεξορ, θα ελεγα οτι το καθε ενα εχει τις απαισιες παρενεργειες του. δυστυχως κανενα δεν θα βρεις που να μην νιωσεις το τοσο δα εστω..
    το ζολοφτ μου εκανε σπασμους κ τρεμουλες πολλες κ ολα τα 3πλασιασε στην αρχη...ειχα φρικαρει, αλλα εκανα υπομονη, αυξησα την αγχολυση μεχρι να με πιασει κ συνεχισα κανονικα να το παιρνω...
    χειροτερα ολα σε κανουν στην αρχη μεχι να πιασουν...

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΚΟΙΤΑ..επειδη παιρνω ζολοφτ, εχω παρει παλαιοτερα κ λαντοζ κ εφεξορ, θα ελεγα οτι το καθε ενα εχει τις απαισιες παρενεργειες του. δυστυχως κανενα δεν θα βρεις που να μην νιωσεις το τοσο δα εστω..
    το ζολοφτ μου εκανε σπασμους κ τρεμουλες πολλες κ ολα τα 3πλασιασε στην αρχη...ειχα φρικαρει, αλλα εκανα υπομονη, αυξησα την αγχολυση μεχρι να με πιασει κ συνεχισα κανονικα να το παιρνω...
    χειροτερα ολα σε κανουν στην αρχη μεχι να πιασουν...

    Είχα δοκιμάσει να παρω για δυο ημερες μες στο καλοκαιρι, δεν μου έκανε καμιά φοβερή παρενέργεια ,αισθανομουν όμως πολυ αβολα σαν να ήμουν έξω απο το σώμα μου και ζάλη. Αυτο οκ,το αντεχω, φοβαμαι όμως μην μου κάνουν χειρότερα την ορθοστατικη ταχυκαρδία που έχω. Εχεις παρατηρήσει να σου έκαναν κάποιο καρδιολογικο συμπτωμα; και γενικά νιωθεις καλύτερα απο πριν; Εγώ έχω ιδψ, μετατραυματικο στρες και αρρωστοφοβια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι δεν εχω γενικα περιεργους παλμους... ολα καλα, ταχυκαρδια ειχα οταν εκανα πολυ αγχος ..που ναι ειναι αναμενομενο κ οχι επικινδυνο, γι αυτο συνηθως το παιρνεις μαζι με αγχολυση για αρχη..
    κοιτα δεν θα ειναι αναιμακτο, δυστυχως φερνουν καποια ταραχη, αυτο με το εξω απο το σωμα σου που λεγεται αποπραγματοποιηση, ζαλαδες, ζαυλακομαρα, πονοκεφαλους, ξηροστομια(για 3 μερες ειχα),αδυναμια, κοπωση,περπαταγα κ ετρεμαν τα ποδια μου σωματικα , οχι ψυχολογικα.
    απο ψυχολογικα ειχα ακομα περισσοτερο αγχος σε φαση τωρα θα εκραγω, βαρος στο στηθος, θλιψη, καταθλιψη, εφιαλτες, αγωνια, φοβος, τρομος κ σπασμους..
    λυπαμαι αν σε τρομαζω..αλλα τα περασα κ τα καταφερα, επαιρνα μαζι κ λυρικα 150mg για 3 μηνες κ ζαναξ κ ρεμερον μεχρι να το συνηθισω..μετα τα εκοψα ολα αυτα κ εμεινα μονο με το ζολοφτ...
    εμενα τουλαχιστον στην αρχη τα σσρι με πειραζουν παρα πολυ ..δλδ μετα την 3η μερα ληψης ξεκινανε τα οργανα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ειχα ξεκινησει Zoloft πριν 2 μηνες περιπου, 25mg την πρωτη εβδομαδα, 50mg τη δευτερη, και απο το τελειωμα της τριτης στα 100mg. Μετα απο 2 μηνες δεν καταλαβα να εκανε τιποτα (το εκοψα πληρως πριν μερικες μερες) αλλα δεν ειχα και καμια παρενεργεια απολυτως. Οποτε τα SSRI δεν πιανουν σε ολους. Πιστευω οτι αν δεν εμφανισει καποιος παρενεργειες, το φαρμακο δεν προκειται να κανει τιποτα.
    Γενικα ειμαι εναντια στα SSRI/SNRI, το ειχα ξεκινησει γιατι η καταθλιψη εφτασε στο αμην (ειμαι και πασχων κοινωνικης φοβιας). Δουλεια κανουν αυτα τα φαρμακα οταν εχεις ανεπαρκεια σεροτονινης, δυστυχως οι περισσοτεροι γιατροι τα γραφουν σαν καραμελες για απλες λυπηρες καταστασεις τη ζωης πιστευοντας οτι θα βγαλουν απο την θλιψη (και οχι χημικη καταθλιψη!) καποιον, και γιαυτο δεν κανουν τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συμφωνω με stefam.. οτι αν δεν σε πιανουν το καταλαβαινεις απο την αρχη, αν εχεις παρενεργειες σημαινει οτι κατι θα κανουν..
    εγω παντως πεθανα στην παρενεργεια..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    συμφωνω με stefam.. οτι αν δεν σε πιανουν το καταλαβαινεις απο την αρχη, αν εχεις παρενεργειες σημαινει οτι κατι θα κανουν..
    εγω παντως πεθανα στην παρενεργεια..
    εχει μια βαση οπως το θετετε.....βεβαια σε μενα ετυχε να κανουν καποια παρενεργειες αλλα οχι ενεργειες,κ το αντιστροφο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Πάνω κάτω ξερετε τα θέματα μου.

    Θεωρείτε ότι θα με βοηθήσουν ή θα με κάνουν χειροτερα; Τα ζολοφτ μου εγραψαν. Κάνουν χειρότερη ταχυκαρδια; Τα είχα πάρει μια φορά,ενιωθα οκ, αλλά μου έφερναν έντονη ζάλη.
    καλυτερα.......οχι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ειχα ξεκινησει Zoloft πριν 2 μηνες περιπου, 25mg την πρωτη εβδομαδα, 50mg τη δευτερη, και απο το τελειωμα της τριτης στα 100mg. Μετα απο 2 μηνες δεν καταλαβα να εκανε τιποτα (το εκοψα πληρως πριν μερικες μερες) αλλα δεν ειχα και καμια παρενεργεια απολυτως. Οποτε τα SSRI δεν πιανουν σε ολους. Πιστευω οτι αν δεν εμφανισει καποιος παρενεργειες, το φαρμακο δεν προκειται να κανει τιποτα.
    Γενικα ειμαι εναντια στα SSRI/SNRI, το ειχα ξεκινησει γιατι η καταθλιψη εφτασε στο αμην (ειμαι και πασχων κοινωνικης φοβιας). Δουλεια κανουν αυτα τα φαρμακα οταν εχεις ανεπαρκεια σεροτονινης, δυστυχως οι περισσοτεροι γιατροι τα γραφουν σαν καραμελες για απλες λυπηρες καταστασεις τη ζωης πιστευοντας οτι θα βγαλουν απο την θλιψη (και οχι χημικη καταθλιψη!) καποιον, και γιαυτο δεν κανουν τιποτα.
    δίκιο πρεπει να χεις...κ γω πιστευω οτι σε νοσο κανουν δουλεια....κ οχι απλη μελαγχολια....βεβαια δεν πηρες κ καμια σπουδαια δοση εσυ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Το 150 που παιρνω εγω ειναι πολυ??ζολοφτ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Το 150 που παιρνω εγω ειναι πολυ??ζολοφτ..
    κανονικο ειναι ρε....200 θεωρειτε κανονικη δοση επισης η ανωτερη,φαντασου σε ιδψ δινουν και 400

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    α ναι? ωω νομιζα οτι παιρνω παρα πολυ γτ το 200 ειναι η ανωτερη δοση...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, στις οδηγιες γραφει για νευρωσεις 25mg και καταθλιψη 50mg αρχικη δοση. Ειχα διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου οτι σε καποιους εκανε δουλεια στα 50mg και ειχαν μεινει 1-2 χρονια σαυτη τη δοση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    απο 50 ξεκινησα κ εφτασα στα 100, μετα απο μηνες εκανα υποτροπη αγχος κ αυξησαμε με τον γιατρο στο 150..
    τωρα εχω αρχισει να συνερχομαι.

Similar Threads

  1. Επανεναρξη αντικαταθλιπτικων....
    By menis_64 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 13-11-2019, 22:18
  2. Συνδυασμοί αντικαταθλιπτικών με αντιψυχωσικά
    By Shotheshit80 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 04-05-2019, 21:40
  3. Διακοπη αντικαταθλιπτικων
    By Stasy89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2018, 03:29
  4. Replies: 8
    Last Post: 10-02-2016, 23:54
  5. 'ΦΥΤΟ' ΑΠΟ ΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΩΝ
    By donovanbeili in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2011, 01:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •