ψυχοθεραπευτικη μεθοδος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    254

    ψυχοθεραπευτικη μεθοδος

    Καλησπερα!

    Ο καθε γιατρος μου λεει τα δικα του!Πασχω απο αγχος-καταθλιψη!Πως ξερω ποια ειναι η καλυτερη ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση για μενα χωρις να με εκμεταλευτουν????

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42
    Είχα πριν λίγο μία συζήτηση γι' αυτό το θέμα, η ψυχοθεραπεία χρειάζεται περισσότερο στα άτομα που δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι τους συμβαίνει. Αν ξέρεις τι έχεις και το έχεις κατανοήσει και απλά θέλεις θεραπεία, τότε ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης μπορείς να το αντιμετωπίσεις μόνη ή με φαρμακευτική αγωγή. Η ψυχοθεραπεία είναι μία καλή εφεύρεση αρκετών γιατρών για να τα παίρνουν περισσότερο, λίγοι είναι αυτοί που αξίζουν, και πιστεύω ότι το ξέρεις. Πρέπει να μιλήσουμε....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by irene13 View Post
    Είχα πριν λίγο μία συζήτηση γι' αυτό το θέμα, η ψυχοθεραπεία χρειάζεται περισσότερο στα άτομα που δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι τους συμβαίνει. Αν ξέρεις τι έχεις και το έχεις κατανοήσει και απλά θέλεις θεραπεία, τότε ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης μπορείς να το αντιμετωπίσεις μόνη ή με φαρμακευτική αγωγή. Η ψυχοθεραπεία είναι μία καλή εφεύρεση αρκετών γιατρών για να τα παίρνουν περισσότερο, λίγοι είναι αυτοί που αξίζουν, και πιστεύω ότι το ξέρεις. Πρέπει να μιλήσουμε....
    +1....

    ΥΓ
    το λιγοι αξιζουν τι το εβαλες??? δεν εχουν "θεραπευσει" κανεναν ποτε....δουλεμα και δηλητηριο μοιραζουν....
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  4. #4
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    GingerTania,
    οι περισσότερες γνωστές προσεγγίσεις μπορούν να σε βοηθήσουν αποτελεσματικά, αν και εφόσον ο ψυχοθεραπευτής είναι έμπειρος να ασκήσει σωστά την όποια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ακολουθεί.
    Θα σου πρότεινα να μην σταθείς τόσο στην προσέγγιση. Ήδη διακρίνω ότι αγχώνεσαι και αγωνιάς πολύ για το αν θα κάνεις την κατάλληλη επιλογή! Πάρε μια σύσταση από κάποιον φίλο/γνωστό σου που έχει ήδη απευθυνθεί κάπου. Κλείσει ραντεβού, πήγαινε και από κει και πέρα, άκου το... στομάχι σου για να καταλάβεις αν ο επαγγελματίας στον οποίο απευθύνθηκες έχει τη γνώση και τον τρόπο να σε καταλάβει, να νιώσει και να βοηθήσει.

    Irene, επέτρεψε μου να σου πω ότι μάλλον έχεις μια υπεραπλουστευμένη (και λανθασμένη) άποψη για το αντικείμενο τη ς ψυχοθεραπείας.

    Πυθαγόρα, η τοποθέτηση σου προσβάλει ανθρώπους και επαγγελματίες. Υποπτεύομαι ότι είχες δυσάρεστη εμπειρία ψυχοθεραπείας, πίστεψε με όμως, ούτε δουλεύω ανθρώπους, ούτε δηλητήρια μοιράζω και την ίδια γνώμη έχω για αρκετούς συναδέλφους.
    Από την άλλη, κακοί επαγγελματίες, υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα και η ψυχοθεραπεία δεν αποτελεί εξαίρεση σε αυτό.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    Quote Originally Posted by NikosD. View Post
    GingerTania,
    οι περισσότερες γνωστές προσεγγίσεις μπορούν να σε βοηθήσουν αποτελεσματικά, αν και εφόσον ο ψυχοθεραπευτής είναι έμπειρος να ασκήσει σωστά την όποια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση ακολουθεί.
    Θα σου πρότεινα να μην σταθείς τόσο στην προσέγγιση. Ήδη διακρίνω ότι αγχώνεσαι και αγωνιάς πολύ για το αν θα κάνεις την κατάλληλη επιλογή! Πάρε μια σύσταση από κάποιον φίλο/γνωστό σου που έχει ήδη απευθυνθεί κάπου. Κλείσει ραντεβού, πήγαινε και από κει και πέρα, άκου το... στομάχι σου για να καταλάβεις αν ο επαγγελματίας στον οποίο απευθύνθηκες έχει τη γνώση και τον τρόπο να σε καταλάβει, να νιώσει και να βοηθήσει.

    Irene, επέτρεψε μου να σου πω ότι μάλλον έχεις μια υπεραπλουστευμένη (και λανθασμένη) άποψη για το αντικείμενο τη ς ψυχοθεραπείας.

    Πυθαγόρα, η τοποθέτηση σου προσβάλει ανθρώπους και επαγγελματίες. Υποπτεύομαι ότι είχες δυσάρεστη εμπειρία ψυχοθεραπείας, πίστεψε με όμως, ούτε δουλεύω ανθρώπους, ούτε δηλητήρια μοιράζω και την ίδια γνώμη έχω για αρκετούς συναδέλφους.
    Από την άλλη, κακοί επαγγελματίες, υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα και η ψυχοθεραπεία δεν αποτελεί εξαίρεση σε αυτό.
    συγχωρεσε με NikosD αλλά ειχα πολυ "δυσαρεστη εμπειρια ψυχοθεραπειας" και καμια φορα η χολη μου φευγει προς ολες τις κατευθυνσεις....
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    θεσ-νικη
    Posts
    19
    καλησπερα.αν ψαξεις στο ιντερνετ εχει γιατρους που λενε οτι θεραπευουν αμεσα και γρηγορα.εγω πηρα εναν στην αθηνα αλλα αφου δεν μενω εδω δεν μπορει να με βοηθησει.δεν ξερω αν κανει να σε στειλω το σαιτ,αλλα ψαξτο λιγο.

  7. #7
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Quote Originally Posted by pythagoras23 View Post
    ειχα πολυ "δυσαρεστη εμπειρια ψυχοθεραπειας".
    Αυτό υποπτεύθηκα Πυθαγόρα, ότι είχες κακή εμπειρία ψυχοθεραπείας και καταλαβαίνω τον θυμό σου, έσπευσα όμως να σου απαντήσω διότι πρόκειται για δημόσιο βήμα και τα λόγια μας κάποιες φορές, επηρεάζουν ή μπερδεύουν ανθρώπους που αναζητούν βοήθεια.

    ΥΓ. Τις συγχωρέσεις άφησε τες για τον Πάπα της Ρώμης φίλε μου, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος. Επικοινωνούμε, συνεννοούμαστε, καταλαβαινόμαστε κι αυτά ειναι που μετρούν.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Similar Threads

  1. Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2010, 02:14
  2. νεα μεθοδος θεραπειας
    By katerinaki in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 14
    Last Post: 24-09-2010, 00:25
  3. αποτελεσματική η γνωσιοσυμπεριφορική μέθοδος;
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-2010, 11:19
  4. ΜΕΘΟΔΟΣ Gestalt
    By freedom in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 22-04-2009, 21:06
  5. Μέθοδος Πιλάτες
    By kallia13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 27-11-2007, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •