Αδιέξοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    13

    Exclamation Αδιέξοδο

    Καλησπέρα, είμαι 27 ετών και πριν από ένα χρόνο βίωσα μια πολύ επώδυνη κατάσταση στο χώρο εργασίας μου.. Δούλεψα ως πωλήτρια σε ένα κατάστημα για 3 μηνες και όλο αυτό το διάστημα οι συνάδελφοι μου με αποκαλούσαν χαζή και άσχετη επειδή δεν είχα την εμπειρία τους, με μείωναν μπροστά σε άλλους , έβαζαν στην τσάντα μου διάφορα αντικείμενα για να με κατηγορήσουν κλέφτρα και μέχρι και σεξουαλικά υπονοούμενα από τον υπεύθυνο μου και γενικά διαφορα τέτοια... Η ψυχολογία μου είχε κλονιστεί γύριζα σπιτι με κλάματα και πίεση ώσπου αποφάσισα να παραιτηθώ . Με όλο αυτό που βίωσα με έπιασε καθώς υπεγραφα τα χαρτιά παραίτησης ένα τρέμουλο και μια κρίση πανικού και αυτό έγινε αντιληπτό σε αυτά τα άτομα και άρχισαν να με κοιτούν με αηδια σαν να είμαι τρελή ... από τότε φοβάμαι να έρθω σε στενή επαφή με κόσμο , έχω μπλοκάρει και μονιμως νομίζω ότι θα με ξαναπιασει και θα γίνω ρεζίλι ξανα. θελω να σημειώσω ότι δεν ειχα ποτέ πριν τέτοιο πρόβλημα παρόμοιο. Γενικά είμαι αγχώδης αλλά όχι ετσι πάντα ήμουν κοινωνική σε φυσιολογικά επίπεδα . Έχω όμως μια σχέση που πάει πολύ ομορφα, αλλα θελει και επιμένει να πηγαίνω σε οικογενειακά του τραπέζια να με γνωρίσουν καθώς και κάποιοι από τους φίλους του κι εγω όλο λέω δικαιολογίες να το αποφύγω φοβούμενη ότι θα με πιάσει κάτι παρόμοιο ή δε θα έχω τι να πω. Δεν μπορώ άλλο αυτό το πράγμα ... Ξεκίνησα πριν 2 μηνες γνωσιακη ψυχοθεραπεία και μου είπε για μετατραυματικό στρες αλλα δεν βλέπω αλλαγή. Μονιμως αποφεύγω την οικογένεια του και φίλους του.. Με άλλα άτομα δεν το έχω αυτό, νιώθω σχετικά αβολα αλλα φερομαι φυσιολογικά. Ουφ... Βοήθεια !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by roulig View Post
    Καλησπέρα, είμαι 27 ετών και πριν από ένα χρόνο βίωσα μια πολύ επώδυνη κατάσταση στο χώρο εργασίας μου.. Δούλεψα ως πωλήτρια σε ένα κατάστημα για 3 μηνες και όλο αυτό το διάστημα με οι συνάδελφοι μου με αποκαλούσαν χαζή και άσχετη επειδή δεν είχα την εμπειρία τους, με μείωναν μπροστά σε άλλους , έβαζαν στην τσάντα μου διάφορα αντικείμενα για να με κατηγορήσουν κλέφτρα και μέχρι και σεξουαλικά υπονοούμενα από τον υπεύθυνο μου και γενικά διαφορα τέτοια... Η ψυχολογία μου είχε κλονιστεί γύριζα σπιτι με κλάματα και πίεση ώσπου αποφάσισα να παραιτηθώ . Με όλο αυτό που βίωσα με έπιασε καθώς υπεγραφα τα χαρτιά παραίτησης ένα τρέμουλο και μια κρίση πανικού και αυτό έγινε αντιληπτό σε αυτά τα άτομα και άρχισαν να με κοιτούν να με αηδια σαν να είμαι τρελή ... από τότε φοβάμαι να έρθω σε στενή επαφή με κόσμο , έχω μπλοκάρει και μονιμως νομίζω ότι θα με ξαναπιασει και θα γίνω ρεζίλι ξανα. θελω να σημειώσω ότι δεν ειζα ποτέ πριν τέτοιο πρόβλημα παρόμοιο. Γενικά είμαι αγχώδης αλλά όχι ετσι πάντα ήμουν κοινωνική σε φυσιολογικά επίπεδα . Έχω όμως μια σχέση που πάει πολύ ομορφα, αλλα θελει και επιμένει να πηγαίνω σε οικογενειακά του τραπέζια να με γνωρίσουν καθώς και κάποιοι από τους φίλους του κι εγω όλο λέω δικαιολογίες να το αποφύγω φοβούμενη ότι θα με πιάσει κάτι παρόμοιο ή δε θα έχω τι να πω. Δεν μπορώ άλλο αυτό το πράγμα ... Ξεκίνησα πριν 2 μηνες γνωσιακη ψυχοθεραπεία και μου είπε για μετατραυματικό στρες αλλα δεν βλέπω αλλαγή. Μονιμως αποφεύγω την οικογένεια του και φίλους του.. Με άλλα άτομα δεν το έχω αυτό.. Νιώθω σχετικά αβολα αλλα φερομαι φυσιολογικά. Ουφ... Βοήθεια !
    καταγγελια εκανες σε αυτα τ ατομα? απιστευτο αυτο που σου εκαναν μαλλον ηταν κλικα.....

    λοιπον επαθες οντως μετατραυματικο στρες και ισως και λιγο κοινωνικη φοβια....αλλα δεν χρειαζονται η ταμπελες...
    απο οτι καταλα αγχωνεσαι οταν ερχεσαι σε επαφη με καινουργια ατομα φοβουμενη οτι θα σε πιασει αυτο το τρεμουλο? σωστα?
    αυτο που ειχες παθει στην παραιτηση σου τοτε...ισως να ηταν μια κρισουλα μικρη επειδη ειχες στρεσαριστει...
    λοιπον ας αρχισουμε με τα βασικα...
    το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις σε μια φοβια...ειναι να βρεις την φοβια..να την παραδεχτεις..να βρεις τα αιτια που στην προκαλουν και να την αντιμετωπισεις με εκθεση στον φοβο...ισως και με κανα χαπακι στην αρχη για να νιωσεις πιο ηρεμα.....το εχεις κανει εσυ αυτο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Εκεί με ποιο θάρρος σου μιλούσαν έτσι? Εσύ απαντούσες η τους άφηνες να συνεχιζουν? Εγώ θα είχα κάνει μεγάλη φασαρία! Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κυκλοφορούν τέτοια σκουπιδια ανάμεσα μας..

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    13
    όχι δεν εχω κάνει καταγγελία δεν ήθελα να το τραβήξω μου αρκεί που έφυγα από αυτό το περιβάλλον !!
    Ναι ακριβώς ... Όταν έρχομαι σε επαφή με καινούρια άτομα φοβάμαι ότι θα με ξαναπιασει τρέμουλο και πως θα με κρίνουν .. απλώς αυτό δεν το είχα ποτέ πριν , ούτε καν στην εφηβεια μου ! αυτο που φοβαμαι ειναι ισως το αν θα με χαρακτηρίσουν και τι εντύπωση θα έχουν για εμένα και τι σκέφτοντε και αν κάνω ή πω κάτι λάθος ή βλακεία (όπως μου έλεγαν στον προαναφερόμενο χώρο εργασίας)
    Χαπάκι δεν εχω πάρει ποτέ η αλήθεια είναι με τρομάζει η ιδέα του να εξαρτηθω από αυτό και να μην μπορώ να το κόψω !!! αν και δε βλέπω να χαλαρώνω καθόλου !!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    13
    ναι δυστυχώς !!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by roulig View Post
    όχι δεν εχω κάνει καταγγελία δεν ήθελα να το τραβήξω μου αρκεί που έφυγα από αυτό το περιβάλλον !!
    Ναι ακριβώς ... Όταν έρχομαι σε επαφή με καινούρια άτομα φοβάμαι ότι θα με ξαναπιασει τρέμουλο και πως θα με κρίνουν .. απλώς αυτό δεν το είχα ποτέ πριν , ούτε καν στην εφηβεια μου ! αυτο που φοβαμαι ειναι ισως το αν θα με χαρακτηρίσουν και τι εντύπωση θα έχουν για εμένα και τι σκέφτοντε και αν κάνω ή πω κάτι λάθος ή βλακεία (όπως μου έλεγαν στον προαναφερόμενο χώρο εργασίας)
    Χαπάκι δεν εχω πάρει ποτέ η αλήθεια είναι με τρομάζει η ιδέα του να εξαρτηθω από αυτό και να μην μπορώ να το κόψω !!! αν και δε βλέπω να χαλαρώνω καθόλου !!!
    ισως στην αρχη να επρεπε να παρεις χαπακι...και να εκθεθεις στον φοβο σιγα σιγα..μεχρι να τον απομυθοποιησεις και να σου περασει...
    ο γιατρος σου πιστευεις σε εχει βοηθησει? τι σ λεει και τι κανει?ψυχιατρος ειναι?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Εκεί με ποιο θάρρος σου μιλούσαν έτσι? Εσύ απαντούσες η τους άφηνες να συνεχιζουν? Εγώ θα είχα κάνει μεγάλη φασαρία! Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κυκλοφορούν τέτοια σκουπιδια ανάμεσα μας..

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    καταγγελια εκανες σε αυτα τ ατομα? απιστευτο αυτο που σου εκαναν μαλλον ηταν κλικα.....

    λοιπον επαθες οντως μετατραυματικο στρες και ισως και λιγο κοινωνικη φοβια....αλλα δεν χρειαζονται η ταμπελες...
    απο οτι καταλα αγχωνεσαι οταν ερχεσαι σε επαφη με καινουργια ατομα φοβουμενη οτι θα σε πιασει αυτο το τρεμουλο? σωστα?
    αυτο που ειχες παθει στην παραιτηση σου τοτε...ισως να ηταν μια κρισουλα μικρη επειδη ειχες στρεσαριστει...
    λοιπον ας αρχισουμε με τα βασικα...
    το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις σε μια φοβια...ειναι να βρεις την φοβια..να την παραδεχτεις..να βρεις τα αιτια που στην προκαλουν και να την αντιμετωπισεις με εκθεση στον φοβο...ισως και με κανα χαπακι στην αρχη για να νιωσεις πιο ηρεμα.....το εχεις κανει εσυ αυτο?
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ισως στην αρχη να επρεπε να παρεις χαπακι...και να εκθεθεις στον φοβο σιγα σιγα..μεχρι να τον απομυθοποιησεις και να σου περασει...
    ο γιατρος σου πιστευεις σε εχει βοηθησει? τι σ λεει και τι κανει?ψυχιατρος ειναι?
    Όχι είναι ψυχολόγος ... μου κάνει απλά γνωσιακή ψυχοθεραπεία και με ενθαρρύνει να εκτεθω στο φόβο σταδιακά και ενώ το έχω πάρει απόφαση να κάνω ένα βήμα και κάνω πιο ρεαλιστικές σκεψεις δυστυχώς σκέφτομαι έντονα λίγα δευτερόλεπτα πριν οτι θα γίνουν όλα μια αποτυχία και θα γίνω ρεζίλι και μένω στα αυγά μου !
    δεν μου έχει κάνει λόγο για χαπάκι .. το έχω σκεφτεί αλλα το φοβάμαι ! εχω ακούσει για εξάρτηση και παρενέργειες ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by roulig View Post
    Όχι είναι ψυχολόγος ... μου κάνει απλά γνωσιακή ψυχοθεραπεία και με ενθαρρύνει να εκτεθω στο φόβο σταδιακά και ενώ το έχω πάρει απόφαση να κάνω ένα βήμα και κάνω πιο ρεαλιστικές σκεψεις δυστυχώς σκέφτομαι έντονα λίγα δευτερόλεπτα πριν οτι θα γίνουν όλα μια αποτυχία και θα γίνω ρεζίλι και μένω στα αυγά μου !
    δεν μου έχει κάνει λόγο για χαπάκι .. το έχω σκεφτεί αλλα το φοβάμαι ! εχω ακούσει για εξάρτηση και παρενέργειες ..
    κοιτα θελει θεληση....σκεψου το αλλιως και να γινεις ρεζιλι τι? θα τελειωσει ο κοσμος? οχι βεβαια τιποτα δεν θα γινει..εγω ειμαι σιγουρος οτι κανενας δεν θα ασχοληθει με το αν θα κουνας ρτα χερια σ η οχι...αυτο σου μπηκε στο μυαλο επειδη ειναι φοβια και την εχεις μεγενθυνει....
    σταματα τα ολα...παρε ενα χαπακι εστω μια φορα και τραβα να εκθεσεις τον ραυτο σου μια φορα....
    Τωρα καντο...μην το αφηνεις αλλο γιατι θα μεγαλωνει η φοβιαααα

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    κοιτα θελει θεληση....σκεψου το αλλιως και να γινεις ρεζιλι τι? θα τελειωσει ο κοσμος? οχι βεβαια τιποτα δεν θα γινει..εγω ειμαι σιγουρος οτι κανενας δεν θα ασχοληθει με το αν θα κουνας ρτα χερια σ η οχι...αυτο σου μπηκε στο μυαλο επειδη ειναι φοβια και την εχεις μεγενθυνει....
    σταματα τα ολα...παρε ενα χαπακι εστω μια φορα και τραβα να εκθεσεις τον ραυτο σου μια φορα....
    Τωρα καντο...μην το αφηνεις αλλο γιατι θα μεγαλωνει η φοβιαααα
    ουφφ!!! χαχα!! τι τραβάμε ... εντάξει ! έχεις δίκιο για αυτά που λες.!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by roulig View Post
    ουφφ!!! χαχα!! τι τραβάμε ... εντάξει ! έχεις δίκιο για αυτά που λες.!
    χααχαχ τι εγινε αγχωθηκες απο τωρα?
    λοιπον και θα δεις που ολα καλα θα πανε..δεν ειναι τιποτααα...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    χααχαχ τι εγινε αγχωθηκες απο τωρα?
    λοιπον και θα δεις που ολα καλα θα πανε..δεν ειναι τιποτααα...
    χαχαχα οχι καλα είμαι για την ώρα... ε ναι τι? Πρέπει να πάω , όχι για τους αλλους αλλά για εμένα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Βρε μην φοβάσαι... Και εγώ δεν πολύ μιλάω Αλλά αν με προσβάλλεις σου βγάζω τα μάτια..
    Στο κάτω κάτω τι θα έκανες? Αφού θα έφευγες.. Δεν αντεχες.. κανε εκεί ένα πανικό να δουν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν... μπορείς! Να το θυμάσαι ότι μπορείς.. Και ειμαι σίγουρη πως αν έβαζες φωνή θα το βουλωναν ολοι

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by roulig View Post
    χαχαχα οχι καλα είμαι για την ώρα... ε ναι τι? Πρέπει να πάω , όχι για τους αλλους αλλά για εμένα !
    ε ναι φυσικα για εσενα...γτ στην ουσια δεν εχεις κανενα προβλημα και καθεσαι και σκας τσαμπααα...
    ελα βαλε λιγο τσαμπουκα και πηγαινεεεεε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by kounelaki1 View Post
    Βρε μην φοβάσαι... Και εγώ δεν πολύ μιλάω Αλλά αν με προσβάλλεις σου βγάζω τα μάτια..
    Στο κάτω κάτω τι θα έκανες? Αφού θα έφευγες.. Δεν αντεχες.. κανε εκεί ένα πανικό να δουν ότι δεν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν... μπορείς! Να το θυμάσαι ότι μπορείς.. Και ειμαι σίγουρη πως αν έβαζες φωνή θα το βουλωναν ολοι

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App
    εσυ στο τελος απο κουνελα θα μας βγεις φονιας χααχαχαχαχχα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    592
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    εσυ στο τελος απο κουνελα θα μας βγεις φονιας χααχαχαχαχχα
    Αγριευω [emoji235][emoji235] μου τι σπάει να γίνετε αυτό το πράγμα... Και το έκαναν και στη δουλειά μου σε μια κοπέλα και δεν μιλούσε.. Κάθε μέρα έκλαιγε.. Και εγώ δεν μπορούσα να πω κάτι... αν ήξερα ότι μετά από λίγο καιρό θα έφευγα θα την είχα κάνει τη φασαρία! [emoji48]

    Εστάλη από SM-A510F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Σε αδιέξοδο !!! :(
    By unhappy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 23-11-2018, 12:33
  2. Αδιέξοδο..
    By nickin in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 02-02-2018, 16:29
  3. αδιεξοδο
    By agp in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 30-06-2012, 21:48
  4. αδιεξοδο..
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-02-2012, 09:41
  5. Αδιέξοδο
    By rosewood in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 15-01-2012, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •