Έκτακτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811

    Έκτακτες

    Καλησπέρα σε όλους μετα απο αρκετό καιρο. Ειμαι καλα εδω και πολυ καιρο δεν εχω τα θέματα που είχα. Εχω ερθει διακοπές απο την Δευτέρα και απο την Τρίτη εχω καθημερινά έκτακτες τις οποίες τις αισθάνομαι πολυ έντονα. Άλλες όχι τοσο αλλα μερικές ειναι σαν να με χτυπάει ρεύμα. Χθες μετα το βραδυνο είπαμε να κανουμε έναν περίπατο. Εκει που περπατούσα ξαφνικά ένιωσα πόνο στο στήθος αριστερά και λιγο κάτω και ψιλοζαληστικα. Μετα απο λίγη ωρα Αφου περπάτησα ακομα μερικά βήματα ξανά το ίδιο. Ο πόνος δεν ήταν τοσο έντονος αλλα τον ένιωθα απο μεσα να ερχεται. Πηγα σπιτι χαλάρωσα και με έπιασε παλι. Το πολυ 1-2 λεπτά να κρατούσε. Μετα όλο το βραδυ Ήμουν με το άγχος. Σημερα ξύπνησα και κλασσικά άρχισαν παλι οι έκτακτες χωρίς λόγο. Υπάρχει κατι που να τις πυροδοτεί; Δεν εχω άγχος ειμαι χαλαρός αυτον τον καιρο δεν με ανησυχεί τιποτα!! Εδω που μένουμε εχει σχεδόν ολη μερα κλιματιστικό αναμενο και κοιμάμαι κάπως άτσαλα μηπως παιζει και αυτο τον ρόλο του; Μίλησα με γιατρο μου ειπε να αποφύγω τα κέντρα υγείας επειδή γίνεται χαμός τωρα αυτές τις μερες και λόγω του Ιου. Αλλα αν συνεχιστεί να παω να το δω. Γράφω αυτο το ποστ για να δω αν εχει τύχει σε κανέναν και αν ξέρει κανεις τι μπορεί να το πυροδοτεί αυτο! Οι έκτακτες απο προχθές ειναι κάθε μερα και αυτο με τον πόνο το επαθα χθες το βραδυ καθώς περπατούσα. Να σημειώσω οτι δεν εχω ξαναπαθει κατι ενώ περπατάω. Ολα ήταν ενώ ήμουν αραχτός. Εύχομαι σε όλους να ειστε καλα και να περνάτε όμορφα όπου και αν ειστε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Δεν μπορω να σου πω τι ειναι, μπορεί και τα αιρ κοντισιον.
    Εγω που ειχα ενα πόνο στο διάφραγμα απο την τριτη απέφυγα το κέντρο υγείας, έκλισα ραντεβού Χθες σε γιατρό σε μια κοντινή πόλη εδώ που είμαι. Έψαξα ομως για να βρω ανοιχτό ιατρειο, τετοια εποχη. Πέτυχα εναν εξαίρετο καρδιολόγο!
    Οι έκτακτες αν το εχεις ψάξει καρδιολογικά (Χολτερ, υ/s κτλ), μπορεί να οφείλονται σε καφέδες, τσιγάρα και ποτα.
    Οι αμερικανοί λενε «οι αρρυθμίες του σκ», γιατί πινουν Παρασκευη και σαββατο βραδι. ( μου το ειπε ο γιατρος που πηγα χθες).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Δεν μπορω να σου πω τι ειναι, μπορεί και τα αιρ κοντισιον.
    Εγω που ειχα ενα πόνο στο διάφραγμα απο την τριτη απέφυγα το κέντρο υγείας, έκλισα ραντεβού Χθες σε γιατρό σε μια κοντινή πόλη εδώ που είμαι. Έψαξα ομως για να βρω ανοιχτό ιατρειο, τετοια εποχη. Πέτυχα εναν εξαίρετο καρδιολόγο!
    Οι έκτακτες αν το εχεις ψάξει καρδιολογικά (Χολτερ, υ/s κτλ), μπορεί να οφείλονται σε καφέδες, τσιγάρα και ποτα.
    Οι αμερικανοί λενε «οι αρρυθμίες του σκ», γιατί πινουν Παρασκευη και σαββατο βραδι. ( μου το ειπε ο γιατρος που πηγα χθες).
    Όχι δεν πινω ούτε καπνίζω. Ειμαι και σε διατροφή αυτο τον καιρο και δεν μπορώ να πιω πολυ αλκοολ. Προχθές μονο ενα κρασι το βραδυ ήπια τιποτα παραπάνω. Αλλα τοτε δεν είχα κατι μετα με έπιασε περισσότερο. Πριν βγω να πιω το κρασι με εκανε μερικές έκτακτες άρα δεν πιστεύω να φταίει αυτο. Τωρα που μίλησα με φιλο μου γιατρο μου ειπε να αποφύγω το κέντρο υγείας Ειδικα τέτοιες μερες και να χαλαρώσω. Ίσως ειναι κατι άκυρο τελείως. Αλλα αυτο που με τρόμαξε εκτός του οτι εχω κάθε μερα έκτακτες ειναι ο πόνος που ένιωσα χθες ενώ περπατούσα. Δεν το εχω ξαναπαθει ποτε!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Εχει εδω και ωρα δεν εχει σταματήσει να κανει αρρυθμίες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει γιατί έχεις στραμμένη την προσοχή σου σε αυτές και σε παρατηρείς, οπότε και πέφτουν στην αντίληψή σου. Όσο για τον πόνο, μπορεί να προέρχεται από τόσα, γιατί το δένεις σώνει και καλά; Χαλάρωσε και δες το πρωί αν θα έχεις το ίδιο. Αν επιμένει, τότε να επισκεφθείς νοσοκομείο.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by BlackCoral View Post
    Το πιθανότερο είναι να συμβαίνει γιατί έχεις στραμμένη την προσοχή σου σε αυτές και σε παρατηρείς, οπότε και πέφτουν στην αντίληψή σου. Όσο για τον πόνο, μπορεί να προέρχεται από τόσα, γιατί το δένεις σώνει και καλά; Χαλάρωσε και δες το πρωί αν θα έχεις το ίδιο. Αν επιμένει, τότε να επισκεφθείς νοσοκομείο.
    Παω στο κέντρο υγείας γιατι πραγματικά εδω και μια ωρα δεν έχουν σταματήσει.. ειναι με απόσταση δευτερολέπτων η μια με την αλλη. Πρώτη φορα μου συμβαίνει τέτοιο πράγμα πραγματικά. Ειναι παρά πολλές!

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Tι εννοεις έκτακτες; Διπλος χτυπος; Κενο; Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι απλα αναπνευστική αρρυθμια;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Ειχα 1400 έκτακτες το 24ωρο.με τα ζαναξ είχα μόλις 4 σε δύο μερες.Οποτε ηταν καθαρά θεμα άγχους
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Καλησπέρα σε όλους μετα απο αρκετό καιρο. Ειμαι καλα εδω και πολυ καιρο δεν εχω τα θέματα που είχα. Εχω ερθει διακοπές απο την Δευτέρα και απο την Τρίτη εχω καθημερινά έκτακτες τις οποίες τις αισθάνομαι πολυ έντονα. Άλλες όχι τοσο αλλα μερικές ειναι σαν να με χτυπάει ρεύμα. Χθες μετα το βραδυνο είπαμε να κανουμε έναν περίπατο. Εκει που περπατούσα ξαφνικά ένιωσα πόνο στο στήθος αριστερά και λιγο κάτω και ψιλοζαληστικα. Μετα απο λίγη ωρα Αφου περπάτησα ακομα μερικά βήματα ξανά το ίδιο. Ο πόνος δεν ήταν τοσο έντονος αλλα τον ένιωθα απο μεσα να ερχεται. Πηγα σπιτι χαλάρωσα και με έπιασε παλι. Το πολυ 1-2 λεπτά να κρατούσε. Μετα όλο το βραδυ Ήμουν με το άγχος. Σημερα ξύπνησα και κλασσικά άρχισαν παλι οι έκτακτες χωρίς λόγο. Υπάρχει κατι που να τις πυροδοτεί; Δεν εχω άγχος ειμαι χαλαρός αυτον τον καιρο δεν με ανησυχεί τιποτα!! Εδω που μένουμε εχει σχεδόν ολη μερα κλιματιστικό αναμενο και κοιμάμαι κάπως άτσαλα μηπως παιζει και αυτο τον ρόλο του; Μίλησα με γιατρο μου ειπε να αποφύγω τα κέντρα υγείας επειδή γίνεται χαμός τωρα αυτές τις μερες και λόγω του Ιου. Αλλα αν συνεχιστεί να παω να το δω. Γράφω αυτο το ποστ για να δω αν εχει τύχει σε κανέναν και αν ξέρει κανεις τι μπορεί να το πυροδοτεί αυτο! Οι έκτακτες απο προχθές ειναι κάθε μερα και αυτο με τον πόνο το επαθα χθες το βραδυ καθώς περπατούσα. Να σημειώσω οτι δεν εχω ξαναπαθει κατι ενώ περπατάω. Ολα ήταν ενώ ήμουν αραχτός. Εύχομαι σε όλους να ειστε καλα και να περνάτε όμορφα όπου και αν ειστε.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Tι εννοεις έκτακτες; Διπλος χτυπος; Κενο; Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι απλα αναπνευστική αρρυθμια;
    Γεια σου Αντώνη. Ειναι σαν ένας έξτρα χτύπος η σαν να κλωτσάει απο μεσα η καρδιά πολυ έντονα ομως. Το πάθαινα πριν ασταμάτητα. Πηγα κέντρο υγείας εδω στο νησί ευτυχώς δεν είχε κοσμο. Με το πρώτο δεν έπιασε τιποτα αλλα ο γιατρος ήθελε να ασχοληθεί και εφόσον του ειπα οτι το πάθαινα απανωτά ειπε οτι θα το πιασει. Κάθισα 20 λεπτά μετα με ξανά εκανε καρδιογράφημα για αρκετή ωρα ώσπου άρχισε παλι αυτο και το έπιασε. Μου εκανε πολυ μεγάλο καρδιογράφημα σχεδόν τελείωσε το χαρτί. Το κοίταξε ειδε το ιστορικό μου ειδε εμένα και μου ειπε 99,9% ειναι καλοήθη και ειναι είτε απο κούραση είτε απο κατι αλλο τελείως άκυρο. Απλά μου ειπε να παω αυτές τις μερες σε έναν τοπικό καρδιολόγο εδω στο νησί που εχει καλα μηχανήματα να μου κανει και αυτος μια εξέταση πιο εξειδικευμένη. Πάντως απο την ωρα που έφυγα δεν σταμάτησαν απλά γίνανε πιο Αραιές. Πριν ήταν απανωτές πρώτη φορα ένιωσα ετσι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Ειχα 1400 έκτακτες το 24ωρο.με τα ζαναξ είχα μόλις 4 σε δύο μερες.Οποτε ηταν καθαρά θεμα άγχους
    Δεν ειμαι αγχωμένος για κατι. Διακοπές ήρθα σε νησί στο πατρικό της αρραβωνιαστικιάς μου και Ειδικα τη πρώτη μερα που ήρθα ήμουν όλο ενέργεια και διάθεση. Γενικά όποτε έρχομαι εδω επειδή ειναι βουνό και θάλασσα πάντα νιώθω καλύτερα και εχω ενέργεια και μου ανοίγει η όρεξη. Τωρα απο τη δεύτερη μερα κιολας άρχισαν αυτα ενώ είχαν να με πιάσουν πολυ καιρο. Και το κακό ειναι οτι με έπιασαν σε μεγάλη ένταση. Χωρίς άγχος χωρίς τιποτα. Ίσως να φταίει κατι άκυρο και να μη το παίρνω χαμπάρι. Ακομη και ο τρόπος που κοιμάμαι ίσως!

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Υπαρχουν περιοδοι που για οποιοδηποτε λόγο,πχ ζέστη,μια μικρή ανισσοροπια στους ηλεκτρολύτες,νιώθουμε έκτακτες. Πιο παλια δεν ενιωθες; Ή σε ανησύχησε που ήταν πιο πολλες και απανωτες; Οκ, αφού έκανες το καρδιογραφημα όλα οκ. Ενα χολτερ ίσως θα ήταν χρήσιμο, αλλά δες το πώς θα παει, μπορει να σταματήσουν.

    Εγώ γενικά δεν έχω ευτυχώς σχεδον καθόλου. Οι περισσοτερες που έχει πιασει ποτε χολτερ ήταν 99 και αυτό πριν δυο χρόνια,πριν ξεκινησω την αγωγή για το στομάχι. Σε προσφατα χολτερ,ακόμα και στο διήμερο πιανει ελάχιστες, 5-6. Το στομάχι ίσως σου κανει θέματα. Αυτός ο πονος που λες μπορει να ειναι σπασμος οισοφάγου,σπασμος εντέρου,κάτι απο κει τελος παντων που να σου προκαλεί την έκτακτη. Παλια φοβουμουν τις έκτακτες, τις ενιωθα κυρίως σε μέρες που ήμουν κουρασμένος/αυπνος. Μια φορά είχα κι εγώ αρκετές την ίδια ημέρα και είχα ανησυχήσει. Μέχρι που σταματησα να το σκέφτομαι και σταματησα να τις νιώθω. Το καλοκαίρι φρόντιζε να παιρνεις ανά διαστήματα ηλεκτρολύτες,να τρως καμια μπανανα,να πινεις κανέναν φρέσκο χυμό, θα σε βοηθήσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Billiskov καλημέρα, δυσκολη βραδια πρρασες!!! Αλλα ολα. Πηγαν καλα, λιγο πολυ ολοι το εχουμε παθει αυτο κ, καταλαβαίνουμε τι έπαθες είναι μερες π κ εγω ειχα ανασα. Κ έκτακτες καλα εκανες. Π πηγες στο κέντρο υγειας να δεις τωρα αν σ εφυγε η ιδεα θα ηρεμήσεις, διαβασα οτι ησουν σε διατροφη αλλα το βράδυ π το επαθες ειχες φαει κ πηγες για περιπατο, ξερεις μπορεί ολο αυτο να το πυροδότησε να σ εκατσε λιγο το φαι πιο βαρυ κ ο περιπατος μετα καλύτερα να αποφευγεται για εμας. Εχουμε. Π εχουμε ταχυπαλμια μετα το φαγητό γτ το αιμα παει στη στομαχι σε εμάς π ειμαστε πιο επιρεππης σε τέτοιες καταστασεις ξεκινανε κ. Οι εκτατες;πως νιωθεις το στομαχι σ;εγω θα σ πρότεινα να πάρεις κ ενα μαλοξ. Ενα σιμεκο κατι κ ισως δεις διαφορα μεχρι να πας στο γιατρό!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Billiskov καλημέρα, δυσκολη βραδια πρρασες!!! Αλλα ολα. Πηγαν καλα, λιγο πολυ ολοι το εχουμε παθει αυτο κ, καταλαβαίνουμε τι έπαθες είναι μερες π κ εγω ειχα ανασα. Κ έκτακτες καλα εκανες. Π πηγες στο κέντρο υγειας να δεις τωρα αν σ εφυγε η ιδεα θα ηρεμήσεις, διαβασα οτι ησουν σε διατροφη αλλα το βράδυ π το επαθες ειχες φαει κ πηγες για περιπατο, ξερεις μπορεί ολο αυτο να το πυροδότησε να σ εκατσε λιγο το φαι πιο βαρυ κ ο περιπατος μετα καλύτερα να αποφευγεται για εμας. Εχουμε. Π εχουμε ταχυπαλμια μετα το φαγητό γτ το αιμα παει στη στομαχι σε εμάς π ειμαστε πιο επιρεππης σε τέτοιες καταστασεις ξεκινανε κ. Οι εκτατες;πως νιωθεις το στομαχι σ;εγω θα σ πρότεινα να πάρεις κ ενα μαλοξ. Ενα σιμεκο κατι κ ισως δεις διαφορα μεχρι να πας στο γιατρό!!!
    Όταν έφαγα κάθισα αρκετή ωρα πριν παω για περπάτημα. Η αλήθεια ειναι είχα φάει λιγο πιο βαριά απ’οτι τρωω συνιθως τωρα στη διατροφή αλλα όχι τοσο ώστε να με βαρύνει η να με φουσκώσει. Ευτυχώς δεν εχω καθόλου ταχυπαλμίες αυτον τον καιρο ισα ισα θα ελεγα πως χτυπάει και αργά. Χθες ήταν το κατι αλλο γιατι εκανε πολλές απανωτές γιαυτο πηγα στο κέντρο υγείας. Παλι καλα ο άνθρωπος ήθελε να ασχοληθεί και κάθισε με υπομονή και το βρήκε. Γιατι στο πρώτο καρδιογράφημα δεν έπιασε τιποτα αλλα μετα το ειδε με τα μάτια του. Το στομάχι μου εντάξει ήταν αυτές τις μερες τωρα ειναι κάπως που ξύπνησα. Πινω κανένα τσάι γενικά δεν κανω κατι που να με ενοχλεί στο στομάχι. Δεν ξερω γιατι εγινε ετσι χθες πραγματικά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Υπαρχουν περιοδοι που για οποιοδηποτε λόγο,πχ ζέστη,μια μικρή ανισσοροπια στους ηλεκτρολύτες,νιώθουμε έκτακτες. Πιο παλια δεν ενιωθες; Ή σε ανησύχησε που ήταν πιο πολλες και απανωτες; Οκ, αφού έκανες το καρδιογραφημα όλα οκ. Ενα χολτερ ίσως θα ήταν χρήσιμο, αλλά δες το πώς θα παει, μπορει να σταματήσουν.

    Εγώ γενικά δεν έχω ευτυχώς σχεδον καθόλου. Οι περισσοτερες που έχει πιασει ποτε χολτερ ήταν 99 και αυτό πριν δυο χρόνια,πριν ξεκινησω την αγωγή για το στομάχι. Σε προσφατα χολτερ,ακόμα και στο διήμερο πιανει ελάχιστες, 5-6. Το στομάχι ίσως σου κανει θέματα. Αυτός ο πονος που λες μπορει να ειναι σπασμος οισοφάγου,σπασμος εντέρου,κάτι απο κει τελος παντων που να σου προκαλεί την έκτακτη. Παλια φοβουμουν τις έκτακτες, τις ενιωθα κυρίως σε μέρες που ήμουν κουρασμένος/αυπνος. Μια φορά είχα κι εγώ αρκετές την ίδια ημέρα και είχα ανησυχήσει. Μέχρι που σταματησα να το σκέφτομαι και σταματησα να τις νιώθω. Το καλοκαίρι φρόντιζε να παιρνεις ανά διαστήματα ηλεκτρολύτες,να τρως καμια μπανανα,να πινεις κανέναν φρέσκο χυμό, θα σε βοηθήσει.
    Αντώνη είχα και παλιά αλλα όχι ετσι. Σκέψου να ένιωθα καμια 5-6 τη μερα και αυτο πηγαινοερχόταν. Δλδ μια μερα είχα 5-6 μπορεί κ λιγότερο και μετα απο κανένα μηνα θα είχα παλι. Αυτα είχαν σταματήσει εδω και παρά πολυ καιρο και τωρα επανήλθαν. Εγω πηγα στη κέντρο υγείας μονο και μονο επειδή ήταν απανωτές και για αρκετή ωρα και επειδή με παρότρυναν να παω αλλιώς παλι θα το απέφευγα. Δεν ήξερα αν θα εχει πολυ κοσμο λόγο του Ιου κτλ γιαυτο αλλα ευτυχώς ήμουν ο μοναδικός. Ο γιατρος πάντως όταν τις έπιασε σε στιγμή που εκανε παλι μια πίσω μετα την αλλη ειπε πως αυτο ειναι 99,9% ακίνδυνο και δημιουργείται απο τελείως διαφορετικούς λόγους που μου εξήγησε πάνω κάτω. Ας ελπίσουμε να μη με ξαναπιάσει ετσι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Μακάρι να μη το ξαναζησεις ποτε αυτο, τι λογους σ ειπε ο γιατρός;τα κλασσικά αυονια αγχος κτλπ;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες ΣΟΣ!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2019, 01:44
  2. ΕΚΤΑΚΤΕΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2019, 14:41
  3. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  4. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  5. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •