Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική; - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 110 of 110
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by gus1973 View Post
    Η ικανότητα του ψυχοθεραπευτή είναι σημαντικός παράγοντας για την έκβαση της ψυχοθεραπείας. Ίσως να παίζει ρόλο και η προσέγγιση / σχολή στην οποία ανήκει ο ψυχοθεραπευτής... δεν το γνωρίζω...
    Από την έως τώρα εμπειρία μου καταλήγω στο ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο, σε άγχος, σε θλίψη, σε περιόδους που οι αντιστάσεις μου είναι πάρα πολύ ισχυρές, όταν οχυρώνομαι πίσω από διάφορα, όταν αρνούμαι να με δω, να με ακούσω... όταν παρασύρομαι από τη λογική και της επιτρέπω να υπερισχύσει του συναισθήματος... Εκεί ίσως να παίζει καθοριστικό ρόλο η παρέμβαση του θεραπευτή... να έχει την ικανότητα να σε αντιμετωπίσει ως μια πραγματικά ξεχωριστή προσωπικότητα, αποφεύγωντας πεπατημένες και προσεγγίσεις εγχειριδιακού τύπου... να σε βοηθήσει να βγεις από αυτό, να σε οδηγήσει σταδιακά και με σεβασμό στα σκοτεινά δωμάτια χωρίς να παραβιάζει τους ρυθμούς σου...


    Ναι, αναμφισβήτητα αυτός και ο πιο σημαντικός παράγοντας. Η εμπειρία του θεραπευτή και η χημεία. Τώρα σε περιπτώσεις εξάρσεων το συναίσθημα παρεκτρέπεται και η λογική πάει βόλτα. Εκεί θες τον θεραπευτή για να σε επαναφέρει και να το δεις πιο "σφαιρικά" το θέμα.

  2. #107
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Ναι, αναμφισβήτητα αυτός και ο πιο σημαντικός παράγοντας. Η εμπειρία του θεραπευτή και η χημεία. Τώρα σε περιπτώσεις εξάρσεων το συναίσθημα παρεκτρέπεται και η λογική πάει βόλτα. Εκεί θες τον θεραπευτή για να σε επαναφέρει και να το δεις πιο "σφαιρικά" το θέμα.

    Τι γίνεται όμως όταν ο "θεραπευτής" πρέπει να επανέρθει?? Μα σου λέω πως κάποιες φορές ...χτυπιόταν απέναντί μου...

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by savant View Post
    Τι γίνεται όμως όταν ο "θεραπευτής" πρέπει να επανέρθει?? Μα σου λέω πως κάποιες φορές ...χτυπιόταν απέναντί μου...


    Αυτά είναι...χαχαχα


    Τότε μπορείς να κάνεις δύο πράγματα


    1) Χτυπιέσαι και εσύ μαζί του


    2) Τον χτυπάς και εσύ και πιθανότατα σου λέει ευχαριστώ

    Μέσα από όλο αυτό μπορεί να βελτιωθείς και εσύ

  4. #109
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7

    τον εξισες

    [email protected]αυτο που λες savant na χτυπιεται το εχω δει κι εγω! να παθαινει παρκισον! καποιο θεματακι του γαργαλησες. πες του να κατσει δεκα χρονια ντιβανι ακομα μηπως ηρεμησει!

  5. #110
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    7

    για το θεραπευτη σου

    [email protected]ειρωνιες και γελακια σημαινει οτι ειναι αρκετα ευθραστος ο θεραπευτης σου και καπου του γαργαλας θεματακια!πες του να κατσει ακομα δεκα χρονια ντιβανι!να συνελθει!!!!!!!!

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •