Αγαπη , θεραπεια καταθλιψης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    Αγαπη , θεραπεια καταθλιψης

    Θελω να πληροφορησω τα αγαπητα μελη , οτι η αγαπη ειναι πανακεια στην καταθλιψη , δεν γνωριζω αλλα ψυχικα νοσηματα ...............στις αρχες του 2013 , μετα απο 2-2.5 μαρτυρικα χρονια , ειχα φτασει στον δικο μου ' πατο ' στην κτθλψη , εκλεισα φωτα , τηλεορασεις , και ουτε ξερω τι περιμενα ............αρνιομουν να σηκωθω για οτιδηποτε , δεν μενδιεφερε τιποτα , δεν ηθελα ναυτοκτονησω , οχι βεβαια , αλλα ειχα φτασει στο οριο μου ................ο ' αδιαφορος ' πατερας μου , θορυβηθηκε , και αρχισε νασχολειται μαζι μου , μετα απο χρονια αδιαφοριας , μουδειχνε καθημερινο ενδιαφερον , μουδειχνε την αγαπη του , ασχολειτο μονο μαζι μου ...............σας πληροφορω , οτι με αυτην την αγαπη που δεχτηκα ( και εδινα , τον ειχα στην μπουκα μεχρι τοτε ) , αρχισα να νιωθω ολο και καλυτερα , εκοψα ταντικαταθλιπτικα , μαχαιρι , δεν τα χρειαζομουν πια , μειωσα τα ζαναξ απο 8-9 , σε 4-5 , στο μηνα πανω , και αρχισα τις εξοδους , τις βολτες , για ψωνια , με το σκουτερ , δεν ειχα πλεον αγχος , ουτε καταθλιπτικη διαθεση , αυτο κρατησε 3 μηνες πρπ , μεχρι που ο πατερας μου κουραστηκε/βαρεθηκε νασχολειται , και σιγα σιγα ξανακυλησα , αλλα οχι στα προηγουμενα επιπεδα , ηταν κι η εποχη που γραφτηκα στο φορουμ .....................καταληγω στο οτι η αγαπη , που παιρνεις και δινεις , ανευ ορων , αφου ηταν μεταξυ πατερα -γιου , ειναι το αντιδοτο για την καταθλιψη , τουλαχιστον στην περιπτωση μου , αν ειχε συνεχισει νασχολειται , πιθανον το 2013 ναχα συνελθει πληρως ......................

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    το αλκοολ τι θεση ειχε στην ζωη σου τα αντιστοιχα διαστηματα? τον καιρο που σε φροντιζε ο πατερας σου, επινες?
    οταν σταματησε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το αλκοολ τι θεση ειχε στην ζωη σου τα αντιστοιχα διαστηματα? τον καιρο που σε φροντιζε ο πατερας σου, επινες?
    οταν σταματησε?

    Το αλκοολ ειχε τελειωσει απο το 2010 , οπως και τατυχηματα , οταν εδειξε ενδιαφερον ο πατερας μου , δεν χρειαζομουν ουτε αλκοολ , ουτε αντικαταθλιπτικα , αλλωστε το 30% που πινουν , πινουν λογω κτθλψης , συμφωνα με μια στατιστικη , ειναι και επιρρεπεις σε καταχρηση ουσιων , πχ ζαναξ , αλλα ο πατερας μου, ειναι ο πλεον αδιαφορος ανθρωπος , λεει οτι ενδιαφερεται , αλλα στα λογια μονο , αμα δει τα δυσκολα , αποφευγει να ασχοληθει ......................... δεν ειναι ο καλυτερος πατερας , αλλα ουτε κι ο χειροτερος ...................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    οτι και να ειναι, οτι και να νοιωθει, προφανως δεν εχει τον σωστο τροπο να τα δειχνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...καταληγω στο οτι η αγαπη , που παιρνεις και δινεις , ανευ ορων ... ειναι το αντιδοτο για την καταθλιψη..................
    Συμφωνώ πολύ με αυτό που γράφεις. Κρίμα που πολλές φορές προκειμένου να πάρουμε αυτή την φροντίδα και την άνευ όρων αποδοχή πρέπει πρώτα να καταρευσουμε.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ειτε καλως ειτε κακως καθε γονιος πρεπει να δειχνει την αγαπη του προς τα παιδια του... για να υπαρχει μια σχεση αμοιβαια θα την χαρακτηριζα...πολλοι γονεις αθελα τους ή επειδη πηραν λαθος παραδειγμα απο τους δικους τους γονεις δεν τον κανουν.. για μενα ισχυει πως μαθαινω να ειμαι πρωτα σωστος γονιος και στην συνεχεια σωστος ανθρωπος... απλα αυτα που εγραψες ηταν πολυ συγκηνειτικα... πως το αντιδοτο στην καταθλιψη ειναι και θα ειναι για παντα η αγαπη ανευ ορων!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    καλή η αγαπη των γονιών ..αλλα νομίζω πως ταχυτερη και αποτελεσματικοτερη θεραπεια απο την ερωτικη αγαπη δεν υπάρχει. η συντροφικοτητα ειναι μεγαλη υπόθεση!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    καλή η αγαπη των γονιών ..αλλα νομίζω πως ταχυτερη και αποτελεσματικοτερη θεραπεια απο την ερωτικη αγαπη δεν υπάρχει. η συντροφικοτητα ειναι μεγαλη υπόθεση!!


    Ναι , αλλα η αγαπη των γονιων ειναι ανευ ορων , ουτε περιμενει ανταποδοση , σε αντιθεση με την ερωτικη , που ειναι γεματη ορων ............ .............

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οτι και να ειναι, οτι και να νοιωθει, προφανως δεν εχει τον σωστο τροπο να τα δειχνει.

    Ακριβως αυτο ισχυει ...............................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ πολύ με αυτό που γράφεις. Κρίμα που πολλές φορές προκειμένου να πάρουμε αυτή την φροντίδα και την άνευ όρων αποδοχή πρέπει πρώτα να καταρευσουμε.

    Πολυ σωστο , αιολε , προηγειται η καταρρευση , οχι παντα βεβαια ........

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , αλλα η αγαπη των γονιων ειναι ανευ ορων , ουτε περιμενει ανταποδοση , σε αντιθεση με την ερωτικη , που ειναι γεματη ορων ............ .............
    δεν νομιζω οτι υσχυει αυτο για τον - την καταλληλη συντροφο, δεν υπάρχουν όροι..σε δεχεται οπως εισαι και σε γουσταρει για αυτο που εισαι. αυτοι που βαζουν ορους και εμπόδια απλα δεν ειναι οι καταληλοι συντροφοι.

    οι γονεις ναι αγαπάνε ανευ όρων αλλα βαζουν τοσους όρους που στο τελος αναρωτιέσαι ... με αγαπάει για αυτο που ειμαι ή γιατι ειμαι το παιδι τους τελικα.
    σου υπενθυμιζω οτι οι δικοι μας γονεις δεν ήταν και η επιτομη την υγειους αγαπης εξαλλου.

    βλέπω τον κοπριτακο μου ..και καθε φορα που τον κοιταζω ...βλέπω μονο ποσο ομορφος ειναι! και την χειροτερη μ@λακια να κανει στο σπίτι, πάλι ειναι το πιο χαριτωμενο ζωακι του κοσμου. εχει δυσκολέψει την ζωη μου, την καθημερινοτητα μου, τα οικονομικα μου ..με ζοριζει απιστευτα!! αλλα ειναι το πιο γλυκο πλασματακι του κόσμου!!! ανευ όρων!!!...

    ετσι θελω να με αγαπησουν..για αυτο που ειμαι..ειμαι μπελας ειμαι ζορισμα ειμαι όλα τα σκ@τα του κόσμου..αλλα ειμαι το πιο ομορφο πλασμα πάνω στην γη!!!... ετσι φευγει η καταθλιψη!!

  12. #12
    "ετσι θελω να με αγαπησουν..για αυτο που ειμαι..ειμαι μπελας ειμαι ζορισμα ειμαι όλα τα σκ@τα του κόσμου..αλλα ειμαι το πιο ομορφο πλασμα πάνω στην γη!!!... ετσι φευγει η καταθλιψη!! "

    Αχ βρε Ρεακι... μια ομορφια που εβγαλες και μια πανανθρωπινη αληθεια - αναγκη !!!
    που ναι καλε εκεινος που θα ανταποκριθει ? οε ο ? βαζω και εμενα μεσα ε...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    .

    βλέπω τον κοπριτακο μου ..και καθε φορα που τον κοιταζω ...βλέπω μονο ποσο ομορφος ειναι! και την χειροτερη μ@λακια να κανει στο σπίτι, πάλι ειναι το πιο χαριτωμενο ζωακι του κοσμου. εχει δυσκολέψει την ζωη μου, την καθημερινοτητα μου, τα οικονομικα μου ..με ζοριζει απιστευτα!! αλλα ειναι το πιο γλυκο πλασματακι του κόσμου!!! ανευ όρων!!!...

    ετσι θελω να με αγαπησουν..για αυτο που ειμαι..ειμαι μπελας ειμαι ζορισμα ειμαι όλα τα σκ@τα του κόσμου..αλλα ειμαι το πιο ομορφο πλασμα πάνω στην γη!!!... ετσι φευγει η καταθλιψη!!

    Δεν ζητας κατι παραλογο , ρεα , φυσικο ειναι να θες να σε αγαπησουν γι αυτη που εισαι , ουτως η αλλεως , στην πορεια , θα βγει ο πραματικος σου εαυτος , η φοβερη μεγαιρ..., ωχ σορυ βρε ρεα , τα μπερδεψα , μια πρωην μου σκεφτομουν , ελεγα στην πορεια θα βγει η ρεα , με το πανεξυπνο χιουμορ της , αληθεια εχεις καλο χιουμορ , το οποιο δειχνει εξυπναδα , και αν ξεπερασεις τα ψυχολογικα σου , θασαι μια χαρα , ολοι μας θελουμε να μας αγαπησουν γι αυτο που ειμαστε , αφου ο ανθρωπος δεν αλλαζει ........................... τωρα μην συγκρινεις την αγαπη του σκυλου σου , ο σκυλος παντα αγαπα ανευ ορων το αφεντικο του , ετσι ειναι φτιαγμενος , αλλα δεν θα ειναι σε θεση ποτε νακουσει αυτα που εχει να πεις , ουτε να σου πει μερικα ομορφα λογια , ενθαρρυντικα , που ολοι τα χρειαζομαστε , ουτε θα σε παρει μια αγκαλια , εκτος κι αν ειναι κανας τεραστιος ...............................μολοσσος !! αν ειναι , προσεχε , μην εχει κι αλλες ορεξεις ..........

    Αλλα μην ακυρωνουμε τους γατους , που ειναι καπως ανεξαρτητοι , απομακροι , εγω αυτην την αγαπη προτιμω , η σκυλισια με πνιγει ..........................

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ζητας κατι παραλογο , ρεα , φυσικο ειναι να θες να σε αγαπησουν γι αυτη που εισαι , ουτως η αλλεως , στην πορεια , θα βγει ο πραματικος σου εαυτος , η φοβερη μεγαιρ..., ωχ σορυ βρε ρεα , τα μπερδεψα , μια πρωην μου σκεφτομουν , ελεγα στην πορεια θα βγει η ρεα , με το πανεξυπνο χιουμορ της , αληθεια εχεις καλο χιουμορ , το οποιο δειχνει εξυπναδα , και αν ξεπερασεις τα ψυχολογικα σου , θασαι μια χαρα , ολοι μας θελουμε να μας αγαπησουν γι αυτο που ειμαστε , αφου ο ανθρωπος δεν αλλαζει ........................... τωρα μην συγκρινεις την αγαπη του σκυλου σου , ο σκυλος παντα αγαπα ανευ ορων το αφεντικο του , ετσι ειναι φτιαγμενος , αλλα δεν θα ειναι σε θεση ποτε νακουσει αυτα που εχει να πεις , ουτε να σου πει μερικα ομορφα λογια , ενθαρρυντικα , που ολοι τα χρειαζομαστε , ουτε θα σε παρει μια αγκαλια , εκτος κι αν ειναι κανας τεραστιος ...............................μολοσσος !! αν ειναι , προσεχε , μην εχει κι αλλες ορεξεις ..........

    Αλλα μην ακυρωνουμε τους γατους , που ειναι καπως ανεξαρτητοι , απομακροι , εγω αυτην την αγαπη προτιμω , η σκυλισια με πνιγει ..........................
    Γεια σου Mac.
    Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος εδώ.Τίποτα δεν είναι φτιαγμένο σε αυτή τη ζωή.Όλα ''φτιάχνοντε'' στην πορεία και με σωστή συνεργασία.Επειδή έχω 2 σκυλιά,να ξέρεις ότι καταλαβαίνουν ακριβώς πότε είσαι καλά ή όχι.Δε το καταλαβαίνουν ΜΟΝΟ όταν τα μαλώνεις.Αν δεν έχεις ζήσει με σκυλιά δεν θα καταλάβεις.Ένα παράδειγμα.Έχεις τις μαύρες σου,δεν σου κάνει παιχνίδια απλά κάθεται απέναντι ξαπλωμένος (ο σκύλος) και σε κοιτάει και κατά κάποιο τρόπο με τα μάτια του σου λέει να ''ξεκολλήσεις''.
    Η αγάπη δεν είναι μόνο των ανθρώπων και θα ήταν και εγωιστικό να θεωρούμε ότι τα συναισθήματα αυτά τα δημιούργησε ο άνθρωπος.
    ΕΠίσης να ξέρεις πως προτιμώ το βλέμμα των σκυλιών μου παρά τα λόγια και τις ψευτοπαρηγοριές των ανθρώπων.Όχι όλων,δεν τσουβαλιάζω.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Όσο για την αγάπη.Εϊναι δίκοπο μαχαίρι.Όχι για τον αν υπάρχει η όχι αλλά για τον τρόπο που αγαπάμε.Είτε για τον οικογενειακό,είτε για τον ερωτικό τομέα.Δεν θέλω να σε μπερδέψω.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η υπερβολική αγάπη μπορεί να φέρει επίσης τα ίδια αποτελέσματα.Γι αυτό πάντα χρειάζεται ένα μέτρο. (Αν δεν κατάλαβες μπορώ να σου το εξηγήσω)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συμβουλές για τη θεραπεία της Μεταιχμιακής Διαταραχής Προσωπικότητας & κατάθλιψης κ.α
    By megadeth502 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2016, 23:54
  2. Επιστροφη της καταθλιψης...
    By marysirena in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2015, 22:26
  3. Replies: 6
    Last Post: 19-08-2013, 02:36
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΚΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΝΤ/ΚΑ
    By oneironautis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-01-2013, 22:21
  5. συμπτωματα καταθλιψης
    By kostas2214 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 14-07-2008, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •