Εκτακτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Εκτακτες

    Ππου πηγε το θέμα των έκτακτων; Εκεί που επίνα νερό και ετρωγα λίγο τσουρεκι, καθώς κατάπινα ενιωθα μια έκτακτη. Δεν έχω ξανανιωσει καθώς καταπινω. Για να το επιβεβαιωσω εβαλα το χέρι στο σφυγμο μου και δευτερόλεπτα μετά ακολούθησε κι άλλη έκτακτη κι αμέσως μετά κι άλλη! Εβηξα για να επαναφερω τον ρυθμό μου. Μετά ειχα ακόμα μια αλλά πιο ηπια. Μαλλον είναι οι ηλεκτρολυτες μου. Πολυ άσχημη αίσθηση.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Όταν έχεις έκτακτες κ πιάνεις τον σφυγμο σου τις καταλαβαίνεις? Σήμερα που είχα πολλές πολλές έκτακτες, την μια μετα την άλλη κ έβαλα να δω τον σφυγμο μου, κατάλαβα κ διαπίστωσα ότι σταματάει η καρδιά εκείνη την ώρα.....πανικος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Όταν έχεις έκτακτες κ πιάνεις τον σφυγμο σου τις καταλαβαίνεις? Σήμερα που είχα πολλές πολλές έκτακτες, την μια μετα την άλλη κ έβαλα να δω τον σφυγμο μου, κατάλαβα κ διαπίστωσα ότι σταματάει η καρδιά εκείνη την ώρα.....πανικος


    ναι, τις καταλαβαινεις γιατι αλλαζει ο ρυθμος. Εσυ εχεις ποτε στη σειρα? Δηλαδη εκτακτη-κανονικος χτυπος-εκτακτη αμεσως.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Ναι. Δυστυχώς έχει 10 μέρες που συμβαίνει αυτό. Από την προηγούμενη Πέμπτη. Σήμερα το πρωί κράτησαν σχεδόν 2 ώρες. Την Δευτέρα που πέρασε ήμουν στον καρδιολόγο μου, με εξέτασε ακόμη μια φορά, όλα τα βρήκε τέλεια. Αλλά πώς γίνεται ρε παιδιά να είναι όλα τέλεια όταν σταματάει η καρδιά? Πώς γίνεται να είναι όλα τέλεια όταν αυτό σήμερα π.χ. έγινε τουλάχιστον 30 φορές? Του έχω πει ότι θέλω να βάλουμε χολτερ κ δεν θέλει να βάλω. Δεν υπάρχει λόγος λέει.....δεν μπορώ να ηρεμησω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Ναι. Δυστυχώς έχει 10 μέρες που συμβαίνει αυτό. Από την προηγούμενη Πέμπτη. Σήμερα το πρωί κράτησαν σχεδόν 2 ώρες. Την Δευτέρα που πέρασε ήμουν στον καρδιολόγο μου, με εξέτασε ακόμη μια φορά, όλα τα βρήκε τέλεια. Αλλά πώς γίνεται ρε παιδιά να είναι όλα τέλεια όταν σταματάει η καρδιά? Πώς γίνεται να είναι όλα τέλεια όταν αυτό σήμερα π.χ. έγινε τουλάχιστον 30 φορές? Του έχω πει ότι θέλω να βάλουμε χολτερ κ δεν θέλει να βάλω. Δεν υπάρχει λόγος λέει.....δεν μπορώ να ηρεμησω
    Δες θυροειδη, ηλεκτρολύτες κλπ.

    Αν δεν σου βαζει αυτος , πήγαινε σε αλλον. Δεν μου εχει τυχει ποτε να μου αρνηθουν χολτερ, δεν ειναι τοσο παραλογο να θελεις να βαλεις.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Παίρνω χάπι για θυρεοειδή, αλλά έχω σχεδόν 2 χρόνια να πάω να τον κοιτάξω. Τώρα θα πάω αυτήν την βδομάδα, γιατί κ εμένα μου πέρασε από το μυαλό. Ηλεκτρολύτες είναι μέσα στις εξετάσεις αίματος?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Παίρνω χάπι για θυρεοειδή, αλλά έχω σχεδόν 2 χρόνια να πάω να τον κοιτάξω. Τώρα θα πάω αυτήν την βδομάδα, γιατί κ εμένα μου πέρασε από το μυαλό. Ηλεκτρολύτες είναι μέσα στις εξετάσεις αίματος?


    Εξαρτάται από το παραπεμπτικό σου ή τι θα πεις στο μικροβιολογικό. Είναι το μαγνήσιο, το κάλιο, το ασβέστιο και το νάτριο οι βασικοί.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Εσύ skiouros8 έχεις πολλά χρόνια έκτακτες? Πώς τις νιώθεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Εσύ skiouros8 έχεις πολλά χρόνια έκτακτες? Πώς τις νιώθεις?



    ναι, τις νιώθω απο μικρη ηλικια, ακομα κι οταν δεν ηξερα τι ειναι.
    Το '18 ομως λογω οισοφαγιτιδας πηγα πρωτη φορα σε καρδιολογο γιατι αισθανομουν ενοχλησεις και εβαλα το πρωτο χολτερ. Στο πρωτο που εβαλα ειχα 100. Στα υπολοιπα ειχα παντα κατω απο 30 (στα πιο πολλα κατω απο 10) αλλα τις αισθανομαι δυνατες , κυριως οταν ειμαι βραδυκαρδικος ή σε χαμηλούς παλμούς. Παλια με αγχωναν, τωρα εκτος κι αν ειναι κάτι τρομακτικο, οπως αυτο με τις ριπες, προσπαθω να μην δινω σημασια. Κατα κανονα ης νιωθω ως κενο και καποιες φορες ως φτερουγισμα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Κ εγώ δυστυχώς τις πολεμάω πολλά χρόνια. Στα 24 μου είχα πάθει την πρώτη μου κρίση πανικού....στα 30 μου τις πρώτες έκτακτες.....τώρα είμαι 45 κ δυστυχώς είναι όλα πολύ έντονα. Χθες μετά από τηλ με τον γιατρό μου κατέληξα να πάρω μισό ηρεμηστικο (στην ζωή μου ζήτημα να έχω πάρει 10 φορές) για να μπορέσω να ηρεμήσω κ να κοιμηθώ . Από σήμερα αποφάσισα να υιοθετήσω έναν άλλο τρόπο ζωής. Περπάτημα, υγιεινή διατροφή κ όλα τα σχετικά. Γιατί αυτές οι καραντίνας κ ο κορονοιος μα έχουν κάνει όλους χάλια κ μέσα στο σπιτι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ρε παιδια δεν παλεύονται άλλο. Εχθές ένιωσα πραγματικά τι θα πει έμφραγμα. Τεράστιο πλακωμα στο στήθος ραχυκαρδια ζαλάδα έντονο πόνο έκτακτες. Θύμωσα και αγχώθηκα με κάτι είναι η αλήθεια αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανανιώσει. Σήμερα δεν μπορώ να κουνήσω από τις έκτακτες. Σκύβω έκτακτη, κάθομαι έκτακτη περπατάω έκτακτη. Και ειναο αυτές οι τρομακτικές ποτ νιώθεις απλα ότι η καρδιά δεν παίρνει μπρος.

  12. #12
    Μια από τα ίδια , έκτακτες και ταχυκαρδίες από μέσα Ιανουαρίου , με κουράζει πολύ και με φοβίζει γιατί ορισμένες είναι πολύ δυνατές … αγανάκτησα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Έπαθα και κρίση πανικού. Που ελπίζω πτι είναι κρίση πανικού γιατι ακόμα χάλια νιώθω. Άρχισα να νιώθω παρα πολύ περίεργα την καρδιά μου και γενικά το στήθος. Να ζαλίζομαι, να νιώθω σουβλιςς στην κοιλιά.
    Αχ ας μου πει κάποιος ότι το έχει επίσης νιώσει. Φοβάμαι να πάω νοσοκομείο και νομίζω έχω κάποιο θέμα στην καρδια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Έπαθα και κρίση πανικού. Που ελπίζω πτι είναι κρίση πανικού γιατι ακόμα χάλια νιώθω. Άρχισα να νιώθω παρα πολύ περίεργα την καρδιά μου και γενικά το στήθος. Να ζαλίζομαι, να νιώθω σουβλιςς στην κοιλιά.
    Αχ ας μου πει κάποιος ότι το έχει επίσης νιώσει. Φοβάμαι να πάω νοσοκομείο και νομίζω έχω κάποιο θέμα στην καρδια
    Εγώ νιώθω συνεχώς βάρος όταν κουραζομαι ή βιωνω καποια ένταση. Κυρίως μετά την έκρηξη αδρεναλινης το νιώθω βασικά.

    Δοκιμασες να παρεις ηρεμιστικο, μηπως σε ανακουφίσει καπως;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ίσως η πολλή αδρεναλίνη προκάλεσε πρόβλημα σε εμενα δεν ξέρω. Οχι δεν πηρά αγχολυτικό. Τα φοβάμαι γενικα τα χάπια. Ξάπλωσα και νιώθω κάπως καλύτερα αλλά εξακολουθώ να νιώθω περίεργα το στήθος. Και παθαίνω παλι και την ορθισταστικη ταχυκαρδια. Που ξέρω ότι είναι απο το άγχος αλλα χτυπα τόσο γρήγορα και δυνατά η καρδιά μέχρι να καθίσω που ζαλίζομαι και νιώθω πολύ χάλια.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η έκτακτες συστολες?
    By dead_can_dance in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2023, 10:54
  2. Βοήθεια ξαφνικές πολλες έκτακτες
    By Elli19899 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 270
    Last Post: 16-03-2022, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •