Τα πάντα για τους σκύλους. - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast
Results 151 to 165 of 167
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλοι ειναι οι σκυλοι , αλλα μονο απο τις γατες μπορουμε να παρουμε μαθηματα .
    Ίσως αλλάξεις γνώμη διαβάζοντας αυτό
    http://www.dinfo.gr/%ce%b5%ce%af%cf%...%cf%82-%cf%84/

    Προσωπικά, έχω ένα στειρωμένο γάτο που τον μαζέψαμε από το δρόμο
    όταν ήταν νεογέννητο και δύο μικρόσωμα σκυλάκια, που τα υιοθετήσαμε.
    Το ένα είναι ενήλικο και το άλλο κουταβάκι. Το κουταβάκι τώρα που πλέον
    έρχεται σ' επαφή και με το γάτο και με τον μεγαλύτερο σκύλο είναι
    υπό την προστασία τους(!) Ο γάτος ξαπλώνει κάτω για παίξει το μωρό
    και ο μεγάλος τον αφήνει να τον "δαγκώνει" και να παίζει μαζί του.
    Βέβαια, άλλα περιμέναμε... Το γατί πχ να του βγάλει νύχια... κι ο σκύλος
    να το ξεσκίσει! Τώρα απολαμβάνουμε το θέαμα όταν είναι όλα μαζί.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια σου Μαρκελα , το διαβασα . Δεν αμφισβητω την αφωσιωση και την νοημοσυνη των σκυλων , αλλοιμονο . Απλως οι γατες εχουν μια πιο ' φιλοσοφημενη ' σταση ζωης , ειναι και πιο αυταρκεις . Θεμα προτιμησης καθαρα . Χαιρετισμους .

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου Μαρκελα , το διαβασα . Δεν αμφισβητω την αφωσιωση και την νοημοσυνη των σκυλων , αλλοιμονο . Απλως οι γατες εχουν μια πιο ' φιλοσοφημενη ' σταση ζωης , ειναι και πιο αυταρκεις . Θεμα προτιμησης καθαρα . Χαιρετισμους .

    Δεν πιστεύω ότι από τα σκυλιά δεν παίρνουμε μαθήματα ζωής. Μην είσαι απόλυτος Μαγκάιβερ.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλοι ειναι οι σκυλοι , αλλα μονο απο τις γατες μπορουμε να παρουμε μαθηματα .
    Καταλαβαίνω ότι ένας σκύλος είναι δέσμευση. Καταλαβαίνω ότι είναι μια επιπλέον ευθύνη και πολλές φορές «μπελάς». Είναι όμως ένας πιστός σύντροφος «ζωής» που μας μαθαίνει πράγματα και μας ξυπνά συναισθήματα που πιθανώς δεν είχαμε ποτέ φανταστεί. Που κάνει τα παιδιά, πιο υπεύθυνα και συναισθηματικά ώριμα.

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    http://translate.google.gr/translate...b_5556867.html
    Εδώ είναι 10 πράγματα που τα σκυλιά μπορούν να μας διδάξουν για το τι έχει μεγαλύτερη σημασία στη ζωή:

    1. Ζήστε τη στιγμή.
    Παρά το γεγονός ότι τα σκυλιά θυμούνται τα πράγματα όπως όπου οι απολαύσεις διατηρούνται, τι δρόμο τους παίρνει στο σπίτι και που έχουν γνωρίσει στο παρελθόν, να έχουν πρόσβαση σε αυτές τις πληροφορίες μόνο όταν το χρειάζεστε - στη στιγμή. Είτε τρώτε ένα μπολ με κροκέτες ή κυνηγούν μια μπάλα, τα σκυλιά ζουν για την παρούσα στιγμή. Το παρελθόν έχει φύγει? δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι 'αυτό. Το μέλλον είναι άγνωστο. Το μόνο πράγμα που μπορείτε πραγματικά να απολαύσετε και να επηρεάσει είναι η παρούσα στιγμή.

    2. ξεπεράσουν το φόβο με την αγάπη.
    Υπάρχουν πολλές ιστορίες για φοβερή, επιθετικά σκυλιά που μετατρέπεται σε είδος, απαλή σκυλιά αφού τοποθετήθηκαν σε ένα περιβάλλον αγάπης. Τα σκυλιά μπορούν να ξεπεράσουν το φόβο και τις ανασφάλειές τους μέσα από την αγάπη, και έτσι μπορούν οι άνθρωποι. Η αγάπη κάνει πραγματικά κατακτήσει όλα, και το πρώτο βήμα για εμάς είναι να αγαπάμε τον εαυτό μας. Εάν μπορείτε να αντικαταστήσετε το φόβο και την αυτοκριτική με αυτο-αγάπη, δεν έχει σημασία τι κατάσταση είστε μέσα, η ζωή γίνεται πιο εύκολη.

    3. Μην κρατάτε κακίες
    Η μνησικακία είναι ένα συναίσθημα της δυσαρέσκειας προς κάποιον. Προέρχεται στο μυαλό μας. Οι άνθρωποι είναι ίσως το μόνο είδος που κρατά μια μνησικακία. Ένας σκύλος δεν πρόκειται ποτέ να είναι θυμωμένος μαζί σας επειδή δεν του δώσει μια απόλαυση μετά το δείπνο χθες το βράδυ. Κρατώντας μια μνησικακία σας βαραίνει συναισθηματικά και σας κρατά από το να κινηθεί προς τα εμπρός στη ζωή. Ας πάμε μνησικακίες και θα δημιουργήσετε τη δική σας προσωπική ελευθερία.

    4. Παίξτε κάθε μέρα.
    Τα σκυλιά αγαπούν να παίξουν, η οποία περιλαμβάνει συνήθως τα μέρη της κυκλοφορίας, είτε πρόκειται για τρέξιμο, κυνηγώντας ή άλμα. Αυτή είναι μια καλή υπενθύμιση για μας να παίξουμε και να μετακινήσετε το σώμα μας κάθε μέρα, καθώς και. Παίζοντας ανοίγει το μυαλό και το πνεύμα σας σε όλα τα είδη των νέων ιδεών και της δημιουργικότητας. Είναι ένα αναγκαίο διάλειμμα από τη συνεχή περιβάλλον 24/7 εργασία. Και αν μπορείτε να ασκήσετε, ενώ παίζετε, ακόμα καλύτερα. Τα σκυλιά πραγματικά να σας δώσει ένα λόγο για να πάρει έξω και να πάει πεζοπορία, ορειβασία, τρέξιμο, ποδηλασία ή ακόμη και Rollerblading. (Αν και, εγώ δεν θα συνιστούσα Rollerblading αν έχετε σκυλιά που τραβούν όπως εγώ. Πολύ διασκεδαστικό για αυτούς. Πολύ τρομακτικό για σας!)

    5. Μετάβαση από χαρά όταν είστε ευχαριστημένοι.
    Έχετε δει ποτέ ένα σκυλί κύκλους γύρω ή πηδώντας πάνω και προς τα κάτω με τη σκέψη του να πάρει μια απόλαυση ή κυνηγούν μια μπάλα; Δεν θα ήταν διασκεδαστικό αν θα μπορούσαμε όλοι να πηδούν γύρω, όταν είμαστε ενθουσιασμένοι για κάτι; Ζούμε τη ζωή τόσο γρήγορα που συχνά ξεχνάμε να ενθουσιάζονται και να γιορτάσει τις καλές εποχές, γιατί είμαστε ήδη στο επόμενο πράγμα. Ζούμε σε έναν θαυμαστό κόσμο όπου ο ήλιος έρχεται κάθε μέρα, τα λουλούδια ανθίζουν και οι εποχές αλλάζουν. Υπάρχουν πολλά να πηδούν από τη χαρά του για.

    6. Αποδεχτείτε τον εαυτό σας.
    Μπορείτε να φανταστείτε ένα τεριέ που επιθυμούν να ήταν ένας πυγμάχος ή ένα κανίς ζηλιάρης του χαίτη ενός ποιμενικού σκύλου ή μια πατημασιά θέλουν τη μύτη ενός λαγωνικό; Εμείς οι άνθρωποι ξοδεύουν πολύ χρόνο προσπαθώντας να κάνουμε τους εαυτούς μας να μοιάζει με την έκδοση κάποιου άλλου από την τελειότητα, αντί της αγάπης μοναδικά χαρακτηριστικά μας, μοναδική ζωή μας, και ναι, μοναδικά προβλήματα μας. Πόσο βαρετό θα ήταν αν όλα τα σκυλιά (ή όλοι οι άνθρωποι) εξέτασε και συμπεριφέρθηκε ίδια! Η αγάπη τα πάντα για τον εαυτό σας - ο καλός, ο κακός και ο άσχημος!

    7. Απολαύστε το ταξίδι.
    Όταν τα σκυλιά πάνε για μια βόλτα με το αυτοκίνητο, να κολλήσει το κεφάλι τους έξω από το παράθυρο, να μυρίσει τον αέρα και να αισθανθείτε τον άνεμο κατά τη γούνα τους. Δεν με νοιάζει πού πηγαίνουν. Είναι απλά απολαμβάνοντας το ταξίδι. Αν και οι στόχοι είναι μεγάλη για να ρυθμίσετε, συχνά ξεχνάμε ότι είναι το ταξίδι που έχει μεγαλύτερη σημασία. Όταν παίρνουμε πάρα πολύ που συνδέονται με το αποτέλεσμα, εμείς οι ίδιοι που έχει συσταθεί για την απογοήτευση, κατάθλιψη ή ακόμη και θυμό αν ακριβείς προσδοκίες μας δεν πληρούνται. Την επόμενη φορά που έχετε θέσει ως στόχο, να είναι ανοικτό σε άλλες δυνατότητες και να απολαύσετε κάθε στιγμή του ενθουσιασμού, της δημιουργικότητας, διασκέδαση και μαθήματα στο ταξίδι.

    8. Πίνετε άφθονο νερό.
    Τα σκυλιά ενστικτωδώς γνωρίζουν πότε το σώμα τους χρειάζονται νερό. Συνήθως σταματήσει να τρώει όταν είναι γεμάτο, και δεν θα φάει τίποτα που φαίνεται δηλητηριώδη σε αυτούς, εκτός φυσικά, για ένα από τα χάσκι μου που κάποτε έφαγε μια ολόκληρη πιατέλα μπάλες ρούμι σοκολάτας. Τέλος πάντων ... πίσω στο νερό. Είναι μια καλή υπενθύμιση για εμάς να μείνετε ενυδατωμένοι και να πίνετε όταν είμαστε διψασμένοι. Στην πραγματικότητα, το πόσιμο νερό, όταν αισθάνεστε πεινασμένοι είναι καλό για τη διαχείριση του βάρους, επειδή συχνά το μόνο που χρειάζεται λίγο νερό. Μια άλλη καλή πρακτική είναι να πίνετε ένα ποτήρι νερό αμέσως μόλις ξυπνήσετε το πρωί.

    9. Να είστε πιστός και αξιόπιστος.
    Τα σκυλιά είναι ζώα αγέλης. Θα κολλήσει με το πακέτο τους. Παίζουν με το πακέτο τους. Υπερασπίζονται συσκευασία τους. Αυτό είναι μια μεγάλη υπενθύμιση για όλους μας να είναι ευσυνείδητοι μέλη της ανθρώπινης πακέτο μας. Ο χρυσός κανόνας της θεραπείας τους άλλους πώς θα θέλατε να αντιμετωπίζονται ισχύει και εδώ. Όντας πιστός και αξιόπιστος φίλος, εραστής, αδελφός, εταίρος ή γονέας θα εμπλουτίσουν τη ζωή σας με πολλούς τρόπους.

    10. Η αγάπη άνευ όρων.
    Δεν έχει σημασία τι, τα σκυλιά που αγαπούν άνευ όρων. Θα κουνήσει την ουρά τους όταν βλέπετε, δεν έχει σημασία τι διάθεση είστε. Θα εξακολουθούν να θέλουν να σας δώσει μεγάλη υγρά φιλιά, ακόμη και αν έχετε μόλις φώναξε σε αυτούς. Και αμέσως σας συγχωρήσει δεν έχει σημασία πώς θα συμπεριφερθεί. Αγαπώντας τους άλλους άνευ όρων είναι ένα δύσκολο έργο, αλλά αυτό είναι το ένα που σίγουρα θα κάνει τον κόσμο ένα καλύτερο μέρος αν όλοι απλά προσπάθησα.

    Έτσι, μπορούμε να μάθουμε πολλά από τα σκυλιά μας. Συντροφικότητα, την αφοσίωσή τους και την ανιδιοτελή αγάπη είναι χωρίς ταίρι από οποιαδήποτε ανθρώπινα πρότυπα. Και αν έχετε χάσκι όπως εγώ, το τραγούδι τους θα φωτίζει πάντα την ημέρα σας. Εδώ είναι μια ματιά στο μου χάσκι ουρλιαχτό.

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν πιστεύω ότι από τα σκυλιά δεν παίρνουμε μαθήματα ζωής. Μην είσαι απόλυτος Μαγκάιβερ.


    Δεν ειμαι απολυτος σε τιποτα , Δελφινι . Απλως εχω μια προτιμηση στις γατες , μαρεσει οταν καθονται στη θεση ' σφιγγα ' και σα να σκεφτονται κατι , και δεν δινουν την εντυπωση ποτε οτι βαριουνται . Ο λογος που αναφερεις οτι οι σκυλοι εχουν ολα αυτα τα χαρακτηριστικα , ειναι οτι οι σκυλοι εχουν εξημερωθει προ 20.000 ετων , ενω οι γατες προ 8.000 ετων , δλδ τα σκυλια ειναι πιο κοντα στον ανθρωπο .
    Eπισης ολα αυτα τα χαρακτηριστικα που αναφερεις , θα μπορουσαν να τα εχουν ολα τα ζωα , αν εξημερωνωντουσαν .
    Τι τα περασες τα ζωα , ανθρωπους ? εμεις ειμαστε τα πραματικα ζωα !
    Last edited by Macgyver; 07-02-2015 at 09:53.

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Εγώ πάλι από μικρή αγαπούσα πολύ τα σκυλιά.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Δεν ξέρω αν γνωρίζετε από αρρώστιες σκυλιών αλλά το δικό μου όταν ήτανε μικρό είχε περάσει τύφο και το σώσαμε στο παρατρίχα αλλά του έκανα μια ένεση στον πισινό (επειδή μου είπε η γιατρός να του την κάνουμε εμείς) και κούτσαινε για πολύ καιρό μετά έπαθε ένα πρόβλημα με τα νεφρά του και πάλι ήτανε σοβαρά και είπε ότι ο γιατρός ότι το ξεπέρασε άλλα ότι έχει ευαισθησία στα νεφρά και πρέπει να τρώει ειδική τροφή για τα νεφρά κροκέτες αλλά αυτό το ταΐζουμε κροκέτες όχι τις ειδικές για τα νεφρά γιατί δεν τις τρώει αλλά και αυτές καλές είναι πιστεύω ότι έχουνε όλες τις βιταμίνες. Από τότε που το κουτσάναμε το πόδι της έχει μια ευαισθησία ή τουλάχιστον έτσι νομίζω εσείς ξέρετε να μου πείτε; και φοβάμαι να μην πεθάνει από τα νεφρά του ξέρετε τίποτα και για αυτό;

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    http://www.koolnews.gr/extras/573191...egataleipsoun/
    Απίστευτη έρευνα – Πώς βλέπουν οι σκύλοι τα αφεντικά τους και γιατί αρνούνται να τα εγκαταλείψουν;



    Το ότι ο σκύλος είναι ο πιο πιστός φίλος του ανθρώπου το γνωρίζαμε, ωστόσο τα αποτελέσματα των ερευνών των Πανεπιστημίων Έμορι της Τζόρτζια και Έοτβος Λόραντ της Βουδαπέστης, δε θα μπορούσαν παρά να μας κάνουν να χαμογελάσουμε.

    Με τη χρήση μαγνητικών τομογραφιών, οι επιστήμονες κατάφεραν να μελετήσουν την εγκεφαλική δραστηριότητα των σκύλων στο άκουσμα διαφόρων ανθρώπινων και σκυλίσιων ήχων, όπως λόγου χάρη φωνές, γέλια, αναστεναγμούς, γρυλίσματα, κλάματα και λυγμούς, καταλήγοντας στο συμπέρασμα πως ο εγκέφαλος του σκύλου έχει εξειδικευμένες στην επεξεργασία της φωνής περιοχές ώστε να αισθάνεται τον άνθρωπο και τις αντιδράσεις του περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο ζώο.

    Οι έρευνες κατέληξαν στο συμπέρασμα πως η μυρωδιά των ιδιοκτητών των σκύλων ενεργοποιεί τον κερκοφόρο πυρήνα του εγκεφάλου όπου βρίσκεται το «κέντρο επιβράβευσής» τους, προκαλώντας στο σκύλο αισθήματα ευφορίας κάθε φορά που ο άνθρωπος τον πλησιάζει για να του μιλήσει, να τον χαϊδέψει, να τον ταΐσει ή να παίξει μαζί του. Τονίζεται μάλιστα πως οι σκύλοι δίνουν προτεραιότητα στις ανθρώπινες μυρωδιές σε σύγκριση με οποιαδήποτε άλλη ακόμα κι αν πρόκειται για τη μυρωδιά κάποιας λιχουδιάς.

    Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα οικόσιτα ζώα, οι σκύλοι είναι το μοναδικό μη πρωτεύων θηλαστικό που κοιτά τον άνθρωπο κατάματα και δεν αποχωρεί από το πλευρό εκείνου που αισθάνεται ως αφεντικό του ακόμα και σε περιπτώσεις που αισθανθεί σοβαρό κίνδυνο. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των ερευνών, τα αισθήματα που τρέφει ο σκύλος για τον άνθρωπό του είναι όμοια με εκείνα του παιδιού προς τους γονείς του. Όταν το τετράποδο χαίρεται, τρέχει στην αγκαλιά του αφεντικού του, παίζει, κουνάει την ουρά του, γλύφει και χοροπηδά, ακριβώς όπως ένα παιδί γελάει και φιλά τους γονείς του.

    Από την άλλη, όταν φοβάται ζητά προστασία στην αγκαλιά του αφεντικού του, και κρύβεται κοντά με τον ίδιο τρόπο που το παιδί στην πρώτη δυσκολία βάζει τα κλάματα και αποζητά τα χάδια των γονιών του για να νιώσει ασφαλές και να ηρεμήσει.

    Μήπως να το ξανασκεφτείς την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να αγνοήσεις και να παραμελήσεις το σκύλο σου;

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Να σας πω εγώ έχω τώρα έχω ένα λυκόσκυλο 3 χρονών αρσενικό το οποίο παρουσιάζει αίμα από τον πωπό του όλο αυτό το διάστημα εδώ και 2 μήνες περίπου γλύφει τον πωπό του σαν να τον ενοχλεί κάτι . Ξέρετε τι μπορεί να είναι;

  14. #164
    Elenia781
    Guest
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σας πω εγώ έχω τώρα έχω ένα λυκόσκυλο 3 χρονών αρσενικό το οποίο παρουσιάζει αίμα από τον πωπό του όλο αυτό το διάστημα εδώ και 2 μήνες περίπου γλύφει τον πωπό του σαν να τον ενοχλεί κάτι . Ξέρετε τι μπορεί να είναι;
    Αν πας το καημενο το σκυλακι στον κτηνιατρο θα σου πει. ασε αλλους 4 μηνες να περασουν και μετα το πας!

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    το πήγα! παίρνει αντιβίωση και είναι άκεφο

Page 11 of 12 FirstFirst ... 9101112 LastLast

Similar Threads

  1. Τι να τους κάνεις τους εχθρούς αν έχεις τέτοιους φίλους.
    By mariafil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2014, 17:16
  2. παντα μια καινουργια αρχη κ παντα ενα μπλεξιμο....
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 07-04-2013, 19:37
  3. οι μαναδες δεν τραγουδανε για τον αντρα τους αλλα για το παιδι τους
    By carrot in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2010, 23:34
  4. Replies: 11
    Last Post: 23-01-2010, 04:12
  5. Replies: 34
    Last Post: 05-01-2008, 18:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •