Φοβαμαι... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Του το ειπα.


    Σημερα, πριν απο λιγο.
    Μιλουσαμε στο skype και λεγαμε ολα αυτα τα ωραια που λεμε μεταξυ μας. Και σε μια στιγμη του ειπα δεν με εχεις ρωτησει τιποτα για το παρελθον μου. Μου ειπε δεν θελω να ξερω το παρελθον μου φτανει που ειμαστε τωρα μαζι. Για λιγο σκεφτηκα την ευκαιρια να ξεγλυστρισω αλλα πια το ειχα παρει αποφαση. Με απιστευτη ταχυπαλμια του ειπα οτι ιτταν ημουν 25 γνωρισα καποιον που τιν ηξερα πολυ λιγο και μετα παντρευτηκαμε για 5 μηνες. Ημουνα μικρη και η εμπειρια δεν ηταν πολυ θετικη και ηθελα να το ξερεις γιατι ηταν μονο μια σχεση αλλα ειχε αυτον τον τιτλο, γαμος.

    Εκεινος τιποτα, καμια αντιδραση.Ισως για μερικα δευτερολεπτα να το σκεφτηκε αλλα και παλι δεν ξερω...ειναι και η γλωσσα που μιλαμε διαφορετικη...Μετα μου ειπε εγω δεν εχω παντρευτει αλλα στην ηλικια μας ειναι φυσιολογικο να εχει συμβει κατι τετοιο. Και μετα αρχισε να μου λεει τα δικα του και οτι ευχαριστει την προηγουμενη σχεση του που τον αφησε γιατι ετσι γνωρισε εμενα.

    Χαιρομαι που του το ειπα. Οτι και να συμβει απο εδω και περα , χαιρομαι γιατι με βασανιζε πολυ....
    Μπραβο! Αφου σου ειπα. Ουτε καν θα αντιδρασει.. Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα (αν και ολοι στο ειπαμε)...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #32
    Ναι ολοι μου το ειπατε. Αλλα εγω απο μεσα μου.....
    Ηταν δυσκολο αλλα χαιρομαι. Ο,τι και αν συμβει

    Τωρα δεν υπαρχει τιποτα που να εκκρεμει. Για να δουμε....
    Καποιες φορες σε βαθος χρονου καποιοι δεν δεχομαστε καποια πραγματα. Οπως και να εχει εγω χαιρομαι που το καταφερα γιατι ηταν μεγαλος φοβος μου.

    Σας ευχαριστω ολους!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι σε βάθος χρόνου, αν εννοείς ότι μπορεί να το ξανασκεφτεί. Φαίνεται ότι σ’αγαπάει. Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μπραβο, καμπα!!! χαιρομαι για σενα!
    πιστευω οτι ηταν ο μεγαλος βραχνας της ζωης σου και αισθανεσαι ελευθερη πια..

  5. #35
    Σας ευχαριστώ όλους!

    Είναι αλήθεια αισθάνομαι καλύτερα τώρα.
    Αλλά ταυτόχρονα αισθάνομαι και εκτεθειμένη... Πριν ήμουνα προστατευμένη που δεν ηξερε.Τώρα νιώθω...ναι ....εκτεθειμένη και ευάλωτη. Και φοβάμαι μήπως αυτό επηρεάσει και τη συμπεριφορά μου και αρχίζω να κάνω βλακείες.
    Αλλά και από την άλλη για αυτό δεν κάνουμε τις σχέσεις; Για να βρούμε έναν άνθρωπο να μας θέλει όπως είμαστε, εκτεθειμένους και ευάλωτους....

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Σας ευχαριστώ όλους!

    Είναι αλήθεια αισθάνομαι καλύτερα τώρα.
    Αλλά ταυτόχρονα αισθάνομαι και εκτεθειμένη... Πριν ήμουνα προστατευμένη που δεν ηξερε.Τώρα νιώθω...ναι ....εκτεθειμένη και ευάλωτη. Και φοβάμαι μήπως αυτό επηρεάσει και τη συμπεριφορά μου και αρχίζω να κάνω βλακείες.
    Αλλά και από την άλλη για αυτό δεν κάνουμε τις σχέσεις; Για να βρούμε έναν άνθρωπο να μας θέλει όπως είμαστε, εκτεθειμένους και ευάλωτους....
    Εκτεθειμενη σε τι ?
    Μπορεί να το είπες και να νιώθεις ότι έφυγε ένα βάρος από πανου σου αλλά με την λέξη γάμος δεν έχεις συμβιμβαστη ακόμα .Δεν έχεις αποβάλει όλο αυτό που νιώθεις μόνο και μόνο στην προφορά της .
    Έτσι δεν είναι ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #37
    Ακριβώς Marilou....

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Ακριβώς Marilou....
    Μήπως σε αυτούς τους 5 μήνες γάμου έγινε και κάτι άλλο?
    Στο αρχικό σου μηνυμα μας λες ότι δεν άντεξες μέσα σ' αυτόν ...
    Γιατί?Άλλο δεν ταιριάζω με κάποιον και χωρίζω και άλλο δεν αντέχω..
    Πάει να πει ότι δεχοσουν καταστάσεις που σε πίεζαν..
    Όπως επίσης μας λες και γεγονότα που αποκαλύφθηκαν την περίοδο της καραντίνας και που αφορούσαν την οικογένεια σου..
    Πως όλοι γνώριζαν εκτός από εσένα ....

    Μήπως τελικά είναι κάποιο γεγονός που σε κάνει να νιωθεις έτσι ?
    Κάποια περιστατικά που σε είχαν φέρει σε δύσκολη θέση όσο καιρό ήσουν μέσα σε αυτό τον γάμο?

    Αλλιώς βρε καλό μου δεν εξηγείται η τόσο ενοχή που κουβαλάς ..
    Οκ καταλαβαίνω πως κάποιοο στο μυαλό τους την λέξη γάμος την έχουν με άλλη βαρύτητα αλλά δεν δικαιολογεί όλο αυτό...
    Ήσουν μικρή και κράτησε τόσο λίγο...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #39
    Όχι δεν έγινε κάτι άλλο. Το δύσκολο ήτανε μετά γιατί τα χρέη του γάμου μείνανε σε μένα να τα ξεπληρώσω δεν είχα σπίτι να μείνω και πολλά άλλα....
    Με τον άνθρωπο αυτόν δεν ταιριάζαμε απλά τότε ημουνα μικρη και δεν το καταλάβαινα. Το δύσκολο όμως ηταν το μετά και συνεχίζει και είναι...
    όσο για την καραντίνα κάποια πράγματα δεν τα ήξερα γιατί μένω μακριά από την οικογένειά μου και αφορούν οικονομικά θέματα. Να μην μπω σε λεπτομέρειες και κουράζω απλά να πω ότι απογοητεύτηκα και από τη μαμά μου και από την αδερφή μου ο καθένας κοίταξε μόνο τον εαυτό του.
    Ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που γνώριζαν την περίοδο εκείνη που μόλις χώρισα που έχουν καιρό να με δουν και το πρώτο πράγμα που θυμούνται όταν με βλεπουν είναι αυτό.
    Είναι δεν είναι αλήθεια νιώθω ότι υπάρχει μία έλλειψη σεβασμού απέναντι μου όταν κάποιος το γνωρίζει.

    Marilou σε ευχαριστώ αυτή η παρατήρηση σου για τη λέξη γάμος με έκανε να σκεφτώ πολύ...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Όχι δεν έγινε κάτι άλλο. Το δύσκολο ήτανε μετά γιατί τα χρέη του γάμου μείνανε σε μένα να τα ξεπληρώσω δεν είχα σπίτι να μείνω και πολλά άλλα....
    Με τον άνθρωπο αυτόν δεν ταιριάζαμε απλά τότε ημουνα μικρη και δεν το καταλάβαινα. Το δύσκολο όμως ηταν το μετά και συνεχίζει και είναι...
    όσο για την καραντίνα κάποια πράγματα δεν τα ήξερα γιατί μένω μακριά από την οικογένειά μου και αφορούν οικονομικά θέματα. Να μην μπω σε λεπτομέρειες και κουράζω απλά να πω ότι απογοητεύτηκα και από τη μαμά μου και από την αδερφή μου ο καθένας κοίταξε μόνο τον εαυτό του.
    Ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που γνώριζαν την περίοδο εκείνη που μόλις χώρισα που έχουν καιρό να με δουν και το πρώτο πράγμα που θυμούνται όταν με βλεπουν είναι αυτό.
    Είναι δεν είναι αλήθεια νιώθω ότι υπάρχει μία έλλειψη σεβασμού απέναντι μου όταν κάποιος το γνωρίζει.

    Marilou σε ευχαριστώ αυτή η παρατήρηση σου για τη λέξη γάμος με έκανε να σκεφτώ πολύ...
    Μα αυτό είναι το θέμα ,να καταλάβεις τι είναι αυτό που πραγματικά σε ενοχλεί γιατί βλέπεις και εσύ ότι δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις έτσι για κάτι που κάποιος άλλος μπορεί να μην το έδινε καθόλου σημασία .

    Άρα δεν σε απασχολεί ο γάμος με το συγκεκριμένο πρόσωπο αλλά το τι άφησε όλο αυτό ...
    Άφησε χρεη και από ότι καταλαβαίνω οι γονείς σου είχαν κάνει ένα γάμο υπερπαραγωγή θα έλεγα γιατί είσαστε. σε μικρή κοινωνία και έτσι έπρεπε ...
    Εγινε φαντάζομαι γνωστό παντού και χρειάστηκες εσύ μετά εκτός από το να επομιστεις το χρηματικό βάρος ανέλαβε το ηθικό θα έλεγα γιατί δεν στέριωσε ....

    Να δίνεις εξηγήσεις ...ναι με όλο αυτό μπορώ κάπως να καταλάβω τις ενοχές σου αλλά και πάλι πρέπει να δεις ότι δεν σου αναλογούν πλήρως ...

    Δες που έχεις φτάσει σήμερα?
    Τι έχεις καταφέρει?
    Δώσε περισσότερο αξία μέσα από αυτό το γεγονός στον ευατο σου ..
    Κοίτα καθαρά τι κατάφερες και ίσως έτσι σιγά σιγά ολο αυτό να σε κάνει να νιώσεις τελικά υπερήφανη και δυνατή !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Νομίζω ότι η πηγή του κακού είναι πολύ πολύ πίσω... Έτσι μεγάλωσα. Θυμάμαι τη μαμά μου που μας πήγαινε από πολύ μικρά να διαλέγουμε τα προικιά. Με αποτέλεσμα να γεμίσει το σπίτι με πράγματα που ποτέ δεν χρησιμοποιήσαμε. Και αυτό το τι θα πει ο κόσμος.... Ενώ έπρεπε να έχουμε πρώτα τι θα πούμε εμείς και πώς αισθανόμαστε εμείς. Εμείς στη δική μου οικογένεια κοιτάξαμε να ικανοποιήσουμε τους άλλους
    Νομίζω ότι με κάποιο τρόπο έχει τρυπώσει στο μυαλό μου ότι η αποτυχία στο γάμο είναι και γενική αποτυχία άσχετα με το τι έχω καταφέρει.
    Αλλά και οι γύρω μου έτσι το αντιμετωπίζουν. Τι σημασία έχει που έχω τη δουλειά μου, πληρώνω τα έξοδα μου μόνη μου, πληρώνω το σπίτι μου και τους λογαριασμούς μου, ειμαι άνθρωπος καλοσυνάτος χαμογελαστός, κάνω τα ταξίδια μου χωρίς να μου τα πληρώνει κανένας;
    Εάν κάνεις έναν αποτυχημένο γάμο είσαι αυτή που χώρισε.
    Και έτσι που τα βλέπω σήμερα τα πράγματα αναρωτιέμαι αν θα το ξεπεράσω ποτέ.....

  12. #42
    Και βρήκα τώρα και αυτό τον άνθρωπο που ταιριάζουμε τόσο πολύ και με τις βλακείες μου θα τον διώξω....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν πειραζει βρε μη σκασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Caba View Post
    Και βρήκα τώρα και αυτό τον άνθρωπο που ταιριάζουμε τόσο πολύ και με τις βλακείες μου θα τον διώξω....
    Αυτό ακριβώς !
    Γιατί να χαλάσεις κάτι τόσο όμορφο για κάτι ανούσιο .Για κάτι που δεν ευθύνεσαι εσύ?
    Και στο κάτω κάτω γιατί σε νοιάζει τι θα πει ο κόσμος ?
    Που ήταν όλος αυτός ο κόσμος όταν δεν ήσουν καλά και πασχιζες να ξεχρεωσεις ?
    Ήρθαν να σε ρωτήσουν αν θες βοήθεια?
    Στα κουτσομπολιά και στην κριτική όλοι πρώτοι είναι ..

    Περπατα κορίτσι μου με το κεφάλι σου ψηλά και μην επιτρέπεις σε κανένα να σε προσβάλει .
    Δεν θα ανέχεσαι καμία τέτοια κουβέντα .Θα κόβεις μαχαίρι την συζήτηση όταν στρέφεται σε αυτό το κομμάτι .
    Θα απαιτεις τον σεβασμό από τους άλλους αν θες να σου μιλάνε .
    Μόνο με την στάση σου και το ύψος σου θα το καταφέρεις αυτό .

    Εφτασες τόσο χρόνων και κατάφερες παρά πολλά .Οποίος είναι κριτής των πάντων να ασχοληθεί με την καμπούρα του και να αφήσει των άλλων.
    Σε τέτοια θέματα θέλει τζαμπουκα να το ξέρεις ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #45
    Marilou, μακάρι να μπορούσα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου με τη θερμη που το κάνεις εσύ για εμένα!
    Σε ευχαριστώ πολύ!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι!!
    By Ted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 23-07-2020, 19:26
  2. Φοβάμαι...
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 83
    Last Post: 20-09-2015, 16:03
  3. φοβαμαι...
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-2012, 00:44
  4. φοβαμαι...
    By astrellita in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 22-09-2012, 22:07
  5. φοβάμαι......
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-07-2012, 09:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •