Διπλή ζωή; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 43
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πολλά μπορεί να συμβαίνουν: Ανάγκη επιβεβαίωσης, ανάγκη του να φλερτάρει για να νιώσει ζωντανός, ίσως ψάχνει κάτι που του λείπει στην ερωτική σας σχέση.
    Όπως και νά χει αυτό δεν τον απαλλάσσει από το γεγονός οτι κάτι σου κρύβει. Η απιστία δεν είναι τόσο φοβερή όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά. Η κοροϊδία και το ψέμα είναι. Αυτά δηλητηριάζουν μια σχέση.

    Μίλησέ του, χωρίς κατηγορίες και εντάσεις, με επικέντρωση στο πώς νιώθεις εσύ μετά από την αποκάλυψη αυτή. Όλα τα υπόλοιπα είναι "καύσιμο στη φωτιά". Μην το κρατάς μέσα σου.

    Πολυ θα ήθελα να ακούσω την δική σου τοποθέτηση πάνω σε αυτή την κατηγορία .
    Μια κατηγορία απο μόνη της θα έλεγα.........
    Ανδρες -γυναίκες που παρ ολο οτι βρίσκονται μέσα σε ένα ¨καλο γαμο¨με οτι συνεπάγεται η λέξη καλό και δεν τους λείπει ουσιαστικά κάτι ,αναζητούν το φλερτ.

    Οχι σίγουρα εδώ στο θέμα της φίλης μας ,αλλά κάποια στιγμή που θα έχεις χρονο σε αλλο θέμα!
    Πως μπορούν να χαρακτηριστουν αυτοι οι άνθρωποι και τι ειναι πραγματικά αυτό που θέλουν ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Μου έκανε εντύπωση που είπες ότι στους τρεις μήνες γνώρισες το παιδί του. Γνωριζοσασταν από παλιά; πως κ σε γνώρισε τόσο γρήγορα στο παιδί; μου κάνει πολύ ανώριμο αυτό. Τα ρωτάω αυτά για να καταλάβω τι άνθρωπος είναι; εσύ είσαι ευτυχισμένη σ αυτή τη σχέση; το μόνο αγκάθι είναι αυτό που είδες; ότι έχει λογαριασμό; υπάρχει περίπτωση αυτός ο λογαριασμός να δημιουργήθηκε πριν σε γνωρίσει κ τώρα να μην ασχολείται; απλά υπάρχει;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    νηματοθετρια, εαν ενδιαφεροταν πραγματικα για εσεναν δεν θα ψαχνοταν μεσω του διαδικτυου, δεν θα αισθανοταν την αναγκη δεν θα ειχε την περιεργεια δεν θα του καιγοταν καρφι για τις αλλες γυναικες.
    νομιζω χανεις τον χρονο σου μαζι του.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Συγγνώμη που δεν απαντάω αμέσως λόγω και δουλειάς και ότι είμαστε μαζί δεν μου δίνεται η δυνατότητα.Καταρχάς μου κάνετε φοβερά καλό που μου απαντάτε και έχω πολλές γνώμες γιατί βλέπω κάποια πράγματα πιο καθάρα π.χ. για το λογαριασμό που έλεγα οτι θα κάνω και εγώ η ίδια δεν το πολυπιστευα και ούτε θα το κάνω γιατί και σε μένα δεν μου αρέσει σαν ιδέα και όντως δεν θα μπορέσω να το διαχειριστώ οπώς ορθά είπες Kalypso!Τώρα και πάλι κολλάω στο θέμα της συζήτησης γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να βγει απο πάνω και δικαίως νομίζω!Μάλλον θα πρέπει να κάνω μια γενικότερη συζήτηση για την σχέση μας, βεβαία δεν νομίζω να παραδεχτεί κάτι εάν το πάω προς τα εκεί!Giorgo panou έχει απόλυτο δίκιο, τον αγαπάω και είναι και η συνήθεια, πιο μικρή θα έφευγα με την μία και θα τα έκανα λαμπόγυαλο αλλά με τον συγκεκριμένο άνθρωπο έχω ζήσει πολλά, έχουμε κάνει πολλά μαζί. Είναι δύσκολο να χωνέψεις όλο αυτό, βρίσκω δικαιολογίες, βάζω τα θετικά, έχω πολλές διακυμάνσεις, μέχρι που λέω μήπως έτσι είναι η ζωή (λιθοβολίστε με)!!Το παιδί δεν το επιδίωξα εγώ να το γνωρίσω και είναι σχεδόν ενήλικο, όχι δεν είναι το μόνο αγκάθι γενικά σαν άνθρωπος είναι λίγο δύσκολος αλλά γενικά σαν άνθρωπος τα τελευταια χρόνια κάνω υπομονή, θα μου πείτε σε τέτοια θέματα δεν θα πρέπει να κάνω αλλά δεν ξέρω γιατί έχω παγώσει και δεν το παίρνω απόφαση να σηκωθώ να φύγω.
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Πάταξον μεν, άκουσον δε.
    Βάσω, μην πάρεις οποιαδήποτε απόφαση πριν του μιλήσεις και ακούσεις τι έχει να σου πει και πώς θα σου το πει.
    Πολλοί οι καλοθελητές που σου λένε να φύγεις, κάνεις όμως το ίδιο λάθος που έκανα εγώ: Το λάθος της αυτοεκπληρούμενης προφητείας. Έλεγα "ξέρω πώς θα αντιδράσει η γυναίκα μου. Δεν της λέω τίποτα". Αποτέλεσμα, απομακρυνθήκαμε, εγώ επέλεξα τη λύση της απιστίας με επακόλουθο να διαλυθούμε. Ακόμα αναρωτιέμαι τι θα είχε γίνει αν της είχα μιλήσει τότε...

    Μίλησέ του όσο είναι καιρός! Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά βέβαια...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Το συγουρο ειναι οτι ηθικα δεν εισουν σωστη! αλλα πιστεψεμε και οι φιλες σου ψαχνουν τα κινητα, και σχεδον οι πιο πολλες γυναικες τα ψχνουν!
    Επειδη νομιζω οτι η αληθεια οσο κι αν ενοχλει ειναι οτι καλητερο θα σου πω οτι κατα την γνωμη μου ο συντροφος σου εαν δεν εχει πει με αλλη γυναικα μεχρι σημερα ,δεν θα εχει ενδιασμους να παει αυριο με καποια που του κανει!Απο την στιγμη οπου ανταλασει μηνυματα σε τετοιο σαιτ, απο την στιγμη που εκανε λογαριασμο παει να πει οτι ειναι ετοιμος να το κανει! Λυπαμαι παρα πολυ ,αλλα δυστυχως συμβενουν αυτα !
    Το οτι δεν τον χριζεις δεν ειναι επειδη εισαι αδυνατη! ΟΧΙ! , ισως τον αγαπας! και ισως κι αυτος σε αγαπα αλλα εχουν υπαρξει προβληματα στην σχεση σας! Το οτι μερικες φορες καποιες κι καποιοι δεν μπορουν να φυγουν απο μια σχεση εχει να κανει με το οτι ειναι ανθρωποι των σχεσεων!! δεν μπορουν χωρις συντροφο! φοβουντε!, ισως να εχεις κι εσυ κατι τετοιο.Ειναι δυσκολο να αλλαξεις κατις που εχει γινει καθημερινοτητα! ο εγκεφαλος αποφευγει τις αλλαγες .
    Εαν ο εγωισμος σου δεν σου επιτρεπει να εχεις ανδρα πολυγαμικο, η που να πηγαινει που και που μονο για σεξ με αλλες γυναικες! εαν μπορεις να το αποδεχτεις ως την φυση του ανδρος αφου επιστημονικα ειναι πολυγαμικο ων! σε αντιθεση με την γυναικα οπου η εξελιξη και οι κοινωνικες αλλαγες την εκαναν να εχει εναλλαγη συντροφων! για αυτο και οι κοινωνιες αντανακλαστικα εξοργιζωντε στην γυναικα οπου θα παει με αλλον ανδρα! κι οχι στους ανδρες! Αυτα τα κοινωνικα θεματα,οπως το οτι η γυναικα εαν κανει σεξ με αλλον ανδρα δεν θα ξανα νιωσει το ιδιο για τον συντροφο της σε αντιθεση με τους ανδρες! ολα αυτα δεν ειναι δικα μου λογια! ειναι γνωστα! και ειναι ερευνες κοινωνιολογιας! απλα για λογους ισοτητας εχουν παψει να τις αναφερουν !
    Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ολοι οι ανδρες ειναι το ιδιο! και σε ολες τις ηλικιες τους! Προσωπικα δεν μπορω να απατησω μια γυναικα που ειμαι ερωτευμενος μαζι της! διοτις δεν εχω ματια ! δεν εχ φαντασια για αλλην! δεν θελω αλλην θελω μονο αυτην που αγαπω κι ποθω! Δεν λεω οτι νεοτερος δεν ειχα κανει κι εγω το αντιθετο, αλλα σημερα το μυαλο μου ειναι αλλιως! Ομως δεν ειναι ολοι οι ανδρες ετσι!
    Οι έρευνες τις οποίες επικαλείσαι τις έχουν διαψεύσει άλλες έρευνες, οπότε τα πράγματα δεν είναι και τόσο απόλυτα. Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, όταν κάποιος είναι πραγματικά ερωτευμένος, δεν κοιτάει άλλες γυναίκες. Αυτό. Οπότε αν η νηματοθέτρια πιστεύει ότι θα ξεπεράσει το γεγονός ότι ο σύντροφός της δεν είναι πια τόσο ερωτευμένος μαζί της όσο στην αρχή, ας μείνει μαζί του, απλά να ξέρει τι την περιμένει, δηλ. είτε μια ζωή γεμάτη κέρατο είτε ένας χωρισμός που θα έρθει σύντομα και θα μετανιώνει που δεν τον χώρισε πρώτη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πάταξον μεν, άκουσον δε.
    Βάσω, μην πάρεις οποιαδήποτε απόφαση πριν του μιλήσεις και ακούσεις τι έχει να σου πει και πώς θα σου το πει.
    Πολλοί οι καλοθελητές που σου λένε να φύγεις, κάνεις όμως το ίδιο λάθος που έκανα εγώ: Το λάθος της αυτοεκπληρούμενης προφητείας. Έλεγα "ξέρω πώς θα αντιδράσει η γυναίκα μου. Δεν της λέω τίποτα". Αποτέλεσμα, απομακρυνθήκαμε, εγώ επέλεξα τη λύση της απιστίας με επακόλουθο να διαλυθούμε. Ακόμα αναρωτιέμαι τι θα είχε γίνει αν της είχα μιλήσει τότε...

    Μίλησέ του όσο είναι καιρός! Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά βέβαια...
    Το λάθος που έκανες εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που της λέμε εμείς. Κανείς δεν πρότεινε στην κοπέλα να απατήσει τον σύντροφό της όσο είναι ακόμα μαζί του. Γνώμες υπάρχουν διάφορες, αλλά αυτό όχι.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Το λάθος που έκανες εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που της λέμε εμείς. Κανείς δεν πρότεινε στην κοπέλα να απατήσει τον σύντροφό της όσο είναι ακόμα μαζί του. Γνώμες υπάρχουν διάφορες, αλλά αυτό όχι.
    Μπορει να εχει ομως άμεση σχέση με τον σύντροφο της ....
    Για να έχεις τέτοιο λογαριασμό παει να πει ψάχνεσαι ...ψάχνομαι σημαίνει οτι δεν με καλύπτει ο σύντροφος μου σε κάποιο κομμάτι ...
    Γιατί λοιπόν να μην κάνει συζήτηση μαζί του πριν να ειναι αργά?Ίσως αυτό που του λείπει να μπορεί να το καλύψει η φίλη μας!

    προλαβαίνεις τα γεγονότα πριν σε προλάβουν γιατί όπως πολύ σωστά λέει ο proteus οι συνέπειες της σιωπής είναι ανεπανορθωτες μετά.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Το λάθος που έκανες εσύ δεν έχει καμία σχέση με αυτό που της λέμε εμείς. Κανείς δεν πρότεινε στην κοπέλα να απατήσει τον σύντροφό της όσο είναι ακόμα μαζί του. Γνώμες υπάρχουν διάφορες, αλλά αυτό όχι.
    Διάβασε σε παρακαλώ τι γράφω...
    "Πολλοί οι καλοθελητές που σου λένε να φύγεις".

    Ευχαριστώ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπορει να εχει ομως άμεση σχέση με τον σύντροφο της ....
    Για να έχεις τέτοιο λογαριασμό παει να πει ψάχνεσαι ...ψάχνομαι σημαίνει οτι δεν με καλύπτει ο σύντροφος μου σε κάποιο κομμάτι ...
    Γιατί λοιπόν να μην κάνει συζήτηση μαζί του πριν να ειναι αργά?Ίσως αυτό που του λείπει να μπορεί να το καλύψει η φίλη μας!

    προλαβαίνεις τα γεγονότα πριν σε προλάβουν γιατί όπως πολύ σωστά λέει ο proteus οι συνέπειες της σιωπής είναι ανεπανορθωτες μετά.
    Γι’αυτό βρίσκουν περιθώρια μερικοί άντρες και κάνουν αυτά που κάνουν. Τους έχουμε κακομάθει στις συζητήσεις και υποχωρήσεις σε θέματα απιστίας. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος, ούτε θα ερωτευτεί πιο πολύ μετά από μία ώρα συζήτησης. Αν αρχίσει να ψάχνεται κάποιος, πάει, πέταξε το πουλάκι. Αν ήταν ερωτευμένος, θα είχε ξεκινήσει να συζητάει για τα κενά του από μόνος του, πριν στείλει καρδούλες σε άλλες. Εγώ δε θα έδινα στον άλλον τη χαρά να μου αραδιάσει εκατό δικαιολογίες ελπίζοντας ότι είμαι αρκετά ανόητη για να τις πιστέψω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Διάβασε σε παρακαλώ τι γράφω...
    "Πολλοί οι καλοθελητές που σου λένε να φύγεις".

    Ευχαριστώ
    Ναι, το κατάλαβα ότι εννοούσες εμένα. Σε μερικές περιπτώσεις το έμπλαστρο πρέπει να αφαιρείται με τη μία, δε νομίζεις; Ειδικά όταν μιλάμε για απιστία.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Ναι, το κατάλαβα ότι εννοούσες εμένα. Σε μερικές περιπτώσεις το έμπλαστρο πρέπει να αφαιρείται με τη μία, δε νομίζεις; Ειδικά όταν μιλάμε για απιστία.
    Συμφωνώ, αλλά εδώ δεν είμαστε σίγουροι οτι πρόκειται για απιστία. Εκτός αν πιστεύεις οτι ακόμα και το να σκεφτούμε να απατήσουμε είναι απιστία, που κι αυτό έχει μια βάση, αλλά είναι πολύ σκληρό, δε νομίζεις;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Συμφωνώ, αλλά εδώ δεν είμαστε σίγουροι οτι πρόκειται για απιστία. Εκτός αν πιστεύεις οτι ακόμα και το να σκεφτούμε να απατήσουμε είναι απιστία, που κι αυτό έχει μια βάση, αλλά είναι πολύ σκληρό, δε νομίζεις;
    Σκληρό; [emoji848].. Σκληρό όμως για ποιον; Εξαρτάται από ποια πλευρά θα την δει κάποιος. Από την δική του, ίσως να είναι σκληρό. Από την δική της όμως;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Γι’αυτό βρίσκουν περιθώρια μερικοί άντρες και κάνουν αυτά που κάνουν. Τους έχουμε κακομάθει στις συζητήσεις και υποχωρήσεις σε θέματα απιστίας. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος, ούτε θα ερωτευτεί πιο πολύ μετά από μία ώρα συζήτησης. Αν αρχίσει να ψάχνεται κάποιος, πάει, πέταξε το πουλάκι. Αν ήταν ερωτευμένος, θα είχε ξεκινήσει να συζητάει για τα κενά του από μόνος του, πριν στείλει καρδούλες σε άλλες. Εγώ δε θα έδινα στον άλλον τη χαρά να μου αραδιάσει εκατό δικαιολογίες ελπίζοντας ότι είμαι αρκετά ανόητη για να τις πιστέψω.
    Έχει μια βάση αυτό που λες, πάντως...
    Ισως όμως ψάχνει να βρει κάτι πολύ ειδικό, ίσως π.χ. είναι υποτακτικός ποδολάγνος και σκέφτεται οτι η Βάσω δεν θα δεχτεί να τον ικανοποιήσει. Αν και , τώρα που το ξανασκέφτομαι, δεν είναι δικαιολογία αυτή...
    Χμμ...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Chaos1 View Post
    Γι’αυτό βρίσκουν περιθώρια μερικοί άντρες και κάνουν αυτά που κάνουν. Τους έχουμε κακομάθει στις συζητήσεις και υποχωρήσεις σε θέματα απιστίας. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος, ούτε θα ερωτευτεί πιο πολύ μετά από μία ώρα συζήτησης. Αν αρχίσει να ψάχνεται κάποιος, πάει, πέταξε το πουλάκι. Αν ήταν ερωτευμένος, θα είχε ξεκινήσει να συζητάει για τα κενά του από μόνος του, πριν στείλει καρδούλες σε άλλες. Εγώ δε θα έδινα στον άλλον τη χαρά να μου αραδιάσει εκατό δικαιολογίες ελπίζοντας ότι είμαι αρκετά ανόητη για να τις πιστέψω.
    Ξέρεις τι μου έλεγε η γιαγιακα μου (καλή της ώρα)και την κοιτούσα παράξενα?

    "το παιδί ,το σκυλί και τον άντρα θα είναι όπως τους μάθεις¨ .....

    Οταν παντρευτικα καταλαβα παρα πολλα.....
    Αν από την αρχή εχεις μάθει να συζητάς τα πάντα ετσι θα συνεχίσεις ...αν έχεις μάθει να καταπινεις και να μην μιλάς πάλι έτσι θα συνεχίσεις ...

    Και δεν το παίζω ξύπνια........ για να στα λέω πάει να πει ότι τα έχω περάσει...όσες φορές δεν μίλησα μέσα στον γάμο μου, είτε γιατί μας παρέσυρε η καθημερινοτητα , είτε τα γεγονότα ,είτε οι υποχρεώσεις και οτι άλλο
    κόντευα να χάσω την μπάλα στην κυριολεξία...

    Να μιλάμε και να ζητάμε αυτό που ψάχνουμε από τον σύντροφο μας ...είμαι σίγουρη οτι μπορεί να μας το δώσει για να ειμαστε μαζι !
    Αν όχι τότε όσο δύσκολο και να είναι πάμε παρακάτω ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Διπλη Σχεση
    By MysteryX in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 16-11-2015, 21:51
  2. Διπλη προσωπικοτητα???
    By nikol92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 06-09-2014, 20:05
  3. διπλη κριση πανικου.
    By sunset in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2009, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •