Δεν μπορώ να συγχωρέσω την Αδελφή μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Μαρία καλημέρα!
    Πραγματικά λυπάμαι για όσα πέρασες εξαιτίας της αδερφής σου! Σκέψου θύμωσα και μόνο που τα διάβασα
    Ήταν πολύ βάσαυσα όσα περιέγραψες, για ένα μικρό κοριτσάκι, να προσπαθεί την περιθωριοποιεί η αδελφή της από όλους, να την σαμποτάρει στα πάντα και να της μιλάει άσχημα και εκείνη να προσπαθεί συνεχώς να μαζεύει τα κομμάτια της.

    Πέρασες πολλά και θα σε συμβουλευα να φροντίζεις τον εαυτό σου πάνω απ' όλα.
    Καταλαβαίνω ότι θες να την εκδικηθείς, είναι κατανοητό γιατί οι άνθρωποι μέσα μας έχουμε ένα αίσθημα δικαίου.
    Δεν είσαι κακός άνθρωπος, επειδή θες να ανταποδόσεις αυτό που εισέπραξες.
    Κάθε πράξη πρέπει να έχει κάποιες συνέπειες.
    Όταν δεν υπάρχουν συνέπειες υπάρχει αδικία.
    Όμως, η καλύτερη εκδίκηση είναι η αδιαφορία όμως και όχι να γίνεις ίδια με την αδερφή σου.
    Μην πιέσεις τον εαυτό σου να κάνεις κάτι που δεν νιώθει.
    Πέρασες πολλά και τώρα χρειάζεται να υπερσασπίζεσαι εσύ τον εαυτό σου και τη ζωή σου.
    Εάν δεν θες να της μιλάς, μην της μιλάς καν.
    Εάν η αδερφή σου είχε αλλάξει πραγματικά θα σου ζήταγε συγγνώμη για τα πάντα και θα σε παρακαλούσε να την συγχωρέσεις.
    Δεν είναι αξιόπιστος άνθρωπος και σου έχει προκαλέσει πολλή ζημιά.
    Μην αναστατώσεις τη ζωή σου για εκείνη.
    Δεν ξέρεις αν όλη αυτή η ζήλια της έχει φύγει, μπορεί να σου ξανακάνει κακό.

    Οικογενεια πολλές φορές είναι οι άνθρωποι που επιλέγουμε.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Δυστυχώς χθες με τύφλωσε η κακία μου και έκανα κάτι πολύ άσχημο .... Από τη μια νιώθω τύψεις γιατί ήταν χοντρό αλλά από την άλλη μια μικρή δικαίωση . Βέβαια ακόμα δεν το έχει μάθει αλλά όταν μάθει θα πληγωθεί πολύ. Δεν ήμουν έτσι . Δεν ξέρω τι μου συνέβη .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δυστυχώς χθες με τύφλωσε η κακία μου και έκανα κάτι πολύ άσχημο .... Από τη μια νιώθω τύψεις γιατί ήταν χοντρό αλλά από την άλλη μια μικρή δικαίωση . Βέβαια ακόμα δεν το έχει μάθει αλλά όταν μάθει θα πληγωθεί πολύ. Δεν ήμουν έτσι . Δεν ξέρω τι μου συνέβη .
    ποσο χοντρο δηλαδη; δεν μπορεις να το ξε- κανεις;

  4. #19
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Όχι δυστυχώς και το θέμα είναι ότι θα πληγώσω και άλλους εκτός από την αδελφή μου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Όχι δυστυχώς και το θέμα είναι ότι θα πληγώσω και άλλους εκτός από την αδελφή μου
    τι να πω.. αν δεν διορθωνεται, δεν εχεις παρα να το υποστεις..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    γιατι λες "δυστυχως"; το εχεις μετανοιωσει;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δυστυχώς χθες με τύφλωσε η κακία μου και έκανα κάτι πολύ άσχημο .... Από τη μια νιώθω τύψεις γιατί ήταν χοντρό αλλά από την άλλη μια μικρή δικαίωση . Βέβαια ακόμα δεν το έχει μάθει αλλά όταν μάθει θα πληγωθεί πολύ. Δεν ήμουν έτσι . Δεν ξέρω τι μου συνέβη .
    Μαράκι όταν σου είπα πιο πάνω άσε τον χρόνο να περάσει και μην κάνεις το οτιδήποτε τώρα γι αυτό στο είπα καλό μου .

    Αυτά ειναι τα αποτελέσματα όταν ενεργούμε εν θερμό..

    Τώρα το έκανες ,αν προλαβαίνεις να το διορθώσεις κάπως σήκω και πήγαινε καντω τώρα αμέσως ..
    Ακόμα και να τις το πεις ότι το έκανες εσύ θα αλλάξει την κατάσταση να το ξέρεις ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Δεν ξέρω αν νιώθω τύψεις ή όχι είμαι μπερδεμένη . Σίγουρα αν ήταν άλλη στην θέση μου δεν θα είχε ούτε την παραμικρή αμφιβολία για το εάν αυτό που έκανε ήταν σωστό . Εγώ όμως δεν είμαι έτσι . Πρώτη φορά παίρνω "εκδίκηση" για κάτι . Από την άλλη λέω και λίγο της ήταν . Δηλαδή να της το πω ;; Το θέμα είναι ότι θα μπλεχτούν και άλλοι που δεν φταίνε σε τίποτα .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν ξέρω αν νιώθω τύψεις ή όχι είμαι μπερδεμένη . Σίγουρα αν ήταν άλλη στην θέση μου δεν θα είχε ούτε την παραμικρή αμφιβολία για το εάν αυτό που έκανε ήταν σωστό . Εγώ όμως δεν είμαι έτσι . Πρώτη φορά παίρνω "εκδίκηση" για κάτι . Από την άλλη λέω και λίγο της ήταν . Δηλαδή να της το πω ;; Το θέμα είναι ότι θα μπλεχτούν και άλλοι που δεν φταίνε σε τίποτα .
    Γι αυτό σου λέω ..
    Πρόλαβε καταστάσεις δεν είναι και τόσο ωραίο να μπλέκονται τρίτοι σε μια μεταξύ σας διαφορά ?
    Ότι έχουμε το λύνουμε καθαρά με τον άλλον ..όταν μπερδεύονται τρίτοι τέταρτοι τα πράγματα γίνονται ακόμα χειρότερα να το ξέρεις και στην ουσία τι φταίνε οι άλλοι ...

    Τι θα βγει με όλο αυτό?
    Μεγαλύτερο μπέρδεμα θα έχεις ...

    Ηρεμησε Μαρία και ζύγιζε καταστάσεις ..Άσε να περάσει λίγο ο καιρός να καταλαγιάσει όλο αυτό ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν ξέρω αν νιώθω τύψεις ή όχι είμαι μπερδεμένη . Σίγουρα αν ήταν άλλη στην θέση μου δεν θα είχε ούτε την παραμικρή αμφιβολία για το εάν αυτό που έκανε ήταν σωστό . Εγώ όμως δεν είμαι έτσι . Πρώτη φορά παίρνω "εκδίκηση" για κάτι . Από την άλλη λέω και λίγο της ήταν . Δηλαδή να της το πω ;; Το θέμα είναι ότι θα μπλεχτούν και άλλοι που δεν φταίνε σε τίποτα .
    ετσι οπως το ρωτας, τι να σου πω...
    αν "της το πεις", θα μπορεσει να αλλαξει κατι;
    ειπες πριν οτι δεν μπορεις πλεον να το διορθωσεις αυτο που εκανες. δεν ισχυει;
    αν δεν μπορεις να το διορθωσεις αλλα μετανιωσες, ζητα της συγνωμη.
    αν δεν μετανιωσες, και δεν διορθωνεται κιολας, τι να κανεις;

    το θεμα δεν ειναι αν νοιωθεις ενοχες, το θεμα ειναι να μπορεις να το διορθωσεις και ποσο βλαπτικο ειναι. για τι πραγμα μιλαμε; της χαλασες καποια σχεση; της εσκισες καμια μπλουζα; την εβλαψες οικονομικα; τι ακριβως εκανες;

  11. #26
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ετσι οπως το ρωτας, τι να σου πω...
    αν "της το πεις", θα μπορεσει να αλλαξει κατι;
    ειπες πριν οτι δεν μπορεις πλεον να το διορθωσεις αυτο που εκανες. δεν ισχυει;
    αν δεν μπορεις να το διορθωσεις αλλα μετανιωσες, ζητα της συγνωμη.
    αν δεν μετανιωσες, και δεν διορθωνεται κιολας, τι να κανεις;

    το θεμα δεν ειναι αν νοιωθεις ενοχες, το θεμα ειναι να μπορεις να το διορθωσεις και ποσο βλαπτικο ειναι. για τι πραγμα μιλαμε; της χαλασες καποια σχεση; της εσκισες καμια μπλουζα; την εβλαψες οικονομικα; τι ακριβως εκανες;
    Δεν μετάνιωσα για αυτό που της έκανα αλλά πρώτον γιατί πρόδωσα και άλλον άνθρωπο και δεύτερον γιατί έπεσα τόσο χαμηλά . Δεν έχω σκοπό να της ζητήσω συγγνώμη αλλά πιστεύω θα ήταν καλό να το μάθει αλλά από την άλλη υπάρχει λόγος που δεν θέλω να της το πω γενικά τα μπέρδεψα πολύ τα πράγματα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν μετάνιωσα για αυτό που της έκανα αλλά πρώτον γιατί πρόδωσα και άλλον άνθρωπο και δεύτερον γιατί έπεσα τόσο χαμηλά . Δεν έχω σκοπό να της ζητήσω συγγνώμη αλλά πιστεύω θα ήταν καλό να το μάθει αλλά από την άλλη υπάρχει λόγος που δεν θέλω να της το πω γενικά τα μπέρδεψα πολύ τα πράγματα.
    δηλαδη της εκανες ενα μεγαλο κακο που μπορει να μην το εχει αντιληφθει καν;;
    η απλα , δεν ξερει οτι το εκανες εσυ;

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μαρια!
    Τα προβληματα οπου εχεις ε την αδελφη σου δεν ειναι δεδομενα, δεν ειναι υποχρεωτικα! αρα μπορουν να παψουν εαν υπαρχει θεληση εκατεροθεν βεβαια , διοτις η υγεια στην σχεση δυο ατομων περναει κι απο τους δυο. Απο αυτα που γραφεις η αδελφη σου πρεπει να εχει αλλαξει,ειναι ευκερια λοιπον,μην την αφησεις να παει στραμενη.
    Αγαπιτη Μαρια η εκδικιση νεμεν ειναι μια πραξη οπου μας προσφερει χαρα και ηδωνη σαν γινει,κι σαν μαθουμε το πως νιωθει το προσωπο αυτο, ομως οτι αισθημα δημιουργειται μεσα απο μισος, απο βια, γενικα απο πραξεις που φερνουν κακο και πικρα σε εναν ανθρωπο να ξερεις οτι και δεν κραταν πολυ ,αλλα το χειροτερο ειναι οτι μεσα σου βαθια καποια μερα-μπορει σε 20 η σε 30 χρονια- θα σε κανουν να νιωθεις πολυ ασχημα. Τελος η εκδικιση να ξερεις γινετε συνηθεια, κι ειναι σαν την πρεζα, η επομενη φορα πρεπει να ειναι πιο δυνατη!
    Εκτος απο αυτα,το προσωπο που αναφερεις ειναι αδελφη σου,αρα οτι κακο της κανεις κανεις και στους γονεις σου και στο σοι σου! Δεν θα σου αναφερω για την τηλεπαθια και αλλα τετοια που υπαρχουν στα διδυμα διοτις δεν ειναι για ολα τα διδυμα.
    Η δικη μου η αδελφη με συχενοταν! ελεγε τα ιδια με εσενα αλλα τα εκανε κιολας!,μαζι με ψεματα, απο μικρος ζηλευα τα παιδια που εκαναν παρεα με τα αδελφια τους, ενιωθα σαν μοναχογιος! Οσες φορες εκανα προσπαθεια να υπαρξει ειρηνη αυτη τα χαλαγε!Οταν εμπλεξα με τα ναρκωτικα η συμπερηφορα της ηταν πλεον τοσο αθλια οπου περνουσε στους γονεις μας ενα ειδος προσπαθειας απομακρηνσεις της οικογενειας απο εμενα,να με βαλουν σε ιδρυμα ,γενικα να με διωξουν με νομικους ορους.Βρηκα μια κοπελια, φοιτητρια και συγκατικουσαμε στο σπιτι της,αρα κατα καποιο τροπο εγινε η επηθιμια της,οπωτες ερχομουν σπιτιμου να κοιμηθω, μου φεροταν με τροπο που εδειχνε οτι δεν μου ανηκει το σπιτι κι οτι πλεν δεν με θελει κανεις! Η μανα μου εκλεγαι συνεχως αφου δεν επενεμβαινε λογο αδυναμιας, ομως στην θεα των παιδιων της να μαλωνουν ετσι, της εκανε τεραστιο κακο, επαθε στην αρχη προβλημα με την αρυθμια της καρδιας,μετα με α μαλια της,γενικα χαλιοταν. Αρα θα πρεπει ΜΑΡΙΑ να ξες οτι κανεις κακο κι στους δικου σας η οποια διαφωνια σας.
    Τελος θα σου πω κατις, τα προβληματα που εχετε μεταξυ σας δεν ειναι δικη σας ευθινη αποκληστικα, θελω να πω οτι οπως μου εξηγησαι κι εμενα ο θεραπευτης μου ετσι να ξες και εσυ, οτι οι σχεσεις αναμεσα σε αδελφια ειναι ευθινη των γονεων για το αν θα ειναι καλη η κακη, πρεπει οι γονεις να τα μαθουν να ζουνε αγαπημενα, να χωριζουν τα πραματα τους κι να μην μαλωνουν διοτις απο αυτο το τοσο αθωο λογο να ξερεις ξεκινουν συνηθως τα προβληματα, τα παιδια νιωθουν αδικημενα ακομα και απο τα δωρα, η απο μια σοκολατα, πλεον στην ηλικια μας ακουγετε αστειο, αλλα για τα μικρα παιδια που δεν εχουν την γνωση της χρηματικης αξιας, και βλεπουν τα πραματα αλλιως το αν θα παρεις εσυ μια σοκολατα, γιατα παιδια συμβολιζει απο την αγαπη των γονιψν μεχρι το αν η αδελφη σου θελει να ζει σ βαρος σου, συμβολιζει ολοκληρο κωδικα αξιων ο χωρισμος μια σοκολατας ! δυστυχως οι γονεις δεν το καταλαβαινουν εκεινη την στιγμη, αδιαφορουν σε κατι το οποιο θα πλασει τον χαρακτηρα σας εν προκειμενου αλλα και την σχεση σας μελοντικα! οι γονεις σας ΜΑΡΙΑ ευθηνοντε οπου η αδελφη σου εδειχνε λαθος αντιμετωπιση σε εσενα ,θα επρεπε να την καθοδυγησουν, να της εξηγησουν οτι εκανε λαθος!,οταν η αδελφη σου εβλεπε οτι δεν την αλοναν οι γονεις σας το ενιωθε ως δεκτο απο τους γονεις, κι οχι ως κατι που απλα δεν εδωσαν σημασεια, τα παιδια οτι κι να κανουν να ξες ΜΑΡΙΑ ,οτι δεν νιωθουν οτι οι γονεις τους δεν το παρατηρουν, νομιζουν οτι τα παντα εχουν ελεγχθει, αρα η επιτρεπετε κατις η οχι! ετσι γινοταν με την αδελφη σου, σου φεροταν λαθος και δεν υπηρξε η αναγκαια επεμβαση.
    ΜΑΡΙΑ, ειναι ευκερια ζωης! αναφερομαι στην συμπεριφορα της αδελφης σου οπου γυρησε σπιτι, ειναι ευκερια μην την αφησεις να παει στρφη! πιστεψεμε ,το να εχεις καλη σχεση με την αδελφη σου μονο θετικα μπορει να σου προσφαιρει στην ζωησου, εισαι μικρη και "βραζει" το αιμα σου, θελες να κερδησεις την παροσια σου και την υποβολη σου, το καταλαβαινω! αλλα μην αφηνεσαι σε συναισθηματα μισους οπως εκδικηση. Να ξερεις οτι ο κοινωνικος σου περιγυρος θα σε βλεπει με μεγαλη εκτιμηση εαν δειξεις συγχωρεση στην αδελφη σου, οχι σαν αδυναμια! εξαλου ακομα και με συμπαντικη αποψη αν το παρεις για να ερθει το καρμα σου σε αρμωνια θα πρεπει να βαλεις τις οποιες ισοροπιες μπορεις οπως την σχεση με την διδυμη αδελφη σου! οπου ειναι ανγκαια η γαληνη αναμεσα σας για να μπορεσεις ν φερεις σε αρμονια τα συναισθηματα σου !

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν μετάνιωσα για αυτό που της έκανα αλλά πρώτον γιατί πρόδωσα και άλλον άνθρωπο και δεύτερον γιατί έπεσα τόσο χαμηλά . Δεν έχω σκοπό να της ζητήσω συγγνώμη αλλά πιστεύω θα ήταν καλό να το μάθει αλλά από την άλλη υπάρχει λόγος που δεν θέλω να της το πω γενικά τα μπέρδεψα πολύ τα πράγματα.
    Τραβάς μια κατάσταση που μόνο κακό σου κάνει ..
    Δεν θες να ξεκαθαρίσεις το θέμα ?
    Καντω και τελείωσε το ..Όλοι όταν παίρνουμε αυτό που θέλουμε το αφήνουμε και ασχολούνται μόνο οι άλλοι μαζί του ..

    Όταν ασχολεισαι με κάποιον συνέχεια ξέρεις ότι μπορεί να σου γίνει έμμονη όλο αυτό και να θες να το αφήσεις μετά δεν θα μπορείς .
    Διάβασε και άλλες περιπτώσεις εδώ μέσα να δεις αρρώστια πραγματική που γίνεται αυτό το πράγμα ...

    Ξέρεις πόσοι άνθρωποι παρασύρονται και ασχολούνται συνέχεια με το τι κάνει ο ένας και ο άλλος και χάνουν στιγμές από την δική τους ζωή?

    Δεν θες να το λήξεις όλο αυτό και να ζήσεις την ζωή σου τώρα που ηρεμησες και από το άλλο θέμα ?
    Όλα στο μυαλό είναι να το ξέρεις εκεί γίνονται τα μεγαλύτερα σενάρια από όλους σε βαθμό που τα πιστεύουν κιόλας ..
    Δεν εχει πιο άρρωστο πράγμα από αυτό ,ειλικρινά ..
    Χάνεις το νόημα και στιγμές από την δική σου προσωπική εξέλιξη και ευτυχια ..

    Εφόσον το έκανες και τελείωσε άστο να πάει στο καλό ...Όσο ασχολησε με κάτι τόσο δείχνεις ότι εσύ έχεις το θέμα και όχι ο άλλος να το ξέρεις αυτό ..
    Και δίκιο να έχεις από την στιγμή που γίνεται εμμονικο όλο αυτό παύεις να το έχεις ..

    Και να θυμάσαι όλα διορθώνονται ,αρκεί να το θέλεις ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Πλέον τα πράγματα έχουν μπερδευτεί παρά πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω . Η αδελφή ήρθε πριν κάποιες ώρες όταν μείναμε μόνες στο σπίτι και μου ζήτησε συγγνώμη για όλα αυτά που μου έκανε στο παρελθόν . Μου είπε ότι επισκέπτεται ψυχολόγο που την βοήθησε να το ξεπεράσει και να καταλάβει το λάθος της . Την είδα μετανιωμένη . Πλέον δεν με ενδιαφέρει καθόλου να την εκδικηθώ ούτε να ασχοληθώ περαιτέρω μαζί της .
    Πριν δύο μέρες όμως έκανα σεξ με το αγόρι της . Δεν ήθελα να το φτάσω μέχρι εκεί αλλά έγινε . Και τώρα τον θέλω . Και με θέλει και αυτός . Για αυτό δεν ξέρω αν θέλω να της το πω . Από την μια θα πάρω εκδίκηση αλλά από την άλλη θα χαλάσω και την δική μου σχέση . Δεν ξέρω αλήθεια δεν είμαι μπερδεμένη .

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η αδελφή μου έχει σχιζοφρένεια
    By stellagla89 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 160
    Last Post: 14-07-2021, 09:51
  2. Συντροφος και αδελφη
    By Δαφνη in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 29
    Last Post: 07-01-2019, 15:56
  3. Ο πρωην μου με την αδελφη μου.
    By Kalissi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 18-01-2018, 13:30
  4. Η αδελφη μου με ζηλευει??!
    By Τζουλια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2012, 10:57
  5. ΔΑΧΤΥΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ SOS
    By candy1234 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 7
    Last Post: 07-01-2010, 19:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •