Ζωη!ενα ατελειωτο κυνηγητο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by user View Post
    άντε τί περιμένεις;
    χμ.
    εσύ τί θέλεις να κάνεις στη ζωή σου;
    στην εποχή μας το αν θα κάνεις παιδιά ή ποτε θα τα κάνεις, είναι απόφαση προσωπική και δεν χωράει συζήτηση.
    γνωστές κυρίες έγιναν μαμάδες σε μεγάλη ηλικία, και μια χαρά τα καταφέρνουν γενικώς.
    πλεον οι ανθρώποι κοιτάνε να φτιάξουν τη ζωή τους πρώτα, δουλειά κλπ, να τη χαρούν, ταξίδια κλπ. κι ύστερα την οικογένεια.
    άντε τί περιμένεις; να κάνεις ένα παιδί επειδή σου το επιβάλει η κοινωνία, να κλειστείς στο σπίτι επειδή έτσι το μεγαλώνεις καλύτερα, ξερω γω τί.
    εγώ αν μου τό 'λεγαν αυτό θα γέλαγα.
    Βρε προσπαθουσα λιγο να τη κανω να καταλαβει οτι εν μερη μας το επιβαλει η κοινωνια μας και μου ελεγε εεε ναι πρεπει να ακολουθουμε τι μας λενε. Εε μετα δεν ασχοληθηκα αλλο. Αν ειναι να 'ρθει θα 'ρθει

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Βρε προσπαθουσα λιγο να τη κανω να καταλαβει οτι εν μερη μας το επιβαλει η κοινωνια μας και μου ελεγε εεε ναι πρεπει να ακολουθουμε τι μας λενε. Εε μετα δεν ασχοληθηκα αλλο. Αν ειναι να 'ρθει θα 'ρθει
    ωραία και η παράδοση, δεν λέω, καλή και η πολιτισμική κληρονομιά, κάποια πράγματα όμως πρέπει να εξελίσσονται.
    αν αυτή είναι η άποψή της, καλά κάνει και την πιστεύει. για τον εαυτό της όχι για οποιονδήποτε άλλον.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by Dimitra01 View Post
    Η συγκριση υπαρχει. Τι κι αν εγω δεν νιωθω ωριμη (καλα ετοιμος δεν γινευαι ποτε κανεις), επειδη ειναι το θεμα το ηλικιακο επρεπε να ειμαι.
    Δημητρα ποτε δεν θα νιωσεις ωριμη ν αποκτησεις παιδι. Μη νομιζεις πως οσοι γιναμε γονεις ειμασταν ετοιμοι απο πριν , ολα στην πορεια τα μαθαμε. Οταν γνωρισεις τον ανθρωπο σου ολα θα ερθουν σαν φυσικη εξελιξη. Οταν σε ρωτουν ν απαντας "δεν βρηκα τον σωστο ακομα".

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Συμφωνω με το παραπανω μηνυματα,στο οτι οσοι εγιναν γονεις δεν ειχαν κανει προετοιμασειες πριν, υτε σχολη γονεων υπαρχει αλλα ουτε και αδεια κρατικη χρειαζεσαι!
    Αν και απο την αλλη πλευρα, εφοσον σκοπος μας ειναι να πλαθουμε οσο μπορουμε την ιδανικη κοινωνια ισως θα επρεπε το κρατος ,η προνοια να κανει κατι σχετικα με το ποιοι γινοντε γονεις! Εδω γατακι αποκτας και σε βαζουν να κανεις ποσα χαρτια, αν το παρεις απο καοιο συλλογο ερχοντε και σε ελεγχουν !ενω αν κανεις παιδι δεν ριχνουν ουτε μια ματια!
    Ευχομαι στη θεματοθετρια να κανει αυτο που θελει, και οχι αυτο που "πρεπει" ,οπως για παραδηγμα μια οικογενεια ! ανν δεν νιωθει ακομα αποφασισμενη ας μην το κανει !
    Βεβαια απο την αλλη δυστυχως ο χρονος ειναι αμηλικτος! ,ομως η φιλη μας ειναι νεα ακοομα αρα δεν πρεπει να την πιανει το αγχος να προλαβει!
    Οσο για την καριερα της, δεν υπαρχει υποχεωτικα η το ενα η το αλλο!μπορουν να υπαρξουν και τα δυο νομιζω!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Βεβαια απο την αλλη δυστυχως ο χρονος ειναι αμηλικτος!!
    Αυτο! Αυτο ειναι που μας τρομαζει ολους.!
    -Πότε θα ερθει η "σωστη" δουλεια? Αυτη τελοσπαντον που θα αρεσει και θα μεινουμε να κατασταλαξουμε και θα πληρωνομαστε και καλα (το καλα ειναι σχετικο με τις αναγκες)
    -Το ιδιο και με τους συντροφους.
    Αν και εκει που δεν το περιμενεις γινονται ολα.


    Τεσπα πες εγω ειμαι πιο κλειστη πιο ρομαντικη, βγαινω λιγοτερο κτλ. Η αδελφη μου που ειναι το αντιθετο προ κορονοιου εβγαινε καθεΣ/Κ και μεσοβδομαδα ουτε αυτη βρηκε και ειναι 36. Ουτε οι φιλες της.
    Δηλ τι γινεται; ωρε ωρες θα πιστεψω οτι μας καταραστηκαν.

    Ασε το αλλο που ακουω οσο μεγαλωνεις ξινιζεις "ο αλλος σου βρωμαει ο αλλος σου μυριζει"

    Εχω μια γνωστη 10 χρονια μεγαλυτερη. Καλη δουλεια,ασχημη δεν τη λες ουτε χαζη, λιγο που την γνωρισα πολυ καλη κοπελα κι αυτη με τις εξοδους της αλλα στο θεμα συντροφος ατυχη. Οταν ειμουν και γω 10 χρονια πιο μικρη θυμαμαι που ελεγα "ουου μεχρι την ηλικια της εχω καιρο, χΧαχα ποσο γρηγορα παιρνουν τα χρονια."

    Βρε παιδια Αυτα βλεπω και ακουω και φοβαμαι.
    Και θα καταληξω απελπισμενη στην Αννιτα ή σε καποια αλλη εκπομπη

    ας μη γελιωμαστε ανθρωποι που πανε εκει και "γελαμε" ακομα κι αυτοι ρε φιλε βρηκαν τον ανθρωπο τους".


    (Αυτο με το ταξιδι που ειπες, μπραβο σου που το εκανες, υπαρχουν μερες που το θελω πιο πολυ απο αλλες ειναι αυτο το μπουχτισμα που νιωθει καποιος) Και που ξερεις ισως να πρεπει να φυγω για να αλλαξει η ζωη μου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    ΟΙ παλιοι ελεγαν κατι που μικροτερη το κοροιδευα "ή μικρος μικρος παντρεψου ή μικρος καλογερεψου". Οσο μεγαλωνω το βλεπω με αλλη οπτικη. Οσο ειμαστε νεοι αναζητουμε το ιδανικο , το τελειο, μεγαλωνοντας, μετα τα 38-40 και μη βρισκοντας το , αντι να ριξουμε λιγο τα στανταρ μας, να γινουμε λιγο πιο διαλλακτικοι, αρχιζουμε να "ξινιζουμε" οπως ειπες και ισως βολευομαστε να ζουμε χωρις ευθυνες και υποχρεωσεις. Δεν μας αρεσουν τα δυσκολα. Γι αυτο η πολυπληθης ευρεια οικογενεια εγινε τετραμελης, τριμελης και τωρα πλεον στις περισσοτερες περιπτωσεις εργενικη.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Quote Originally Posted by katran View Post
    ΟΙ παλιοι ελεγαν κατι που μικροτερη το κοροιδευα "ή μικρος μικρος παντρεψου ή μικρος καλογερεψου". Οσο μεγαλωνω το βλεπω με αλλη οπτικη. Οσο ειμαστε νεοι αναζητουμε το ιδανικο , το τελειο, μεγαλωνοντας, μετα τα 38-40 και μη βρισκοντας το , αντι να ριξουμε λιγο τα στανταρ μας, να γινουμε λιγο πιο διαλλακτικοι, αρχιζουμε να "ξινιζουμε" οπως ειπες και ισως βολευομαστε να ζουμε χωρις ευθυνες και υποχρεωσεις. Δεν μας αρεσουν τα δυσκολα. Γι αυτο η πολυπληθης ευρεια οικογενεια εγινε τετραμελης, τριμελης και τωρα πλεον στις περισσοτερες περιπτωσεις εργενικη.
    Αυτό πάλι; πόσα δισ άνθρωποι είμαστε στον κόσμο βρε παιδί μου; και λογικά περισσότερα άτομα πάρα ένα ατομο είναι ταιριαστοι μεταξυ τους. Πως γίνεται να μην το βρίσκουμε?

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Δημητρα, σχετικα με το θεμα που αναφαιρεις για τις λιγοστες σχεσεις οπου υπαρχουν γυρο ας! η για το οτι βλεπεις πολλες κοπελες γρο σου να ειναι πανω κατω ετσι, ελευθερες δλδ αλλα χωρις ξεκαθαρη επυλογη τους. Νομιζω οτι το συγκεκρημενο θεμα ειναι λιγο μπερδεμενο, εν αρχη δεν ειναι ο ρολος μιας κοπελας να αρχησει και να την" πεφτει" να φλερταρει τους ανδρες ! αυτο πρεπει να το κανουμε εμεις οι ανδρες ανεξαρτητως ομορφιας του ενος η της αλλης! Δεν εχει να κανει με θεματα ισοτητας των φυλων! εχει να κανει με τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα το καθε φυλου! ,εχει να κανει με την αρμονια της φυσης! Ο ρολος της γυναικας υπαρχει και ειναι εξησου σημαντικος,φου θα πρεπει απο οσους την φλερταρουν να δυαλεξει αυτον οπου πιστευει οτι θα μπορεσουν να εχουν μια υπεροχη σχεση!, βεβαια υποσηνειδητα υπαρχουν και αλλα κριτιρια δτην επιλογη της γυναικας, ξεκιναν απο την φωνη και το υψος και πανε σε πολλα μεροι του σωματος, αφουως γυναικα υπαρχει ακομα μεσα σας το παναρχαιο αυτο κριτιριο του δυναμικου αρσενικου,υγειες ωστε να μπορεσετε να αναπαραχτητε!Αρα και τα δυο φυλα εχουν το μεριδιο τους!!
    Το φταιξιμο λοιπον παει και στους δυο ,ιδιο μεριδιο! ,οι γυναικες εχετε αυξημενες απαιτησεις! ,μερικες φορες σχεδον παραμυθενιες! ,ταυτοχρωνα θελετε να μην υπαρξει το στρες της οικονομικης δυσκολιας! Σαν ν μην φτανουν ολα αυτα ,σαν ελληνιδες εχετε και την αρνηση ενω απο μεσα σας εννοειτε το αντιθετο! και περιμενετε απο ενα αγορι 20 χρονων νατο παρει χαμαρι βρε κορητσια?
    Οι ανδρες απο την αλλη βρησκοντε σε αναζητηση ρολου, η γενια αυτη εχει "κλαταρει" ακουγε και μεγαλωσε με ανδρικες ιστοριες στο σπιτι οπου οι ανδρες ηταν πιο δυναμικοι, οπου ειχαν το πανω χερι,και αυτο που ζουν δεν εχει καμια σχεση!. Ετσι δεν ξερουν πως να πλασουν το χαρακτηρα τους! Οι νεες απετησεις εχουν κανει ανασφαλεις τους ανδρες, συνδιαζωντας και τη δυναμικη που εχουν πλεον οι γυναικες ,κανουν το φλερτ αρκετα δυσκολο!! τοσο που πηγαινωντας να μιλησεις σε μια κοπελα καποιος , το κανει πλεον για "την τιμη των οπλων"
    Φανταστειτε, απο την μια εχουν αναιβει οι απαιτησεις των γυναικων λογο της μορφωσης κι ελευθεριας τους, και ταυτοχρονα οι ανδρες εχουν χαμυλη αυτοπεπηθαιση διοτις πλεον η κοινωνια και δεν τους αναγνωριζει τις δυναμες αλλα και ψαχνοντε! Ολα αυτα εφεραν την κατασταση εδω που ειναι .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Δήμητρα, γέλασα πολύ με την εισαγωγή σου.
    Έχεις χιούμορ.
    Όμως, χρειάζεται να ωριμάσεις.
    Νιώθω πως δεν έχεις ψαχτεί αρκετά μέσα σου.
    Είσαι χαμένη στα κοινωνικά στάνταρ και τα κοινωνικά πρέπει.
    Η κοινωνία που σου λέει ότι αξίζεις μόνο όταν έχεις.
    Και όλοι καταλαβαίνουμε κάποια στιγμή πόσο χαζά και άκαμπτα είναι τα κοινωνικά πρέπει.

    Βλέπποντας τη ζωή σου από μακριά, βλέπεις ότι πάντα τρέχεις για "να έχεις".
    Γιατί μόνο όταν "έχεις" αισθάνεσαι ότι αξίζεις.
    Μόνο όταν δεν διαφέρεις από το σύνολο, βγαίνεις έξω και κοινωνικοποιείσαι.
    Εάν δεν έχεις, οι άλλοι θα σε κρίνουν, ή έτσι πιστεύεις, και εσύ ας πουμε δεν μπορείς να υπερασπιστείς τον εαυτό σου;

    Όταν αποφεύγεις τον κοσμο επειδή δεν μοιάζεις μαζί του (πχ είσαι ανεργη ή άγαμη) είναι σαν να αποδέχεσαι ότι η αξία σου καθορίζεται από τη δουλειά σου ή το γάμο. Αλλιώς δεν είσαι αρκετή για τους άλλους και οι άλλοι θα νιώσουν ανώτεροι.
    Λες και η προσωπικότητα και όσα προσφέρεις στους άλλους είναι ψίχουλα.
    Λες και αξία έχουν τα λεφτά, το κοινωνικό στάτους παραπάνω από την ψυχή και το "Είναι".

    Μια ζωή αποφεύγεις να νιώσεις άσχημα, νιώθοντας άσχημα που αποφεύγεις.
    Δεν χρειάζεται να αποφεύγεις.
    Δεν χρειάζεται να προσπαθείς να μοιάσεις στους άλλους.
    Είναι ψεύτικο να μοιάζεις πάντα στους άλλους.

    Βγες έξω χωρίς να έχεις τίποτα ή έχοντας ότι έχεις και ζήσε.
    Παρουσιασε με υπερηφάνια τον εαυτό σου και ας μην έχεις τη δουλειά των ονείρων σου ή ένα όμοεφο σύζυγο.

    Η ζωή είναι ένα ταξίδι.
    Καθε άνθρωπος, εμπειρία, είναι ένα ταξίδι.
    Ακόμη και η διαδικασία του να βρεις εναν σύντροφο ή να κατασταλλάξεις κάπου είναι ένα ταξίδι,, που μπορεί να γίνει όμορφο και περιπετειώδες όταν εσύ το καταλάβεις.
    Εστιάζεις με ανυπομονεσία ποτε εγώ θα βρω αυτό που θέλω και δεν θα νιώθω μειονεκτικά που χάνεις την ίδια τη ζωή.

    ΄Θα σε βοηθούσε αρκετά να ψαχτείς με τον εαυτό σου
    μου βγάζεις ότι έχεις χαμηλή αυτοπεποιθηση και κάποια στοιχεία αποφευκτικής προσωπικότητα γι αυτό θα σε βοηθούσε πολύ η ψυχοθεραπεία.
    ακολουθώντας ένα μονοπάτι λίγο πιο "πνευματικό" πχ διαλογισμός είτε οτιδήποτε άλλο..
    Θεωρώ πως χρειάζεσαι λίγο φιλοσοφία στη ζωή σου για φιλοσοφείς καλύτερα τα πράγματα και να πατάς στα πόδια σου υπερασπίζοντας τις επιλογές της ψυχής σου μακριά από τα κοινωνικά πρότυπα!

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    73
    Καθε μερα σκεφτομαι τι θα μπορουσα να κανω διαφορετικα, ειμαι χαμενη στις σκεψεις μου!
    Οχι δεν αξιζει το κοινωνικο στατους απο το ειναι, ομως βοηθα καπως. Οχι τοσο στους αλλους αλλα στο εαυτο καποιου. Λες ρε ναι παιδι μου, επαγελματικα τα καταφερα, νιωθεις μια αυτοπεποιθηση. Εισαι καλος σ'αυτο που κανεις δεν χρειαζεται να σε ξερει ολος ο κοσμος για να πετυχεις κατι το ξερεις εσυ και φτανει.

    Παντως το θεωρω αδικο καποιοι να τρεχουμε συνεχεια πισω απο τη "ζωη" και οχι διπλα της.
    εχω τα θεματα μου το αναγνωριζω. Θελω να αλλαξω. (Προς το παρον μοιραζομαι την ιστορια μου με αγνωστους, το λες και καποιου ειδους ψυχοθεραπεια....εμμ ενταξει δεν το λες)

    Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω με το μυαλο που εχω σημερα και να κανω αλλες επιλογες. Εκανα καποια λαθη τα οποια θα ηθελα να διορθωσω(ειμαι και βαθια ενοχικη αλλο ενα μειον).

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΒΑΣΑΝΟ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-10-2016, 15:36
  2. αγχος ατελειωτο
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 16-06-2014, 09:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •